Intrebari sapun

Pagina 6 din 24 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 15 ... 24  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Intrebari sapun

Mesaj  kaaty la data de Vin Feb 17, 2012 12:04 am

mie mi-a iesit din prima sapunul dar bineinteles nu asa cum iese acum,intre timp am mai studiat. Asteptam poze ... :>>: ce-ai pus in el ?

kaaty

Stare de spirit : motivat

Sus In jos

Mesaj  danibu la data de Vin Feb 17, 2012 9:01 am

musu` nu ne dai nimic de veste? macar spune cum l-ai facut, a ce miroase, are culoare????

danibu

Sus In jos

Mesaj  mususk266 la data de Vin Feb 17, 2012 10:51 am

gata, l-am scos, am facut 13-14 toata ziua pe langa el
eu am mai scris si aseara, am vrut sa completez la ce am scris intai si i-am dat editeaza, dar pana am terminat de scris cred ca a expirat timpul de editare si s-a pierdut tot ce am scris, si eram prea obosita sa o iau de la capat
va pun acum pozele si mai tarziu mai fac un comentariu ca sunt pe fuga
ingrediente (nu am pus din toate, am facut mai simplut pt prima data)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

mi s-au lungit urechile asteptand sa se raceasca lesia

trace

si asa arata azi (nu radeti de ce forma are, mi s-a borcanat cutia de lapte la mijloc..)

mususk266

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Vin Feb 17, 2012 11:39 am

Mususk, foarte frumos ti-a iesit, felicitari !
geta

Sus In jos

Mesaj  kaaty la data de Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

waaa[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] super frumos. deja ma simt rusinata. bang eu n-am avut curaj sa incerc chestia aia cu dunga. felicitari. imi place tare., tare, sa-mi zici si mie cum ai facut ca poate invat si eu de la tine fa niste cutii din carton mai tare...eu am facut din cutia unui laptop si nu se mai borcaneaza..o sa iasa drept...chiar si asa, imi place mult

kaaty

Sus In jos

Mesaj  mususk266 la data de Vin Feb 17, 2012 1:57 pm

impresii:

-am uitat sa pun ulei esential (eram indecisa intre lavanda si roinita),...of...macar stiu cum e, ca tot eram curioasa oare cum o mirosi fara ue
-soda a scos f putini aburi (aproape ca nu s-au vazut deloc, oricum eram sub hota - sper ca mai exista burlanul de aluminiu :>>: )
-in 2 min a inceput sa se lege si cam dupa inca 1 min e momentul din poza cu budinca
-cand am vazut cat de repede s-a facut, am intrat putin in criza de timp si am inceput cu stratificarea (si am uitat de ue)
-straturile sunt asa: argila verde + dunga spirulina + sapunul singur + argila alba si dioxid de titan
-dunga am presarat-o cu o strecuratoare
-am pus cate 1 lgt din prafuri

continut: masline, palmier, cocos, ricin, shea

greseli:

-lipsa ue
-am adaugat prafurile direct peste amestec (ca sa se amestece perfect trebuiau inglobate in cativa stropi de ulei inainte)

mususk266

Sus In jos

Mesaj  kaaty la data de Sam Feb 18, 2012 3:38 am

super, bravo. din care ulei ai pus la trace ? :>>:

kaaty

Sus In jos

Mesaj  mususk266 la data de Sam Feb 18, 2012 11:11 am

niciunul, toate au fost puse la inceput, tura viitoare nu ma mai grabesc asa tare

kaaty ,
-am primit mailul, oricum varietatea de retete e infinita, si daca combini cate un pic din mai multe nu are cum sa nu se incadreze in limitele de pe soapcalc,
-sa stii ca pt "taietor" m-am inspirat de la tine, aveam in cap ceva similar dar mai profi, ceva in genul fierastraului de traforaj
-la sapunul tau cu turmeric ai albit partea superioara? ca la mine sapunul natur (mijlocul) e cam verzuliu

-am pus intai uleiurile apoi am fugit repede la pc sa vad cata soda trebuie ca am mai scapat cate 1-2 ml de ulei in plus, mai greu a fost cu soda sa gasesc fulgul de marimea potrivita pt ultimul gram :))

-acum ma mananca tare sa mai fac unul, dar fara greselile de acum, iar pt asta trebuie planuit totul cu mare grija

va multumesc pt apreciere

a doua zi cand il taiati, voi mai puneti manusi?

mususk266

Sus In jos

Mesaj  kaaty la data de Dum Feb 19, 2012 1:29 am

[list][*]Da, asa este, e bine sa nu combini prea multe o data ca nu mai stii ce-ti iese (daca iese)

Ma bucur foarte mult ca te-ai inspirat, este un mod simplu si nepretentios. Acum mai nou de cateva ture incoace, am luat in calcul si o cutie taiata la un capat, care ma ajuta sa tai drept.

• Nu l-am albit cu nimic, dar uitandu-ma la poza cu ingredientele tale vad ca diferenta intre ce folosesc eu si ce ai tu acolo, este uleiul de masline. daca spui ca in partea natur nu ai pus nici argila nici spirulina..vezi data viitoare sa incerci cu ulei de masline pomace, Nu extravirgin. Vezi daca este de la asta, nu stiu, este doar o parere...poate mai intra si din fetele mai experimentate sa ne dea o mana de ajutor
nu cred ca se intampla ceva daca pui cativa ml de ulei in plus..ca daca stai sa te gandesti ...daca ai luat in calcul un discount de soda de 5% cativa ml nu reprezinta diferenta pana la un 8% sa ziceam , cand sa punul ar deveni mai moale. Asta e rationamentul meu, daca gresesc, imi cer scuze, dati-mi peste maini
[list][*] eu nu mai pun manusi dar masor ph-ul inainte

kaaty

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Dum Feb 19, 2012 5:46 am

Atat @kaaty cat si ceilalti membri care au atasat la semnatura directionarre catre blog va rog ori sa preluati una din variantele de logo disponibile ori sa stergeti semnatura. In caz contrar o vom face cei din administratie.

Multumesc pentru intelegere si spor la sapunarit!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Admin
Admin

http://super-parinti.forumcreativ.ro

Sus In jos

Mesaj  danibu la data de Dum Feb 19, 2012 10:03 am

felicitari musu` foarte frumos. m-ai lasat cu

danibu

Sus In jos

Mesaj  mususk266 la data de Dum Feb 19, 2012 2:51 pm

am testat azi ph-ul la unul din sapunele, si cum e ok, l-am si pus la baie sa ma spal cu el, e atat de placut, moale si cremos pe maini....mmmm....
ce nu a incaput in cutia cu compozitia stratificata am turnat in forma rotunda de silicon (adica cel din imagine)

acum am alta intrebare: de ce se lasa 4 sapt la uscat? ca sa se intareasca mai bine?

mususk266

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Feb 19, 2012 4:16 pm

Uscandu=se bine se consuma mai greu. Saponificarea dupa phul tau e completa...:)

Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  kaaty la data de Lun Feb 20, 2012 1:19 am

Draga mea, nu-l folosi inca...L-ai facut prin procedeul la rece. Nu este bun de folosit inca. Apa trebuie sa se evapore din el, chiar daca procesul de saponificare este incheiat abia peste cateva saptamani va avea consistenta unui sapun. Acum este posibil sa fie "mazgaios", se va topi imediat si drept sa-ti spun nu cred ca in mom asta are calitati de curatare. Nu stiu , mai cere pareri dar parerea mea este ca nu e in regula deocamdata...

si inca ceva...
pH -ul mai scade odata cu uscarea sapunului[/list]
  • greutatea este alta fata de momentul taierii
toate calitatile sapunului devin stabile in timp, nu din primele 2-3 zile

Ultima editare efectuata de catre kaaty in Lun Feb 20, 2012 1:26 am, editata de 1 ori

kaaty

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Feb 20, 2012 1:22 am

kaaty, procesul de saponificare este complet dupa 24=48 de ore, asta depinde de indicele de saponificare al fiecarui ulei folosit. E ideal de asteptat doar ca sa se evapore apa si implicdit sa se consume mai greu. Din punct de vedere material e indicat. Dar eu ca sapunareasa daca imi permit sa consum un sapun in 4 -5 zile e treaba mea. Ca nu fac asta, e alta treaba..pentru ca am atatea sapunuri in baie, dar repet...se poate folosi

Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  kaaty la data de Lun Feb 20, 2012 1:33 am

cred ca am scris eu gresit, mai exact am uitat sa pun o virgula si s-a inteles altceva :

citez: :>>:
"Draga mea, nu-l folosi inca...L-ai facut prin procedeul la rece. Nu este bun de folosit inca. Apa trebuie sa se evapore din el, chiar daca procesul de saponificare este incheiat,(virgula care lipsea) abia peste cateva saptamani va avea consistenta unui sapun. "

Stiu, Lore, teoretic este ok dar eu am constatat ca este prea "mucilaginos" pentru a fi folosit incepand cu a 3-a sau a 4-a zi de la turnare

kaaty

Sus In jos

Mesaj  mususk266 la data de Mar Feb 21, 2012 1:50 am

-chiar daca nu e bine uscat inca, pe asta il voi lasa la baie, de sacrificiu, pentru ca e atat de placut incat nu mai vreau sa ma spal cu cel din comert.
-cu toate ca la inceput m-am desumflat putin din cauza ca am uitat de ue, acum sunt f multumita de sapun asa cum e, ba chiar imi place f mult, mai ales cand ma spal inainte sa mananc.
-o sa pun si cantitatile pt cine e interesat: masline300gr, palmier300gr, ricin80gr, cocos240gr, shea100gr. nu mai stiu soda si apa, ca nu mai gasesc hartiuta pe care am scris, dar am pus dupa standardul soapcalc cu 38%apa si 5%discount de soda

mususk266

Sus In jos

Mesaj  kaaty la data de Mar Feb 21, 2012 2:00 am

Super, pe cand o noua transa ?

kaaty

Sus In jos

Mesaj  mususk266 la data de Mar Feb 21, 2012 2:16 am

abia astept, urmatorul cred ca va fi cu cafea....mmmm....si sper sa si miroasa a cafea, deci iar nu pun ue
intre timp am mai comandat shea (de data asta nerafinat) si argila rosie, astept sa ajunga pachetul.

trebuie sa recunosc ca pt aspect m-am inspirat de pe net, am un folder cu sapunasele care mi-au placut cel mai mult si imi mai clatesc ochii pe acolo din cand in cand

mususk266

Sus In jos

Mesaj  kaaty la data de Mar Feb 21, 2012 2:45 am

Eeeeii, pai daca e vorba de sapun cu cafea..iti povestesc si eu cum am facut eu .
uite intai poza:

Mi-a fost teama ca daca pun prea multa cafea macinata o sa ma zgarie rau si cred ca am decis bine la momentul ala.

de bine:
Am pus ulei esential de menta si eucalipt dar foarte putin ca sa nu-ti mute nasul. Vad ca si acum persista desi a fost facut in decembrie :>>:

de incercat data viitoare:
Cred ca trebuia sa macin si mai marunt cafeaua pentru ca pielea mea este foarte subtire si nu rezista la "raschet" prea puternic.
Nu am folosit "zeama" de la cafea ci doar cafeaua macinata .

kaaty

Sus In jos

Mesaj  kaaty la data de Mar Feb 21, 2012 2:48 am

mususk266 a scris:[...]

trebuie sa recunosc ca pt aspect m-am inspirat de pe net, am un folder cu sapunasele care mi-au placut cel mai mult si imi mai clatesc ochii pe acolo din cand in cand

imparte si cu nooooi din inspiratie :>>:

kaaty

Sus In jos

Mesaj  kaaty la data de Mar Feb 21, 2012 1:07 pm

Lore, am vorbit serios in legatura cu poza aia. Vreau sa ma documentez despre coloranti naturali care dau culori mai vibrante. Ma ajuti ? pliizz ?

kaaty

Sus In jos

Mesaj  danibu la data de Mar Feb 21, 2012 10:50 pm

Kaaty, dar daca inclocuiesti cafeaua macinata cu ness?

danibu

Sus In jos

Mesaj  kaaty la data de Mar Feb 21, 2012 11:54 pm

Mmm...la asta nu m-am gandit :>>: inrteresant de vazut ce culoare ar iesi

kaaty

Sus In jos

Mesaj  mususk266 la data de Mier Feb 22, 2012 12:02 am

he-he..... :>>: .....nu pot sa pun inspiratia ca nu ma ridic la nivelul ei....dar in principiu eu am bagat "sapun de casa", "handmade soap" pe google si am dat la imagini....
trebuie neaparat sa cumpar ulei de masline simplu, ca daca fac cu cafea vreau sa iasa alb-negru, nu verde-negru...

LE cand am turnat sapunul s-a prins un fir de par de el; a doua zi cand l-am scos firul era ars, cam cu se face in urma aplicarii cremei depilatoare.

mususk266

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 6 din 24 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 15 ... 24  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum