Cum gestionezi relatiile cu neamurile?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cum gestionezi relatiile cu neamurile?

Mesaj  Onush la data de Sam Oct 24, 2009 8:04 am

Cum faceti sa nu vina neamurile buluc peste voi?
Cum faceti sa va respecte dorinta de nu participa la ziua copiilor vostri fara sa va certati?

Partea cu cearta e foarte usoara mai greu cu batutul seii

Pana acum 2 ani cand ne-am mutat din Bucuresti aveam liniste... venea cine voiam noi cand voiam noi ... acum avem o serie de matusi si unchi care nu vor sa se dea refuzati de zilele copiilor, de Revelion si Craciun si alte alea ...

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Re: Cum gestionezi relatiile cu neamurile?

Mesaj  Lore la data de Sam Oct 24, 2009 8:29 am

Eu nu am neamuri...numai forumul

Dar avem in schimb niste prieteni care nu numai ca veneau , ci stateau de dimineata pana seara la 10. Cateodata mai mult de 12 ore ba mai mult se si autoinvitau peste noapte.
Am facut cateva crize de nervii cand erau de fata ca nu mai rezistam...una cand eram gravida apoi au continuat sa vina si dupa ce l-am nascut pe Lucas. Am mai avut o cadere nervoasa si le-am explicat clar ca nu am nervii sa ii vad, ca imi este de ajuns ca trebuie sa umblu dupa familia mea si nu am chef sa fiu si servitoarea lor. Suna brutal dar pe cuvant, ma deranjau ingrozitor.

Mai am practicat si minciunica: oh, veniti aici? Tocmai ma pregateam sa plec la SB si stam vreo doua zile
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Sam Oct 24, 2009 8:39 am

Am sunat pe toata lumea si am anuntat ca NU II FAC ZIUA LUI TUDOR DECAT LA GRADI si acum vreo ora am aflat cu stupoare ca am vorbit degeaba.
Si o criza de nervi pot sa le servesc dar nu de ziua copilului meu.

Try walking in my shoes.
Onush

Sus In jos

Mesaj  LaboratorDeFamilie la data de Sam Oct 24, 2009 11:55 am

Onush, n-as putea sa iti raspund ca asa sau asa e bine.
Sincera sa fiu nu cunosc o persoana pe planeta asta sa nu se loveasca de problema asta.

Cred ca, mai mult decat sa te articulezi clar cu ceea ce vrei sau nu vrei ca altii sa faca nu poti. Si daca totusi ceilalti trec peste dorinta ta, atunci reaminteste-le ca ai fost clara de la inceput si ca nu iti doresti sa iti ignore doleantele. Poate ai sanse sa ii educi putin dupa o vreme de consecventa.

Capul sus!

LaboratorDeFamilie

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Sam Oct 24, 2009 12:10 pm

La noi se vine in vizita doar anuntat (telefonic, dar aici e regula asa...nimanui nu-i trece prin cap sa pice fara sa se anunte, is nemtzi ce vrei....) si asta imi pica foarte bine.

Cand cineva din familie sau prieteni suna ca ar veni in urmatoarea ora si eu vreau sa fiu singura, sau n-am chef sau mai stiu eu ce, atunci spun franc in fata, de data asta pas. O singura data s-a suparat putin cumnata mea si i-am explicat ca nu are nimic de a face cu ea personal (dar relatia noastra e f buna, de aia n-a fost bai...) ci doar ca ma simt eu mai bine cand sunt sincera. Si a fost ok asa.

La fel cu mama, soacra mea etc.

Stiu ca nu ii e usor mamei mele, de exemplu sa ii refuz sa vina la noi anul asta de Craciun. Am hotarat asta insa pentru ca nu vreau sa o am in apropiere cand nasc (acasa) desi relatia noastra e buna, dar nu e atat de intima si s imt ca m-ar inhiba.

I-am oferit sa vina la noi, dar sa locuiasca la noi in atelier, care e la 10 minute de casa. S-a suparat desi n-a spus-o direct, dar nu vrea (are acolo tot confortul, etc.) . Mie mi se pare firesc si mai comod asa (casa noastra e prea mica daca cumva nasc cand e ea aici). Asta ar fi fost solutia mea de compromis. Nu vrea, e ok.

Eu nu din incapatanare sau egoism spun NU hotarat, ci sunt doar credincioasa mie. Si le spun, decat sa vin la voi sau sa va primesc cu sufletul sifonat, mai bine mai rar dar cu inima deschisa.

Nu toata lumea ma place din cauza asta, dar eu ma plac asa si ma simt ca nu ma violez singura. Bien sur, toate pe un ton civilizat, daca am cu cine

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Sam Oct 24, 2009 12:32 pm

E prima data cand am patit-o si pot sa spun ca parintii mei au trait 35 de ani impreuna dar nu s-a intamplat sa se trezeasca cu cineva neinvitat sau neanuntat la usa... si nici ei nu o fac.

Mai clara decat am fost voi fi maine cand se vor izbi de o usa incuiata daca trec peste decizia noastra.
Nu cred ca trebuie sa fii neamt ca sa iti anunti venirea. Chiar si traditional romaneste, casa e deschisa doar de ziua de sfant nu de ziua de nastere. La ziua de nastere e pe baza de invitatie... credeam eu.

Inca ceva, pe mine nu ma intereseaza conservarea relatiilor cu ei, cum am trait 10 ani fara sa le simt lipsa nu o sa mor nici de acum incolo. Ceea ce ma intereseaza pe mine acum este sa trec peste ziua de maine fara sa ne paruim in fata copilului de ziua lui.

Try walking in my shoes.
Onush

Sus In jos

Mesaj  LaboratorDeFamilie la data de Dum Oct 25, 2009 2:28 am

Onush a scris:
Mai clara decat am fost voi fi maine cand se vor izbi de o usa incuiata daca trec peste decizia noastra.

Inca ceva, pe mine nu ma intereseaza conservarea relatiilor cu ei, cum am trait 10 ani fara sa le simt lipsa nu o sa mor nici de acum incolo. Ceea ce ma intereseaza pe mine acum este sa trec peste ziua de maine fara sa ne paruim in fata copilului de ziua lui.

Nu stiu ce varsta are sarbatoritul (LA MULTI ANI!!!! ), dar scurt si fara multe explicatii i-as spune: "Noi am hotarat sa iti serbam ziua de nastere fara matusa si unchiul X si Y, vrem sa fim doar intre noi" ca sa ii fie si lui clara situatia.

Cu cine te-ai parui daca usa e incuiata si nu accepti pe nimeni oricum sau nu sunteti acasa?

Iar despre discutia care potential urmeaza (acuma nu inteleg exact cu cine, cu tatal copilului, cu rudele din spatele usii? etc.) , cel mai simplu instinctor: "Da, sunt dispusa sa discutam dar nu astazi, azi e ziua copilului si nu doresc sa discut ci doar sa sarbatorim in forumula in care am anuntat-o deja. Am putea amana pe alta data?"

Si basta.

Va doresc muuuuulte lumanarele care sa se stinga si sa se reaprinda si iar sa se stinga si iar sa se reaprinda, sa radeti si sa aveti soare, sa fiti asa cum va doriti!

LaboratorDeFamilie

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum