Produsele naturale - beneficii si riscuri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Produsele naturale - beneficii si riscuri

Mesaj  Leta la data de Joi Aug 18, 2011 2:32 am

Am dat si eu in patima produselor homemade: creme, deodorante, sapunuri, parfumuri, etc.
1. Folosesc UE si infuzii uleioase de plante (puse de mine). Adaug UE doar pentru beneficiile lor nu pentru parfumare (oricum parfuml nu dureaza f.mult). M-am documentat de pe net, care este plin de informatii, unele bune altele ba. Si am gasit articole despre efectele in timp ale UE. Si anume: UE lavanda si tea tree sunt estrogen-like. UE salvie idem. Si va cer parerea, este bine sa folosim aceste UE in produsele cosmetice pentru barbati? Eu am baiat si aceste efecte nu sunt deloc de neglijat. Au aparut ulterior si articole care dezminteau efectele acestor uleiuri (tea tree si levantica), dar piatra a fost aruncata. Levantica se floseste foarte mult in coseticele pentru bebelusi (homemade sau industriale) este normal ca marii producatori sa afirme ca nu are influente asupra hormonilor. Tot pe unele site-uri straine am citit despre tratarea unor dereglari hormonale cu ajutorul UE. Salvia, se stie din batrani, e foarte buna in tratarea unor probleme "femeiesti". Deci, cat este de sigur sa folosim UE sau infuzii uleioase din plante in produsele pe care utilizam zilnic (de ex. sapunuri)?

2. Despre comedogenitatea unor uleiuri si unturi doar pomenesc pentru ca s-a mai discutat si pe alte forumuri si bloguri romanesti si banuiesc ca si utilizatorii acestui forum au vazut articolele.

Nu voi renunta la produsele homemade, in special la sapunuri pentru ca am sesizat imediat diferenta fata de cele din comert, dar vreau sa le folosesc corect si sa ma bucur doar de benefiile lor.

Ultima editare efectuata de catre Leta in Joi Aug 18, 2011 2:33 am, editata de 2 ori (Motiv : greseale de exprimare)

Leta

Sus In jos

Re: Produsele naturale - beneficii si riscuri

Mesaj  dianaalice la data de Joi Sept 01, 2011 9:23 am

fitoestrogenii care se gasesc in plante nu au efecte identice cu estrogenii produsi de corpul uman desi sunt receptati de celulele noastre ca si cum ar fi.De aceea au efecte benefice pentru organism dar nu produc efeminare in cazul barbatilor.
Un aliment foarte bogat in fitoestrogeni este soia...mult timp s-au tot scris pe net in tot felul de articole in care se faceau afirmatii de genul "soia determina efeminarea in cazul barbatilor si scade virilitatea generand probleme in ceea ce priveste potenta"...acum daca stai sa te gandesti putin cei mai mari consumatori de soia sunt chinezii;si daca nici astia nu sunt prolifici... Din pacate cultura occidentala are tentinta de a fi destul de barbara,fapt care se reflecta si in studiile stiintifice( mai mult sau mai putin stiintifice).Pentru orientali este evident ca fiecare element este o parte a unui intreg si in acel sistem el functioneaza in anumiti parametri...occidentalii iau fiecare bucatica o intorc pe toate partile facand abstractie de rest si dupa aceea sunt uimiti ca teoria nu se potriveste intotdeauna cu practica
In fine am putea face o dizertatie de 5 volume in legatura cu subiectul dar cred ca e mai simplu daca ai sa cauti pe net conferintele doctorului Calin Marginean si in special cea cu soia

dianaalice

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum