Intrebari sapun

Pagina 23 din 24 Înapoi  1 ... 13 ... 22, 23, 24  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Intrebari sapun

Mesaj  LAM la data de Mar Oct 16, 2012 10:30 pm

Multumesc Liza de primire!

Am o prima intrebare. Pe aici nu gasesc de nicio culoare ulei de masline din turte, asa ca am luat unul extravirgin, cel mai ieftin posibil. Este ok? Bine, nu mai spun de celelalte uleiuri, ca absolut toate le-am comandat pe net (pana si apa distilata)...sper ca pe viitor sa dau de niste magazine de profil.
Am inteles ca si apa de ploaie este ok de folosit, si cum nu duc lipsa de ploaie pe aici am zis ca o sa strang o sticla-doua.
LAM

Localizare : Lux
Stare de spirit : din ce in ce mai buna

Sus In jos

Mesaj  LAM la data de Joi Oct 18, 2012 2:35 am

Bunaaa!

Azi am reusit sa fac prima transa de sapun :) Toate bune si frumoase, pana la turnarea in forme...cred ca am mixat prea mult si s-a intarit destul de rau pt. ca at. cand am vrut sa tort in forme nu am reusit decat cu lingura Ghinionul meu ca am avut si niste forme destul de micute si a mers greu, asa ca pana am terminat a durat ceva. Ce trebuia sa fac, as fi putut sa pun compoitia la incalzit putin ca sa devina lichida? Asta mi-a venit in cap, dar mi-a fost frica sa pun pe plita la incalzit. Voi ce ziceti?

Astept acum sa treca cele 24-48 de ore ca sa le scot din forme si apoi vi le arat.

O zi frumoasa!
LAM

Sus In jos

Mesaj  liza la data de Joi Oct 18, 2012 4:17 am

nu stiu cum se remediaza aceasta problema dar am observat ca daca folosesc apa prea putina sau adaug argila sapunul ajuse poate intari foarte tare. am patit si eu sa mi se intareasca sapunul si sa-l pun cu lingura in matrita. a fost ok, acum insa sunt mai atenta si opresc des blenderul pentru a preintampina acest neajuns.
liza

Varsator Localizare : BAIA MARE
Stare de spirit : din ce in ce mai buna :)

http://proarmonia.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Oct 18, 2012 7:33 am

Ai ales solutia corect. Eventual puteai tranti putin formele sa se aseze mai bine sapunul.
Ar fi fluidizat compozitia daca adaugai la trace o cantitate mai mare de lichid(ulei vegetal) insa asta ar fi crescut excesul de grasime si sapunul s-ar fi consumat mai repede ba chiar ar fi rancezit.

Daca viitoare daca torni in forme lasa un trace mai light.

Succes

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Oct 18, 2012 7:36 am

LAM a scris:Multumesc Liza de primire!

Am o prima intrebare. Pe aici nu gasesc de nicio culoare ulei de masline din turte, asa ca am luat unul extravirgin, cel mai ieftin posibil. Este ok? Bine, nu mai spun de celelalte uleiuri, ca absolut toate le-am comandat pe net (pana si apa distilata)...sper ca pe viitor sa dau de niste magazine de profil.
Am inteles ca si apa de ploaie este ok de folosit, si cum nu duc lipsa de ploaie pe aici am zis ca o sa strang o sticla-doua.

Aduna apa de ploaie, asteapta doua, trei zile apoi filtreaza. Uleiul de masline extravirgin e foarte bun. Cauta in supermarket si orez, floarea soarelui si samburi de struguri. Dacase gaseste aici ar trebui sa gasesti si acolo.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  LAM la data de Joi Oct 18, 2012 7:46 am

Buna Lore,

Da, am vazut prin magazine diverse uleiuri, si de nuca, samburi de struguri, de rapita, numai de palmier si cocos nu.
Asa am sa fac cu apa de ploaie.

Legat de golurile care au ramas in forme....puteam sa le bat eu mult si bine ca tot acolo au ramas...se intarise prea rau bang dadeam cu degetul pe lingura ca sa pun in forma
LAM

Sus In jos

Mesaj  liza la data de Joi Oct 18, 2012 9:20 am

Ulei de palmier gasesti in supermarketuri ( Billa, Kaufland, Cora ) dar ulei de cocos eu nu am gasit decat pe internet. Un bun furnizor de ingrediente pentru sapun este aroma-shop.ro.
liza

Sus In jos

Mesaj  LAM la data de Joi Oct 18, 2012 11:12 pm

da liza, stiu ca in tara gaseam ulei de palmier mai prin toate hipermarketurile, dar pe aici nu se gaseste....eu mi-am dat comanda de toate ingredientele de pe amazon.de, dar ma lipsesc de acum incolo pt. ca m-a costat o groaza transportul + ca multe produse de pe site-ul lor nu le livreaza international.
LAM

Sus In jos

Mesaj  LAM la data de Vin Oct 19, 2012 9:51 am

au iesit la lumina zilei si sapunelele mele...din pacate nu sunt prea aratoase dar omu' din greseli invata.

maine remodelez ce n-a iesit bine...

un weekend frumos!

PS: am verificat ph-ul cu un ph-metru electronic...a iesit 9...e bine, nu?

nu ma lasa sa pun poze ca cica nu pot in primele 7 zile de la inscriere (
LAM

Sus In jos

Mesaj  LAM la data de Vin Oct 19, 2012 9:56 am

IATA-LE!!

si aici intr-o cutie de cadouri origami (un alt hobby de-al meu)

LAM

Sus In jos

Mesaj  liza la data de Vin Oct 19, 2012 10:40 am

Felicitari Lam! Si eu imi aduc cu drag de primul meu sapun. Ph-ul o sa mai scada dupa ce se matureaza asa ca .... sa-l folosesti cu placere!
liza

Sus In jos

Mesaj  LAM la data de Joi Oct 25, 2012 1:49 am

Gata, am taiat si calupul pe care l-am refacut sambata prin remodelare....nu au iesit ele cine stie ce...nu sunt prea multumita de forma lor

la voi ce dimensiuni au sapunurile? ce grosime? ma refer la cele paralelipipedice.

pun o poza cu toate sapunele care mi-au iesit...am facut si cateva gogoloaie :>>: din ce am taiat pe margine

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

deja ma gandesc la o noua reteta...mi-ar place cu castravete, sa-l fac bicolor si as pune UE de menta si/sau lemongrass....ce spuneti, merge combinatia asta?
LAM

Sus In jos

Mesaj  liza la data de Joi Oct 25, 2012 7:58 am

Eu am facut sapunuri de 8.5 x 6 cm si groase de 2 cm. Depinde de greutate pe care vrei s-o aiba. Daca sunt mai mici le poti face mai groase.
Sapunul cu suc de castravete e putin astringent si merge la tenul gras. Parca nu mi-ar place castravete cu menta dar pana la urma totul tine de preferintele proprii.
liza

Sus In jos

Mesaj  LAM la data de Joi Oct 25, 2012 8:03 am

pai ma gandeam sa pun doar coaja de la castravete, pt. culoare.

cu lemongrass merge?

pe primul l-am facut doar cu UE de lavanda, iar al doilea l-as face cu altceva, mai am de menta si lemongrass.
LAM

Sus In jos

Mesaj  liza la data de Joi Oct 25, 2012 11:29 am

Eu am facut sapun cu coaja de castravete si nu mi-a colorat sapunul decat foarte putin...chiar nesemnificativ. Lemongrass nu am folosit inca...vad ca are multiple calitati....acum totul depinde de ce caracteristici vei imprima sapunului.
liza

Sus In jos

Mesaj  LAM la data de Dum Oct 28, 2012 1:44 pm

buna la toata lumea!!

n-am stat degeaba nici zilele astea...am mai facut o transa de sapun :)...cred ca ma prinde microbul :)

voiam sa va intreb.... la voi ce culoare are uleiul de palmier....al meu este portocaliu si miroase si cam urat si din cauza asta si culoarea finala a sapunului a fost cu tenta portocalie....am adaugat in jumatate de cant. si vreo 5g de spirulina asa ca mi-a iesit ceva super frumos de care sunt tare mandra.

aici este intreg calupul care are in total vreo 1,4 kg

aici o bucata....de data asta s-au taiat ff frumos

iar aici sunt toate bucatile, care au cam 6cm x 6 cm si grosime de 3cm

aaa, am pus vreo 30 ml de UE de lemongrass, dar nu mi se pare ca are un miros prea puternic, asa cum il avea primul sapun cu lavanda. De data asta n-am mai folosit deloc blenderul de frica sa nu mi intareasca cand il torn si a fost super ok.

LAM

Sus In jos

Mesaj  liza la data de Mier Oct 31, 2012 3:54 am

Minunate sapunurile tale Lam!
Uleiul de palmier este de diferite calitati. Exista si din cel portocaliu care la noi e foarte scump si din cel obisnuit pentru mancare care e portocaliu spre galben. Poate tu ai din cel rosu crud (organic).
liza

Sus In jos

Mesaj  LAM la data de Mier Oct 31, 2012 6:57 am

aha..stiu de care zici...mai luam si eu acasa d-ala pt. gatit...faza e ca pe-aici nu am vazut asa ceva asa ca am luat d-asta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ....nu cred sa fie organic, adica nu scrie pe sticla ca ar fi....

ma bucur ca ti-au placut sapunelele mele :)

zilele astea chiar o sa dau unul cadou, sunt tare curioasa sa vad cum reactioneaza persoana...binenteles ca o sa-i spun sa-l foloseasca abia peste o luna, dar ii dau acum pt. ca nu ma mai intalnesc cu ea. I-am facut si o mica eticheta.

LAM

Sus In jos

Mesaj  liza la data de Mier Oct 31, 2012 9:17 am

Da, acela este uleiul de palmier veritabil.
Reactia poate fi diferita in functie de experientele avute.
Mie, de ex imi place foarte mult sa-l fac, abia acum dupa ce am inceput sa imi fac diferite sapunuri am descoperit cu adevat ce inseamna un sapun. Cu dus gelurile pe care le foloseam sau sapunurile din comert nu am avut o experienta de neuitat.
liza

Sus In jos

Mesaj  Baula la data de Joi Noi 01, 2012 2:26 pm

Buna
Citesc de ceva timp ce scrieti voi pe aici si mi se pare un lucru extraordinar. Eu inca nu am facut sapun la rece . Am facut in schimb rebatch. Adica am cumparat niste fulgi de sapun pe care i-am topit si am adaugat niste cafea si miere. Sunt foarte multumita de el. Doar ca nu miroase. Vroiam sa miroasa a cafea si ce aveam in casa in momentul ala era niste esenta de cafea (pentru prajituri etc). Dar dupa ce l-am lasat o zi la uscat, mirosul a disparut complet. Stie cineva de ce ?

Baula

Sus In jos

Mesaj  LAM la data de Lun Noi 05, 2012 1:41 am

in sapunuri din cate stiu se folosesc uleiurile esentiale pt. miros...probabil de aceea nu s-a pastrat mirosul de la esenta de cafea care era pt. prajituri :)

cauta sa-ti cumperi uleiuri esentiale si-apoi pui mai mult sau mai putin in fct. de ce vrei.

dar poate fetele experimentate mai stiu si altceva in afara de UE care se folosesc pt. miros.
LAM

Sus In jos

Mesaj  LAM la data de Mar Noi 06, 2012 5:15 am

nu mai sapuneste nimeni pe aici?

ieri am fost prin oras si am gasit un magazin cu diverse produse de prin partile Africii....aveau ulei de palmier (d-asta veritabil, portocaliu) si cica au si ulei de cocos, dar at. nu aveau pe stoc....ma bucur ca am gasit magazinul, macar de astea sa nu mai dau comanda pe net.

in alta ordine de idei...i-am dat prietenei mele cadoul cu sapun, in prima faza nu a zis nimic, apoi cand i-am explicat ca l-am facut eu a ramas ff suprinsa, apoi dupa o zi sa ma intrebe amanunte cum se face etc...cred ca i-am starnit curoziotatea de a se apuca si ea de sapunit :>>:
LAM

Sus In jos

Mesaj  LAM la data de Mier Noi 14, 2012 8:10 am

as vrea sa fac un sapun cu menta....intrebarea mea e: se pot pune frunze proaspete macinate la blender? Se pastreaza culoarea verde a frunzelor? Cam cat se pune la 1.3 kg de sapun?
LAM

Sus In jos

Mesaj  liza la data de Mar Noi 20, 2012 11:40 am

Lam ai facut sapunul cu menta?
eu menta am folosit-o uscata, rasnitata.
a folosit prietena ta sapunul?
liza

Sus In jos

Mesaj  LAM la data de Mar Noi 20, 2012 11:37 pm

Buna Liza,

Da, am facut sapunul cu menta...am pus si menta proaspata, frunzele de la un ghiveci, au fost destul de putine, dar zic eu de ajuns. Cand l-am facut era cam portocaliu, dar apoi cand l-am taiat se ingalbenise. L-am taiat dupa 2 zile, mai era putin moale, dar ce m-a enervat a fost faptul ca s-a cam sfaramat si ramanea lipit pe cutit. O sa ma mai uit la el peste o sapt. sa vad cum mai e..sper ca bine. Poze n-am mai facut.
Sapunul care i l-am dat prietenei, ii spusesem sa-l mai tina o luna la uscat ca-l facusem doar de-o sapt....a zis ca a taiat o buc. din el si s-a spalat cu el...ii place ff mult cum miroase :)
Tu ai mai sapunit ceva?
Nu prea vad activitate pe aici
LAM

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 23 din 24 Înapoi  1 ... 13 ... 22, 23, 24  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus