Furnizori ingrediente naturale

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Furnizori ingrediente naturale

Mesaj  ibart la data de Sam Mai 21, 2011 6:06 am

Ma gandeam sa centralizam aici site-urile (atat romanesti, cat si straine) de pe care putem cumpara ingredientele pentru cosmetice, cu toate informatiile - taxe livrare, modalitate plata, timp livrare, bonusuri samd.
Ce ziceti?

Lista link uri cu info:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
- taxe livrare 7 euro
- fara taxe livrare daca suma depaseste 59 euro
- reduceri pentru urmatoarea comanda in functie de suma comenzii precedente
- plata prin card
- coletul se livreaza cu FedEx - acasa

- taxe livrare in functie de suma si greutatea coletului
(eu am platit 7 lire sterline pentru 25 lire comanda si pana intr-un kg coletul)
- plata prin paypal

ibart

Localizare : Bucuresti

http://sfatulzilei.info

Sus In jos

Re: Furnizori ingrediente naturale

Mesaj  Lore la data de Sam Mai 21, 2011 6:14 am

Fac exceptie furnizorii romani care nu au logo in partea dreapta a forumului.
Cred ca e o idee foarte buna:)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  Doula la data de Lun Mai 23, 2011 8:27 pm

E o idee minunata.
Eu am mai scris pe aici pe forum de unde am cumparat ultima data (si de fapt prima data de cand sunt in Ro). Va pot lasa si aici linkul site-ului, numai ca informatia este incompleta - pachetul mi-a fost adus de iubi care a fost in Anglia. New Directions
Dar preturile sunt super OK si calitatea la fel. Eu am cerut analizele biochimice ale uleiurilor cumparate si am fost foarte multumita.
Si am cumparat cateva lucruri de la Nuci de sapun si sunt foarte happy
Doula

Localizare : Mociu, Cluj

Sus In jos

Mesaj  ibart la data de Lun Mai 23, 2011 10:39 pm

pfuuu constat ca nu mai pot sa-mi editez primul post - acolo intentionam sa centralizez pe masura ce adaugati voi informatiile...

Asa ca am sa rog un moderator sau adminul - sa le centralizeze in primul post, pe categorii - furnizori ro, furnizori straini...
Multumesc!!

Adaug si eu [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
- taxe livrare 7 euro
- plata prin card

(eu am platit 7 lire sterline pentru 25 lire comanda si pana intr-un kg coletul)
- plata prin paypal

Admin edit:Am adaugat la postarea principala

ibart

Sus In jos

Mesaj  frank la data de Vin Iun 10, 2011 2:06 am

vin si eu cu o informatie destul de buna, zic eu :>>: : preturi suuuper omenesti, taxa de transport rezonabila (eu am platit 4 $), timp de expediere bun (8 zile - tinanad cont ca magazinul este in America): [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Verificati pretul uleiurilor, cu tot cu transport sunt mai ieftine decat la noi
orice client nou beneficiaza de 5 $ reducere daca introduce codul AGA345

frank

Scorpion Localizare : Bucuresti

http://frank-blogulmeu.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  ibart la data de Vin Iun 10, 2011 5:31 am

frank a scris:vin si eu cu o informatie destul de buna, zic eu :>>: : preturi suuuper omenesti, taxa de transport rezonabila (eu am platit 4 $), timp de expediere bun (8 zile - tinanad cont ca magazinul este in America): [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Verificati pretul uleiurilor, cu tot cu transport sunt mai ieftine decat la noi

si taxa vamala cat e?

ibart

Sus In jos

Mesaj  frank la data de Mier Iun 22, 2011 9:59 am

ibart a scris:
frank a scris:vin si eu cu o informatie destul de buna, zic eu :>>: : preturi suuuper omenesti, taxa de transport rezonabila (eu am platit 4 $), timp de expediere bun (8 zile - tinanad cont ca magazinul este in America): [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Verificati pretul uleiurilor, cu tot cu transport sunt mai ieftine decat la noi

si taxa vamala cat e?
nu am platit vama, produsele sunt trecute ca fiind pentru uz personal asa ca iupii!!! livrarea a durat 2 saptamani, din momentul comenzii pana cand a sosit pachetul la OP de care apartin. eu sunt taaare multumita :)

frank

Scorpion Localizare : Bucuresti

http://frank-blogulmeu.blogspot.com/

Sus In jos

taxe vamale - sua

Mesaj  goe la data de Lun Iun 27, 2011 12:10 pm

nu se achita taxe vamal daca valoarea coletului nu depaseste echivalentul a 50 de eur. Daca suma este mai mare, se achita taxe chiar daca produsele se achizitioneaza pt uz personal

goe

Sus In jos

Mesaj  margot la data de Lun Iun 27, 2011 9:34 pm

Chiar acum cateva zile am comandat ceva din America si m-a informat la primirea coletului ca:
- sub 10 euro - nu se plateste nimic
- sub 150 euro - se plateste TVA
- peste 150 euro - se percep taxe vamale

margot

Sus In jos

Mesaj  alina maria la data de Mar Iun 28, 2011 3:56 am

frank a scris:
ibart a scris:

si taxa vamala cat e?
nu am platit vama, produsele sunt trecute ca fiind pentru uz personal asa ca iupii!!! livrarea a durat 2 saptamani, din momentul comenzii pana cand a sosit pachetul la OP de care apartin. eu sunt taaare multumita :)

Ce modalitate de plata ai folosit?

alina maria

Sus In jos

Mesaj  mamaruta la data de Mar Iul 05, 2011 5:00 am

margot a scris:Chiar acum cateva zile am comandat ceva din America si m-a informat la primirea coletului ca:
- sub 10 euro - nu se plateste nimic
- sub 150 euro - se plateste TVA
- peste 150 euro - se percep taxe vamale

deci daca am un colet in valoare de de 140 euro , platesc TVA? si nu platesc taxe vamale?
imi explica si mie cineva mai pe larg toate chestiile astea, daca stie, pentru ca magasit un site unde uleiurile si unt sunt ieftine din punctul meu de vedere la cantitati mai mari, si m ar interesa sa fac un coop?
multumesccc

mamaruta

Sus In jos

Mesaj  mamaruta la data de Mar Iul 05, 2011 6:51 am

ibart a scris:Ma gandeam sa centralizam aici site-urile (atat romanesti, cat si straine) de pe care putem cumpara ingredientele pentru cosmetice, cu toate informatiile - taxe livrare, modalitate plata, timp livrare, bonusuri samd.
Ce ziceti?

Lista link uri cu info:

- taxe livrare 7 euro
- plata prin card

- plata prin paypal

Buna
Oare nu e interesat nimeni sa facem o cooperare in cumpararea de uleiuri si unt, eu am gasit niste site uri cu preturi foarte bune, dar la cantitati mari ( 3 , 5 kg), de care eu momentan la inceput fiind,nu am nevoie, dar m ar interesa in masura in care ne adunam mai multi
multu!

mamaruta

Sus In jos

@ mamaruta

Mesaj  flish la data de Mar Iul 05, 2011 9:53 am

Site-urile din SUA au preturi bune, dar trebuie sa te interesezi de taxele postale.
Astea sunt site-urile din SUA pe care m-am uitat eu:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (pentru machiaj mineral in special)
bineinteles exista multe altele, milioane de site-uri

Din cauza costurilor de transport pana la urma iesi mai ieftin daca ai sa cumperi din Europa.
Inca 3 site-uri englezesti dragute:

Cu TVA la englezi se rezolva usor. Cumperi pe firma. Si in cazul asta nu mai platesti TVA. Si pentru ca suntem in UE si noi si ei, nu se percep taxe vamale. Plus ca transportul este mult mai ieftin de acolo pana aici decat din State pana aici.
Ce uleiuri te-ar interesa? Pe ce site le-ai vazut?
flish

Fecioara Localizare : Bucuresti

http://www.umbla-vorba.info

Sus In jos

Mesaj  mamaruta la data de Vin Iul 08, 2011 3:37 am

Siteul pe care l am gasit eu este : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si mie una mi se par foarte ieftine in comparatie cu ce am mai gasit pana acum.
Da, e adevarat ca transportul pana in Romania este 112 dolari. Dar eu as putea sa fac altfel cu trasnsportul si sa nu iasa asa mult, am o prietena in USA, si mi le poate trimite de acolo mult mai ieftin.
Ma intereseaza pentru inceput untul de shea, cel de cacao, s uleiul de avocado, piersica, si multe altele :)

mamaruta

Sus In jos

Mesaj  mamaruta la data de Vin Iul 08, 2011 3:44 am

Flish, de pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] - ai cumparat vreodata ceva?

mamaruta

Sus In jos

Mesaj  flish la data de Sam Iul 09, 2011 9:54 am

Nu, n-am cumparat nimic. Unei prietene care a stat in Anglia o perioada i-a spus o colega de facultate ca ea isi ia creme de la ei si e foarte multumita. Prietena mea nu a fost sa vada magazinul si nici nu a cumparat nimic.

De acolo as cumpara baza de crema pe care o vand ei. Pur si simplu pentru ca mor de curiozitate sa vad ce textura are. Poate si altele, dar aia m-a facut curioasa.

Preturile de acolo sunt foarte bune, dar la cantitatea pe care o vrei tu sigur vei plati taxe vamale si/sau TVA, iar transportul cel mai ieftin posibil tot iese undeva in jur de $50. Toate astea adunate mie imi pare ca iesi peste englezi. Plus gandeste-te ca e o limita si de volum al coletului, nu doar de greutate. Iar vara toate astea curg si trebuie impachetate bine si asta mareste volumul de transport. Deci e posibil sa ajungi la mai mult de $50.
Asta e site-ul lor, astea sunt cele mai mici preturi posibile. Dar, dupa cate stiu eu, daca se pierde pachetul asta e. Nu stii unde, cand si cum. Bineinteles separat poti plati si asigurarea.

Trebuie sa mai caut sa gasesc ca era un site din austria cred care era ieftin la unturi si uleiuri. Nu mai stiu pe unde l-am salvat ca bookmark. Am cam inteles ce vrei si cred ca site-ul asta austriac, daca-l gasesc, ar fi perfect si ca pret pe kg si ca pret de transport.
flish

Sus In jos

Mesaj  flish la data de Dum Iul 10, 2011 1:24 am

Nu am gasit site-ul pe care-l cautam... de fapt cred ca am pierdut extrem de multe cand m-am mutat de pe un calculator pe altul.
Am gasit in schimb alte site-uri care au preturi echivalente cu site-ul tau si sunt din Germania sau Austria - deci sigur nu vei plati taxe vamale sau tva.

Stiu ca sunt in germana si probabil mai greu de inteles, dar daca stai un pic cu dictionarul ai sa vezi ca e simplu de navigat si preturile sunt foarte ok.
De exemplu untul de shea pe baccararose.de este la acelasi pret cu cel de pe site-ul tau chiar daca ai sa cumperi doar 1 kg. Nu am cumparat de pe nici unul dintre site-urile astea, si m-am uitat doar in diagonala dupa referinte sa vad daca lumea care a cumparat e multumita sau sunt tzepari. In principiu toate par ok.
Luna viitoare cred ca am sa-mi iau si eu de pe unul dintre primele doua mentionate.
Mai trebuie sa spun ca eu nu stiu germana deloc, asa ca inteleg ce seamana cat de cat cu engleza, dar daca ai cunostinte care inteleg germana sau incerci tu sa te descurci cu dictionarul, eu zic ca e mult mai bine sa cumperi de undeva din UE.
Pe termen lung, mai ales daca vrei sa ai o afacere cu sapun sau cosmetice, e mai bine sa ai furnizori aproape.
flish

Sus In jos

Mesaj  flish la data de Dum Iul 10, 2011 1:59 pm

M-am uitat mai atent pe primul site baccararose.de
Si cred ca pot sa cumpar de acolo aproape tot ce exista pe (...) la preturi mai mici cu 40% - 90%
Deci e de cautat pe site-urile germane. Poate astea de le-am gasit eu nu-s chiar cele mai tari, dar la prima vedere (si la a doua dealtfel) chiar daca pui un pret mare de transport si tot merita sa cumperi de acolo. Orice

flish

Sus In jos

Mesaj  louise la data de Joi Feb 02, 2012 7:55 am

Buna ziua!

credeti ca cei de pe piata autohtona nu sunt buni. Eu cumpar de la [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Eu incerc "sa ajut" firmele autohtone sa se dezvolte. Chiar daca o parte sau cea mai mare parte se duce afara....

louise

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum