Peste aromat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Peste aromat

Mesaj  elenamitro la data de Sam Oct 31, 2009 12:35 am

Iata cum fac eu pestele, de obicei pastrav (crap nu am facut dar nu vad de ce nu ar merge). Pe langa peste avem nevoie de unt, lamaie, verdeturi(patrunjel , busuioc, ca aveti prin gradina). Pestele spalat, curatat etc, sters cu niste prosoape de hartie; il sarez si piperez interior-exterior , pun 2-3 bucatele de unt in el si 3-4 felii de lamaie subtiti, verdeturile intregi , il impachetez in folie si il dau la cuptor. E gata in 10-15 min. Va fi foarte aromat de la lamaie si vedeturi. Garnitaura: cartofii de curata, se taie in 4 pe lung (depinde de cat sunt de mari, daca sunt mici in 2), se fierb 5 min apoi se scurg, se pun in tava, se condimenteaza cu sare, piper, daca aveti roamrin e grozav daca nu oregano sau busuioc sau ce va place, putina bouia pt culoare, 3-4 l-ri ulei (sa zicem la un kg de cartofi, eu pun dupa ochi) si se dau la cuptor pana devin aurii (cam 20 de min zic eu). Pe langa ei, neaparat sosul de usturoi : iaur/smantana/maioneza, care le preferati, eu pun o l-ra smantana, o l-ta maioneza si 2-3 l-ri iaurt, amestecate cu usturoiul pisat si frecat cu putina sare si o picatura de ulei. Si o salata verde , simpla. Acesta e pranzul nostru de sambata, il adoram! Merge rapid totul, credeti-ma, si e delicios!
p>s> Daca e posibil, folisiti doar ulei de masline....
elenamitro

Localizare : Deva
Stare de spirit : foarte buna

Sus In jos

Re: Peste aromat

Mesaj  Lore la data de Sam Oct 31, 2009 12:40 am

Stiuca ar merge?

Am toate igrdientele care le-ai enumerat. Dar am taiat de aseara petele in rondele

Pot sa in invelesc asa cu verdeturi si lamaie?

Iar garnitura pare delicioasa cu atat mai mult ca sunt mre fun usturoi

Ce zici Elena?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  elenamitro la data de Sam Oct 31, 2009 12:41 am

Daca e rondele, pune pe fiecare unt, lamaie si verdeata si inveleste-le in folie. N-o sa regreti!
elenamitro

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Oct 31, 2009 1:28 am

elenamitro a scris: Garnitaura: cartofii de curata, se taie in 4 pe lung (depinde de cat sunt de mari, daca sunt mici in 2), se fierb 5 min apoi se scurg, se pun in tava, se condimenteaza cu sare, piper, daca aveti roamrin e grozav daca nu oregano sau busuioc sau ce va place, putina bouia pt culoare, 3-4 l-ri ulei (sa zicem la un kg de cartofi, eu pun dupa ochi) si se dau la cuptor pana devin aurii (cam 20 de min zic eu). Pe langa ei, neaparat sosul de usturoi : iaur/smantana/maioneza, care le preferati, eu pun o l-ra smantana, o l-ta maioneza si 2-3 l-ri iaurt, amestecate cu usturoiul pisat si frecat cu putina sare si o picatura de ulei. Si o salata verde , simpla. Acesta e pranzul nostru de sambata, il adoram! Merge rapid totul, credeti-ma, si e delicios!
p>s> Daca e posibil, folisiti doar ulei de masline....

1.Cartofi se fierb in coaja sau de curata?
2. Sosul de usturoi unde il punem? Peste cartofi la cuptor sau peste salata?

Am acum la copt sfecla. Cum imi dau seama ca e numai buna de dat pe razatoare? bag furculita in ea? Sau cum?
In zona din pacate toti o fierb iar eu nu vreau. Toate vitaminele se distrug.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  elenamitro la data de Sam Oct 31, 2009 1:38 am

cartofii se curata inainte de fierbere, iar sosul se serveste la masa, peste peshte si cartofi
elenamitro

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Oct 31, 2009 1:54 am

mamamia,a cum se mobilizeaza copiii vecinilor sa fuga dupa staniol ca nu mai am un strop in casa.

Ung putin staniolul cu ulei? Se prinde cumba de peste...vai, abia astept..ador busuiocul, lamaia, usturoi..yummi...

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Oct 31, 2009 2:55 am

Lore a scris:mamamia,a cum se mobilizeaza copiii vecinilor sa fuga dupa staniol ca nu mai am un strop in casa.

Ung putin staniolul cu ulei? Se prinde cumba de peste...vai, abia astept..ador busuiocul, lamaia, usturoi..yummi...

oh, untul tine loc de ulei...

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  elenamitro la data de Sam Oct 31, 2009 7:04 am

Nu ti-am mai scris pt ca am dat o fuga la Tm la nepotel. Sa-mi spui cum ti-a iesit pestele!
elenamitro

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Oct 31, 2009 7:06 am

A iesit absolut fantastic! Nu imi vine sa cred. Mie imi placea pestele mai rumenit, dar asta a fost excelent asa. Suculent, acrisor de la lamaie si aromat de la ierburi. Am pus mult patrunjel si busuioc verde( le ador.)

Pot spune ca este o mancare cu adevarat sanatoasa.

Si salata de sfecla a iesit excelenta. Bine ca m-ai invatat sa o coc!!!

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  elenamitro la data de Sam Oct 31, 2009 12:28 pm

Sa va fie de bine! Promit mai multe retete de luni inclo cand ma repatriez. Maine vizitam gradina zoologica , prima data pt Eva, abia astept. Salutari de la TM!
elenamitro

Sus In jos

Mesaj  ma'ia la data de Mier Iul 21, 2010 5:26 am

Tocmai ce am facut peste la cuptor acu doua zile cu legume (din gradina). Macrou se aseaza in tava si se presara cu cartofi cuburi mari,morcovi,dovlecel,ceapa sau arpagic mai mare (este mai de decor) si rosii jumatati sau cherry Cativa catei de usturoi,cateva fire de patrunjel mari nu tocate,dafin 2 frunze,cateva cuisoare(mi se pare cel mai bun condiment) dar nu multe ca se amareste 6,7 cuisoare la o tava de sapte pesti,sare,piper dupa gustul fiecaruia. Se pun peste pana se acopera pestele de tot,se stropeste cu ulei de care vreti ca pe salate ,delikat presarat deasupra cate o lingurita de pasta de tomate la colturi si apa pana la nivelul legumelor(deobicei imi intra cam 400g apa),si la cuptor pana scade toata apa 1ora , 1 ora jumate. O singura data umblu la ele si cu o lingura le mai stropesc pt a se rumeni frumos. Cine vrea poate sa puna si lamaie felii la fiert eu o prefer cruda la sfarsit.
Nu imi ia mai mult de15- 20 de minute sa le asez in tava cu tot cu curatat.
Urmeaza sa fac maine ciorba de burta preferata mea
ma'ia

Scorpion Localizare : Ilfov
Stare de spirit : Fericit

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Iul 21, 2010 3:41 pm

Tati de Ma'ia, tu ai facut asta? Se poate inlocui cu alt peste? Nu e nevoie sa acoperi cu nimic? Cartofi nu se coc prea mult?

Am niste poze dar nu mai apuc sa le descarc pentru gradina mea :D ca sa-ti fac in ciuda (glumesc fireste:)

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  ma'ia la data de Mier Iul 21, 2010 9:53 pm

La specialitati ma bag eu la supe,ciorbe si mancaruri normale le face sotia,bucataria este una din pasiunile mele desi o fac destul de rar.Si nu,nu se coc prea mult dar se fac bine de tot de aceea nici nu umblu mult la ele ca sa nu le deranjez. Dovlecelul si rosia ies mai moi dar asa sunt aceste legume mai zemoasa Insa daca le iei cu o paleta lata nu le strici asa rau. Eu unul nu mananc decat peste cu putine oase si fileu(din lenea de a scoate oasele,pana sa vina fimea pe lume nu am mancat peste aproape deloc,pot sa spun ca-i meritul ei ca acum mananc.)dar cred ca merge si alt peste la fel de bine. eu unul sunt "mort" dupa legume coapte,uni nici nu le ating.Apropo poti pune ce legume vrei si mai putine si mai multe nu-i o regula.Eu unu amestec dupa ureche nu tin cont de reteta. Reteta imi da ideea si eu scot si adaug ce imi place mie.
ma'ia

Scorpion Localizare : Ilfov
Stare de spirit : Fericit

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum