insomnia

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

insomnia

Mesaj  ibart la data de Dum Mai 08, 2011 9:16 am

sufar de insomnie.. desi ma bag in pat de la 11 max. 12 noaptea, ma foiesc in pat pana la 2-3-4 dimineata, apoi la 7 tre' sa fiu in picioare, fresh; sunt stresata si am o droaie de probleme pe cap (serviciu, cursuri etc) ca atare am mari probleme cu somnul. am avut si nopti nedormite iar a doua zi sunam la serviciu sa anunt ca nu ma duc... dar nu se mai poate, trebuie sa fac ceva...
idei? (in afara de ceaiul de valeriana care miroase ingrozitor de urat)

ibart

Localizare : Bucuresti

http://sfatulzilei.info

Sus In jos

Re: insomnia

Mesaj  geta la data de Lun Mai 09, 2011 12:46 pm

ibart, poti sa incerci un sedativ usor, antispastic cu actiune blinda, se numeste SEDINSTANT, ( granule) contine valeriana dar si alte plante ! Se ia cite 1/2 lingurita dizolvat in apa sau mai bine in ceai indulcit cu miere.
geta

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Mai 09, 2011 1:04 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Adjuvant in distonie vegetativa cu manifestari de anxietate; insomnia adultului si copilului; dezobisnuire de somnifere; emotivitate; tranchilizant in alergii; prurit nervos, tulburari cardiace date de stres, nervozitate, hipertensiune; dischinezie biliara hipertonica, colite spastice; cistalgii la femei anxioase sau cu nevroza obsesionala asociata frecvent cu frigiditate; tulburari depresive cu anxietate datorate contraceptivelor

Copii: 10-40 picaturi, in putina apa, seara;
Adulti: 50-70 picaturi, in putina apa, de 2-3 ori pe zi sau 20-40 picaturi, in putina apa, in caz de efect paradoxal de usoara excitatie

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  ibart la data de Lun Mai 09, 2011 11:32 pm

multumesc pentru sfaturi!!

ibart

Localizare : Bucuresti

http://sfatulzilei.info

Sus In jos

Mesaj  miha1950 la data de Joi Mai 12, 2011 3:54 pm

Poate ca ar trebui sa descoperi si cauza acestor insomnii, pentru ca in momentul in care se trateaza cauza, dispar si acestea.
Si eu m-am confruntat cu insomniile, stiu ce inseaman nopti nedormite si sa te prezinti a doua zi "in forma" la servici.La mine au fost determinate de hipertiroidie. Cand am tratat tiroida au disparut si insomniile.

miha1950

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Dum Mai 15, 2011 4:38 am

Insomniile mai pot fi alungate cu un amestec de plante din care se prepara un ceai.

30gr. menta piperata tocata fin
15 gr. ruta ( Ruta graveoleus)
15gr.cretisor (Betonica officinalis)
Se amesteca si se pune o lingura plina intr-o cana, se toarna apa clocotita, se amesteca bine si se lasa la infuzat 20 de minute apoi se strecoara, se indulceste si se bea infuzia calda inainte de culcare.
geta

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum