Despre pomepele de san

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Despre pomepele de san

Mesaj  libra la data de Vin Noi 11, 2011 10:47 pm

Eu nu stiu sigur ca voi folosi pompa de san, dar m-as simti mai linistita sa o am in casa... in caz ca imi trebuie. Mi-ati putea spune ce pompa de san e buna? Am vazut ca sunt de multe feluri, de la multe marci si chiar mi-e greu sa decid. Sigur ca imi inspira incredere Avent dar mi se par si cam... scumpicele pentru ceva ce poate nu voi folosi.
Va multumesc!
libra

Stare de spirit : :)

http://www.sotiesimama.wordpress.com

Sus In jos

Re: Despre pomepele de san

Mesaj  Onush la data de Sam Noi 12, 2011 11:59 pm

Intr-adevar cele de la Avent sunt foarte apreciate.
Sfatul meu este sa nu cumperi decat lucrurile de care stii sigur ca ai nevoie, in caz contrar vei constata ca ai dat o groaza de bani doar pentru linistea ta sufleteasca ... si nu ma refer aici doar la pompa.
Daca vei avea nevoie, cu certitudine vei gasi sa cumperi o pompa atunci cand vei avea nevoie de ea ... eventual una second.

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

recomandare pompa san

Mesaj  bebe la data de Dum Noi 13, 2011 12:09 am

Deoarece nu stii de la inceput daca vei avea nevoie iti recomand o pompa simpla care nu costa mult ~ 49 lei si este Pompa manuala pentru san - Primii Pasi .
Dar daca chiar ai nevoie zilnic trebuie neaparat sa iei o pompa de calitate dar sa aiba putere de suctiune si garantie.
Iti pot recomanda o pompa electrica nu foarte scumpa si de calitate Pompa de san Mini electric Medela la 320 lei .
Pompele Medela sunt fabricate in Elvetia si sunt premiate cu medalia de bronz la Mother and Baby Awards 2010/2011. In plus pompele Medela sunt pompele folosite in maternitati.
Mai multe detalii gasesti pe [....]

bebe

Sus In jos

Mesaj  Mariutza la data de Joi Noi 17, 2011 1:33 am

eu sunt mamica de 4 luni si am tot avut nevoie de pompa in perioada asta. la inceput pt furia laptelui unde m-a ajutat mult, apoi pe la 2 luni au inceput sa mi se blocheze canalele si, desi nicio pompa nu are "forta" bebelusului sa deblocheze, am fost nevoita sa folosesc pompa sa ma ajute sa scap de guguloaie.
o prietena insa, care are bebe tot de ~ 4 luni nu a folosit niciodata pompa pentru ca nu a fost nevoie. asa ca...

Onush are dreptate, e bine sa stai sa vezi daca ai nevoie sau nu pentru ca sunt scumpe. si, de "urgenta" gasesti imediat la farmacie.
dar inteleg ce zici cu "linistea", desi acum mi se pare logic sa astepti sa vezi daca ai sau nu nevoie de ceva ... inainte sa vina bebele mi-am luat o gramada "in caz ca" :). uite ca la mine pompa a fost o investitie buna.

am testat o medela si e foarte buna. la fel este si avent (pe asta o am).
daca te ajuta: pt pompele electrice -> la medela poti sa stabilesti nivel pentru vacuum si pt viteza, la avent imprimi tu ritmul apasand manual si pompa il memoreaza si face la fel automat. altele nu am mai vazut/testat :)
Mariutza

Balanta Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Joi Noi 17, 2011 10:19 am

Multumesc mult! Am fost intr-o zi in farmacie si am innebunit-o pe farmacista. Nu m-am putut hotari asa ca nu am luat si am sa astept pana la primul semn.
M-ati incantat cu pompa Medela si am sa ma apuc sa caut un pic :D... asa din timp, macar sa stiu pe unde se gaseste.
libra

Stare de spirit : :)

http://www.sotiesimama.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Vin Dec 09, 2011 10:04 pm

Eu am avut de la Chicco. Am folosit o mult timp si a rezistat eroic. Trage foarte bine. E manuala si nu costa o avere

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  mariana_zfr la data de Mier Dec 14, 2011 8:26 am

Eu m-am descurcat foarte bine cu cea manuala de la Primii Pasi, la fel foarte ieftina! E drept ca am utilizat-o pentru a-mi procura stocuri de lapte pentru momentele cand trebuia sa plec de acasa, insa am folosit-o destul de mult!
mariana_zfr

Berbec Localizare : bacau
Stare de spirit : super

http://www.casazamfirei.ro

Sus In jos

Mesaj  mirelaf la data de Mier Dec 14, 2011 8:28 am

Eu am folosit de cand am nascut pompa, din mai multe motive (si de nevoie si pragmatice). 1 in spital, imprumutata de o colega de salon, si 2 acasa, primite.
- 1 manuala de la Chicco cu pompita din aceea pe care o "strivesti" in mana - oribila! colega de salon avea bataturi in mana de la ea, iar eu m-am chinuit destul de mult, pt ca la fiecare 5-6 apasari mana deja iti oboseste si te doare
- 1 manuala de la Chicco, dar cu clapeta, cum sunt majoritatea pompelor de san. Asta m-a servit bine, dar cand a inceput sa creasca timpul de pompare si cantitatea de lapte produsa, nu mai era asa amuzant mereu, pt ca dura sau ma mai dureau sanii cand erau f plini

- 1 electrica de la Avent - f buna, cu ea ma distrez de 2-3 ori pe zi de mai bine de o luna si jumatate. Nu e agresiva (am folosit-o si cand aveam rani si zona era sensibila pana si cand puneam haine pe mine), odata ce te inveti cu ce ritm iti "prieste" la ea, merge repede si bine si cu mana ramasa libera poti sa mai faci una alta (la mine asta e timpul de stat pe net, ca de miscat prea mult nu poti totusi sa te misti). Am fost la garantie insa de 2 ori cu ea, pt ca tot facea probleme la imbinarea capului electric cu pompa in sine.

Nu stiu daca iti mai folosesc parerile, poate ai nascut deja, insa or fi si altele care mai se uita pe subiect. Bebe vesel!

mirelaf

Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj  Angi21 la data de Joi Sept 20, 2012 11:03 pm

Buna fetelor. Cand am vazut subiectul mi-am dat seama ca trebuie sa va impartasesc experienta mea. Sunt proaspata mamica, Maia face saptamana viitoare 4 luni. La inceput am alaptat normal, am avut un lapte destul demult. Dar incepand cu luna a treia laptele curgea din ce in ce mai greu si cea mica nu prea avea rabdare. Apoi am gasit pe site-ul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] pompa de la Tomme Tippee, la recomandarea prietenie mele care o fusese tare multumita de ea. E foarte buna sa stiti, cupa de colectare e din material cauciucat cu stiatii pentru masaj. Apoi are un sistem de ventilatie interior care ajuta la preventia colicilor la bebelus, ceea ce e foarte bine. Poti steriliza componentele prin fierbere, la rece sau la aburi, asa ca poti pleca oriunde cu ea.
Eu am inceput sa ma depalsez destul de mult cu job-ul si ma ajuta atunci cand nu sunt langa Maia sa ii pot da in continuare lapte matern. Inca nu as vrea sa trecem pe lapte praf...

Ultima editare efectuata de catre Lore in Mier Oct 03, 2012 9:40 am, editata de 1 ori (Motiv : puteti adauga linkuri de trimitere doar catre site-urile partenere)

Angi21

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum