Vreau sa i citesc, povesti baiatului meu!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Vreau sa i citesc, povesti baiatului meu!

Mesaj  Decebal la data de Lun Ian 16, 2012 4:36 am

Vreau sa i citesc nepotelului meu povesti, seara inainte de culcare... Ce carti imi recomandati? El are 3 ani si cateva luni....
Va multumesc,
Decebal

Decebal

Sus In jos

Re: Vreau sa i citesc, povesti baiatului meu!

Mesaj  anaelis la data de Lun Ian 16, 2012 8:02 am

Incearca "capra cu 3 iezi", "scufita rosie", etc
anaelis

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Joi Feb 09, 2012 8:48 am

Sunt fff multe carti la bibliotecile judetene. "Murdarici" e o carte de care baiatul meu de 3 ani nu se mai satura. "Vreau sa am un dinozaur" frumoasa si "Sora-mai-mica" "Cum iubeste mama puiul". Noua ne place mult si Angelina Balerina chiar daca pare pentru fetite. AM luat si o versiune de "Robin Hood" dar era cu un motan. "Cartea mea uriasa" care chiar e uriasa e ADORABILA si merita toti banii. Foarte multe seri le-am petrecut amandoi ( eu si baiatul) uitandu-ne si re-re-re-uitandu-ne pe cartea uriasa.
libra

Stare de spirit : :)

http://www.sotiesimama.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Feb 19, 2012 6:19 am

Lui Lu de aceiasi varsta ii place foarte mult si Cei trei purcelusi si Bucle aurii. Important este ca imaginile sa fie mari si mai putin text. Iar daca nu are rabdare, se poate povesti urmarind imaginiile pentru inceput.
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  zaziedanslemetro la data de Mar Feb 28, 2012 2:30 pm

Noi citim cu mare succes Cartea cu Apolodor de Gellu Naum. Imi placea si mie cand eram mica si tare ma bucur cand vad ca la fel de mult il incanta si pe baietelul meu de 3 ani. E in versuri si e absolut superba. Poate ca nu intelege el tot dar o prefer unor clasice pe care daca le "iei la bani marunti" sunt foarte violente. Cumparasem colectia de la Biblioteca Adevarul, prima care a aparut pe piata sa o avem pentru mai tarziu. Vine Filip intr-o zi cu o carte: mama, citeste-mi din asta. Era Alba-ca-Zapada. Nu stiam cum sa mai sar randurile cand mama vitrega ii cere vanatorului sa o omoare si sa-i aduca inima si ficatul. Yuk, groaznic. Cum sa-i explic de ce se intampla asa ceva? de imagini, nu mai vorbesc: baba-cloanta si scene parca luate din filme horror. la fel de clasica Hansel si Gretel. Cum sa-i explici ca parintii il parasesc???? o fi vreo varsta cand astea ar fi totusi ok? Poate prin adolescenta ;D Le-am dosit acum si prefer sa nu stie povesti clasice decat sa i se nazare tot felul de intrebari fara raspuns in capsor.
zaziedanslemetro

Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Feb 28, 2012 9:24 pm

Eu am observat ca ei nici nu reactioneaza deloc la chestia asta iar eu pana acum mare nu am fost revoltata de violenta din povesti. Sa nu mai vorbim de Barba Albastra care e criminal in serie :)
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum