Matreata, remedii naturale

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Matreata, remedii naturale

Mesaj  noamu la data de Dum Oct 25, 2009 10:37 pm

Inafara de limpezire cu apa rece cu otet sau zeama de lamaie mai stiti ceva?
A, mai stiu frictionari cu catel de usturoi dar e... phu!
noamu

Taur Localizare : Sighet
Stare de spirit : n-ai vrea sa stii

http://piticiculipici.blogspot.com/

Sus In jos

Re: Matreata, remedii naturale

Mesaj  SuperbParinte la data de Lun Oct 26, 2009 5:17 am

La copii sau la adulti?

La mine functioneaza doar atunci cand folosesc un anumit sampon. Cum schimb sau fac experimente, e vai de mine...

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  camelcutza la data de Mar Oct 27, 2009 5:13 am

matreata este cauza de pielea capului care e uscata,si daca folosesti un sampon antimatreata de farmacie,va disparea pana schimbi samponul,de aceea este bine sa folosesti un sampon 100% natural,cum este saponul solid galador,sau un smpon bio,cum este cel mayam pt matreata.usturoiul est foarte bune,ajuta la crearea de noi foliculi,dar pentru combatarea matretii,cel mai bine e sa se foloseasca un sampon nedaunator.sau daca stii sa faci sapun,sa-l faci cu ulei e ricin,ca sa-l poti folosi cu succes ca sampon.

camelcutza

http://camelcutza.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Mar Oct 27, 2009 5:27 am

Pai daca pui o soda in unt plus ulei de ricin, precipitatul iese un sapun de casa.
noamu

Taur Localizare : Sighet
Stare de spirit : n-ai vrea sa stii

http://piticiculipici.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Mar Oct 27, 2009 6:16 am

Eu folosesc o baza neutra de la Sanoll, are minimum minimorum in ea, neutra si la miros. Uneori daca mi se termina folosesc solutie de nuci de spalat indiene.

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Oct 27, 2009 7:49 am

camelcutza a scris:matreata este cauza de pielea capului care e uscata,si daca folosesti un sampon antimatreata de farmacie,va disparea pana schimbi samponul,de aceea este bine sa folosesti un sampon 100% natural,cum este saponul solid galador,sau un smpon bio,cum este cel mayam pt matreata.usturoiul est foarte bune,ajuta la crearea de noi foliculi,dar pentru combatarea matretii,cel mai bine e sa se foloseasca un sampon nedaunator.sau daca stii sa faci sapun,sa-l faci cu ulei e ricin,ca sa-l poti folosi cu succes ca sampon.

Bine, dar mie imi spuneai ca sapunul solid pentru parul lung nu e tocmai o placere, din cauza ca incalceste. Care e alternativa balsamului natural? Stii ceva bio si accesibil?

Poate si un link pentru lenese ca mine?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

matreata

Mesaj  mari la data de Mier Mar 30, 2011 9:57 am

Tot pentru matreata am sa va dau si eu o reteta care care s-a dovedit a fi destul de buna.

Solutie impotriva matretii

2-3 linguri. apă caldă
1 galbenus de ou
2 linguri - pulbere de proteine
1 lingura - ulei de jojoba
5 picaturi - ulei esential de arbore de ceai
3 picaturi - ulei esential chiparos
3 picaturi - ulei esential rozmarin
Se amesteca toate in blender dupa care se aplica pe par prin masaj usor. Se lasa 1 - 2 ore apoi se spala parul cu sampon din plante. Se clateste parul cu 2 litri de apa calduta in care ati dizolvat 1 lingurita de bicarbonat. Se repeta in fiecare saptamana pana la disparitia completa a matreti

mari

Sus In jos

Mesaj  ancuta la data de Vin Apr 01, 2011 4:21 am

mari multumesc de reteta! azi merg la shopping si intru si-ntr-un magazin de naturiste sa cumpar ce-mi trebuie! sper sa mearga si pt barbati! pupici!
ancuta

Varsator Stare de spirit : Mereu cu zambetul pe buze!

http://www.meitaibebe.ro

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Sam Apr 02, 2011 11:18 am

Pentru combaterea matretii, seboreei, tendinta de incaruntire si cadere a parului exista o lotiune de par cu laptisor de matca si polen care se numeste Dermapin redind parului luciul sau normal. Se frectioneaza usor radacina parului de cite 2 - 3 ori pe saptamina cu un tampon de vata invelit in tifon si imbibat in lotiune si se maseaza pielea capului. In timpul tratamentului parul se spala o data la trei saptamini. Persoanele care au matreata isi vor spala parul mai des folosind un sapun de sulf si gudron.
Puteti incerca si o lotiune capilara preparata chiar de voi in casa dintr-o lingurita de polen dizolvat intr-un pahar cu apa.
Retineti, polenul suprima matreata Sa va fie de folos
geta

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum