Nimic nu conteaza mai mult decat viata copilului tau!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Nimic nu conteaza mai mult decat viata copilului tau!

Mesaj  DBAmommy la data de Sam Feb 05, 2011 12:52 pm

Bibi şi noi – Loredana şi Bogdan –, alcătuim o familie tânără, binecuvântată cu un bebeluş extraordinar de frumos, isteţ şi curajos in varsta de 8 luni. Viaţa însă ne-a pus la încercare credinţa, puterea şi energia, căci Bibi suferă de o boala rară, despre care doctorii ştiu prea putin: sindromul Blackfan-Diamond(DBA), în care maduva nu produce hemoglobină şi astfel, nu poate supravieţui fără transfuzii de sânge periodice.

Singura alternativă curativă, în această situaţie, recomandată de profesorii de la Spitalul Hadassah din Ierusalim-Israel este TRANSPLANTUL DE MADUVĂ, o operaţie pe cât de periculoasă, pe atât de costisitoare. ( Operatia in sine costa 140.000 EURO.Tratamentul pre si post operatoriu dureaza cel putin sase luni- prima etapa presupune anihilarea sistemului imunitar prin chimioterapie si radiatii iar dupa transplant urmeaza tratamentul grefa contra gazda monitorizata - care se face ambulator, asta insemnand alte costuri legate de logistica vietii intr-o tara straina - chirie, transport, viata de zi cu zi).

Suntem convinşi că există OAMENI CU SUFLET MARE care vor şi pot să doneze pentru un caz umanitar. Orice sumă este binevenită!

CUM PUTETI DONA?

Codul fiscal ofera tuturor, angajati si angajatori, posibilitatea sa doneze o parte din impozitul datorat la stat catre cauze nobile.
Astfel, daca sunteti angajat puteti directiona 2% din impozitul pe venit sau daca sunteti angajator puteti incheia contracte de sponsorizare a caror suma totala sa se incadreze in limita de 3‰ din cifra de afaceri si nu depasesc 20% din impozitul pe profit datorat.
Altfel spus, in loc sa platesti acesti bani statului poti opta sa iti aduci contributia in a schimba in bine viata semenilor tai.

Prin gestul pe care îl faceţi, veţi da şansa unui bebeluş să trăiască si unei mame să îşi vadă puiul mergând, spunând primele cuvinte şi apoi, ajungând om mare. Iar eu, ca mamă, nu pot decât să vă mulţumesc din suflet şi să mă rog bunului Dumnezeu să vă ocrotească viaţa voastră şi a celor dragi vouă!

Povestea noastră şi a lui Bibi o găsiţi aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

DBAmommy

Varsator Localizare : Mangalia
Stare de spirit : optimista

http://viatacudba.blogspot.com/

Sus In jos

Re: Nimic nu conteaza mai mult decat viata copilului tau!

Mesaj  Admin la data de Sam Feb 05, 2011 10:51 pm

Dragi membri,

am publicat acest anunt prioritar la aceasta rubrica deoarece este un caz verificat.

Draga DBAmommy, speram din suflet sa reusiti sa adunati suma integrala pentru transplant. Sa va ajute Dumnezeu!
Admin
Admin

http://super-parinti.forumcreativ.ro

Sus In jos

Mesaj  DBAmommy la data de Dum Feb 06, 2011 12:07 am

Multumim tuturor celor care ne citesc. Ne straduim acum sa facem cazul cunoscut pe plan national si in media. Nu se poate ca un copil asa vesel si frumos sa inceteze sa existe, doar pentru ca nu avem bani.
Clubul Rotary Mangalia a fost de acord sa primeasca donatiile pentru Bibi. Conturile sunt scrise aici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
DBAmommy

Sus In jos

Mesaj  ana_bela la data de Joi Feb 10, 2011 1:35 pm

Stiu ca era un formular, 112 parca prin care se puteau obtine bani pentru tratamente medicale in strainatate.
Nu stiu daca mai e valabil, dar merita incercat. Stiu oameni care s-au folosit de el. "Costel" din "La bloc" stiu ca a avut probleme cu copilasul si asa a obtinut banii. Am inteles ca mult de alergat, dar merita efortul.
Va doresc muuuuulta putere!!!!! Sa treceti cu bine peste boala si sa veniti si pe aici sa ne spuneti povestea voastra de succes.
Va imbratisez cu drag.

ana_bela

Localizare : Lugoj, Timis

Sus In jos

Mesaj  DBAmommy la data de Mar Feb 15, 2011 10:44 am

ana_bela, formularul deconteaza doar tratamente in tarile din Uniunea Europeana- noua ne trebuie finantare pentru operatie de transplant de maduva in Asia-, in Israel, adica - clinica unde ni s-a propus transplant are profesori din toata lumea ( al nostru e de pilda e din Ucraina dar este evreu la origine) scoliti in SUA, recunoscuta pentru scoala pediatrica si hemato-onco.

Pe aceasta cale vreau sa multumesc crazy design pentru noua infatisare a blogului nostru. Multumim, crazydesign!
Ne puteti vizita aici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
DBAmommy

Sus In jos

Mesaj  DBAmommy la data de Vin Feb 25, 2011 1:59 am

Imi cer scuze ca nu am mai aparut pe forum- jonglam intre analize, spitale si autoritati incercand, in acelasi timp, sa pastram o rutina pentru Bibi. Voiam sa va semnalez ca a aparut azi un material despre Bibi in Jurnalul National
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Multumesc tuturor celor care s-au implicat si sunt alaturi de noi, chiar si cu o vorba buna!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
DBAmommy

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Mier Mar 02, 2011 2:13 am

Va tin pumnii sa strangeti toata suma!

Ma alatur si eu Loredanei si Ioanei cu blogul meu: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cine doreste sa contruibuie si pe aceasta cale , este binevenit!

Multa sanatate si sa va ajute cel de sus sa va faceti bine!
nedeia

Capricorn

http://nedeia.breslo.ro

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum