maternitate privata vs. maternitate publica

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

maternitate privata vs. maternitate publica

Mesaj  sanziana la data de Lun Apr 04, 2011 1:51 am

Fetelor, mare problema mare. as vrea sa va intreb daca sunteti mai degraba de acord cu maternitatile private din sistemul de sanatate de la noi din tara?
Eu am auzit povesti horror de la colegele mele in ceea ce priveste nasterea in maternitatile publice, doctori neglijenti, asistente indaratnice si au plecat mai deprimate decat au intrat. Nu stiu ce sa spun.. costa ceva mai multi bani dar sanatate e pe 1 loc, nu?
Voi cum, unde ati nascut?

De Regina Maria - maternitate privata din capitala ce stiti? eu am citit pe net si la tv ce am mai vazut si auzit ca e super tare. Pareri din interior, ceva?
sanziana

Sus In jos

Re: maternitate privata vs. maternitate publica

Mesaj  ancuta la data de Lun Apr 04, 2011 2:27 am

sanziana eu am nascut la maternitatea isis din constanta (eu locuiesc in braila dar m-am deplasat acolo si pt controalele de rutina lunare dar mai ales pt nastere) si ti-o recomand cu cel mai mare drag si cea mai mare incredere ca este locul ideal de a naste - natural, natural in apa sau cezariana! eu am avut cezariana pentru ca minunea mea a fost putin "intoarsa" :>>: dar chiar daca am oroare de spitale si operatii, injectii...toate au decurs foarte bine si nu am rams decat cu amintiri frumoase! am stat cu sot cu tot cazati la clinica, intr-o camera ca de hotel si cu mica noastra printesa (de a doua zi ne-a adus si pe mine si pe ea la salon)! daca vrei alte amanunte nu ezita sa ma intrebi!
ancuta

Varsator Stare de spirit : Mereu cu zambetul pe buze!

http://www.meitaibebe.ro

Sus In jos

MATERNITATE PRIVATA VS. MATERNITATE PUBLICA

Mesaj  eusitata la data de Mier Apr 06, 2011 3:10 am

Buna,
Eu a nascut acum 4 luni la o maternitate de stat: Spitalul Sf Imparati Constantin si Elena(Spitalul judetean Ilfov). E pe bld Basarabia zona Diham.
Conditiile sunt extraordinare: curatenie, caldura, personal calificat si foarte amabil. Nu astepta nimeni sa-i intinzi un plic, sau sa-i indesi ceva in buzunar.
Au atat rezerve cat si saloane. Rezervele sunt de 1-2 persoane, mari, spatioase cu tv, AC, baie proprie. Saloanele sunt de 4 persoane. La rezerve se permite si insotitor. La saloane nu stiu, nu ma pronunt.
Am nascut natural si l-am avut pe bebe cu mine la 3-4 ore dupa ce am nascut(la 1 ora dupa ce m-au adus in rezerva). Daca nu-l voiam asa repede mi-l puteau lua asistentele sa ma lase sa ma odihnesc.

sanziana a scris:Fetelor, mare problema mare. as vrea sa va intreb daca sunteti mai degraba de acord cu maternitatile private din sistemul de sanatate de la noi din tara?
Eu am auzit povesti horror de la colegele mele in ceea ce priveste nasterea in maternitatile publice, doctori neglijenti, asistente indaratnice si au plecat mai deprimate decat au intrat. Nu stiu ce sa spun.. costa ceva mai multi bani dar sanatate e pe 1 loc, nu?
Voi cum, unde ati nascut?

De Regina Maria - maternitate privata din capitala ce stiti? eu am citit pe net si la tv ce am mai vazut si auzit ca e super tare. Pareri din interior, ceva?

eusitata

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Mar Apr 12, 2011 3:37 am

eu am nascut la regina Maria, in Bucuresti, si nu as schimba la viitorul bebe. da, e scump la privat, dar pentru acele 3 zile de confort si tihna merita sa faci economii!
nedeia

Capricorn

http://nedeia.breslo.ro

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Apr 12, 2011 3:59 am

ca formare sunt asistent.

In spital cu umplutul buzunarelor ajunsesem la 250 euro acum 5 ani si mai putin acum 2 ani jumate.

1.La a 2 nastere ginecologul imi propusese sa ii dau lui mai putin si sefei de sectie mai mult ca altfel nu intra in sala bang

2. mi=au pus tampitele sonda urinara apoi mi-au facut clisma niste tampite...
apoi sonda a inceput sa curga si intentionau sa ma lase sa intru asa in sala de operatie....imaginati-va un camp steril+ urina...ce fain....

3. m-au anestziat de nici nu puteam inghiti

4. mi-au adus copilul dupa urlaturi la piept dupa 2 ore

5. spalau fara sa mature.

6. le dadeam spaga sa imi schimbe paansamentul.

Mergeti la privat, rogu-va :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Apr 12, 2011 4:03 am

mi-am mai amintit:

vroiau sa i infasoare desi avea semnul Ortolani pozitiv(luxatie de sold)

facuse un incter f usor si vroiau sa ii dea fenobarbital .Am refuzat categoric!

In ochii lor eram o pacienta dificila
In ochii mei erau niste flamande dupa spaga, prost pregatite dpdv profesional si nesimtite.

doua asistente, 1 infirmiera si medicul au fost pe gustul meu.

chestie faina: salon mama -copil

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  adra_bell la data de Vin Apr 29, 2011 10:14 pm

Eu am nascut primul copil la Giulesti. A fost asa si asa, in sensul ca asistentele mi-au lasat o impresie buna, cu medicii n-am avut de-a face, decat cu al meu, care e oricum un om de nota 10. Ca puncte proaste ar fi ca bebelusii erau separat de mame, si am alaptat la mai mult de 36 de ore de la nastere. Si curatenia ar fi putut fi mai buna.
Din pacate, medicul meu s-a mutat la Regina Maria, unde eu nu-mi permit sa nasc, probabil e cea mai scumpa maternitate privata din tara,, daca mi-as permite acolo m-as duce. Tot el mi-a urmarit si sarcina actuala, dar voi naste cu un prieten de-al lui la Cantacuzino

adra_bell

Gemeni Localizare : Giurgiu
Stare de spirit : cool mamma

Sus In jos

Mesaj  ioanabandita la data de Dum Mai 01, 2011 11:40 am

Eu am nascut la Clinica Eva din Brasov. Nu am cuvinte sa descriu cate de bine a fost. M-am simtit in concediu. Desi am intentionat sa nasc in apa, situatia din acel monent a necesitat sa decurg la cezariana. Nu am mai vazut nicaieri atata profesionalism, respect pentru pacient, si familie in general. Curtenie impecabila, saloane cu mama si bebe, taticul poate sta si la nastere, si dupa aceea, zilnic, de dimineata pana la 10 seara. Telefon in camera, aer conditionat, mancare ft buna, suport pentru alaptare, schimbare...tot! si chiar mai multe decat ma asteptam!
Un exemplu: a doua zi dupa operatie, mi se parea mie ca e putin vanata burtica intr0un punct, langa pansament. Am chemat asistenta care a sosit in 2 minute, s-a uitat, si mi-a zis ca nu e nici o problema, si, ca sa fiu eu linistita, sa-i arat si colegei din urmatoarea tura. A doua zi cand a venit colega, am inceput sa-i povestesc si m-a intrerupt : "da, da, stiu despre ce e vorba!" Nici nu-mi venea sa cred ca ele comunicau, si chiar stiuau ce se intampla cu fiecare pacient in parte. Stiau exact la ce ora ai luat ultimul calmant!
Fiecare bebe avea o hartie sub patut pe care era scris cat si la ce ore a papat, cand si de cate ori a fost schimbat.
Aveam apa plata la discretie in dozatoare pe hol, oricine intra avea halat si pungi sterile pe pantofi. In camera aveam tot: scutece de schimb, crema de fundulet, servetele umede, sapun, vata, prosoape impecabile, televizor. Imediat dupa nastere, s-au oferit sa tina ei camera video si foto, ca sa putem sa ne bucuram noi de moment. Am fost foarte incantata si nu am cuvinte sa le multumesc! Am nascut cu Dr Baiulescu, vestit si pentru ca a ajutat multe doamne cu probleme, sa devina mamici. Cu ziguranta tot acolo o sa nasc si pe bebe 2 daca va fi cazul.
ioanabandita

Fecioara Localizare : Sibiu

http://www.scutecele.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  ioanabandita la data de Dum Mai 01, 2011 11:42 am

Am uitat sa spun ca totul a fost 27 de milioane (incluzand nasterea, cazarea si masa pt 4 zile). Daca nasteam normal era 20 milioane.
ioanabandita

Fecioara Localizare : Sibiu

http://www.scutecele.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  sanziana la data de Mier Iun 22, 2011 3:20 am

nedeia a scris:eu am nascut la regina Maria, in Bucuresti, si nu as schimba la viitorul bebe. da, e scump la privat, dar pentru acele 3 zile de confort si tihna merita sa faci economii!

Multumesc bebe scump. Acolo o sa nasc si eu.
Pup mare
sanziana

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum