Cu copilul in concediu

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cu copilul in concediu

Mesaj  Eliza la data de Lun Iul 04, 2011 10:42 pm

Cum este sa mergi cu copilul in concediu? I se da programul peste cap? Aceepta usor noua situatie? Va dormi intr-un loc strain? Rezista copilul la atatea schimbari? Devine mai capricios? Rezista la un drum mai lung? Trebuie sa-ti iei toata casa dupa tine, sa mergi cu o suta de bagaje? Ce lucruri sunt indispensabile in bagaj? Reusesti sa te bucuri de relaxare sau trebuie sa fii mereu in alerta, cu ochii pe copil? Cum te descurci cu mancarea pt bebe? Ce conditii sa cautam la cazare? (si cateva sugestii de locatii sunt binevenite) De ce trebuie sa ne ferim? Cum se comporta la intoarcere?

Sunt doar cateva din intrebarile pe care mi le pun si la care sper sa gasesc raspuns la voi. Desigur, depinde si de varsta copilului. Noi nu ne-am aventurat pana acum decat pana la parinti, la 150km distanta (2 ore de mers cu masina), unde am avut tot confortul si orice lucru s-a putut rezolva. Insa ma tenteaza si o iesire undeva la munte unde cred eu ca m-as deconecta.

Eliza

Sus In jos

Re: Cu copilul in concediu

Mesaj  OargaDana la data de Mar Iul 05, 2011 12:11 am

Noi am mers cu Darius (acum are 2 ani jumate) peste tot...deoarece nu am avut cu cine sa-l lasam :) si pot sa zic ca a fost foarte ok.
si sa-ti raspund la intrebari,din punctul nostru de vedere:

1. I se da programul peste cap?
Depinde de copil.La Darius nu i s-a dat,deoarece de dormit a dormit cand trebuia,de mancat la fel,de jucat la fel..chiar a fost mereu o experenta frumoasa pt el,ca vedea ceva nou.

2.Aceepta usor noua situatie?
Dupa cum am zis mai sus..este ceva nou pt ei,si cel putin Darius a fost ocupat sa descopere locul unde se afla.

3.Va dormi intr-un loc strain?
La noi nu s-a pus niciodata problema cu dormitul in alte locuri.La 6 luni am mers cu el cu cortu in luna Aprilie.Sa speram ca si la voi va fi la fel de usor:P

4.Rezista copilul la atatea schimbari?
La fel,depinde de copil.Este posibil ca in prima zi sa fie mai matzait...dar ar trebui sa se obijnuiasca cu lucrurile noi.

5.Devine mai capricios?
Eu cred ca devina mai libertin :) ca il lasi sa descopere locul unde va aflati si il lasi at de cat la voia lui.Depinde si de loc..nu il poti lasa la voia lui pe munte:)

6.Rezista la un drum mai lung?
Depinde cum il :combini: in masina..Pot sa zic ca Darius nu sta locului nici 5 minute,dar in masina il mai lasam sa umble la unele butoane...il mai lua tati sa conduca(bineineteles doar pe drumurile de tara unde nu erau masini) :) mai dormea...se mai juca cu jucariile si trecea timpul.

7.Trebuie sa-ti iei toata casa dupa tine, sa mergi cu o suta de bagaje?
Apoi depinde cat stati si unde mergeti..eu ce tinea de Darius luam cu mine tot (haine,pamper,LP,servetele,obiectele pt baie si spalat,etc).Si pentru noi lucrurile necesare...Daca aveti masina incapatoate poti lua linistita...decat sa vezi ca ai uitat ceva ce aveai nevoie..mai bine iei cu tine tot:)

8.Reusesti sa te bucuri de relaxare sau trebuie sa fii mereu in alerta, cu ochii pe copil?
La noi Darius e mai atasat de mine,in sensul ca pe mine ma innebuneste cand mergem undeva...sa-l iau in brate..sa il duc undeva,etc.Dar cand mergem undeva mai facem cu schimbul :)) Nu pot zice ca te vei relaxa ca si cum ai fi singura...dar nu merita sa iti lasi copilul acasa cu cine..si tu sa mergi cu sotul si atat.Sunt si ei parte din noi si din familie:P

9.Cum te descurci cu mancarea pt bebe?
Darius manca orice(potrivit varstei la care era).Deci nu era prea greu cu mancarea,deoarece manca de la restaurant.Daca era nevoie de piureuri..rugam doamnele sa ii faca si ii lasamciubuc la opatar pt bucatarie:P.

10.Ce conditii sa cautam la cazare? (si cateva sugestii de locatii sunt binevenite)
Pai aici..dupa gustul fiecaruia..Noi preferam cu cortu..dar daca am merge pe timp de iarna...ne-am caza intr-o pensiune..sa aiba conditii .Nu suntem noi cu luxul,dar nici sa nepice tavanu-n cap :))
Daca vrei la munte iti pot recomanda zona Bucovinei :D (de acolo-s eu).Am mai fost la Micesti(langa cluj),este loc si de pescuit...si sunt cabane de inchiriat cu 2 camere.

11.De ce trebuie sa ne ferim?
De tantari(daca vor fi) :)) si ATAT.Bucurati-va de vacanta impreuna cu piticul sau piticii vostrii.Nu stati pe capu copilului sa ii interziceti totul,ganditiva cum va simtiti voi daca cineva ar sta mereu pe capu vostru sa va zica:nu e voie..nu pune mana...hai aici..nu te du acolo, etc:)

12.Cum se comporta la intoarcere?
Va zice: cand mai merge acolo? :))

Sper ca ti`am fos de ajutor:) si distractie placuta unde mergeti si sa veniti cu poze:)

OargaDana

Balanta Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

Mesaj  motopiski la data de Mar Iul 05, 2011 1:38 am

salut! Ce bine ca poti sa mergi cu copilul cu cortul, fetita mea face pe 17, 1 an dar vrem sa mergem pe munte cu cortul, noi parintii fiind indragostiti de munte, de natura, dar din pacate imi pun tot felulu de intrebari si bineiteles ca ezit de fiecare data..daca nu o sa doarma in cort, precizez ca fetita mea doarme in camera ei de la 3 luni ( sa traiasca baby phone-ul) si numai in patutul ei.Am fost acum 1 luna la cabana cu ea si nu a adormit decat la 3 dimineata , ea care acasa la ora 20.30 e deja in lumea viselor.Cu mancarea nu imi fac probleme caci am o bebelusa care nu e mofturoasa si inca o , dar cu somnul ce ma fac, ca nu pot sa iau cu mine patutul si sa-l bag in cort ca nu incape.
motopiski

Taur Localizare : Brasov
Stare de spirit : mamica fericita

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Mar Iul 05, 2011 2:04 am

initial si mie mi-a fost frica de dormitu in cort..din acest motiv am ramas uimita cand am constatat ca mi-a dormit in cort mai bine decat acasa:)) nu s-a foit deloc..nu s-a trezit cu nasu infundat.incerca sa o culci in cort..si daca vezi ca nu si nu intra cu ea in masina .
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  Eliza la data de Mar Iul 05, 2011 2:34 am

Ce vorbiti voi acolo de cort? Pai eu ma gandesc cum sa fac sa am tot confortul necesar (as lua si casa dupa mine) si uite ca sunt si oameni curajosi! Bravo voua! (desi nu-i stilul meu)
Dana, multumesc pt raspunsuri, nici n-am realizat cate intrebari am scris acolo. :>>:

Eliza

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Mar Iul 05, 2011 2:36 am

nu ai pt ce:) eee..si in cort e confort... si asa frumos:X sa stai langa foc.. cu prietenii...
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  motopiski la data de Mar Iul 05, 2011 4:43 am

Multumesc , am sa incerc si asa , sper sa imi iasa, acum ce sa zic , astept calduraaa ca mi-e tare dor de stat la cort si la foc.
motopiski

Taur Localizare : Brasov
Stare de spirit : mamica fericita

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Mar Iul 05, 2011 6:15 am

Darius a mers cu tati cu cortu acum 3 zile:) dar numai o seara a stat,ei au mers de fapt la peste dar la darius i-a trebuit cort:))
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  ancuta la data de Mier Iul 06, 2011 8:51 am

si mie mi-e asa de teama cum o sa fie in concediul asta...mergem drumuri lungi, cu masina...cum o sa doarma? se ve odihini? vom merge mai mult noaptea cu masina dar si ziua tot de colo colo...mancarea va rezista la borcanasele pe care le voi pune? am o multime de intrebari!
ancuta

Varsator Stare de spirit : Mereu cu zambetul pe buze!

http://www.meitaibebe.ro

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Mier Iul 06, 2011 5:19 pm

eu nu inteleg d ece va luati borcanele cu voi??? puteti cere la restaurante piureuri ,supe,etc... numai va complicati si sa stresati aiurea
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  Eliza la data de Mier Iul 06, 2011 10:40 pm

Pai nu mergi la restaurant de cate ori ii este copilului foame, ca el nu mananca doar de 3 ori pe zi ca noi. In plus, el nu asteapta pana vine comanda (dimineata poate mananca imediat cum se trezeste), si nici nu poti sa-i dai numai pireu. Trebuie sa ai la tine si ceva de mancare pentru el, gen biscuiti, borcanele cu pireuri de fructe sau de legume (variate), iaurt, lapte, fructe sau ce mananca copilul. Mai trebuie luate in calcul si perioadele cand te deplasezi cu masina, daca e un drum mai lung. Sigur, depinde si de varsta copilului si de preferintele sale alimentare.

Eliza

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Joi Iul 07, 2011 1:39 am

pai da.dar nu vad iaurtu d ece tre sa il iei cu tine..cand ai magazine pe drum...pai acum stii cand mananca copilul..si te opresti inainte cu 30 min sa fie ora lui de mancare:)
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  ancuta la data de Joi Iul 07, 2011 4:04 am

a mea n-are ore de masa..in principu as sti cam cand ar fi de masa dar...nu se potriveste cu starea ei mereu! de restaurante...nici eu nu mananc de-acolo ... mi-e greu cand stiu prin cate maini merge mancarea! inainte de a avea copil mereu luam masa-n oras dar acum...analizez tare cand e vorba de ce mancam! ne vom deplasa mult si cu masina...nu vom sta locului prea mult asa ca trebuie sa am in permanenta ceva pregatit cand i se face foame!
ancuta

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Joi Iul 07, 2011 7:01 am

este indicat ca o data la 2 ore sa faceti pauza de macar 15 min ..sa luati aer
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  ancuta la data de Sam Iul 16, 2011 2:28 pm

OargaDana a scris:este indicat ca o data la 2 ore sa faceti pauza de macar 15 min ..sa luati aer

multumesc de sfat, Dana! ne gandeam sa luam pauza chiar mai devreme..asta daca nu doarme
ancuta

Sus In jos

Mesaj  mariana_zfr la data de Lun Iul 18, 2011 12:04 am

Ancutza gasesti la tot pasul papa pentru bebici, nici nu e nevoie sa le iei cu tine de acasa! Fructe, borcanele, iaurt, tre' sa fie un frigider in camera pentru mici provizii la fata locului!
mariana_zfr

Berbec Localizare : bacau
Stare de spirit : super

http://www.casazamfirei.ro

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Joi Iul 28, 2011 11:24 am

Fetelor, eu am mers foarte bine cu fie-mea in concediu si la tara cu borcanele de mancare luate de la magazinele DM, marca baby love. CIca ar fi si bio. la mare chiar am mers cu sacosa de mancare, si a fost super ok, toate i-au placut, nu am avut probleme
nedeia

Capricorn

http://nedeia.breslo.ro

Sus In jos

Mesaj  ioanamaria9000 la data de Joi Mai 08, 2014 3:13 am

din fericire copilul meu nu s-a comportat foarte diferit fata de felul sau normal de a fi, chiar a parut sa fie destul de cuminte fiind un mediu nou pentru el

ioanamaria9000

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum