Intrebari sapun

Pagina 3 din 24 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 13 ... 24  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Intrebari sapun

Mesaj  Lore la data de Mier Dec 21, 2011 10:26 am

sapunzain a scris:Menta se da prin masina de rasnit.Am uitat sa spun ca am folosit menta frunze (nu ceaiul de la Plafar) uscate de mine si nu am pus in exces ci doar intr-un sfert din cantitatea sapunului.
Dar sapun transparent ai facut sau ai fi interesata sa faci?

cand spui sapun transparent presupun ca te reveri la melt n pour, nu?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Mier Dec 21, 2011 11:10 am

Violeta, sapun transparent n-am facut dar am auzit ca este o metoda prin care se baga amestecul de sapun la cuptor .... as vrea sa incerc dar nu prea am curaj.
geta

Sus In jos

Mesaj  anaelis la data de Vin Ian 13, 2012 1:24 pm

Buna fetelor! Ma bucur ca v-am gasit! Si eu sunt adepta sapunurilor naturale dar marturisesc ca nu am incercat inca niciodata sa il prepar eu...pana acum cand am inceput sa ma gandesc serios la treaba, mai ales ca am citit ca nu e chiar foarte greu. Deocamdata sunt la faza de cumparat materiile prime si unele ustensile. Sper sa aveti rabdare si cu o incepatoare ca mine
anaelis

Sus In jos

Mesaj  mususk266 la data de Dum Ian 15, 2012 12:45 pm

salutare!
Din dorinta de a oferi alor mei altceva decat chimicalele din supermarketuri, m-am decis sa fac si eu sapunul acasa. Asta e targetul cel mai apropiat, ca apoi urmeaza samponul si bombele de baie, dar despre ele nu am citit inca prea multe, urmeaza.
M-am dotat cu aproape toate, mai putin NaOH-ul, pe care mi-l va aduce cineva in cateva zile.

Intrebarea mea e: ustensilele folosite se curata cu otet pentru a neutraliza soda? Ca nu as vrea sa ajunga in apele inconjuratoare sa le polueze
Sper ca mai arunca cate un ochi pe aici fetele mai experimentate..

@anaelis: buna, sa ne tii la curent cu progresul, mult succes! la ce combinati te-ai gandit pentru prima tura?

mususk266

Sus In jos

Mesaj  anaelis la data de Lun Ian 16, 2012 12:02 am

Eu vreau sa fac ceva simplu pt prima data...ma gandeam la reteta cu cele 3 uleiuri: masline, palmier si ulei de porumb ( nu stiu daca e bun, dar eu de cocos inca nu am gasit) si sa diluez soda in cafea.....nu stiu de ce imi doresc ca primul sapun sa fie cu cafea :>>: Sincer la cantitati inca nu m-am gandit inca...oare ce cantitate trebuie sa iasa cam 10 sapunuri de 100 gr? mususk266 tu la ce cantitati te-ai gandit sa faci prima data?
anaelis

Sus In jos

Mesaj  mususk266 la data de Lun Ian 16, 2012 3:53 am

intri pe soapcalc si iti zice ce cantitate vei avea la final in fc de ce pui

am comandat pe net, am luat initial 100 gr, dar pana ma apuc de sapun nu va mai fi aceeasi cantitate ca am inceput sa il folosesc in loc de crema, ma dau cu el pe maini, la fel si cu shea
din ce am studiat eu cocosul ar fi necesar pt ca sapunul sa produca mai multa spuma, la fel ca uleiul de ricin
iar soda se dilueaza in apa distilata, deci eu as face cafeaua cu apa distilata
bineinteles ca vreau si eu sa fac cu cafea, de aceea m-am gandit sa fac cate putin 300-500gr din fiecare.

eu am asa: cocos, masline, palmier, floarea soarelui si dupa "trace": unt shea, ricin, migdale, catina, galbenele (inca nu m-am decis la combinatie), iar uleiuri esentiale pt miros: lavanda, santal, roinita, tea tree

mususk266

Sus In jos

Mesaj  anaelis la data de Lun Ian 16, 2012 7:56 am

vad ca esti bine aprovizionata! Forma ai in ce sa pui sapunul?
anaelis

Sus In jos

Mesaj  mususk266 la data de Lun Ian 16, 2012 8:21 am

as avea de pe la prajituri, dar pt inceput am pus ochii pe niste sticle de plastic, ca vreau ca sapunul sa iasa rotund
am gasit si forme de silicon tot pe net dar nu m.am indurat sa dau banutii pe ele ca sunt cam scumpe, cred ca ma pot spala cu sapunul si daca e turnat in cutii de lapte, nu? :>>:

mususk266

Sus In jos

o reteta exacta?

Mesaj  daniela raducanescu la data de Mar Ian 17, 2012 12:36 am

Pt ca sunt noua si m-a palit si pe mine pasiunea sapunurilor facute in casa la rece, imi poate spune cineva ce inseamna „trace”? Presupun ca e un stadiu la care ajunge sapunul in timpul mixarii ingredientelor, dar care stadiu anume?
As vrea sa imi fac singura un sampon solid, cu muuuult ulei de ricin pt cresterea si refacerea parului. Dar nu stiu cum si cat sa amestec. Are cineva deja o reteta sa o ofere cu drag si altora?
Multummesc anticipat!

daniela raducanescu

Sus In jos

Mesaj  anaelis la data de Mar Ian 17, 2012 1:11 am

“trace”, inseamna “urma”. Adica in momentul in care ridicati paletele mixerului, compozitia trebuie sa lase o urma, o dara de sapun deasupra. Acela este momentul in care trebuie sa adaugati uleiurile esentiale.
anaelis

Sus In jos

Mesaj  anaelis la data de Mar Ian 17, 2012 10:40 am

As vrea si eu sa stiu care ulei de masline e cel mai bun? cel extravirgin sau pomace?...recunosc ca nu prea stiu diferenta dintre ele....doar ca eu asa le-am gasit in magazine si nu stiu care e cel mai bun la sapunuri.
anaelis

Sus In jos

Mesaj  mususk266 la data de Mar Ian 17, 2012 11:15 am

anaelis, din studiile de pe net (ca practica ioc!) cu cel extravirgin iese mai fin, dar poti folosi de oricare

ma gandesc totusi pt prima tura ca sa vad procesul, sa fac o cantitate mica si abia apoi sa le pun pe cele mai scumpe.

daniela, trace e cand amestecul devine ca budinca, consistenta.

mususk266

Sus In jos

Mesaj  anaelis la data de Mier Ian 18, 2012 12:16 am

Mersi mult mususk266 de raspuns!
Mai am o singura nelamurire :>>: uleiurile care se adauga dupa faza de "trace", (ma refer la cel de ricin, unturile de cacao sau shea....) se trec si ele in soap calc chiar daca nu se adauga de la inceput in procesul de saponificare? sau nu? cu alte cuvinte cantitatea de soda se calculeaza si in functie de aceste uleiuri, chiar daca se adauga doar la faza de "trace"?

anaelis

Sus In jos

Mesaj  anaelis la data de Mier Ian 18, 2012 12:23 am

Mususk266 cand ne arati primele poze cu sapunuri? abia astept sa vad!
anaelis

Sus In jos

Mesaj  mususk266 la data de Mier Ian 18, 2012 1:06 pm

mda, raspunsul referitor la uleiurile care se adauga dupa trace nu il stiu, si eu m-am intrebat la un moment dat, dar inca nu stiu....hmmm...si mi se parea ca stau destul de bine cu teoria

abia astept sa ma apuc, dar se pare ca mai intarzie 10 zile soda, inca nu o am...pe wknd-ul viitor o primesc

tu ai mai progresat?

mususk266

Sus In jos

Mesaj  anaelis la data de Joi Ian 19, 2012 9:00 am

da...am mai progresat in sensul ca mi-am mai luat niste forme si 2 tavi mai micute din ceva material asemanator cu staniolul....sunt de unica folosinta cred dar mi-au placut si le-am gasit la 1,5 lei Nici eu nu am gasit soda pe la magazinele de metalo din zona asa ca m-am cam impotmolit si eu la faza asta.

In alta ordine de idei...mi se pare mie sau chiar bate vantul pe forumul asta???? vad ca nu vrea nimeni sa vb cu noi si sa ne ajute
anaelis

Sus In jos

Mesaj  mususk266 la data de Joi Ian 19, 2012 9:39 am

Nu, se pare ca doar noi stem pe aici, si sincer nici nu cred ca vom primi îndrumare, far eu mă bucur totuși ca am cu cine schimba o vorbă, asa ca sa nu mă lași singura aici :)

Caută pe net despre ce reacții ar putea avea soda cu aluminiul, se pare ca nu e indicat, poate reușești sa îl tapetezi bine cu hârtîe cu o parte din aia lucioasă.

mususk266

Sus In jos

Mesaj  mususk266 la data de Joi Ian 19, 2012 10:21 am

nu mai pot edita mesajul anterior
uite aluminiu si soda impreuna
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

mususk266

Sus In jos

Mesaj  anaelis la data de Vin Ian 20, 2012 12:27 am

aaaaa, da! oricum tapetam cu hartie cerata! saptamana viitoare sper sa gasesc si eu soda ca sa ma apuc odata!!! daca nu gasesc ma orientez spre metoda "melt and pour"
anaelis

Sus In jos

Mesaj  mususk266 la data de Vin Ian 20, 2012 2:25 am

nuuu, nu MP, care mai e farmecul? eu vreau totul sau nimic :>>:
presupun ca nu esti din bucuresti, ca soda are la bucur obor, eu am rugat o cunostints sa-mi ia, si acum astept...

mi-a mai adus cineva, dar de concentratie 70%, si e prea putin

in asteptarea sodei imi mai iau ba un ricin, ba inca ceva shea ..

mususk266

Sus In jos

Mesaj  anaelis la data de Vin Ian 20, 2012 10:52 am

Eu sunt din bihor! iti doresc spor la treaba!
anaelis

Sus In jos

Mesaj  kaaty la data de Mar Ian 24, 2012 3:10 am

Buna si bine v-am gasit.
Am aparut si eu pe aici cu intentia de a face schimb de experienta cu toate pasionatele de sapunareala. Am citit cam tot de pe aici si-mi place foarte mult. abia astept sa discutam.
Ralu

kaaty

Stare de spirit : motivat

Sus In jos

Mesaj  kaaty la data de Mar Ian 24, 2012 3:12 am

Aaa, am uitat sa va spun ca am facut pana acum cateva variante de sapun de care sunt incantata :)

kaaty

Sus In jos

Mesaj  mususk266 la data de Mar Ian 24, 2012 3:37 am

buna,
deci tu esti cea mai avansata dintre noi... :>>:
eu astept sa-mi vina soda in wknd
ti-a iesit din prima sapunul?

mususk266

Sus In jos

Mesaj  kaaty la data de Mar Ian 24, 2012 4:01 am

aaa , nu-s avansata ca inca nu stiu sa combin corect uleiurile esentiale dupa categorii, nu stiu culorile ce si cum ies in final...
da, mi-a iesit din prima pentru ca am cumparat o carte (o gramada de bani) si avea destul de multe explicatii de baza.

kaaty

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 3 din 24 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 13 ... 24  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum