Cu bebelul la drum - cu ce il hranim?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cu bebelul la drum - cu ce il hranim?

Mesaj  nedeia la data de Mar Apr 05, 2011 10:31 pm

Dragi mamici,

fie-mea nu e diversificata complet, inca mai papa mult lapte (are aproape 11 luni). Si banuiesc ca inca o sa mai pape ea mult si bine. Eu ii fac in fiecare zi mancarea proaspata, dar planuiesc cateva saptamani de concediu, in care o sa plecam, cu ea pe coclauri. Cat timp stam la tara, e OK, dar cand plecam la munte nu ma pot cara cu mancarea proaspata pt ea (in general nu ii dau mancare care a statin afara frigiderului mai mult de 2 ore), si pentru ca nu am lada frigorifica si nici nu as avea unde sa o pun in masina. Ce solutii am pt ea in aceste calatorii? Oare sa risc pentru o zi-doua sa ii dau pure-uri "prefabricate"? sau exista o alternativa la care nu m-am gandit ? cum ati facut voi, ce ma sfatuiti sa ii prepar/dau asa incat sa nu se strice o zi-doua?

Nedeia
nedeia

Capricorn

http://nedeia.breslo.ro

Sus In jos

Re: Cu bebelul la drum - cu ce il hranim?

Mesaj  SAKURA la data de Mier Apr 06, 2011 5:38 am

Eu inca nu m-am dus cu fiica-mea la drum lung dar mi-aduc aminte ca pe vremea cand era fiul meu bebe, si plecam cu el de-acasa i-am luat borcanele din magazin. manca cam jumate de borcan, dar nu prea cu pofta, mai mult insistam eu cand vedeam eu asa, scoteam tzatza si fiu-meu imediat se-nveselea. Am mai incercat si cu iaurt luat pe drum si il amestecatm cu banane si biscuiti chiar cand ii era foame. Si in rest, fructe gen banane, mere, pere, rosii, struguri...
SAKURA

Berbec Stare de spirit : ... ca in sesiune...

Sus In jos

Mesaj  ioanabandita la data de Mier Apr 06, 2011 12:07 pm

Parea mea este ca bornelele din magazin nu sunt atat de rele, Adica, pentru situatia ta, in care trebuie sa gasesti o solutie pt cateva zile sunt perfecte. Mai ales ca daca n-au fost desigilate se pot pastra si fara frigider. Desigur, nu pledez pentru folosirea lor zilnica sau exclusiva, insa intr-o calatorie te pot ajuta mult, mai ales ca sunt in cantitati mici, deci iti poti permite sa arunci daca ramane dupa ce l-ai desfacut. Pretul poate fi o problema (stiu ca e vreo 7-10 lei un borcanas), insa in calatorii, unde e complicat sa gatim proaspat, s-ar putea sa fie chiar mai ieftin in varianta asta. Si, o sa vezi ca nu se va supara deloc bebe ca va primi putin mai mult laptic decat de obicei .
ioanabandita

Fecioara Localizare : Sibiu

http://www.scutecele.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Mier Apr 06, 2011 8:03 pm

deci de luat in seama :). am remarcat eu ca in magazin nu stau borcanasele la rece, ramane doar sa le gasesc pe cele pe care pe eticheta au cele mai putine porcarii :)

restul de mamici cum s-au descurcat? :D
nedeia

Capricorn

Sus In jos

Mesaj  ancuta la data de Joi Apr 07, 2011 1:41 am

eu am avut pana acum tzitzi la purtator (nu ca n-as mai avea-o insa laptele ne cam lasa de-acum) dar chiar imi pun si eu problema asta!
eu n-am sa cumpar din magazine ci am sa fac eu, fierb legumele ca de obicei, le pasez si api le pun in borcanele mai mici, le bag o tura la cuptor iar apoi le pastrez la frigider si le iau cand plecam! tot asa, daca ramane nu risti sa arunci cantitate mare, iar mai mult de o zi nu suntem plecati de langa frigider ...ca doar te intorci noaptea sa dormi undeva, nu?
concediu placut si relaxant iti doresc!
ancuta

Varsator Stare de spirit : Mereu cu zambetul pe buze!

http://www.meitaibebe.ro

Sus In jos

Mesaj  adra_bell la data de Vin Apr 08, 2011 2:07 am

Noi am plecat cu fetita cand avea 10 luni, la mare. Am cumparat borcanele si asta a mancat, borcanele, iaurt, fructe proaspete si lapte de la sursa. Eu zic ca nu sunt asa de rele, mai ales ca a mancat foarte rar. E posibil sa te refuze daca nu i-ai dat niciodata pana acum, fii-mea manca doar 2-3 tipuri si numai de la o anumita firma.
Alta solutie ar fi sa stati la o pensiune unde sa ai acces la aragaz si frigider

adra_bell

Gemeni Localizare : Giurgiu
Stare de spirit : cool mamma

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Vin Apr 08, 2011 3:46 am

adra_bell a scris:Noi am plecat cu fetita cand avea 10 luni, la mare. Am cumparat borcanele si asta a mancat, borcanele, iaurt, fructe proaspete si lapte de la sursa. Eu zic ca nu sunt asa de rele, mai ales ca a mancat foarte rar. E posibil sa te refuze daca nu i-ai dat niciodata pana acum, fii-mea manca doar 2-3 tipuri si numai de la o anumita firma.
Alta solutie ar fi sa stati la o pensiune unde sa ai acces la aragaz si frigider

problema este legata de calatorii de o zi, si nu o pot tine o zi intreaga la varta asta doar pe alaptat, ca nu mai facem nimic :)). cred ca varianta e cu mancare la borcan, osa ma apuc sa studiez piata , pentru ca habar n-am cine vindein afara de n***le..
nedeia

Capricorn

Sus In jos

Mesaj  adra_bell la data de Vin Apr 08, 2011 4:12 am

la o zi eu ii luam mancare gatita in termos. O puneam in carucior, acopeream cu un prosop si manca de n-avea treaba. Aveam cu mine termos cu mancare, lingurite, castronele, servetele

adra_bell

Sus In jos

Mesaj  ancuta la data de Vin Apr 08, 2011 1:21 pm

andra e buna ideea! mai nou nou mi-am achizitionat si eu un termos pentru lichide si tot asa cum e termosul, un fel de castronel cu capac pentru mancare! le-am luat la set si abia astept sa le intrebuintez!
ancuta

Varsator Stare de spirit : Mereu cu zambetul pe buze!

http://www.meitaibebe.ro

Sus In jos

Mesaj  adra_bell la data de Vin Apr 08, 2011 8:36 pm

Mi-am amintit ca mai aveam si o gentuta frigorifica mica si cand plecam la drum mai lung puneam acolo diverse si o sticla de 500ml inghetata tun de la congelator. Cred ca termosul l-am folosit dupa un an, stiu cu plecam cu ciorba in el

adra_bell

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Lun Apr 18, 2011 11:43 am

am testat cateva borcanele de la babylove, mancarica bio. mi-a placut pana si mie :)

am incercat cartof dulce cu morcov - bleah - prea dulce; cartof cu morcov si carne de vita, cu ulei de rapita bio - gustoasa, se simte chiar si carnea in compozitie, nu prea dulce, suficient de buna. fructe cu cereale - dulcea, delicios, l-a adorat fie-mea

nu mai zic ca borcanasele sunt perfecte pt a ii pune mancarica pe care o gatesc eu, cand o stochez in frigider pt a doua zi :)

va multumesc pt idee!!!
nedeia

Capricorn

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Apr 26, 2011 12:09 pm

nedeia a scris:am testat cateva borcanele de la babylove, mancarica bio. mi-a placut pana si mie :)

am incercat cartof dulce cu morcov - bleah - prea dulce; cartof cu morcov si carne de vita, cu ulei de rapita bio - gustoasa, se simte chiar si carnea in compozitie, nu prea dulce, suficient de buna. fructe cu cereale - dulcea, delicios, l-a adorat fie-mea

nu mai zic ca borcanasele sunt perfecte pt a ii pune mancarica pe care o gatesc eu, cand o stochez in frigider pt a doua zi :)

va multumesc pt idee!!!

Vezi daca ii plac si ei, nu de alta dar poate te trezesti ca iti refuza in concediu cand iti e lumea mai draga...si atunci ce faci?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  ioanabandita la data de Mar Apr 26, 2011 12:33 pm

[quote="Lore"]
nedeia a scris:am testat cateva borcanele de la babylove, mancarica bio. mi-a placut pana si mie :)

Vezi daca ii plac si ei, nu de alta dar poate te trezesti ca iti refuza in concediu cand iti e lumea mai draga...si atunci ce faci?

Lore, sigur le-a testat si bebe :), ca asta si zicea nedeia "mi-a placut pana si mie", deci si lui bebe si lui mami

Lasand gluma la o parte, si eu am gasit borcanase bio, fara nici un conservant si fara adaos de zahar, si asta o dovedeste faptul ca scrie pe ele ca se pot consuma in decurs de maxim 24 ore, doar daca sunt pastrate la frigider, si doar daca se pune cantitatea ce urmeaza a fi consumata intr-un alt recipient, pentru a nu introduce bacterii in borcanelul ce urmeaza a fi depozitat. La inceput eram sceptica in legatura cu mamicile ce-si hraneau bebelusii cu astfel de "borcanele". insa acum, cand le-am descoperit pe cele bio, recunosc ca si eu mai alepez la ele cateodata cand suntem plecati.
ioanabandita

Fecioara Localizare : Sibiu

http://www.scutecele.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum