Cand si cum incepem diversificarea?

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Cand si cum incepem diversificarea?

Mesaj  vanilla_baby la data de Mier Ian 06, 2010 12:16 am

pai nimeni nu se cearta eu doar am raspuns la ce ai scris lu cu lapte pana la 9 luni.
nu toti copiii cresc la fel, perfect adevarat. dar s-au facut studii serioase legate de maturizarea sistemului digestiv si de aici vine recomandarea de 6 luni.
noi am inceput la 5 jumate cu mar, morcov (de fapt mar o singura data i-am dat ca mi-a parut ca nu-i prieste)
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Mier Ian 06, 2010 7:24 am

pai noi ce sa ,mai zicem ca avem aproape8luni si papam laptic de la mami si o data la cateva zile un pic de banana sau mar si suntem sanatoase!! avem 8.5kg
cum am mai spus si mai demult si cu mine a inceput maica-mea diversificarea la 9 luni! deci se poate!
AndreEa

Balanta Localizare : Brad/Timisoara

http://bijuteriihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Mier Ian 06, 2010 8:56 am

inseamna ca noi am fost rapizi :) Noi acum avem 78 cm si 12 kg(+ sau - cateva grame)
OargaDana

Balanta Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Ian 06, 2010 1:23 pm

Dar la 1 an si 2 luni? Dimineata ciuguleste, la pranz mananca cam juma de portie...ii pun ochiometric...mai mananca juma de banana si de multe ori seara nimic..Lapte, lapte, lapte.

cand ii dadeam vit C in fiecare zi manca mult mai bine, acum nu am mai avut si nu am ajuns la farmacie.

Fe e foarte scazut dupa perioada lunga de spitalizare si febra prelungita.

Oare e ok cat de cat cu fe? Trebuie sa ajuns sa ii fac din deget analize.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Mier Ian 06, 2010 1:41 pm

De 2 zile asa face si Darius... Dimineata papa cereale..sau paine cu iaurt...la amiaz ma rog de el sa pape ...Apoi daca ii dau fructe.. toata ziua e cel mai fericit :)) . Seara papam ori orez,branzica,gris...depinde de ce fac pe moment.. si pe la 11 inainte de culcare un biberon de lapte...El se mai trezeste pe la 3-4 dimineata si cere lapte..Am incercat cu ceai,apa..nimic..tot agitat e..dupa ce isi bea portia de lapte..adoarme imediat.Multi mi-au zis sa ii tai portia de la ora asta..dar am incercat si nici un rezultat Darius papa 3 mese de mancare pe zi.si mai ciuguleste fructe intre mese.
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Ian 06, 2010 1:59 pm

Dupa cate povestesti mananca tare bine. Lucas nu mananca gris, mamaliga, branza, si mai nimic.
Ar manca incontinuu paine dar nu ii prea dau, mandarine, banane si ii mai place carnea de pui dar pasata ca la bb de 6 luni Asta e de cand am fost in spital.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Mier Ian 06, 2010 2:02 pm

Si eu.. toate i le fac la blender.. ca sa nu se chinuie stomacelul.Dar mananca si asa..intreg..mandarinele le manaca singur eu numai i le decojesc.Apoi si eu zilele astea 2 mai mult pe fructe l-am tinut ca aia a vrut.
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Mier Ian 06, 2010 11:24 pm

Luca al meu pare dotat de la natura sa manance- are o droaie de dinti si tot apar...si fie febra fie indispozitie de la dinti, somn orice el mananca! tot timpul! nu cred ca am mai vazut un bebe asa mancacios- orice, oricat, oricand! e mort dupa biberonul cu lapte (unul dim, unul seara si unul pe la 6 dim), mamanca banane ca o maimutica (de drag a invatat si sa zica- na-na/ba-na-na!)
acum ii pasez mancarea cu chestia aia cu care se face piureul- ies bucatele...
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  mtl la data de Joi Ian 07, 2010 5:26 am

Am inceput autodiversificarea cu putin inainte de 6 luni, cand mi-a luat din mana o jumate de caisa. Acela a fost startul. Nu stie ce e acela biberon. Folosim cu succes canita (chiar daca a fost destul de greu la inceput). Nu suculete, nu ceaiuri, nu piureuri, nici de fructe, nici de legume. Mancam cu lingurita supa (numai zeama, legumele si carnita, foarte bine fierte, le luam la un studiu amanuntit si apoi la molfait), mamaliga cu iaurt si branzica (never calcica). In rest, finger food (legume crude sau bine fierte, fructe, branzica, carne bine fiarta). La noi tzitzi este in continuare baza. Noi de cand cu dintisorii (avem doar 2) servim mai greu diversificat. Plus ca a inceput cu trezirile noaptea, ea care de la 3 luni dormea toata noaptea. Uneori vrea noaptea tzitzi doar pentru a-si calma durerile provocate de eruptia dintisorilor (cred eu) sau pentru a-si potoli setea. Iar la capitolul kg si cm stam foarte bine pentru lunile pe care le avem, chiar daca la nastere nu a excelat.
mtl

Gemeni Localizare : City of MTL

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Joi Ian 07, 2010 5:36 am

da.. biberon adica canita de aia.. cum arata la tv in reclama milupa :D .. sorry.Noi avem deja 10 dintisori.Noi supa nu mancam nici daca ma dau peste cap de 3 ori :)) .. de mic.. nu i-a placut supa..de aia am ales sa i-o fac piure mai lung asa..eu multumesc lui dumnezeu nu am auzit un planset cand i-a dat dintii si nu l-am dat cu nimic.A avut tot felul de jucarii pt dinti si atat.
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Ian 07, 2010 5:54 am

OargaDana a scris:
Noi supa nu mancam nici daca ma dau peste cap de 3 ori :)) .. de mic.. nu i-a placut supa..de aia am ales sa i-o fac piure mai lung asa...

Dar e foarte bine daca manancca supa crema. E chiar mai hranitoare si are si fibre pe deasupra. Bine ca o mananca pe aia.

Luca al meu pare dotat de la natura sa manance- are o droaie de dinti si tot apar...si fie febra fie indispozitie de la dinti, somn orice el mananca! tot timpul! nu cred ca am mai vazut un bebe asa mancacios- orice, oricat, oricand!

Asa a fost Thea. Dar Maia cum e?

Si eu.. toate i le fac la blender.. ca sa nu se chinuie stomacelul.

Nici o grija ca nu sse chinuie. Mai degraba se chinuie cu mancare nepotrivita, gen carne de porc etc..ca sa nu spun mititei

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Joi Ian 07, 2010 6:33 am

lore lore.. nu i-am dat mici..numai a pus gurita pe el si i-am facut poze.. eiii eiii bang
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Joi Ian 07, 2010 6:52 am

si maia a mancat bine si continua sa fie mancacioasa- cateodata mai incearca sa faca mofturi dar ii explica ca supa e buna pt burtica si papa- acum ii explica si ea mai departe lui Luca! ei i-au aparut primii dinti pe la 9 luni si nu am avut probleme de nici un fel
luca insa e mult mai haparet a luat startul devreme cu dotarea bucala-de la 5 luni si am simtit din plin fiecare dintisor (se scoala noaptea mai des si ziua maraie tot timpul)- sincer il inteleg- am vazut clar gingia sangeranda! sigur doare de mama-mama! vad ca si puiul danei sata bine cu dintii
chiar asa- voi dati cu vre un gel pe la dinti? ca eu am incercat la inceput (inclusiv pe mine) si mi se par apa de ploaie! prefer sa ii fac un masaj local de cate ori imi aduc aminte si mai ales inainte de somn

cat despre canita- Luca o adora- mai ales sa-si umple gura cu ceai si sa scuipe pe el! asa ca tot biberonul, e de baza!
am incercat sa-i dau si eu mancarica taiata bucati si avea scaune ciudate, cu mucus- abia dupa un an am reusit sa ii dau semipasat
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Off topic

Mesaj  Admin la data de Joi Ian 07, 2010 8:23 am

Off topic-ul dintre OargaDana si Lore a fost mutat la subiectul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Admin
Admin

http://super-parinti.forumcreativ.ro

Sus In jos

Mesaj  raluca la data de Mar Aug 03, 2010 4:38 am

acus incepem si noi diversificarea .
multumesc de sfaturi
raluca

Balanta Localizare : piatra neamt
Stare de spirit : optimista

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Aug 03, 2010 4:42 am

raluca a scris:acus incepem si noi diversificarea .
multumesc de sfaturi

ACUS CAND?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  raluca la data de Mar Aug 03, 2010 4:43 am

peste trei luni :>>:
raluca

Balanta Localizare : piatra neamt

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Mar Aug 03, 2010 12:35 pm

raluca ai un copil darius patrick :)) eu am copilul darius si sotul patrick:)
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Aug 03, 2010 12:39 pm

OargaDana a scris:raluca ai un copil darius patrick :)) eu am copilul darius si sotul patrick:)

asta da offline :P

raluca, e prematur sa incepi diversificarea. Sistemul lui digestiv nu este maturizat suficient si risti sa ii faci mai mult rau decat bine. Tu ai doi copii mai marisori si poate te gandesti ca eu nu am atata experienta, insa gandestete putin si da un simplu search. Lucrurile s-au schimbat mult.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Mar Aug 03, 2010 12:46 pm

eu una am inceput asa:

De la 2 saptamani cu LP ca nu aveam lapte si nu se satura..si am renuntat la san pt LP Milupa.
La 3 luni pediatra(este cel mai bun medic cu care am intrat vreodata in contact..si zic asta ca am vazut cum este medicul la nepoata-mea si la multee prietene..care s-au tranferat la a mea)...mi-a recomandat sa incep sa ii dau suc de morcovi...(cate 1 lingurita..apoi 2...pana am ajuns la 50 ml...cand am ajuns la 50 ml sa incep cu cel de mar....apoi tot asa si dupa aia amestecat.
La 4 luni i-am dat cereale Milupa (eu consider suntfacute de niste oameni cu cap)
Apoi de la 5 luni a papat si biscuite cu mar si fructe,legume..facute piure.Precizez ca si la 4 luni i-am dat legume si fructe dar mai putin..ca mancam dimineata cerealele.

Apoi .. cum se continua...si acum la 1 an si 7 luni vreau sa zic ca mananca absolut orice... ce mancam noi..mananca si el..
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Aug 03, 2010 12:51 pm

Raluca alapteaza si datele problemei se schimba.

Oarga, daca ai fi avut un grup de sprijin de alaptare tu si acumai fi alaptat. Imi pare rau ca nu te-am cunoscut. In Cluj cunosc pe cineva care se ocupa de asa ceva. Daca nu produceai sufiecnt lapte erau destule metode de stimulare a lactatiei :)

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Mar Aug 03, 2010 12:54 pm

oo cate lichide,ceaiuri,bere fara alcool si toate cele am incercat..si nimic..deci pur si simplu nu imi curgea lapte de san..in 24 de ore am reusit sa strang 50 ml:-S ... noroc ca a supt cat de cat in spital colostrul..nici mama nu a avut lapte cand m-a nascut... numai ca m-a alaptat 3 luni...si dupa aia dintr-o data.Lore se chinuia bebele mult..ca nu se satura...si mi se facea mila s avad cum trage si nu vine nimic..si decat sa il chinui DOAR sa ii dau san..mai bine l-am dat pe LP si era satul..si a crescut un voinic mare mare fara nici o problema de sanatete,pana in prezent.
OargaDana

Sus In jos

Mesaj  DBAmommy la data de Dum Dec 19, 2010 2:51 am

eu am inceput diversificarea acum 3 saptamani, cand bebe implinise 6 luni. Pentru ca este pe un anumit tratament pediatra ne-a recomandat branza calcica. Bebe a mancat vreo saptamana din ea fara probleme, acum insa nu o mai vrea nicicum. Ma chinui in fiecare zi si abia reusesc sa-l fac sa o manance. Voi ati avut astfel de probleme?
DBAmommy

Varsator Localizare : Mangalia

http://viatacudba.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Dec 19, 2010 12:39 pm

eu citisem ca branza calcica se ofera peste 12 luni(sau de vaci). As da-o deoparte sincer.

inceputul diversificarii este foarte important.de ce a optat pentru ceva atat de nenatural?

i-as oferi orice altceva ii face placere. Insistand nu te vei lovi decat de refuzul lui din ce in ce mai vehement.

ce altceva ai mai introdus?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  DBAmommy la data de Dum Dec 19, 2010 1:07 pm

Lore, ii dau dimineata suc de fructe de sezon(mere sau pere) si completez cu lapte matern iar la pranz legume: pastarnac, dovlecel, morcov, telina, ardei gras fierte si completez cu lapte matern. Am ajuns cam la 20 ml dim, 20 ml la pranz- o iau gradual. Stiu ce spun diversele recomandari despre branza si bebelusi, dar al meu e mai special: e pe tratament cu cortizon si e si prea incarcat cu fier asa ca trebuie sa luam ce ne trebuie noua din recomandari si sa le aplicam. Calciul se absoarbe cel mai bine din mancare- de asta insist cu branza ca asa suplimente sunt cu duiumul.
DBAmommy

Varsator Localizare : Mangalia

http://viatacudba.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: