Curs SuperDAD - Comunicare non-violenta pt tatici

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Curs SuperDAD - Comunicare non-violenta pt tatici

Mesaj  Lore la data de Joi Mai 10, 2012 9:54 pm

SuperDad – CNV pentru tătici

English Version Here
15, 22, 29 mai şi 5 iunie, între orele 18:30-21:30

Creşterea copiilor este una dintre cele mai fireşti şi mai pline de împliniri experienţe pe care ne este dat să le trăim în viaţă. Cum să face, atunci, că uneori suntem pur şi simplu blocaţi în faţa dificultăţilor şi provocărilor pe care ni le scoate în cale? Majoritatea cărţilor şi emisiunilor de parenting se concentrează asupra mamei, iar dacă ai noroc găseşti o secţiune minusculă dedicată modului în care tatăl o poate ajuta. Astfel încât, mare parte a timpului, noi, taţii, trebuie să ne descurcăm singuri.

Ce bine ar fi dacă ne-am naşte cu superputeri într-ale “tăticiei”!

Veste bună! Eu cred că ne-am născut cu ele, însă adesea nu ne dăm seama. Acest curs format dintr-o serie de patru întâlniri te va ajuta să-ţi redescoperi şi să-ţi consolidezi 4 puteri care vor face din tine un SuperTată. Acestea sunt Intenţia, Atenţia, Empatia şi Autenticitatea.

Cursul are la bază un instrument numit Comunicare Nonviolentă, o abordare dezvoltată de Marshall B. Rosenberg, cu puteri transformatoare şi vindecătoare în relaţiile interumane.

Vom crea un mediu sigur şi plăcut exclusiv pentru taţi. Vom învăţa prin exerciţii, jocuri de rol, discuţii şi împărtăşirea experienţei personale.
Obiective

descoperă ce fel de tată vrei să fii, valorile cele mai importante pentru tine, principiile după care vrei să te ghidezi în rolul de părinte
consolidează-ţi capacitatea de a fi cu adevărat prezent faţă de tine şi faţă de copiii tăi când sunteţi împreună
învaţă să fii sincer cu copiii tăi şi să le împărtăşeşti mai mult din ceea ce eşti tu cu adevărat
îmbină cele patru abilităţi pentru a atrage cooperarea copiilor tăi, fără să recurgi la ameninţări şi pedepse

Structura

Cursul este alcătuit din patru module şi se va desfăşura în patru săptămâni consecutive, după cum urmează:

15 mai, între orele 18:30 – 21:30

Crearea viziunii tale asupra “tăticiei”

22 mai, între orele 18:30 – 21:30

Ascultarea şi înţelegerea copilului

29 mai, între orele 18:30 – 21:30

Exprimarea autentică

5 iunie, între orele 18:30 – 21:30

Mai multe detalii aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum