suge des de cand nu ii mai dau suzeta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

suge des de cand nu ii mai dau suzeta

Mesaj  Lore la data de Vin Oct 09, 2009 3:20 pm

intrebare intrebare:

De 2 luni aproape am reusit sa ii scot suzeta definitiv(sper!) De atunci se trezeste mult mai des, suge mai mult. Nu asta ar fi neaparat problema, ci faptul ca regurgiteaza cateodata. Ar trebui sa ii dau totusi suzeta noaptea?

la pranz nu doarme la fel de mult. Simte nevoia sa stau langa el iar eu am atata treaba. Ce sa fac? Cum sa procedez.

Nici nu mai vad tastatura. Merg la culcare

Multumesc
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Re: suge des de cand nu ii mai dau suzeta

Mesaj  Onush la data de Vin Oct 09, 2009 10:21 pm

Intrebarea este de ce ai scos suzeta? Din cauza dintilor, din cauza pericolului de a ramane fara lapte...

Ai mei nu au acceptat suzeta in schimb, R a avut degetelele iar T biberonul de suc ... partenerii lor de nani. Toate aste sunt metode de autoconfort fara de care cauta confortul in alta parte.
In ceea ce priveste regurgitatul nu e un lucru nefiresc mai ales daca ati renuntat la scosul aerului.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Dum Oct 11, 2009 1:47 pm

pe mine ma bate gandul sa-i dau suzetica noaptea .. are crampe si se trezeste din cauza lor, cam la jumatate de ora...adoarme la san foarte repede dar nu e deloc multumita ca-i vine lapte. mai ales daca e sanul mai plin, suge putin, se retrage, maraie, iara suge de doua ori, iar se retrage... daca o iau in brate se trezeste de-a binelea.
in mod normal papa cam la 3 ore noaptea si doarme cu mine deci pentru mine nu e o problema ca vrea sanul
dar ma gandesc ca poate nu vrea tot timpul si lapte impreuna cu suptul... ziua nu i-as da-o deloc, adoarme in brate si papa cam la 1,5 - 2 ore
nu prea stiu ce sa fac cu noptile insa...
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Oct 11, 2009 2:09 pm

In momentul in care am incercat sa ii scot suzeta ma gandeam doar la dezavantajele ei. Azi am gasit un articol pe blogul lui Rox foarte intersant despre dezavantajele suzetei:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

NOTĂ: perioadele lungi de utilizare a suzetei pot afecta creşterea copilului,
dezvoltarea cognitivă (1) şi formarea dinţilor (2). Riscul de infecţii, cum ar fi infecţii ale urechii (3) şi diarea (4), este mai mare. Utilizarea suzetei este, de asemenea, puternic asociată cu înţarcarea timpurie (5).

Toate astea imi dau mult de gandit.
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Oct 11, 2009 2:13 pm

Onush a scris:Intrebarea este de ce ai scos suzeta? Din cauza dintilor, din cauza pericolului de a ramane fara lapte...

.

T nici acum nu a renuntat la suzeta. O vad ca pe un obiect care niciodata nu este cu adevarat curat, e un supt nenutritiv. Imi imaginez ca inghite mai multa saliva decat daca nu ar avea. Si sa fiu sincera vreau si sa stimulez lactatia.In dupa-masa asta puteam sa jur ca suge pe un san gol, dar sugea pe post de suzeta. Cum m-am ridicat de langa el cum s-a trezit
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Dum Oct 11, 2009 2:33 pm

ok.. acum am citit si eu articolul de las rox
deci fara suzeta .. eu nu i-am dat pana acum pentru ca mi se parea ca o tradez cumva :)
dar gata, m-am convins
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Oct 13, 2009 11:32 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

alaptarea pe spate e pozitia care poate te-ar ajuta. In felul asta laptele nu mai vine cu atata presiune. Daca inca nu ai experienta sa alaptezzi direct din pozitia asta, atunci incearca usor in semisezut, dar pune-o tot pe burta ta.

A doua chestie este ca daca refuza sanul ca se enerveaza, dar vrea doar sa suga pentru a se linisti, poate nu vrea sa suga pe o anumita parte ci pe partea pe care se intoarce ea. Mi-am amintit de Lucas. El inca mai vrea sa stea pe o anumita parte. Oare se intelege ceva?

ps: daca acel 5 % m-a convins sa ii dau astazi suzeta, ei bine el fiind mai destept decat mine, a luat-o si a aruncat-o cat de departe a putut.

Azi l-am invatat sa bea cu paiul. A baut pentru a doua oara in viata lui altceva decat lapte de mama.
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mier Oct 14, 2009 4:49 am

gandul cu sezeta ma paste in fiecare seara.. dar pana sa merg sa cumpar e cale lunga. si nu cred ca o sa o parcurg
pozitia aia pe spate am incercat-o azi si liutz a fost foarte draguta.. papa de zor si se uita la mine si imi mai zambea din cand in cand hihi
mersi!!
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Oct 17, 2009 8:31 am

da, in plus pozitia diminueaza colicile. Sper sa nu iti cumperi totusi " just in case" - asta e cazul in care e mai bine sa nu ai pe ce sa pui mana. Eu cu fetita refuzasem sa imi cumpar LP tocmai din acelasi motiv :)
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Dum Noi 01, 2009 1:17 pm

eu am spus NU suzetei din start! POATE ajuta in primele3 luni, iar apoi de urmareste3-4 ani! si devine un obicei nesanatos- mai bine te mai chinui un pic la inceput decat mai mult apoi

Eu acum vad Lore de subiectul de aici- ti-am scris fara sa stiu de suzeta pe la topicul cu somnul...Rezista- trebuie sa uite si Lucas de suzeta si-l poti da ca exemplu pozitiv Theei! Eu cica mi-am supt degetul pana am mers la gradi, cand mama mi-a zis ca ma "s[une" copiilor si de rusine am renuntat
si cred ca Lucas suge mai des pt ca inlocuieste suzeta cu sanul. dar pot sa-ti spun ca Luca al mau incepuse pa la 7-8 luni sa se trezeasca si la 2 ore pt a sta un pic la san (nu manca!)- cand l-am intarcat a invatat sa doarma toata noaptea! cred ca e un obicei pe care si-l fac unii bebelusi- ai incercat sa nu te duci la el noaptea? s-ar putea sa faca scandal 1-2 nopti si apoi invata lectia!
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Dum Noi 01, 2009 1:49 pm

ai incercat sa nu te duci la el noaptea? s-ar putea sa faca scandal 1-2 nopti si apoi invata lectia!
Ileana, nu te supara pe mine dar nu cred ca e ok sa ignori nevoia copilului de a fi langa mama lui. Si asta cu "isi invata lectia", la asa o varsta mica, poate veni cu frustrari interiorizate si cu pierderea increderii in mama si a sentimentului de siguranta.
Pe mine ma sfasie gandul ca la un moment dat fata mea plange iar eu nu pot sa fiu langa ea in doua secunde. Sa lasi un copilas sa "faca scandal" o noapte intreaga si sa il ignori, asta mi se pare mult prea dureros, pentru amandoi.
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Lun Noi 02, 2009 12:26 am

nu ma supar Vanilla! cred ca avem fiecare dreptul sa ne crestem copii cum consideram. Nu intelege ca urla 2 nopti! cel putin ai mei s-au smiorcait de cateva ori timp de 2 nopti- si mai degraba pot spune ca s-au trezit de cateva ori si ma tot asteptau...daca nu am aparut s-au culcat la loc si in 2-3 nopti nu s-au mai sculat peste noapte.
Daca am inteles corect tu ai un copil mic- nu vreau sa fac pe desteapta- dar cand apar mai multi si mai cresc nu mai poti sa ii cocolosesti mereu- caci pe masura ce cres vor plange si ca forma de rasfat- si a sta lipit de mama nu mai e ok la nesfarsit. daca stateam cu Luca in brate cat ar fi vrut el nu m-as mai fi ocupat deloc de fetita mai mare si nu cred ca e corect. fiecare are un rol si un loc in familie si acesta se poate invata de mic- sau asa se deprinde cel mai usor si natural. Copii mei ma iubesc foarte mult si stam mult impreuna fara sa fim lipiti mereu. si fiind doi i-am invatat sa stea si unul cu altul- dealtfel asta mi se pare foarte important- sa se iubeasca unul pe celalalt. apropos de copii ascultatori si copii responsabili- vorbesc mult cu ei si de aceea vreau sa ii invat sa fie si independenti si responsabili. si independenta nu exclude dragostea ci dimpotriva- o face mai constienta
inca odata nu vreau sa fac pe lupul moralist si incerc sa nu judect pe nimeni
ileana

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Noi 02, 2009 12:39 am

Ileana,

la suzeta am reusit sa renuntam si o v-a face si Thea cand se v-a simti pregatita. Nu am de gand sa o amenint , sa o umilesc sau sa o pacalesc. Probabil acesta este obiectul de care ea s-a atasat si nu ii pot lua aceasta bucurie.

cat depre faptul ca dupa intarcare un copil doarme toata nopatea, ai mare dreptate. Asa a facut si Thea dupa 1 an si 7 luni cand nu a mai supt titi, dar Lucas inca este mic si nu suntem pregatiti nici unul dintre noi de intarcare. Faptul ca se trezeste de mai multe ori noaptea si ma cauta nu ma deranjeaza sa fiu langa el si sa ii suplinesc aceasta nevoie. E o mare placere pentru mine si nu o vad ca pe un chin. In plus mai este si eruptia dentara, nopti cu febra si agitatie. Vreau si sunt langa el cat are nevoie. Vor veni multe zile cand v-a primi picioare in fund, v-a fi ignorat, ranit, indepartat - dar nu de mine.

Draga Ileana, ai perfecta dreptate, fiecare isi creste copilul cum crede si cum simte. Eu asa simt ca este mai bine pentru ei, ma simt o mamica atasata. Si vor veni zilele cand ma rog sa imi dea un pup, o imbratisare si voi fi trimisa la plimbare. Asa de repede trec anii astia. Thea deja nu mai sta la pupacit. De obicei am ambele maini libere in mei si una si jumate in pouch...asa ca sunt si la dispozitia fetitei mele

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Lun Noi 02, 2009 12:59 am

am constatat deseori ca fiecare isi stabileste altfel limitele- ceea ce pt unii e periculos pt altii e floare la ureche...apoi povestea fiecaruia e atat de diferita- unii copii sunt bolnavi, altii mai stau cu bunicii, altii merg la gradi devreme si altii tarziu...e gresit sa judeci sau sa dai retete. cred mai degraba ca fiecare mama simte ce e bine pt copilul ei- important e sa-i iubim si sa ne documentam, ca sa putem lua apoi decizii in cunostiinta de cauza si in functie de fiecare caz in parte, nu?
ileana

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Lun Noi 02, 2009 7:05 am

Ileana draga, nu judeca nimeni pe nimeni.
Eu nu am facut decat sa-mi spun pararea (strict) vizavi de sugestia pe care ai oferit-o si pe care am citat-o.
Lore a facut acelasi lucru.
Faptul ca fiecare isi creste copilul asa cum crede de cuviinta, ca nu exista retete si ca fiecare familie are specifiul ei sunt lucruri absolut clare pentru toata lumea si nu vad de ce se tot repeta la nesfarsit.
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Noi 02, 2009 8:15 am

"ileana"[quote]]eu am spus NU suzetei din start! POATE ajuta in primele3 luni, iar apoi de urmareste3-4 ani! si devine un obicei nesanatos- mai bine te mai chinui un pic la inceput decat mai mult apoi

Tocmai ca nu este indicata in primele 3 luni pentru ca suptul nenutritiv care il ofera suzeta scade numarul d epus la san si implicit si secretia lactata. Cu cat suge copilul mai rar cu atat mai putin lapte se produce ai putin.

..Rezista- trebuie sa uite si Lucas de suzeta si-l poti da ca exemplu pozitiv Theei!

Asta intentionez in timp. Ca ci nu puteam sa o fac vreodata sa renunte atata timp cat Lucas folosea. Chiar ma bucur ca a renuntat si nu intentionez sa ii ofer alta.

si cred ca Lucas suge mai des pt ca inlocuieste suzeta cu sanul.

Assta asa e, dar nu ma deranjeaza deloc, delc - chiar imi face placere sa il va dcum suge

dar pot sa-ti spun ca Luca al mau incepuse pa la 7-8 luni sa se trezeasca si la 2 ore pt a sta un pic la san (nu manca!)
-
Stiu ca asa e si lucas pune gura si numai o tine in gura - il linisteste - e in plina eruptie dentara si cum dormim in acelasi pat uneori raman cu tricoul ridicat - pentru ca nu numar dati-le cand se trezeste si nici cat timp isi petrece la san.

cand l-am intarcat a invatat sa doarma toata noaptea! cred ca e un obicei pe care si-l fac unii bebelusi-

cand l-ai intarcat? cat timp avea?

ai incercat sa nu te duci la el noaptea? s-ar putea sa faca scandal 1-2 nopti si apoi invata lectia!

Nu pot sa il aud cum plange 2 minute daramite doua nopti Am monitor in bucatarie sa il pot auzi cand se trezeste...si cum nu ajung imediat el se sperie cand nu ma vede si aproape ca vomita cum plange Nu pot si ti-am spus de ce Vor primi destule suturi in fund in viata asta...Stiu ca m-ar iubi oricum as fi, dar vreau sa isi aminteasca de mine cum isi aminteste otul meu de mama lui: o fiinta atat de calda si de buna, nu cum imi amintesc eu de mama mea: insensibila, rece si ignoranta
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Lun Noi 02, 2009 9:57 am

draga Lore, nu te cunosc prea bine dar mi se pare ca esti departe de "insensibila si rece"

pe Luca l-am intarcat pe la 9 luni- ziua nu mai vroia sa suga iar noaptea doar statea cu sanul in gura si ne sculam amandoi degeaba asa ca am renuntat...si am observat apoi ca chiar si atunci cand ii dau dintii doarme chiar daca mai suspina prin somn...
ileana

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Lun Noi 02, 2009 10:00 am

evident s-a obisnuit sa te vada imediat ce se trezeste- e chestie de cum s-a invatat. Luca sta si 30 min pana sa inceapa sa ma strige

a! de suzeta ziceam ca e de folos in sensul ca ii mai face sa taca, nicidecum ca ar fi sanatoasa
ileana

Sus In jos

Bebe ar sta nonstop la san

Mesaj  ioanabandita la data de Mar Mar 01, 2011 1:14 pm

Buna fetelor, stiu ca e deschis de mult subiectul, insa am zis ca se potriveste aici si povestea mea. De vreo luna incoace, Lara e atat de dependenta de tzitzi, incat nu se mai poate desparti de mine, deloc. Vorbesc acum de perioadele de somn, atat de noapte, cat si peste zi. Ea intotdeauna a adormit la san. Insa dupa vreo 10 minute smucea gurita, intorcea capul si dormea. Ei, acum ar sta nonstop la san. Suge intens la inceput, apoi pasiv, chiar si in somn. Mie-mi place foarte mult sa alaptez si as sta si ore in sir cu ea la san, insa dupa cateva zile am simtit ca nu mai pot. Daca dupa o ora incerc sa-i scot sanul, ma cauta disperata cu gurita, face ca un pestisor, si daca-n cateva secunde nu i-l dau iar, incepe sa planga, ma prinde cu ambele manute de piept si ma trage spre ea.
Mi-e foarte greu, ca nu ma pot odihni deloc...mai atipesc si asa, dar daca cumva-i scapa sanul din gurita, ma tot trezeste, si din 5 in 5 minute, asa ca trebuie sa stau efectiv treaza. Iar sa stau toata noaptea in exact aceeasi pozitie, dimineata sunt cu spatele intepenit. In plus, la somnicul de peste zi...nu pot sa fac nimic. Trebuie sa stau tot timpul langa ea si ea sa suga. Altfel nu doarme. Nu mai stiu ce sa fac,...am incercat macar pe timpul noptii cand e mai adormita si nu-si da seama, sa-i pun o suzeta, insa mi-o scuipa pana in celalalt colt al camerei.
In nici un caz nu pot sa o las sa planga, sau sa ma traga de bluza disperata si eu sa nu-i dau. De multe ori nici nu mai e lapte deloc, in nici un san, dar ea tot suge, de simt intepaturi pe sub brat.
A mai patit cineva asa ceva? Ce sa fac?
ioanabandita

Fecioara Localizare : Sibiu

http://www.scutecele.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  ancuta la data de Vin Apr 01, 2011 1:59 pm

ioana cam ce povestesti asa patim noi! insa fata mea-i mai mare...acum suge numai noaptea...dar des de tot! si tot asa arunca suzeta cat colo si-i trage un maare plans daca nu-i dau sanul! sta cat sta si il lasa singura, uneori dupa 10 min alteori dupa juma de ora! daca il iau inainte de a-i da ea drumul...iese urat tare! rezolvare n-am gasit! mai ales ca a mea nici nu bea din biberon...acu i-am cumparat o tetina la bibe cu gaurica aia mai mare (L) sa vad poate daca curge mai mult lapte (de migdale ii dau eu ca numai asta il accepta ) poate il accepta daca nu...asta e! pana se plictiseste ea ca n-am alta varianta!
ancuta

Varsator Stare de spirit : Mereu cu zambetul pe buze!

http://www.meitaibebe.ro

Sus In jos

Mesaj  ancuta la data de Lun Apr 04, 2011 2:33 am

nu se mai poate modifica mesajul anterior...
am luat tetina cu "gaura" mare: nu-i place nici asa! trebuie sa incerc cu cea medie...din nou! poate acum ca-i mai maricica e altceva ca am mai avut o incercare pt apa...cand era mica
am ajuns la concluzia ca ziua nu-i problema (cel putin acum) insa noaptea nu se poate fara tzitzi!
ancuta

Varsator Stare de spirit : Mereu cu zambetul pe buze!

http://www.meitaibebe.ro

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum