Epilarea cu zahar

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Epilarea cu zahar

Mesaj  Lore la data de Sam Oct 29, 2011 5:59 am

In spot puteti observa cum se aplica corect pasta de caramel.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Aveti nevoie de:
1 vas metalic, 1 cana zahar, sucul de la o lamaie(preferabil verde), apa.

Pasul 1: sucul de la o lamaie se stoarce in vasul metalic
Pasul 2: 1 cana de zahar se amesteca cu sucul de lamaie pana se omogenizeaza si ajunge la consistenta unui sirop
Parul 3: se da la foc foarte mic si se amesteca continuu pana incepe sa fiarba si culoarea devine aurie-caramel. Tot procesul termic dureaza cca 10 minute
Pasul 4: luati de pe foc si lasati sa se raceasca pana cand amestecul poate fi modelat cu mana, formand o bila. Ar fi bine ca mainile sa fie umezite, evitand astfel lipirea pastei de maini. Bila se intinde pe portiunea de piele unde doriti sa indepartati pilozitatiile urmand sa trageti in sensul cresterii parului.

Procedeul se poate urma pana indepatati toate firele nedorite de par. Repetarea este necesara de obicei in cazul firelor de par groase cu radacini puternice.

Beneficiile epilarii cu zahar: metoda este comoda si la indemana, se poate realiza si acasa chiar si in zonele mai putin accesibile vederii, neiritand pielea. Bila de caramel se lipeste doar de firele de par nu si de piele.

Daca ati incercat aceasta metoda sau cunosteti alte retete mai eficiente sunt nerabdatoare sa le citesc.

Sursa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Re: Epilarea cu zahar

Mesaj  liza la data de Lun Mar 26, 2012 6:31 am

Lore, foarte interesanta metoda aceasta.
Ma intriga faptul ca se trage in directia de crestere a firului de par cand cu ceara obisnuita se trage in sens invers cresterii parului.
Te rog sa-mi spui daca ai incercat acesta metoda si este vreo senzatie diferita fata de metoda cu ceara. Multumesc!
liza

Varsator Localizare : BAIA MARE
Stare de spirit : din ce in ce mai buna :)

http://proarmonia.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Mar 26, 2012 11:11 pm

experienta mea cu ceara nu a fost una extraordinara. Nu numai ca m-am ars, dar mi se lipise ceara efectiv de piele si am indepartat-o cu tot cu piele. Nu fi intrigata. Am incercat metoda cu zahar si functioneaza foarte bine :)

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  liza la data de Joi Apr 19, 2012 11:42 am

Lore, mi-am facut ceara de zahar insa am probleme in folosirea ei. Te rog sa-mi spui tu cum o folosesti: rece sau calduta? Eu reusesc s-o dezlipesc dupa primele doua aplicari apoi devine opaca si nu mai pot s-o dezlipesc de pe piele. Tu ai patit asa ceva? Sau aplici o singura data si o arunci? Am mai vazut ca unii aplica ceara de zahar si o dezlipesc cu hartie ca si la ceara de unica folosinta. Tu cum ai procedat?
liza

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Apr 22, 2012 10:05 pm

Se aplica cat e calduta. Incearca sa apli o fasie, spatiu apoi iar fasie. Cand se raceste nu se mai poate aplica si trebuie retopita. Eu am incercat de doua ori din curiozitatte. Iarna nu am rabdare sa ma epilez si atunci ma rad

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  zaziedanslemetro la data de Vin Mai 04, 2012 1:13 pm

am folosit si eu metoda de 3 ori. prima data am fost pe spate: doare mai putin decat epilarea cu ceara. Ce-i drept ca am folosit un produs gata preparat. a2-a oara am zis sa prepar singur maglavaisul si a fost succes din nou. doar cu plimbatul bilei nu m-am descurcat am intins fasii ca si la ceara si am palicat benzi de panza (taiasem o lenjerie din bumbac mai veche si am folosit "carpele" astea ca mi s-au parut potrivite).
A 3-a oara n-a fost insa asa distractiv, compozitia (acceasi cala tura 2, imi ramasese si nu trecuse mult timp) a devenuit mai casanta, asa ca am adaugat jumatate de luingurita de ulei de cocos si s-a intins mai fain pe piele, dar am impresia ca am rupt firele de par in loc sa le smulg. M-a cam durut si au crescut apoi sub piele si cu mici bubite si asta e semn, zice-se, ca n-au fost smulse cum trebuie.
ca sa evit sa tot reincalzesc am pus o oala cu apa firbinte in zona (child-free, evident) si am tinut recipeintul acolo. il mai scoteam, il mai puneam la loc. Per ansablu a fost ok dar nu stiu acum ce sa fac. Poate sa mai imi iau o scatula de compozitie gata preparata. Sau o fi fost de vina doar tehnica mea de smulgere. Acum repar cu lama
zaziedanslemetro

Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  liza la data de Vin Mai 04, 2012 1:43 pm

zaziedanslemetro cat ai dat pe produsul gata preparat?

liza

Sus In jos

Mesaj  zaziedanslemetro la data de Vin Mai 04, 2012 3:15 pm

liza a scris:zaziedanslemetro cat ai dat pe produsul gata preparat?

liza, nu mai stiu. era luat de multa vreme si uitat printr-o cutie si l-am incercat dupa ce am vazut postarile de pe blogul Luthelo despre epilarea cu zahar. Sa fi fost vreo 4 euro? parca...
era de la bodyshop, nu le fac reclama dar a fost ok.
zaziedanslemetro

Sus In jos

Mesaj  liza la data de Sam Mai 05, 2012 5:09 am

multumesc!
din pacate nu mai au in lista acest produs.
te rog spune-mi cum a fost cu produsul cumparat: s-a comportat cum arata pe net? adica puteai sa aplici bila de ceara de multe ori? nu ai putul sa-l refolosesti la urmatorul epilat?
liza

Sus In jos

Mesaj  zaziedanslemetro la data de Sam Mai 05, 2012 11:31 am

eu l-am folosit dupa metoda clasica de aplicare in strat subtire , am aplicat peste banda de bumbac, deci si sa fi vrut nu mai aveam cum sa il refolosesc. acceasi banda am mai folosit-o imediat ca sa mai curat locul daca mai erau fire ramase. eu am vazut un clip pe net dar era un produs de la alta firma. pe instructiunile de la zaharul bodyshop zicea de metoda pe are am descris-o eu mai sus. n-am incercat sa pun strat gros si sa il refolosesc. cred ca nu ar fi suficient de elastic pt asemenea manevrare. si atunci racindu-se ar trebui sa il retopesti/lichidifiezi cu fire de par? nu mi-e prea clar. am preferat varianta asta. oricum am zis ca e destul de ieftin comparativ cu cat plateam la salonul de cosmetica
zaziedanslemetro

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum