Dormiti cu copiii in pat?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Dormiti cu copiii in pat?

Mesaj  vanilla_baby la data de Sam Oct 24, 2009 4:20 am

Ce parere aveti despre co-sleeping?
Eu il practic cu succes si pentru noi este un aranjament minunat. Ma rog, ea adoarme pe la 9, 10 seara iar eu ma culc pe la 1,2 noaptea deci e un fel de...semi co-sleeping.
Uneori nici nu-mi amintesc cand si daca s-a trezit sa pape.
Dimineata ma trezeste fie gangurind fie, mai nou, ma gheraneste ca o pisicuta pe fata pana deschid ochii si apoi imi zambeste larg
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Re: Dormiti cu copiii in pat?

Mesaj  SuperbParinte la data de Sam Oct 24, 2009 5:05 am

Ma, ma topesc cand aud ce faina e vanillababy ta.

Noi dormim impreuna din primele ore de viata, asa ne-am dorit amandoi parintii. N-am dorit nici un minut sa o trimitem din pat, acuma vine a doua buburuza langa noi. Avem pat mare de 210*200 m si il voi prelungi acum cu un babybalcon.

Pentru noi e absolut ok, desi inteleg bine cand parintii vor sa aiba linistea lor si nu practica cosleeping.

Cand o sa terminam cu asta? Era pe cat sa cumparam acum patuturi de copii, dar am amanat pentru la vara. De mutat se vor muta copiii in paturile lor atuncic and sunt pregatiti si au chef. Sau cand pentur noi nu mai e ok ca parinti sa ii avem cu noi.

Ce nu vreau sa fac defel, e ca tata sa doarma separat de noi, sau eu cu un copil el cu altul! Asta sigur nu. Daca functioneaza toata haita laolalta bine, daca nu, atunci copiii se sacrifica si nu sotzul. Cel putin noaptea vreau sa il am langa mine, sa-l simt, sa dorm la pieptul lui. Sa vedem cum va fi cu doi copii.

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Sam Oct 24, 2009 5:44 am

Si noua ne place la nebunie sa dormim cu printesa!! nu stiu sa zic cate ore a dormit in patut, da mai putine decat degetele de la o mana
Nu am cuvinte sa descriu ce sentimente ne declanseaza -mie si sotului - co-sleepingul! o iubim mult de tot pe printesa si va dormi cu noi mult timp de acum inainte!
Majoritatea noptilor doarme intre noi doi (ma mai pun eu la mijloc cateodata) si nici nu stiu cand "scanceste" ca-i e foame si ii bag tzitzi in gura si adormim amandoua la loc
stiu despre ce vorbesti vanilla :) asa face si Carla se trezeste inaintea mea dimineata si rade de numa la mine pana deschid ochii
nici eu nu as putea dormi cu printesa fara sotul meu in pat
AndreEa

Balanta Localizare : Brad/Timisoara

http://bijuteriihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Sam Oct 24, 2009 2:29 pm

si totusi.. iata ce crede dna psiholog Ioana Scorus (pe langa faptul ca tot articolul e absurb.. in ciuda regulii "Nu e cazul sa fi absurda" haha)
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Mama cu tata dorm in acelasi pat si el are patul lui. Nici daca se imbolnaveste nu faci rabat de la aceasta regula! Te deplasezi tu la patul copilului si nicedum nu il aduci pe el in patul vostru.
brrrrr
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  LaboratorDeFamilie la data de Dum Oct 25, 2009 2:37 am

Stiu de ce am reactiile pe care le am la unii psihologi si la psihologie ca solutie de rezolvare a conflictelor... Sunt pe international psihologi "de succes" pe care ii gasesc chiar periculosi pentru cei care le urmeaza sfaturile care suna ca si astea la fel, a dresura!

Aici e iar discutia despre competenta unei diplome, studiul de psihologie etc...

Ascultati mai bine de instinctul vostru matern si vedeti daca un sfat va merge la inima sau la creier. Cand merge la creier si inima nu asculta, atunci e un sfat care nu se muleaza pe dorintele si situatia voastra (a tuturor implicati in cauza!). Aruncati-l la gunoi (inclusiv pe ale mele!)

Dupa mine nu exista retete sau metode de a creste copiii, de a relationa intre oameni, de a convietui, de a exista.

Imaginati-va:
"Sunt indragostit de o portugheza aprinsa si apriga. Puteti sa imi dati o metoda cum sa relationez cu ea ca sa ne intelegem mai bine?" De ce sa fie la copii altfel? Ei nu sunt oameni? N-au inca personalitate (teoria lui Freud! eronata intre timp)? Se comporta asocial si noi trebuie sa ii canonizam?

Cand copilul sau cel cu care relationezi devine obiectul unei metode de reationare, persoana in cauza e cobai...

Cine scrie sfaturi din astea cu ton de reteta e absurd. Ca sfaturile in sine.

LaboratorDeFamilie

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Dum Oct 25, 2009 11:04 am

oh my god vanilla!
nu am cuvinte! ce tampenii spune articolul ala!
sa lasi saracul copil dezbracat pana ii e frig si intelege ce a gresit
da faza aia cu lasatul in patut si sa nu facem "rabat" nici daca e bolnav!of domne! saracul copil!

pai eu cand eram mai mica, abia "asteptam" sa ma imbolnavesc! sa vezi atunci tratamente ma lasau ai mei in pat la ei , la televizor puteam sa ma uit unde vroiam si la ce vroiam si in plus imi cumparau de toate (in limita posibilitatilor ptr stateam tare prost cu banii) - bucurie de copil mic
AndreEa

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Dum Oct 25, 2009 10:52 pm

Noi suntem dependenti unii de altii. Eu una nu pot dormi la amiaza, fara una din fete cu mine!
noamu

Taur Localizare : Sighet
Stare de spirit : n-ai vrea sa stii

http://piticiculipici.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  madimih la data de Mier Noi 11, 2009 9:19 pm

Si la noi e tot un fel de semi o-sleeping.
Ziua doarme in patut, noaptea la inceput in patut, apoi la prima trezire cu mine in pat. Din pacate patul e micut, asa ca tati doarme pe alt pat, dar intre camere nu e usa, asa ca putem zice ca suntem in aceeasi camera. El are somnul mai sensibil si a preferat varianta asta.
madimih
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  laura la data de Mier Noi 18, 2009 3:18 am

la noi Miruna doarme in patut la ea noaptea iar dimineata cand pleaca tati la servici o iau cu mie in pat ca sa mai dormim un pic...pana pe la 10...
laura

Balanta Localizare : Vaslui

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mier Noi 18, 2009 3:44 am

laura, cat are Miruna?
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  poppy la data de Sam Aug 07, 2010 5:10 am

Ia sa imi bag si eu nasul si in alta parte decat la sapunuri
Noi, cand Vic era micut micut, dormeam cu el intre noi pentru ca mi-era usor sa il iau fuguta si sa il alaptez.. Daaar copilul era in landou pentru ca ne era teama sa nu ne cataram noaptea pe el. I-am luat un ladou si il tineam in landou intre noi, il mangaiam, era un semi-contact asa. Dar ne-a fost ok.
Cand a mai crescut l-am pus in patut, initial cu landoul, apoi fara landou. O perioada a fost bine. Au inceput dintisorii sa apara, copilutul sa sufere, si inevitabil ajungea langa noi in pat. .
De ceva vreme am demontat unul din garduletele patutului si l-am lipit de marginea patului pe partea pe care dorm eu si e muuuult mai bine. El e in patutul lui care e prelungirea patului nostru acum, daca sufera se cuibareste langa mine, dar in acelasi timp zburda cand si cum vrea el pe "teritoriul" lui, fara sa imi fie teama ca mai pica din pat (tot timpul am avut frica asta ).
Deci si noi suntem pentru dormitul impreuna. Ce poate fi mai frumos dimineata decat mocutza dulce si zambareata a copilului tau?
poppy

Rac

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Aug 07, 2010 12:56 pm

Nu stiu sincer. E o asa mare bucurie sa il simt in permanenta langa mine. Cred ca si mie cateodata mi-ar place ca el sa doarma in cosleeper, dar nu atat de mult incat sa aduc patutul in camera si sa ii dau laterala jos

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  poppy la data de Sam Aug 07, 2010 9:18 pm

Pentru noi e excelent asa si pt ca puiul doarme pe partea mea. cand dormea intre noi statea cu capul in pieptul meu si cu picioarele ii cara suturi lui tati prin diverse parti .
El saracu' ajungea apoi tare rupt in gura ;la serviciu.
De cand cu patutul cosleeper, daca are chef sa joace fotbal, suport eu , dar pana acum nu m-a cotonogit vad. Capete in gura imi iau in schimb in mod sistematic
poppy

Rac

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Sam Aug 07, 2010 11:35 pm

Și eu subscriu la ideea cu pătuțul lui mic lipit de cel mare. Asta am plănuit încă de când ne-am mutat însă nu a avut cine să modifice pătuțul lui L. Eu am luat unul foarte simplu de la Ikeea, a cărui latură nu se dă jos dar i-am explicat soțului cum aș vedea eu o latură înlocuită cu o stinghie și pătuțul lipit de al nostru. Îmi trebuie un meșter și ... o casă.
libra

Stare de spirit : :)

http://www.sotiesimama.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj  frank la data de Dum Aug 08, 2010 9:43 am

ah, si noi adoram sa dormim impreuna cu fetita noastra! la inceput din comoditate, apoi din obisnuinta, acum din dorinta :>>: . in 2 ani si 8 luni eu nu am dormit decat 2 seri fara ea si nu m-am putut odihni. avem si patut dar este folosit pe post de dulap si "seif" pentru cutia cu sapunul proaspat turnat in forme. :>>:

frank

Scorpion Localizare : Bucuresti

http://frank-blogulmeu.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Dum Aug 08, 2010 11:40 am

noi de cand avea darius 2 saptamani dormim cu el in pat:D si ADORRRR cand se impinge cu fundu la mine si se cuibareste acolo
OargaDana

Balanta Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Lun Aug 09, 2010 9:24 am

eu am asta, de o saptamana, caci pana acum ne-am inghesuit toate 3, sau toti 4
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
a costat 130 de lei, fara salteluta. l-a preluat Anna, si la un metru cat are, inca incape bine in el. bebe Mara doarme tot la locul ei, spre perete
noamu

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Mar Aug 10, 2010 2:56 am

e super noamu! e cel de la SP?e tare fain! de unde il ai? eu planuiesc sa raman insarcinata peste vreo2luni si nu o sa incapem4 in pat...ma gandesc sa fac pe comanda o extensie la coltar
AndreEa

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Mier Aug 11, 2010 6:23 am

Noamu, dar artă super. Clar că e ceva practic şi un frumos compromis.
libra

Stare de spirit : :)

http://www.sotiesimama.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj  Cristine la data de Sam Aug 14, 2010 10:46 am

iuhuuu, aici e de noi. trebuie sa fac si eu poza. eu am un pat matrimonial si un pat simplu pe care ziua (teoretic) le separ si noaptea le pun unul langa altul. si dormim toti... Cezara, eu, Sofia si tati. Mai pe la unu-doua noaptea ori mai fug langa tati ori... inca planuim sa coboram la parter, pe sofa pentru ceva tandrete.

poza o fac dupa ce oi strange de prin camera :)) ca acum e Cezara la taiat hartiute

Cristine

Sus In jos

Mesaj  laura75 la data de Sam Aug 14, 2010 11:05 pm

Si noi dormim impreuna, insa de cateva zile copiii dorm impreuna singuri in camera (asa a vrut Luminita, sa doarma ea singura cu Lucian, desi pana acum zicea ca vrea o casa cu un dormitor mare sa dormim toti 4 impreuna). Ma duc la ei doar cand vrea Lucian sa suga.
laura75

Rac Localizare : Craiova

Sus In jos

Mesaj  poppy la data de Sam Aug 14, 2010 11:13 pm

laura voi sunteti exemplul perfect pentru oamenii care se tem sa doarma cu puii in pat ca "nu mai scapa de ei apoi". si eu sunt convinsa ca va veni momentul cand piticel ne va zice sa mai mergem si-n treaba noastra ca are nevoie sa doarma singurel , cu toate ca absolut toata familia noastra (a mea + a lui tati) ne-a sfatuit sa nu cumva sa "facem prostia" sa il primim langa noi in pat ca va fi bai apoi. pfff
poppy

Rac

Sus In jos

Mesaj  andreah la data de Dum Aug 15, 2010 1:20 pm

aveti dreptate cu dormitul cu copiii! pe primul baietel Emilian l-am pus cu mine in pat inca din spital si asa am dormit pana cand a avut 2 ani! pur si simplu a cerut el sa doarma in patutul lui fara sa il influientam noi deloc, dei am crezut ca va dormi cu noi pana la majorat :>>: mai ales ca pana la 1an jumate il adormeam leganat, oricum eram deja insarcinata cu al doilea baietel pe care la inceput intentionam sa il punem in patut sa nu repetam greseala ca si cu primul, chiar in acest scop l-am pregatit pe emi ca trebuie sa-i dea patului fratiorului cand vine acasa din spital dar intre timp a vrut sa doarma in patut si asa cel mic Iustin a ajuns sa doarma cu noi, pana cand nu stiu? speram ca in viitor sa vrea sa doarma cu fratele lui
deci nu va temeti sa dormiti cu copii ca pana la urma vine ziua cand vor dormi separat de parinti!!!

andreah

Varsator Localizare : cluj

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Lun Aug 16, 2010 1:04 am

AndreEa a scris:e super noamu! e cel de la SP?e tare fain! de unde il ai? eu planuiesc sa raman insarcinata peste vreo2luni si nu o sa incapem4 in pat...ma gandesc sa fac pe comanda o extensie la coltar
e facut la comanda
noamu

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: