autodiversificarea

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: autodiversificarea

Mesaj  vanilla_baby la data de Mar Dec 01, 2009 5:22 am

foarte des, ca la inceput
cam la 1 - 1,5 h
noaptea are 3,4 treziri

nu are program, dar ziua doarme des cate putin (la san) seara mananca cam o ora inainte de somn si noaptea cand se trezeste cred ca mai mult ii e sete, nici nu deschide ochii, suge cateva minute si se culca la loc

intr-adevar autodiversificarea inseamna o nevoie suplimentara de lapte, dar pentru mine asta nu e un inconvenient
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Mier Dec 02, 2009 11:44 am

Maia a mers si cu san si cu biberon in paralel fara probleme! a trebuit sa-i dau si biberon ca varsa foarte mult (o problema care s-a remediat cu varsta) si nu-i mai ajungea lapticul de la san. dar nu toti suporta paralelele:(
eu am facut la amandoi copii un program orientativ si a mers bine (nimic batut in cuie dar niste linii mari) la al doilea copil ar fi fost si mai greu, caci nu mai dispuneam de atata timp...
tre sa fug acum dar ne mai auzim
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mier Dec 02, 2009 12:11 pm

legat de biberon, ideea nu e ca nu ar functiona in paralel, insa, in general, am constatat ca bebelusii care primesc si completare cu biberonul tind sa se intarce prematur de la san (adica inainte de un an) iar eu una imi doresc sa alaptez cel putin doi.
acuma...
eu nu stiu cum as fi procedat in alte conditii.. cu sot, inca un copil, o casa de ingrijit etc
deci nu am cum sa comentez alegerile altor familii
sunt destul de inversunata in cazuri in care stiu sigur ca ceva nu e ok (gen lasat copilul sa planga minute in sir, suc de portocale la doua luni.. sau insist la faza cu biberonul in ideea ca acelel mamici vor sa alapteze cat mai mult, intelegi?...)
in rest, cred cu tarie ca fiecare familie are specificul ei si sunt convinsa ca armonia nu are o formula fixa. important e sa o gasesti si sa o poti aplica
eu am gadit-o pe a mea (cu alaptare la cerere, co-sleeping, purtat in brate tot timpul etc) si ceva imi spune ca si voi ati gasit-o pe a voastra
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mar Dec 22, 2009 8:17 am

nu stiu daca e de la autodiversificare dar Lia a inceput sa ma ia de sfarc si sa-l duca la gura
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Dec 22, 2009 11:43 pm

intrebare:

aseara faceam curat, cu Lu pe bratul stg, apoi am luat tot in mana stg o ruda de salam pe care urma sa o pun in frigider iar in mana dreapta aveam un burete cu care stergeam aragazul. Pana sa pun salamul in frigider, Lucas s-a aplecat sa manance din ruda. Am crezut ca pune gura si renunta, dar nu a fost asa. A rupt o bucata si a mestecat-o

Acum ce ar fi trebuit sa fac? Sa il las sau nu?

Eu in mod normal nu i-as da salam. DAr ce implica autodiversificarea?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mier Dec 23, 2009 12:08 am

Lore, daca el pune mana si duce la gura mancare, nu cred ca e corect sa-i spui "nu", ci sa-l incurajezi, sa-i dai feed back pozitiv.
in acelasi timp, ai dreptate, salamul e ceva nociv si pentru noi (eu nu am mai mancat de multi ani) dapai pentru un copilas de un an. solutia? nu mai cumperi salam! :D
eu asta inteleg prin autodiversificare: schimbarea modului de alimentatie al parintilor astfel incat sa fie ok ca cel mic sa ceara orice de pe farfuria lor.
la extrema, cumperi salam si mananci pe ascuns
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Mier Dec 23, 2009 1:38 am

nu sunt intru totul de accord cu vanilla- sorry vanilla...dar nu poti manca doar ce are voie Luca la un an- el nu are voie miere si noi avem si e sanatoasa- ar insemna oare sa renunt la miere? Lore e adult si daca alege sa manance salam e treaba ei..eu cred ca puteti lasa copii sa alege din alimentele din care au voie la varsta lor! nu din toata gama de alimente! e adevarat ca pt a nu incuraja proaste obiceiuri si noi ne ferim pe cat posibil sa mancam in fata lor lucruri interzise lor (inghetata doar cand dorm ei:), dar toate au o limita...eu i-am explicat Maiei ca nu are voie anumite lucruri acum si va vine sa credeti sau nu dar stau cu capsunile in curte si ea nu se atinge de ele! le culege si mi le baga mie in gura. si lui Luca ii arat ca nu orice ii este permis. ei baga in gura si detergenti...si rame daca ma gandesc la Maia la 1,6 ani! totusi nu ii dau rame...
ileana

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mier Dec 23, 2009 1:51 am

da, inteleg ce spui
ileana nu e absolut nimic in neregula cu modul tau de gandire si sunt de acord
Lore intreba "ce implica autodiversificarea" (sau baby led weaning) si eu i-am raspuns.
BLW nu este "cea mai buna solutie", e doar o filosofie printre multe altele altele si filosofia asta presupune ca bebelusul sa manance orice, chiar si capsune, limitele fiind date de istoricul familiei si de alimentele cu adevarat periculoase (peste crud, lapte crud, miere etc)
(eu de ex am in familie alegie la capsune si la lapte de vaca)
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mier Dec 23, 2009 2:19 am

vanilla_baby a scris:bebelusul sa manance orice, chiar si capsune, limitele fiind date de istoricul familiei si de alimentele cu adevarat periculoase (peste crud, lapte crud, miere etc)
si repet
tocmai pentru ca bebe poate manca orice parintii trebuie sa manance / gateasca foarte sanatos si curat
BLW nu inseamna ca bebe poa sa manance de la mec daca asa mananca tati si mami
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Mier Dec 23, 2009 2:46 am

dar gandindu-ma la o serie de articole pe care le-am tot citit cred ca ar trebui sa tinem cu totii post ca mai toate alimentele sunt tratate chimic si sunt ba cancerigene ba au te miri ce altceva
glumesc! dar si plang ca e tare greu sa ai o dieta echilibrata si sanatoasa azi! noi mai punem rosii in gradina, fara sa stropim- ceea ce inseamna ca pierdem din cultura, dar macar cateva luni pe an sa manance sanatos...
atentie!-in coaja de legume si fructe se strang cele mai multe chimicale!

acestea fiind zise- pofta buna de sarbatori
ileana

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mier Dec 23, 2009 3:09 am

multumim :)
eu una nu fac autodiversificare pe bune, adica nu inca (exista si trepte de alimente permise, ma iau dupa un tabel) dar tind spre asta - spre a avea copilul la masa cu mine si a manca acelasi lucru
deocamdata fac asa: cand mananc eu o pun in scunel si ii dau ceva de lucru / un fruct sau o leguma sau bucatele. uneori se ocupa ea si papa cu manutele ei, alteori ii tin eu in mana si ea mananca din mana mea - cert e ca nu vreau sa-i dau cu lingurita si vreau sa vada cum arata ceea ce mananca in forma originala - deci nu pasat
pana acum merge foarte bine si nu a "refuzat" nimic. e super incantata sa pape, i se citeste nerabdarea in gesturi :)
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  madimih la data de Mier Dec 23, 2009 5:07 am

Salam a cerut si David acum doua zile. Si i-am taiat o bucatica subtire. A mancat-o. A doua oara o sa am grija sa nu-l mai las la vedere. De fapt, eu nu mananc, dar mancase Catalin si il lasase e masa.
Acum, cu alimentele interzise pana la anumite varste, eu cred ca treaba e relativa. Nu i-am dat lui David lapte (desi branza a mancat inca de pe la inceputul diversificarii), miere, zahar, sare si altele asemenea. Dar capsuni i-am dat. Era sezonul, cu totii mancam, aveam in gradina, nu l-am refuzat. Cateva zile i le-am cojit de seminte, apoi i le-am dat cu totul. Si le manca cu mare pofta.
Depinde foarte mult de copil sau, cum spunea vanilla, de istoricul familiei
madimih
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Dec 23, 2009 2:40 pm

(inghetata doar cand dorm ei:),

Eu i-am oferit, prima data topita, apoi din ce in ce mai reece si nu a avut nici o problema.

eu i-am explicat Maiei ca nu are voie anumite lucruri acum si va vine sa credeti sau nu dar stau cu capsunile in curte si ea nu se atinge de ele! le culege si mi le baga mie in gura.

Dar ce varsta are ea de nu ii poti oferi capsuni? Si crezi ca nu ii era pofta? Mi se pare asa de crud Nu as putea sa o las pe Thea sa imi bage in gura si ea sa nu poata gusta, mai ales ca miros asa de bine

madimih, imi amintesc cand ai scris de capsune. Lucas are episoade de DA. Daca vine vara si apar si vrea, as putea sa ii ofer? Ce parere ai?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Joi Dec 24, 2009 5:33 am

Lore Lore- te grabesti sa ma judeci! Maia are un fond alergic foarte crescut de cand e mica si abia la primavara mi-a dat voie doctora sa incerc sa-i dau capsuni. crezi ca eu nu as vrea sa ii dau tot?! acum vrea cozonac cu nuci si in pofida interdictiei i-am dat o felie si astept sa vad ce s-o intampla (acum 2 luni a mancat o nuca, o zi mai tarziu o aluna si a treia zi avea bubite pe corp...!) si oricum ideea era ca poate intelege ca ii face rau...
si inghetata topita mai mult sau mai putin i-am mai dat si eu vara. dar toamna si primavara raceste usor si des, cu rosu in gat si tuse (care o face sa si vomite) si febra de multe ori- si nu imi prea vine sa ii dau- asa ca mananc cand doarme ea...
ileana

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Dec 24, 2009 9:11 am

Si Lucas are un fond alergic si de aia imi este asa de frica de autodiversificare. El se intinde si spre alimente care au potential alergen si de asta nu stiu ce sa fac.

Ileana , departe de mine gandul de a te judeca, insa nu intelegeam, cuim de te ascunzi cu inghetata in schimb cu capsunile o lasi sa le culeaga si sa ti le bage in gura. Eu am apa in gura de pofta numai cand ma gandesc si as infuleca pe nerasuflate juma de kil.

Pediatrii ce spun, la copiii cu DA se da dupa 3 ani capsuni si alte fructe care contin seminte mici? De banane ce spunea pediatra voastra? Dar de kiwi?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Vin Dec 25, 2009 1:13 am

pediatra mea, in care am multa incredere, m-a sfatuit sa aman cat pot, cat mai mult momentul in care le introduc- si pana la 5 ani! daca se poate...am zis totusi sa incercam sa ii dam in primavara cand va avea aproape 4 ani. mi-a explicat ca pot incerca sa ii dau cantitati mici mai devreme daca tin mortis si poate chiar sa nu reactioneze din prima- poate a treia sau a patra oara (cand dai mai mult) sa reactioneze- si poate sa faca atat de urat ca va capata o alergie pe termen lung- pe viata chiar la alimentul respectiv. e mai bine si mai sigur sa amani cat mai mult, sa ii dai timp sa cresca si sa s intareasca- multe alergii dispar cand cresc.
am preferat sa fie constienta de pericol si sa aleaga ea sa nu manance- caci haladuie toata vara prin curte si ar putea usor sa ma pacaleasca- mai bine sa stie...

am o vecina care i-a dat fetitei de 1 an un iaurt danone cu fructe care i-a declansat alergie nu doar la iaurt ci la lactate in general, si o multime de reactii timpite de care a scapat greu...imi e teama de alergiile astea si procedez cu cat mai multa prudenta!
ileana

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mar Ian 05, 2010 11:49 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avem brocoli, conopida, mango si portocala.
deocamdata nu am observat ca ar face vreo diferenta intre legume si fructe (ma refer la preferinte). vreau sa incep carne dar nu stiu daca e momentul. mai avem destule legume si fructe de explorat, nu prea stiu cu carnea...
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Mier Ian 06, 2010 10:01 am

alex ti-o mananc pe Lia
si eu i-am dat sa guste conopida si a fost ok
faza e ca retinusem ca nu e bine acum sa-i dau portocala si of course ca atunci cand am mancat eu i-a trebuit! sa nu-ti mai zic ce mult ii place
AndreEa

Balanta Localizare : Brad/Timisoara

http://bijuteriihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mier Ian 06, 2010 10:08 am

stiu ca nu e indicata. guilty as charged. i-am dat de trei ori cred, oricum a supt ea si a ros felie, nu cred ca a extras mai mult de 3,4 lingurite.
azi i-am dat si ananas care e tot acid, i-a placut mult dar n-o sa-i mai dau prea curand
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Ian 07, 2010 5:41 am

La Thea i se declansase o diaree de la conopida.

Acum nu mananca nimic in afara de san. Sa ii dau paine goala. Are ceva? E singura dupa care se intinde si o mananca.
A mai mancat de fapt azi niste boabe de mazare cu unt si le lua apoi dupa ce baga pe rand 4-5 in gura scuipa hoaspele Poate I-am curatat cateva si ce credeti, l-a mancat? Raspunsul e nu! Vroia sa le scoata el...

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Autodiversificare cu cosul de paine

Mesaj  zaziedanslemetro la data de Mier Iun 15, 2011 1:51 pm

Desi are numai 4 luni si jumatate al meu zan vad ca ar cam vrea sa pape solide. Stiu ca de fapt ne suprapunem cu faza de mare explorator dar am avut 2 episoade comice, ce merita impartasite.
1. acum vreo 2 saptamani, rodeam relaxata un mar, in vizita la parinti. Cu bebe in brate. Si dupa indelunga panda trage de mar si incepe sa suga pe el, dar asa de natural de parca s-ar fi nascut cu marul in gura. Si nu, nu e purcelus :)
2. asta seara ne-am incins la o cina romaneeasca de vara cu o prietena. Copilul maraie ca vrea si el la aglomeratie, mami il ia in brate. Copilul se intinde si cel mai la indemana e o felie zdravana de franzela. O ia la molfait. Nu l-am lasat ca ziceam ca e periculos, sa nu se inece cu vreo firimitura. El plescaie de pofta si tot vrea sa traga de pe masa. Evaluez eu situatia si imi dau seama ca n-am ce sa-i ofer: telemeaua prea sarata, rosiile nu sunt din gradina proprie deci nu stim daca au fost tratate plus ca sunt alergene, painea am zis deja ca o scoatem din meniu, ulei nu. Si daca asta mic a vazut ca nu primeste si nu primeste in ciuda insistentelor s-a autoservit cu... cosul de paine. Cred ca e din babmus, parea foarte delicios avand in vedere cu cat sarg si drag a supt la el :)
Mi-e clar ca trebuie sa il tin departe de ospete, macar pana la 6 luni. Pana atunci Mimagule, esti consemnat la san!
zaziedanslemetro

Localizare : Timisoara

Sus In jos

Re : Autodiversificare cu cosul de paine

Mesaj  SAKURA la data de Joi Iun 16, 2011 1:35 am

Hahhaa. L-ai pedepsit?!?
Poate vrea sa-si aline gingiile. am mai auzit de copiii care le-au aparut dinti la 4 luni.
Sau poate e un mic pofticios
Sper sa ne-ntalnim in vara asta pana la urma
SAKURA

Berbec Stare de spirit : ... ca in sesiune...

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum