Intrebari sapun

Pagina 21 din 24 Înapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23, 24  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Intrebari sapun

Mesaj  kaaty la data de Vin Mai 11, 2012 1:41 am

haideti sa va arat la ce m-am chinuit saptamana trecuta :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine].
Din pacate a prins putina "cenusa" deasupra si tare-s curioasa de ce oare....

kaaty

Stare de spirit : motivat

Sus In jos

Mesaj  danibu la data de Vin Mai 11, 2012 2:49 am

vai, cata frumusete

danibu

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Vin Mai 11, 2012 11:51 am

Foarte frumos Kaaty, cu ce l-ai colorat?
geta

Sus In jos

Mesaj  mususk266 la data de Dum Mai 13, 2012 2:36 am

katy ne tine in suspans... e violet de gentiana?

fetelor, am o intrebare: oxidul mineral negru il putem categorisi ca natural? tot caut variante pt culoare

mususk266

Sus In jos

Mesaj  kaaty la data de Dum Mai 13, 2012 11:13 pm

N-am mai intrat in week-end iertare...
I-am pus colorant alimentar pentru ca si eu ca si musu cautam variante naturale de colorare si paleta este destul de restransa. Asa ca am incercat colorantul alimentar albastru. Chiar daca pe el scrie "natural" cred ca nu-i chiar asa dar cum ii spuneam si Lizei la un moment dat...daca il folosesc astia pentru colorat prajituri si torturi pe care noi le bagam in gura...de ce n-ar fi bune pentru sapun in cantitati foarte mici. eu am pus doar un dop dintr-o sticluta de 10 ml. e mult? nu cred.
oricum, nu o sa mai repet experimentul foarte curand. am vrut sa vad cum se comporta.

musu..? daca vrei sa obtii negru ...de ce nu mergi pe varianta cu carbune?

va pup, fetelor

kaaty

Sus In jos

Mesaj  mususk266 la data de Sam Mai 19, 2012 12:59 pm

va plac?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
cine mai doreste, cine mai pofteste? :>>:

mususk266

Sus In jos

Mesaj  kaaty la data de Dum Mai 20, 2012 11:08 pm

da , unele modele sunt interesante. dar stii ce nu inteleg eu ? Am mai vazut si prin alte parti .. de ce se asociaza sapunul cu mancarea ???

kaaty

Sus In jos

Mesaj  louise la data de Sam Mai 26, 2012 3:05 am

decat sa folosesti coloranti alimentari mai bine renunta la culoare. ia orice colorant alimentar - denumirea E..... si vezi ce efecte adeverse au. si eu am fost tentata la un moment dat sa folosesc colorantii alimentari deorece poti obine niste culori foarte frumoase. lucrez intr-un domeniu legat de natural si natura si crede-ma sunt cele mai controversate elemente din industria alimentara. ce este cel mai trist ca sunt prezenti in toate dulciurile , mezelurile .....Eu acum folosesc pentru sapunuri argila. dar ... nu o sa obtii niciodata culori superbe cu argila. Pentru mine un sapun colorat frumos e un semn mare de intrebare

louise

Sus In jos

Mesaj  louise la data de Sam Mai 26, 2012 3:25 am

daca vrei un sapun cu argila verde, sa vezi cum a iesit iti arat eu unul
din pacate nu stiu sa atasez poze.

louise

Sus In jos

Mesaj  louise la data de Sam Mai 26, 2012 3:25 am

poti accesa pe facebook louise.apostol

louise

Sus In jos

Mesaj  mususk266 la data de Joi Mai 31, 2012 12:26 pm

louise, am intrat, am vazut, sunt frumoase sapunasele.
pt negru ce ai folosit? carbune medicinal?

mususk266

Sus In jos

Mesaj  liza la data de Joi Mai 31, 2012 2:20 pm

Kaaty, sapunurile pe care le-ai prezentat ultima data si spuneai ca au facut un pic de cenusa deasupra au fost bine infofolite dupa ce le-ai turnat? Citeam pe careva blog ca daca sapunul nu se coace bine dupa turnare poate face acea cenusa.

Louise, ti-am vizitat FB. Impresionanti trandafirii negrii....ce senzatie ai cand te speli cu acel sapun?

Am reusit sa fac si eu un sapun cu roscove si cafea si UE menta si cedru. Pe langa uleiurile clasice am pus cate 7 % din shea, cacao si ricin...desi nu e uscat testandu-l m-am indragostit de el.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Acum pun la cale un sampon solid. Am vazut pe net retete cu 40% cocos sau 20% ricin. De asemenea jojoba e prezenta in multe retete. Ati testat ceva in acest sens?
liza

Varsator Localizare : BAIA MARE
Stare de spirit : din ce in ce mai buna :)

http://proarmonia.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj  mususk266 la data de Joi Mai 31, 2012 9:57 pm

Eu m.am spalat si pe cap cu cele pe care le.am facut, nu cu ceva special, dar cred ca nu ar fi departe ca senzatie. Pt cine e obisnuit sa foloseasca balsamul dupa sampon, acum va trebui pregatit un lighean cu putin otet in apa pt clatire. Eu tot timpul fac dusurile pe fuga si in graba asa ca uit tot timpul de asta, dar nu ma deranjjeaza prea tare, parul pare destul de aspru pana se usuca apoi e ok. De cand folosesc sapunul, firul de par mi se pare mai tare, mai aspru, deci am mai mult volum acum fara sa stau toata ziua cu feonul in cap.

mususk266

Sus In jos

Mesaj  louise la data de Vin Iun 01, 2012 1:20 am

Iti multumesc Liza pentru aprecieri. Inconvenientul ar fi ca apa este MARO. Din cauza untului de cacao din care nu este extrasa cacaoa, in contact cu piele te maronesti si apa.... este MARO . ai impresia ca este foarta multa murdarie. In rest, sunt foarte multumita de tot ceea ce fac(aici nu am sentimentalisme de cioara) si chiar imi place. E singura activitate pe care o fac si cei de acasa mi-o respecta (nu ma cicalesc , nu au ceva de intrebat in momentul acela), sunt eu si ceea ce vreau sa fac. Ideea este ca nu am repetat nici un sapun pana acum. Tot schimb materii prime , matrite. Vreau mai mult spatiu sa ma desfasor. Referitor la continutul de 40% ulei de cocos , am citit pe site ca, un continut mai mare de 30% ulei de cocos usuca pielea. Le cred pe cele mult mai experimentate decat mine. Referitor la samponul solid eu recunosc ca nu am reusit sa fac unul care sa ma multumeasca. Am sa caut sa cumpar unul de la una din fetele care au reusit si sa vad daca ma impac cu el. Este singurul produs de ingrijire corporala care-l mai folosesc din comert.

louise

Sus In jos

Mesaj  louise la data de Vin Iun 01, 2012 1:21 am

acum am facut un sapun cu ulei de cocos, ricin, jojoba, masline, struguri, cacao, shea, palmier. nu stiu ce o sa iasa dar sunt optimista. bun rau este al meu. te anunt la sf. lunii iunie si-ti spun ce a iesit. pot da si reteta.

louise

Sus In jos

Mesaj  louise la data de Vin Iun 01, 2012 1:24 am

musuk, pentru sapunul negru care de fapt este culoarea ciocolatei am folosit unt de cacao cu cacao in el. mi-a iesit un fel de after eight. ciocolata cu menta. daca folositi untul de cacao cu cacao in el , atentie, la un moment dat mi s-a taiat. am continuat sa amestec si si-a revenit. din ce am inteles de la furnizor trebuia calculat cam 60% unt cacao si restul cacao. n-am stiut daR....sunt multumita de rezultat.

louise

Sus In jos

Mesaj  liza la data de Lun Iun 11, 2012 1:34 pm

Fetelor ce ati mai muncit in ultima vreme?
Eu am facut un castilian ( 60% masline ) cu miere, ceara si lapte de capra, ricin, shea, cocos. A iesit cam maro dupa parerea mea desi nu l-am invelit. Cred ca am pus prea multa miere

liza

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Mar Iun 12, 2012 3:23 am

Liza, felicitari ! a iesit foarte frumos sapunul tau dar cita miere ai pus la cit ulei ? mie imi place culoarea iar cind o sa te speli cu el o sa fie o incintare deoarece sapunurile cu miere sunt foarte hidratante, au un miros placut si daca-l tii mai mult timp la uscat o sa dureze mult, nu se topeste usor.
Eu vreau sa fac un castilian doar cu masline si palmier sau doar cu masline si rapitza, putina miere cu extract de polen si laptisor de matca nativ, la trace pun putin ricin, catina, si soda sa o topesc in suc de morcov.
geta

Sus In jos

Mesaj  Corinachis la data de Mier Iun 13, 2012 11:22 pm

Ce de minunatii aici! Eu am stat pe tusa - adica am fost o lenesa si nu am facut nimic, nici un sapun de 2 luni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Pot sa va spun ca mi-este rusinica!
zilele astea o sa reiau sapunitul si va arat ce am reusit. oricum sunt departe de minunatiile facute de voi! Vreau si eu sa incerc un sapunel cu miere - nu am facut pana acum, dar nu stiu cum sa pun mierea. La sfarsit? Si se amesteca bine? Ajutor!

Corinachis

Capricorn Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : Undeva intre verdele ierbii si albastru cerului

Sus In jos

Mesaj  liza la data de Joi Iun 14, 2012 12:48 am

geta, cum ti-a iesit sapunul?

eu am pus 2 linguri de miere la 500 gr ulei desi cred ca era suficient si o lingura.
am pus mai putina apa ( lapte in cazul meu ) decat trebuia in amestecul cu soda iar mierea am diluat-o cu un pic de apa si am adaugat-o inainte de a turna sapunul in forma. nu am invelit sapunul deoarece sapunul cu miere se incalzeste foarte tare.
liza

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Joi Iun 14, 2012 6:16 am

liza a scris:geta, cum ti-a iesit sapunul?

eu am pus 2 linguri de miere la 500 gr ulei desi cred ca era suficient si o lingura.
am pus mai putina apa ( lapte in cazul meu ) decat trebuia in amestecul cu soda iar mierea am diluat-o cu un pic de apa si am adaugat-o inainte de a turna sapunul in forma. nu am invelit sapunul deoarece sapunul cu miere se incalzeste foarte tare.
Primul meu sapun cu miere a iesit destul de bine, pe ici pe colo s-a cam adunat mierea pentru ca eu n-am diluat-o, am pus-o asa la trace si nu prea s-a uniformizat in sapun dar per total am fost foarte multumita de el si cred ca l-ai vazut deja la mine pe blog.
Castilianul cu miere inca nu l-am facut, sunt putin prinsa acum in alte probleme dar cit de curind o sa-l fac.
geta

Sus In jos

Mesaj  liza la data de Joi Iun 14, 2012 11:51 am

Da, acum am vizitat blogul tau. Felicitari pentru ultimele realizari. Stampila ta e simpatica!

Te rog sa-mi spui cum se pastreaza in timp culoarea de la pudra de orz. Eu am facut un sapun cu pudra de lucerna. Deocamdata e verde dar am citit ca in timp daca este expus la lumina se decoloreaza.
liza

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Sam Iun 16, 2012 4:35 am

Multumesc, Liza, ma bucur ca-ti plac ultimele sapunuri realizate de mine !
Deocamdata, culoarea pudrei de orz e destul de vizibila, este un vernil foarte placut, cred ca in timp se va estompa cu toate ca nu-l tin la lumina directa, sta cocotat pe un dulap in sufragerie pe peretele opus geamului.
Posteaza si tu sapunul cu lucerna sa-l vad si eu sau l-ai postat si eu n-am fost atenta?
geta

Sus In jos

Mesaj  liza la data de Lun Iun 18, 2012 3:03 am

Sapunul meu cu lucerna inca e vernil, sa vedem pana cand

O prietena m-a rugat sa-i fac un sapun anticelulitic cu ardei iute. Ati experimentat asa ceva?
Am gasit pe un site recomandarea de a se pune 1 lingurita boia la 450 gr uleiuri.
Ce parere aveti?
liza

Sus In jos

Mesaj  mususk266 la data de Mier Iun 20, 2012 12:11 pm

sa va arat si eu ultima transa facuta acum vreo 3 zile.. observati ca am si un taietor nou, a mai ramas de facut un suport de taiere, vreau ceva in genul celui de la cafe du savon..

mususk266

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 21 din 24 Înapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23, 24  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum