Intrebari sapun

Pagina 4 din 24 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 14 ... 24  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Intrebari sapun

Mesaj  kaaty la data de Mar Ian 24, 2012 4:03 am

insa cele mai multe lamuriri le-am obtinut online :) .
tu ce ai facut pana acum? cum te-ai pregatit pentru sapunel ? :>>:

kaaty

Stare de spirit : motivat

Sus In jos

Mesaj  mususk266 la data de Mar Ian 24, 2012 4:22 am

Am gasit si eu cartea, dar nu m.am îndurat sa o cumpăr, in schimb încing netul, sunt f multe informații pe site.urile străine.
Nu m.am apucat încă pt ca abia in wknd îmi vine soda.
O sa fac prima data juma de kil, simplu, fara UE, pt bebeluși. Vreau sa pun asa: cocos, măsline, palmier, ricin, si la trace galbenele. Nu știu ricinul dacă îl voi pune din prima sau la trace.

mususk266

Sus In jos

Mesaj  kaaty la data de Mar Ian 24, 2012 4:31 am

Am facut si eu de galbenele si a iesit foarte dragut. Sta la uscat deocamdata dar ca si textura este ok. Nici eu nu am pus ue ci doar ulei de galbenele de la plafar si petale de galbenele macinate ...si sa stii ca al meu miroase a ceai :>>: cat despre uleiul de ricin eu pana acum l-am adaugat odata cu celelalte dar o sa fac o incercare si o sa-lpun la trace sa vad ce iese. am inteles ca sapunul ar fi mai fin..dar nu garantez

kaaty

Sus In jos

Mesaj  mususk266 la data de Mar Ian 24, 2012 6:05 am

asta e ca trebuie experimentat destul de mult cu sapunurile astea .. abia astept si eu
important e sa iasa compozitia, ca vedem pe urma cu mirosurile, oricum uleiurile esentiale au un miros f diferit fata de mirosul comercial dulceag cu care suntem noi obisnuiti

mususk266

Sus In jos

Mesaj  kaaty la data de Mar Ian 24, 2012 6:11 am

am vazut si eu...de exemplu am incercat o varianta cu ue de roinita si cred ca am scapat cam mult si te cam ia de nas in schimb varianta cu menta in care am pus mai putin, e bomboana. nu imi place sa miroasa extrem de tare.
pe de alta parte o prietena mi-a spus ca mirosul nu ii ramane pe piele si eu nu ma gandisem la asta. cum o fi normal? sa ramana sau nu ? eu zic ca nu. ce parere ai?
mai sunt fete care stiu despre chestia asta?

kaaty

Sus In jos

Mesaj  mususk266 la data de Mar Ian 24, 2012 6:40 am

la faza cu mirosurile fiecare parere e subiectiva, in functie de preferintele fiecaruia.

pentru mine ue sunt o revelatie, m-am ferit dintotdeauna de sprayurile parfumate din comert din cauza ftalatilor&co, asa ca acum am in sfarsit cu ce sa parfumez casa si sa nu-mi fie frica de alergii/astm, etc la copii, am gasit o sticluta care a avut odorizant de masina si am pus in ea cateva picaturi combinate, la fel se pot folosi borcanelele alea in care bagi bete sau mai sunt diverse combinatii de petale si aschii de lemn care se tin in castronele...

mususk266

Sus In jos

sampon

Mesaj  dianaalice la data de Mar Ian 24, 2012 10:35 pm

fetelor,voi ati folosit sapunurile si pentru spalat pe cap?eu am incercat dat mi sa naclait parul ingrozitor,parca se lipise fiecare fir de par;nu inteleg de ce pentru ca mama si sotul meu le folosesc si a iesit perfect...ei nu mai folosesc altceva de un an aproape mai ales ca sotul meu avea niste coji urate de tot care nu treceau cu nimic si acum nu a mai ramas nici amintirea din ele....eu insa de cate ori am incercat a iesit o chestie cleioasa oribila ...si prietenei mele la fel

dianaalice

Sus In jos

Mesaj  kaaty la data de Mier Ian 25, 2012 12:01 am

N-am folosit inca pentru par dar pot sa-ti spun ce am citit in diverse articole. In primul rand parul ar avea nevoie de o perioada de adaptare la noul produs natural. apoi la sfarsit in apa de clatire ar fi bine sa pui un capacel de otel de mere.
eu am parul foarte lung si am un adevarat ritual :>>: . mi-am cumparat un sampon de la o frima apicola, nu stiu daca am voie sa dau nume :P , este cu laptisor de matca si incolor. din el pun intr-o sticluta mai veche cat sa-mi ajunga pentru o spalare sau doua si adaug un tonic capilar (exact asa se numeste), cam 1/3 de sticla. ma spal cu amestecul asta apoi in loc de balsam folosesc in apa de clatire otet de mere. daca am timp imi fac si cate un ceai cu care ma clatesc si sunt foarte multumita.

kaaty

Sus In jos

Mesaj  sapunzain la data de Joi Ian 26, 2012 1:47 am

mususk266 a scris:Nu, se pare ca doar noi stem pe aici, si sincer nici nu cred ca vom primi îndrumare, far eu mă bucur totuși ca am cu cine schimba o vorbă, asa ca sa nu mă lași singura aici :)

Caută pe net despre ce reacții ar putea avea soda cu aluminiul, se pare ca nu e indicat, poate reușești sa îl tapetezi bine cu hârtîe cu o parte din aia lucioasă.

Buna ziua fetelor,
Ma bucur foarte mult ca ati inteles cat de toxice sunt produsele de ingrijire dupa piata si ati ales sa le fabricati singura.
Eu va pot ajuta cu orice informatie,stiu cat de important este mai ales la inceput de drum.
Va pot oferi retete incercate deja de mine (adica se merge la sigur si nu stricati transa de sapun). daca doriti soda sau grasime de cocos,va pot ajuta cu mare placere.

O zi buna sa aveti!
Violeta
sapunzain

Rac Localizare : ploiesti
Stare de spirit : optimist

http://blog.sapunzain.ro

Sus In jos

Mesaj  kaaty la data de Joi Ian 26, 2012 4:06 am

ce bine ca nu vorbim singure pe aici :)
Violeta, multumesc pentru oferta si cred ca am sa profit putin de informatiile pe care vrei sa le dai .
cam ce retete ai incercat (ma refer la combinatii de uleiuri esentiale, scrub, din astea de le pui la trace ).?
si cum iti ies ca si textura .

mersi fain
ralu

kaaty

Sus In jos

Mesaj  sapunzain la data de Joi Ian 26, 2012 4:52 am

kaaty a scris:ce bine ca nu vorbim singure pe aici :)
Violeta, multumesc pentru oferta si cred ca am sa profit putin de informatiile pe care vrei sa le dai .
cam ce retete ai incercat (ma refer la combinatii de uleiuri esentiale, scrub, din astea de le pui la trace ).?
si cum iti ies ca si textura .

mersi fain
ralu

Eu folosesc combinatii de uleiuri esentiale din categoria notelor de baza si de mijloc.Mai precis ,acele uleiuri esentiale care-si pastreaza mirosul in timp. Sfatul meu ar fi sa asociati culoarea cu mirosul sapunului.De exemplu verde cu menta,mov,lila cu lavanda,rosu cu UE geraniu,sper ca ai inteles ideea.
Combinatii UE : lavanda+menta +tea tree ; geraniu+lavanda; scortisoara+pulbere de scortisoara+miere; lavanda+menta; numai lavanda; numai menta.
Ca scrub va recomand zatul de cafea(nu cafea proaspat macinata deoarece este mult prea abraziva)pus in cantitate moderata,mac pus in cantitate moderata,plante- (numai frunze) menta rasnita este planta care nu-si schimba culoarea in timpul saponificarii, lavanda rasnita(devine maro in timpul saponificarii).
Personal,cel mai mult imi place cu iese sapunul cu zat de cafea si cel cu menta( planta).
UE de vanilie imi place foarte mult insa in timp face ca sapunul sa devina maro sau cu pete maro,depinde cat UE se pune.
sapunzain

Sus In jos

Mesaj  kaaty la data de Joi Ian 26, 2012 8:30 am

mai am o curiozitate... vreunul din sapunurile tale usuca pielea?
eu am facut unul cu spirulina si ue de ylang + portocale si cam usuca. pentru picioruse este grozav dar pentru pielea mea si asa cu tendinta de uscare...nu e grozav. nu ma pot spala de 3 ori consecutiv cu el. Ce parere ai? cum se poate preveni o chestie de genul asta? crezi ca e de la combinatia de ue cu spirulina , de la temperatura la care s-au amestecat sau de la faptul ca nu am adaugat niciun ulei la trace. ? ce poate fi ?
multumesc, Violeta, este tare draguta

kaaty

Sus In jos

Mesaj  sapunzain la data de Joi Ian 26, 2012 9:54 am

kaaty a scris:mai am o curiozitate... vreunul din sapunurile tale usuca pielea?
eu am facut unul cu spirulina si ue de ylang + portocale si cam usuca. pentru picioruse este grozav dar pentru pielea mea si asa cu tendinta de uscare...nu e grozav. nu ma pot spala de 3 ori consecutiv cu el. Ce parere ai? cum se poate preveni o chestie de genul asta? crezi ca e de la combinatia de ue cu spirulina , de la temperatura la care s-au amestecat sau de la faptul ca nu am adaugat niciun ulei la trace. ? ce poate fi ?
multumesc, Violeta, este tare draguta

Ca sa -ti pot raspunde,trebuie sa-mi spui in ce cantitate si ce uleiuri ai pus in reteta. De obicei,acest fenomen se produce atunci cand pui in exces ulei de cocos.
El face ca sapunul sa aiba multa spuma insa nu se pune niciodata mai mult de 25% din cantitatea totala de uleiuri.
Alta cauza ar fi aceea ca nu ai pus surplusul de grasime (superfatt) care trebuie sa fie de 5% calculat la cantitatea totala de grasimi. Ex: 1kg grasimi x 5% =50 g ulei in plus.
sapunzain

Sus In jos

Mesaj  anaelis la data de Joi Ian 26, 2012 10:53 am

Waw ce multe informatii utile pe aici.... poate imi raspunde si mie cineva la nelamurirea mea: uleiurile care se adauga la trance se calculeaza pt cantitatea de soda? inca nu am facut rost de soda si imi pare asa de rau....abia astept sa ma apuc si eu de treaba, dar intre timp m-am ditat cu uleiuri si UE de menta si lavanda.
anaelis

Sus In jos

Mesaj  sapunzain la data de Joi Ian 26, 2012 11:13 am

[quote="anaelis"]Waw ce multe informatii utile pe aici.... poate imi raspunde si mie cineva la nelamurirea mea: uleiurile care se adauga la trance se calculeaza pt cantitatea de soda? inca nu am facut rost de soda si imi pare asa de rau....abia astept sa ma apuc si eu de treaba, dar intre timp m-am ditat cu uleiuri si UE de menta si lavanda.[/quote

Adaugi la trace,surplusul de 5% de grasimi(superfatt).Am exemplificat mai sus.
sapunzain

Sus In jos

Mesaj  sapunzain la data de Joi Ian 26, 2012 11:14 am

Daca nu gasesti soda,te pot ajuta eu.
sapunzain

Sus In jos

Mesaj  kaaty la data de Joi Ian 26, 2012 12:05 pm

Cred ca incep sa ma luminez. Uite cantitatile 70% masline,30% cocos,308 g apa d, 137 g soda.
Eu am presupus ca superfattingul este inclus si am facut ca atare. Din pacate n-am stiut ca acest surplus (pe care o sa-l calculez exact de acum inainte daca o sa ma descalcesc :>>: trebuie pus la trace. Am pus toate uleiurile la inceput iar la trace am adaugat spirulina si ue.
Data viitoare o sa incerc asa cum ma sfatuiesti tu si o sa schimb si reteta. DAR, ca surplus pot alege orice ulei in proportie de 5% sau conteaza textura acestuia ?(ricin, care e mult mai gras sau un 5 % tot din ulei de masline). nu stiu daca m-am exprimat foarte clar.
Sa-ti deie Doamne Doamne sanatate ca tare m-ai mai ajutat.

kaaty

Sus In jos

Mesaj  kaaty la data de Joi Ian 26, 2012 12:10 pm

AAaaa. si inca ceva...Cum iti explici ca totusi pH-ul este 9 ? bang fara surplus ar trebui sa fie mai mare, corect ?

kaaty

Sus In jos

Mesaj  sapunzain la data de Joi Ian 26, 2012 12:19 pm

Asta e in teorie,uite ca in practica nu e asa. Nu sta de amanunte,bine ca s-a intamplat asa. Inca ceva - pe masura ce sapunul se usuca,PH-ul scade asa ca ai toate sansele ca sapunul sa fie ok dupa 4-6 saptamani.
sapunzain

Sus In jos

Mesaj  kaaty la data de Joi Ian 26, 2012 12:25 pm

kaaty a scris:Cred ca incep sa ma luminez. Uite cantitatile 70% masline,30% cocos,308 g apa d, 137 g soda.
Eu am presupus ca superfattingul este inclus si am facut ca atare. Din pacate n-am stiut ca acest surplus (pe care o sa-l calculez exact de acum inainte daca o sa ma descalcesc :>>: trebuie pus la trace. Am pus toate uleiurile la inceput iar la trace am adaugat spirulina si ue.
Data viitoare o sa incerc asa cum ma sfatuiesti tu si o sa schimb si reteta. DAR, ca surplus pot alege orice ulei in proportie de 5% sau conteaza textura acestuia ?(ricin, care e mult mai gras sau un 5 % tot din ulei de masline). nu stiu daca m-am exprimat foarte clar.
Sa-ti deie Doamne Doamne sanatate ca tare m-ai mai ajutat.

De reteta ce parere ai ?

kaaty

Sus In jos

Mesaj  sapunzain la data de Joi Ian 26, 2012 12:34 pm

Parerea mea este ca ar trebui sa mai adaugi inca un ulei.Spre ex. 20% cocos,40%masline si 40%palmier .Uleiul de palmier si in general orice ulei care se solidifica da duritate sapunului. Ricinul este cel care face ca sapunul sa fie mai moale dar daca il lasi suficient de mult la uscat,se va intari si acesta. Ricinul este folosit in special atunci cand vrei sa faci sampon solid .(adica folosirea sapunului pe post de sampon pentru par).
sapunzain

Sus In jos

Mesaj  kaaty la data de Joi Ian 26, 2012 12:39 pm

Am inteles, sarumana. Maine dupa amiaza imi propun sa incerc din nou. te tin la curent.
Multumesc inca o data

kaaty

Sus In jos

Mesaj  mususk266 la data de Joi Ian 26, 2012 2:22 pm

legat de ricin pentru sampon, stii cumva daca are exact aceleasi proprietati indiferent de momentul adaugarii (la inceput sau la trace)? adica partea legata de spumare..

mususk266

Sus In jos

Mesaj  kaaty la data de Sam Ian 28, 2012 9:28 am

heloo. abia maine dimineata voi taia sapunul pe care l-am facut vineri seara. Diferenta fata de celelalte este ca am pus ricinul la trace. Va dura ceva pana cand voi putea sa vad diferenta de spumare. POate iti raspunde cineva care a experimentat deja :>>:

kaaty

Sus In jos

Mesaj  sapunzain la data de Sam Ian 28, 2012 9:32 am

Personal nu cred ca va fi vreo diferenta. Eu am pus uleiul de ricin numai la trace,deci nu stiu sa-ti raspund la aceasta intrebare.
sapunzain

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 4 din 24 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 14 ... 24  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: