vreu sa devin si eu o purtatoare

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

vreu sa devin si eu o purtatoare

Mesaj  ludmila007 la data de Mar Dec 21, 2010 2:09 am

insa, desii am citit a2a oara tot cei scris in sectiunea asta, n-am reusit sa ma hotaresc in ce s-o port. Sper ca nui prea tarziu so port de acum? ea are 5 luni astazi. Am incercat de o saptamana sa o car in marsupiu, dar nui prea place. si am citit aici ca nu e bine. asaa deci nul mai folosim. M-am consultat si cu sotul.insa tot nelamuriti suntem.in sensul ca avem de ales intre atatea bebelocomotoare. hai sa va spun concluzia mea, si voi expertele, sa ma completati, sau contraziceti.. chiar vreau sa ma hotarasc zilele astea. parca ias face un cadou de-asta de sarbatori lui Gloria
*ias lua un wrap: dar nui prea grea? are 6 kg si aproape jumate.si tooot creste.
zgarcenia din mine zice ca e scump ptr o esarfa...
asa ca mam gandit ca as putea cumpara material si sa mil fac singura ca e cel mai simplu...
*parca ias lua sling cu inele:dar e pe un umar, ceea ce numi place
dar arata bine,
e si asta scump
daca l-as face,no fi mare filozofie, iau inelele de la o poseta.
*sau un meitai: asta parca-mi place cel mai mult
dar ramane cel mai repede mic
ceea ce ridica si costurile
nu mi las putea face singura nici daca as avea 4 maini
*mai suntssc sau ombuhimo care numai in visele mele pot sa am asa ceva!!
no,uitandu-ma la ceam scris,,, concluzionez ca le vreau pe toate
ludmila007

Berbec Localizare : Timisoara
Stare de spirit : se poate si mai bine

Sus In jos

Re: vreu sa devin si eu o purtatoare

Mesaj  ioanabandita la data de Mar Dec 21, 2010 3:29 am

Si eu mi-am facut singura un wrap! nu e asa mare filozofie, trebuie doar sa fii putin atenta ce material cumperi. E ft util cand vrei sa mergi la cumparaturi in imprejurimi, si poti avea mainile libere. Bebelusha mea are 4 luni jumatate si de celke mai multe ori adoarme in el. Nu-l prea folosesc in casa, ca daca trebuie sa fug pana la toaleta, sau adoarme si vreau s-o pun in patut, dureaza prea mult pana o scot din el, si o trezesc.Pentru casa as recomanda slingul, se pune si se ia bebe mult mai rapid.Eu am vrut sa-mi fac si din ala, si am vrut sa comand inele speciale, dar costau aproape cat un sling gata facut, nou, asa ca am renuntat.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ioanabandita

Fecioara Localizare : Sibiu

http://www.scutecele.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  ludmila007 la data de Mier Dec 22, 2010 5:30 am

aoleoo. da mia trecut tot avantul. am intrat pa cateva siteuri si mam lamurit cu facutul... daca ma gandeam mai bine imi dadeam seama de la inceput ca unele chestii nu le pot face. umblatul dupa material, cusutul,,,, asa ca, am vazut ca unele fete si-au taiat tricourile> ceea ce urmeaza sa fac si eu.
nu stie cineva de ce nu pot intra la spurnatur? parca ea dadea cu imprumut mei-tai? sau nu ea?
ludmila007

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Mier Dec 22, 2010 8:11 am

:) ma bucur ca mai vrea cineva sa intre in "clubul nostru"
iti povestesc un pic din experienta mea :)
eu am luat prima data sling! mi se parea complicat wrapul , nu din alte motive
am carat-o pe carla in sling cu inele de la 2saptamani ale ei de viata pana pe la 6-7luni!
intre timp mi-am luat un mei-tai dar nu am purtat-o prea mult in el(cam 2luni) ca era deja prea grea si eu am purtat-o in fata!
si dupa-aia am primit un wrap de la lore! ! a fost super si sincer regret ca nu am purtat-o in wrap de la inceput! vezi ca e pe la galerie o poza cu mine si carla in wrap facuta la sfarsitul lui august la mare! asa am umblat cu ea pe acolo timp de 2 saptamani :)
concluzia eu sunt super multumita de wrap si te-as sfatui sa incerci wrapul! slingul cu inele e cam greu acum cu el :) e greu ptr ca bebele deja e mai greu si trebuie purtat slingul (partea cu inele) pe rand pe umeri! eu ma obisnuisem sa pun slingul pe umarul stang si nu puteam sa-l potrivesc invers
si faci ce vrei dar ai grija daca te pui sa-ti faci singura ceva de purtat sa nu patiti ceva ! daca e materialul nepotrivit sa nu pice bebele sau mai stiu eu ce
AndreEa

Balanta Localizare : Brad/Timisoara

http://bijuteriihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  ludmila007 la data de Joi Dec 23, 2010 4:07 am

@AndreEa. acum am vazut poza. ce varsta avea?
Ieri, am taiat un tricou dealu tatii. dar nu nea fost bun. am cautat in tricourile mele dar n-am gasit decat scurte, pana mai sus de buric, asa ca era cat pe ce sa renunt. dar am gasit un maieu mai lung si l-am harst-harst. n-am sa pun poza cu el ca a fost pe post de sling doar in prima juma de ora. pe urma se lasa din ce in ce mai jos. asa ca.. n-am mai riscat.oricum ma durea deja umarul. aapucat si sotul s-o vada purtata si tare i-a placut.
pana la urma cele mi potrivite mi se pare wrapul si meitaiu;l.
cu wrapul o sa rezolv azi dintr-un cearceaf, iar cu mei-taiul, as vrea sa vad cum e. am auzit eu ca e bine, dar , vreau sa incerc unul de la spurnatur. am vaaut ca ea imprumuta. cum sa fac sa pot sa intru pe siteul ei? imi cere invitatie, sau asa ceva...
ludmila007

Sus In jos

Mesaj  Berta la data de Vin Dec 24, 2010 2:25 pm

din ctae stiu tipa aia s-a retras. Nu mai produce purtatoare...

A spus ca ofera spre testare numai pentru reclama dar nu a mai trimis.
Berta

Balanta

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Lun Dec 27, 2010 8:01 am

ludmilla , carla avea 1an si aproape4luni in poza aia
si inca ar mai tine-o wrapul dar nu o mai pot cara eu din cauza bebelusului din burtica :) eventual o cara taica-su ca a mai carat-o si in pouch (sling fix) si in sling cu inele! trebuie sa-l instruiesc sa o care in mei tai ca incepe sa-i placa sa fie carata in spate!
poate cand mai vin prin timisoara - pot aduce mei-taiul sa-l vezi cum arata si sa-l incerci cateva zile cat stau eu aici! daca vrei si daca nu rezolvi intre timp! eu una zic ca merita sa investesti ceva bani intr-un wrap daca iti place sa-ti cari bebele! si crede-ma ca nu se compara cu caratul in brate!
eu am probleme cu coloana si normal nu ar fi trebuit sa car printesa dar a fost de zeci de ori mai usor de carat in wrap decat in brate!

legat de spurnatur, va sigur ca nu a zis ca imprumuta doar ptr reclama!! chiar si face ce zice!
probabil ca acum e ocupata cu cele doua fetite si nu are timp sa intre pe net! si cu sarbatorile
si nu stiu nimic legat de blog! am vazut si eu ca e doar cu invitatie
AndreEa

Sus In jos

Mesaj  ioanabandita la data de Lun Dec 27, 2010 12:15 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ludmila, asta e wrapul care mi l-am facut singura. E din bumbac 100%, neelastic. Am cumparat 5 m de material si mi-au iesit 3 buc. Materialul a fost 75 de lei, impartit la 3, e 25 de lei pe bucata. Bine, l-am spalat o data si apoi l-am cusut, dar daca vrei iti trimit si tie unul. Ti-l dau tot cu 25, nu vreau sa fac bani pe el, si te mai costa vreo 3 lei posta. Daca vrei da-mi adresa si ti-l trimit cu drag. Gasesti pe youtube filmulete sa vezi cum se leaga. Pupici.

ioanabandita

Sus In jos

Mesaj  ludmila007 la data de Mar Dec 28, 2010 5:45 am

Ioana de ce nu pot sa vad wrapul?
da, Andrea cand vii in Tm , as vrea sa vad si eu maiatiul tau.
acu plec ca deabia l-am convins pe Gabriel sa manance.
intru mai deseasa.
ludmila007

Sus In jos

Mesaj  ioanabandita la data de Mar Dec 28, 2010 11:24 am

nu prea ma descurc , nu stiu exact cum se procedeaza cu pozele :>>:
ioanabandita

Sus In jos

Mesaj  ioanabandita la data de Mar Dec 28, 2010 11:29 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
sper ca de data asta merge, imi cer scuze, daca nu se vede, te rog contacteaza-ma pe privat sa ti-o trimit.
ioanabandita

Sus In jos

Mesaj  ludmila007 la data de Mar Dec 28, 2010 12:48 pm

ioana, am rabdare pana pui poza sa o vad si eu.
de fapt nam rabdare , dar imi fac
ludmila007

Sus In jos

Mesaj  ioanabandita la data de Mier Dec 29, 2010 11:51 am

sper ca de data asta sa mearga . eu spun ca am facut ce trebuie, nu stiu de ce nu a functionat pana acum. Oricum, iti pot trimite poza cu wrapul pe mail, daca vrei.
ioanabandita

Sus In jos

Re: vreau sa devin si eu o purtatoare

Mesaj  ludmila007 la data de Joi Dec 30, 2010 9:49 am

iubita Ioana. am vazut poza de ieri, si tiam trimis mesaj pe pm. nu stiu de ce no ajuns. Spunemi te rog ce tea facut sa alegi material neelastic. Ai aflat ca e mai bun materialul neelastic decat cel elastic?
ludmila007

Sus In jos

Mesaj  ioanabandita la data de Joi Dec 30, 2010 11:16 am

Pai am tot citi pe net, de exemplu, este o mamica super, de care-mi place(ea nu stie ) pe care o cheama wrapmama, si care are un site cu tot felul de chestii faine, si un blog pe care explica ft fain toate tipurile de accesorii de purtare a bebelusilor, si ea recomanda pe cele neelastice, si care sunt doar putin elastice pe diagonala (din cauza urzelii), si exact asa am cautat si eu. Sunt mai bune pentru ca atunci cand mai creste bebe nu se lasa. Cele elastice sunt recomandate numai pana pe la 4 luni, dupa care incepe sa se lase din cauza greutatii. Iar cu asta poti sa-l cari cat doreste bebe. Acum e alegerea ta, oricum, dar bebele meu avea aproape 4 luni cand m-am gandit sa i-l fac, si am luat direct neelastic si se aseaza foarte fain.
ioanabandita

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Dec 30, 2010 1:57 pm

ioanabandita a scris:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ludmila, asta e wrapul care mi l-am facut singura. E din bumbac 100%, neelastic. Am cumparat 5 m de material si mi-au iesit 3 buc. Materialul a fost 75 de lei, impartit la 3, e 25 de lei pe bucata. Bine, l-am spalat o data si apoi l-am cusut, dar daca vrei iti trimit si tie unul. Ti-l dau tot cu 25, nu vreau sa fac bani pe el, si te mai costa vreo 3 lei posta. Daca vrei da-mi adresa si ti-l trimit cu drag. Gasesti pe youtube filmulete sa vezi cum se leaga. Pupici.

te bun si ioana nici

eu zic ca pretul e foarte bun si ioana nici nu e ti-a cerut bani pe manopera.

wrapul e tare dragalas si voi niste dulci. Imi faceti dor sa port numai ca nu mai am pe cine

wrapmama are baner pe partea dreapta, mai mult e chiar membru pe acest forum si a venit cu informatii extrem de pretioase:)

Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  ludmila007 la data de Joi Dec 30, 2010 3:04 pm

no uite ca eu em intrat mai dedemult pe greenbaby, dar numa la scutece, nu si la wrapuri si alte minunatii. oricum eu mam documentat de pe alte siteuri unde o realizatoare de wrapuri era controversata, asa ca la diferenta asta nu prea ma lamurisem, si informatia era sub nasul meu.
Multumesc Ioana ptr informatii, acum citesc si la wrapmama ce a scris.
Vestea buna e ca m-am hotarat de ieri sa-l iau ( pe wrap) fara sa stiu de diferenta dintre ele. Dar avand in vedere ca e ultima zi a anului, iti spun acuma.
Sotul meu deja ma stie cat sunt de intrebacioasa
Asa ca la anul asteptam wrapul, Ioana.
ludmila007

Sus In jos

Mesaj  ioanabandita la data de Sam Ian 15, 2011 1:08 pm

Ludmila, stiu ca ti-ai facut alt cont ca nu te-ai mai putut loga, dar vreau sa ne spui cum e cu wrapul de la mine? te-ai obisnuit cu el? se leaga greu? te simti bine in cu el? dar bebe?
Eu ieri aveam putin treaba prin casa si bebe era putin maraita din cauza ca asteptam un dintisor sa iasa. M-am gandit sa-mi pun wrapul insa dura putin pana il infasor, inca putin pana-l desfasor ....si eu aveam asa multa treaba, asa ca am luat repede o esarfa de-a mea, mai grosuta, am legat-o repede la capat si gata sling-ul (de fapt era mai degraba un pouch)Lara a fost asa incantata cand am pus-o acolo, ca tot radea...i-a trecut si durerea de dintisor. In plus, era foarte aproape si puteam sa-i dau cate un pupic. Cand am terminat treaba, in 2 secunde am dat-o jos. Pentru o perioada asa scurta mi s-a parut super util, dar pentru plimbari sau mers la cumparaturi recomand tot wrapul.
ioanabandita

Sus In jos

minunat wrapul

Mesaj  SAKURA la data de Dum Ian 16, 2011 12:03 pm

Aaaaah, Ioana, miai luat-o inainte cu 2 zile.
Adica eu eram inaintea ta cu 2 zile, dar am ramas in urma cu 4.
rezumat:am facut poza cu wrapul de la tine a2a zi dupa ce lam primit si miam scris comentariul intr-un fisier din mintea mea,, dar nam mai apucat sa-l scriu in calculator,,,asa ca mi-ai luato inainte cu intrebarea..
Prima oara cand l-am legat eram tot cu ochii pe mamica din videoclip, ca sa fac ca ea,asa ca miam
legat asa de strans wrapul, ca nu mai incapea Gloria
Mi s-a parut asa de natural sa ma infasor in el, adica sa ne infasuram, ca n-am avut nicio greutate. mai greu a fost cand a trebuit s-o scot Insa dupa 2 zile, mai ales dupa ce am dat reprezentatii in fata altor 5 persoane, si apoi in fata altor 10 m-am mai up-gradat
Stai ca am si o poza.

ImageShack.us
Iata poza. ce zici, am legato bine, sau nu? Accept corectii insa fiti blande.sunt in sesiune si deja sunt peste limitele normale.
SAKURA

Berbec Stare de spirit : ... ca in sesiune...

Sus In jos

Mesaj  ioanabandita la data de Dum Ian 16, 2011 2:04 pm

Ludmila! cat de draguta esti! iar Gloria e o dulceata de fetita! Pare fericita acolo in wrap! L-ai legat foarte bine, si se vede pe pozitia corpului tau ca nu e greu deloc s-o cari asa. Ma bucur ca ai reusit sa devii si tu o purtatoare.
Pentru a scoate bebelusul din wrap faci exact aceiasi pasi , dar invers. Succes la examene!
ioanabandita

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Ian 16, 2011 3:40 pm

Ludmila ti-ai dorit si ai devenit purtatoare!
Sunteti superbbbbe si intr-adevar ai un par perfect@

Imi place mult wrapul si se vede ca e fericita...amandoua de altfel...dar daca ai ridica-o mai sus putin...incat sa o poti pupa cu usurinta pe frunte si piciorutele putin mai cracanate. Asa e indicat...insa acum depinde si de cum va simtiti voi!

Frumos gest Ioana

Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  SAKURA la data de Joi Ian 20, 2011 6:22 am

Fetelor, multumesc ptr complimente
Sa stiti ca sunt asa de incantata, fericita, entuziasmata..ce mai... nu gesesc cuvintele ...
Am incercat si am legat-o mai sus. E si mai bine asa si am mai si cracanat-o. ii place!!!
Aseara am fost la o intalnire de mamici, de fapt un babyshower organizat ptr o graviduta; din 18 mamici jumate au fost incantate de felul cum o port eu pe Gloria. Eram asa de efervescenta ca la un moment dat ma impleticeam in cuvinte Leam povestit despre avantajele wrapului, purtarii, scutecelor, alptarii la cerere, despre creatoarea mea extraordinara Ioana, despre forum si situri speciale, ca m-am mirat si eu la sfrsit de unde am avut atata energie. (la ce zi am avut ieri...mergand la examen cu copiii dupa mine)
Ioana draga mea, iti prevad/prezic/profetesc un viitor minunat!!!!
SAKURA

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Mar Ian 25, 2011 8:16 am

felicitari ioana, inca o data pentru tot ce creezi si felicitari din suflet ludmila ca te-ai alaturat "purtatoarelor"!!!
nu se uita lumea lung pe strada la voi?? la noi asa se uita tot timpul! oricum si pe bebe2 am sa-l port cat de mult dar de data asta am sa incep cu wrapul!
AndreEa

Sus In jos

Mesaj  SAKURA la data de Mar Ian 25, 2011 11:38 am

AndreEa a scris:
nu se uita lumea lung pe strada la voi??
Ba daaaa. am fost cu ea in wrap si la examene, pe tramvai, la biserica si chiar in Mall m-a dus fratele meu si am atras multimi de priviri. Ce sa mai zic, ca vrea si baietelul meu.
Nah, de stiam eu despre asa ceva mai demult....
AdreEa, tu cat mai ai pana nasti? Apuci sa vii in Timixoara cu meitaiul sal vad si eu?
Sa ma anunti din timp.
SAKURA

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Mar Ian 25, 2011 1:08 pm

:)
sigur ca vin!vin in fiecare luna si stau acasa cate o saptamana
o sa vin dupa 10februarie da nu stiu exact cand
AndreEa

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat