Concurs scolar - Igiena acasa si la scoala

In jos

Concurs scolar - Igiena acasa si la scoala

Mesaj  Zeromicrobi la data de Lun Mar 05, 2012 2:58 am

Proiectului educational „Igiena acasa si la scoala”, derulat de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sporturilor, in colaborare cu Unilever, se afla anul acesta la cea de-a treia editie.

Din dorinta de a ajunge la toti copiii din tara, pentru a-i invata despre igiena personala si colectiva, proiectul a continuat si in acest an, desfasurandu-se in gradinite, scoli primare si scoli gimnaziale, in 10 judete din tara: Bucuresti, Calarasi, Constanta, Dolj, Giurgiu, Gorj, Ialomita, Olt, Tulcea si Valcea.

Etapa claselor I-IV se apropie acum de final; elevii au avut de confectionat o mascota din materiale reciclabile si de creat o poezie care sa descrie intr-un mod cat mai creativ utilitatea mascotei.

Zece mii de copii muncitori merita acum sa fie rasplatiti cu note mari si cu multe voturi. Pentru ca de note se ocupa altcineva, pe dvs. va invitam sa vizitati site-ul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] , sa votati mascotele care va sunt pe plac si, astfel, sa ii sustineti pe copii.

Aveti de ales intre MS-Dosa, Domestica, RoboDomo, Toaletica, Domestrobot, Microbiana si alte traznai.

O primavara senina va doresc!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Zeromicrobi

Sus In jos

Re: Concurs scolar - Igiena acasa si la scoala

Mesaj  Lore la data de Lun Mar 05, 2012 11:48 pm

Pe cand o campanie care sa promoveze alegerea produselo de ingrijire sanataoase nu iritante precum Domestos?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  Zeromicrobi la data de Mier Mar 07, 2012 2:39 am

Buna, Lore.

Domestos nu este un produs de ingrijire personala, ci un produs pentru igiena casei. Pentru a fi eficient impotriva microbilor, acesta contine o serie de ingredienti specifici igienizarii. Recomandam folosirea unor manusi, a unei lavete speciale atunci cand se foloseste Domestos, continutul sau nu este favorabil pielii.

O zi frumoasa.

Zeromicrobi

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Mar 08, 2012 8:59 am

Doamna, asta nu il face un produs mai putin iritant. El poate fi inhalat pe caile respiratorii si oricat de bine ar fi clatite suprafetele , in contact cu pielea bebelusului care merge de-a busilea poate fi extrem de toxic - pe o piele atat de sensibila poate declansa dermatita de contact. Dermatita atopica a fiului meu de acest gen de produse a fost declansata. Pe testate!

La fel cum pentru produsele de ingrijirre personala exista alternative naturale ... la fel si pentru cele de intretinere a casei exista...chiar la indemana..poate chiar mai ieftine :)

Presupunand ca sunt un parrinte cu agenda plina(si chiar sunt) si copiii mei se joaca in timp ce eu spal pe jos...pe jos unde nu apuca sa se usuce de cele mai multe ori iar el calca poate descult, sau scapa jucaria si apoi se joaca cu ea. Nu de alta, dar nu ma vad trezindu-ma la 12 AM pentru a face curatenie. Sunt prea franta.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Zeromicrobi la data de Mar Mar 13, 2012 12:50 am

Buna, Lore.

Inteleg problema ta, toate mamicile isi doresc ca cei mici sa fie in siguranta macar in propria casa.
Asadar, vreau sa iti explic ca nu are de ce sa iti fie teama sa folosesti Domestos, daca urmaresti cu atentie instructiunile de pe ambalaj.

In primul rand, pentru a-l proteja pe cel mic trebuie sa limitezi accezul lui la aceste produse – atat pe perioada cand le folosesti cat si imediat dupa.
Toate produsele de curatat, nu numai Domestos, trebuie pastrate in locuri in care copiii nu ajung cu usurinta. Substantele pot fi iritante si, pentru acest motiv, noi ne-am asigurat ca recipientele Domestos nu pot fi deschise usor de copii ele avand un sistem de inchidere special, rezistent la desfacere de catre copii. Oricum, este bine sa ai grija unde plasezi produsul, in cazul in care il ai in casa.

In ceea ce priveste mirosul, acesta nu este periculos, dar daca simti ca este deranjant, poti deschide o fereastra si mirosul va disparea. Unele persoane pot fi intr-adevar sensibile la mirosurile mai persistente. De altfel, Domestos nu ar trebui sa cauzeze probleme daca este folosit conform recomandarilor de pe spatele recipientului: diluat cu apa sau folosit in cantitati mici cand nu este diluat cu apa.

De asemenea, dupa fiecare utilizare a produsului Domestos, se recomanda clatirea cu apa si, astfel, nu este nici o problema pentru copii sa vina in contact cu locul care a fost curatat anterior. Ingredientul principal din Domestos, hipocloritul de sodiu, inlatura microbii si daca se gaseste in cantitati mici, spre deosebire de alti ingredienti. Domestos este iritant pentru ca are o formula foarte eficienta. Trebuie mentionat ca hipocloritul de sodiu nu este nici toxic, nici cancerigen – la evaporarea apei ramane pracic in urma o sare, similara cu sarea de gatit- asa ca nu trebuie sa va iti faci griji daca exista in casa ta. Este doar un curatator eficient si un bun dezinfectant – acest lucru il dovedeste folosirea lui de secole.

Stim si intelegem ca timpul pentru curatenie este limitat, si ca spatiile din casa fiind asa mici, este aproape imposibil sa il tii pe cel mic departe de zona in care se face curatenie, insa recomandarea noastra este sa incerci sa faci curat treptat, mergand din camera in camera si evitand ca micutul tau sa se afle in prezenta solutiilor de curatat. Cel mai bine ar fi daca , i-ai putea atrage atentia cu diverse jucarii intr-o camera alaturata, sau sa il lasi in grija altcuiva in timp ce tu faci curatenie. Pe langa faptul ca exista riscul ca el sa fie sensibil sau alergic la anumite substantele cu care se face curatenie, este posibil de asemenea sa alunece sau sa puna mana pe vreo ustensila periculoasa ( de ex : racleta pentru geamuri) si sa se accidenteze. Cu alte cuvinte, este cel mai bine sa ii tinem pe copiii mici cat mai departe de aceasta activitate de curatenie, chiar daca facand acest lucru noua ne va fi un pic mai dificil. Este insa este spre binele lor.

Zeromicrobi

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Mar Mar 13, 2012 6:26 am

Dau roata la subiectul asta de ceva vreme si din varii motive am evitat sa postez.
Unul dintre aceste motive este ca mi se pare inutil sa ma iau de guler cu reprezentatul vreunei agentii de publicitate care, dupa cum o dovedesc mesajele din ultimele zile, nu prea stie cu ce se mananca nici postatul intr-un forum de discutii si nici cresterea copiilor.

Cand am auzit eu prima data de pompos denumitul "Proiect educational „Igiena acasa si la scoala”, derulat de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sporturilor, in colaborare cu Unilever" sincer m-am gandit ca cineva chiar va face din acesta un proiect educational... ca niste copii vor invata care sunt beneficiile igienei atat personale cat si a spatiului in care traiesc si invata ... ce eroare

In fapt e vorba de o metoda ingenioasa de a profita de "tema de acasa" a unor copii pentru ca parintii sa execute cumpararea a unui anumit numar de pet-uri mai mari sau mai mici de detergent pentru a fi folosite la construirea unor mascote.
Din punct de vederea al marketingului trebuie sa recunosc ca e o metoda ingenioasa de a mentine sau creste vanzarile intr-o perioada de criza.... daca doamna spune in majoritatea datilor parintii se executa, doar nu o sa traga copilul ponoasele pentru ca nu au participat exemplar la Actiunea Patriotica de la scoala

Este cumva ciudat ca, dupa ce am vazut pozele cu copiii insirand in zapada sau pe holurile scolilor, diverse constructii din pet-uri ce nu sunt reciclabile si poarta urme a unuia dintre cei mai corozivi detergenti de pe piata sa citesc lectia pe care a primit-o Lore despre cum recipientii trebuie sa stea departe de copii pentru ca acestia sa fie protejati. Ce sa zic frummooosss!

Sa mai zic ca siguranta cu care vorbiti despre lipsa riscurilor pentru sanatatea consumatorilor de produse pe baza de hipoclorit de sodiu deriva nu din existenta unor studii ferme despre cat de benefic sau non toxic este acesta ci pe lipsa unor studii aprofundate in domeniu?
Sa mai zic ca, acest 0 Microbi, sau Distrugerea totala sau Definitiva a bacteriilor sunt niste non-sensuri? Nu traim intr-o bula etansa, dupa fiecare dezinfectare continuam sa mergem cu aceeasi pantofi pe jos, sa folosim toaleta sau chiuveta iar undeva pe parcurs, acei germeni care se tot intorc, intr-o buna-zi vor deveni rezistenti si atunci vom trebui sa crestem concentratia de solutie folosita.
Oare nu acesta este motivul pentru care apa de la robinet a incetat de mult sa mai fie potabila din cauza cresterii concentratiei de hipoclorit de sodiu folosit la igienizarea ei?
Nu cred ca mai e nevoie sa zic nimic.

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Mar 13, 2012 7:11 am

Trebuie mentionat ca hipocloritul de sodiu nu este nici toxic, nici cancerigen – la evaporarea apei ramane pracic in urma o sare, similara cu sarea de gatit-

deci daca nu aerisim riscam sa ne iritam caile respiratorii, nu?

Prin hidroliza hipocloritul de sodiu H2O + Cl2 --> HCl + HClO corect?

Ce atentionari avem?

La manipularea hipocloritului se recomandă o precauție mare din cauza pericolului de explozie, care poate rezulta din reacția lui cu substanțe reducătoare (reductanți sau acceptori de electroni), amine (derivați ai amoniacului), acid formic (CH2O2), metanol (CH4O) sau alte substanțe organice.

Pe lângă pericolul de explozie, hipcloritul este caustic fiind prin inspirație un iritant agresiv al mucoaselor respiratorii.

wikipedia

Da? deci c”est nașpa! Bun!

Haideti sa vedem beneficiile unui [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] universal prietenos cu mediu pe baza de nuci de sapun. Nucile de sapun sunt folosite cu succes de secole inca dinainte ca englezu sa stie cu ce se mananca sapunul Acelasi englez care isi pudra peruca si folosea un ac lung cu care sa scarpine in peruca care clocotea de paduchi :)

Sunt mult mai linistita, nu trebuie sa aerisesc si aroma e naturala: ulei esential de lamaie.

Pentru parinti , apropo de interventia lui Onush.

In marketing copiii au un cuvant foarte important de spus. Iaurturile gen Danone cu ilustratii din Disney, Mos Craciun pe sticla de Cola , s a m d.

Va rog mult sa urmariti acest film:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Zero microbi, mai discutam cand vei avea 2 copii(5 respectiv 3) singur(a) cu ei in casa. Cand sunt mai mari poate ii mai distragi, dar ce faci cand unul e in brate mereu si celalt de=a busilea :)

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum: