Impresii din spital

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Impresii din spital

Mesaj  ludmila007 la data de Mier Dec 15, 2010 5:46 am

No si am ajuns acasa. Fetelor, chiar ca ce bine e acasa (chiar daca acasa e casa altuia). Am atatea sa va spun ca am impresia ca o sa umplu multe muuulte pagini.. deci, in spital am trecut printr-o serie de experiente pe care o sa le insir peaici; intre timp, sau intamplat o multime de lucruri care n-au depins de mine: mi sa inmultit ciuperca de chefir, baietelul meu a stricat 3 masinute, mama mi-a stricat blenderul, sotul meu a donat sange si io venit rau, afara a nins, si a iesit si ciudata asta de lege ptr mame si copii. Uuuffff
Si acum impresiile. N-oi fi eu o fana a spitalelor, insa de data asta chiar am de spus si ceva bile albe de dat, in afara de alea negrre. Si ptr ca nus o carcotasa, o sa incep cu bilele albe!!
* am avut in sfarsit parte de un doctor de treaba. Cand zic doctor de treaba ma refer la un doctor care-si face treaba lui cu dedicare. Pe langa ca ia facut analize la Gloria si la internare si la externare, a mai avut si rabdare cu mine, sami explice alea- alea ce eu nu intelegeam. Venea la salon de cate 3, 4/zi sa vada cum se simt copiii si sa-i mai consulte, asta pe langa faptul ca-si trimitea rwezidentele. Venea dimineata, o consulta, ma intreba cum o fost peste noapte, nu ma intrerupea, se vorbea cu rezidentele ce are de gand, si pe urma imi spunea si mie, tradus care era planul. Chiar mam simtit bagata in seama, tratata corect,
*am fost cazate intrun salon renovat, cu baie curata, si cu caldura la calorifere mai mare decat aici acasa. Oooh, stteam in tricou, asa era de cald.
*dimineata nu urla nimeni “trezirea” (ca in alte dati) dand navala in salon, aprinzand lumina, si dand cu mopul de toate noptierele sa fie sigura ca ne trezim deabinelea.
*asistentele au fost dragute, imi spuneau de fiecare data ce tratament ii faceau, infirmierele mi-or schimbat patutul de fiecare data cand o fost nevoie.
*am dormit cu Gloria intr-un patut de-ala cu gratii de trebuia sa ma catar in el. Era pus in asa fel ca dadeam cu capul in robinetul de oxigen noaptea cand vroiam sa fac miscari mai ample. – asta n-am stiut unde s-o incadrez.la bune sau la rele…
ludmila007

Berbec Localizare : Timisoara
Stare de spirit : se poate si mai bine

Sus In jos

bilele negre

Mesaj  ludmila007 la data de Joi Dec 16, 2010 4:45 am

no si acuma revin cu ce nu mi-o placut
*goangele. din primele minute dupa ce am intrat in salon m-am intalnit cu o goanga. de fapt erau doua.una traversa linistita incaperea, cealalta statea pe noptiera. mi-am strans fata in brate tot repetand: Doamne nu vreau sa raman aici. primele doua nopti am dormit cu ochii deschisi, ca nu cumva sa ajunga vreo goanga la Gloria mea. Eu am repulsie fata de goange.un fel de frica-scarba. de data trecuta stiam ca sunt goange in spital, insa alea umblau numai noaptea.astea erau mai indraznete. am avut la mine pungi de-alea de se sigileaza cu cursor,si am bagat in ele tot ce nu am vrut sa fie atins de goange.
*apa de la robinet. de-abia a2a zi miam dat seama ca mainile mele sunt mai aspre, insa nu mi-a picat fisa ca e din cauza apei. si tenul mi-era mai scortos. am indraznit si am facut un dus, si ce sa va spun.. dupa ce mam sters si imbracat, m-o apucat un scarpinat,fetelor, de aveam impresia ca am goange in haine, sau pureci. si uite-asa in toate zilele cat am stat acolo. ceea ce ma duce cu gandul la cea mai proasta decizie a mea din spital...
*cea mai proasta alegere pe care am facuto in spital a fost sa ma spal pe cap bang
daaaa. am avut de ales la ora 11 noapte intre a ma culca langa Gloria, a manca, sau a-mi spala parul. iar eu am ales autopedepsirea de parca cineva imi spalase creierul intre timp.. Cand am terminat supliciul, parul meu era scortos, si batos, asa cum vezi in reclamele alea groaznice. Mi-era asa mila de el, saracutul, dar si de mine, ca era trecut de 12 si eu nu ma puteam descalcii pe-alocuri . Asa ca am luat foarfeca si l-am cam retezat tot pe-alocuri. frumusetea mea de par era la picioarele mele, iar mie imi venea sa plang, sau sa ma cert cu cineva, (angajat de-al spitalului, bineiteles) dar precum numa in filme se intampla asa ceva, m-am resemnat si m-am catarat in pat dupa ce am tras o privire in oglinda asa in fuga, ca sa n-am timp sa ma oftic. dar am recuperat a2a zi..
*ce nu mi-a mai placut a fost politica spitalului de a nu lasa tatii cu copiii. Intr-o seara cand mi-era tare dor de celalalt prunc de-acasa, am vorbit cu sotul sa facem schimb.sa vina sa stea el cu fetita si eu sa ma duc acasa la baietel.ptr 3 ore maxim. Cand colo ce sa vezi?cand ii zic la asistenta ca vine sotul in locul meu ca eu plec cateva ore, mi se raspunde pe un ton de parca am jignit-o. cum asa ceva ? cine v-a dat voie? tatii nu au voie sa stea in spital cu copiii. am crezut ca si sar pe ea. ca cica daca vreau sa plec, sa las in locul meu pe mama, soacra, prietena, vecina, dar nu pe tata copilului. dar nu-mi venea sa cred. Pe degeaba am protestat eu, ca n-aveam pe cine convinge. voi ati patit vreiodata asa ceva?
*inca un lucru care nu mia placut a fost ca m-a scos afara din sala cand ia facut endoscopia. desii eu am spus ca vreau sa fiu de fata la toate alea care i sa fac. Dar, tot asa, parca mi-a spalat careva creierul, m-am trezit afara din sala pe un scaun incercand sa-mi stapanesc lacrimile, rugandu-ma, si simtinduma vinovata ca nu sunt dincolo de usa.
ludmila007

Sus In jos

Re: Impresii din spital

Mesaj  Lore la data de Joi Dec 16, 2010 1:44 pm

am apucat sa citesc de ieri.

1. imi pare ectrem de rau ca ai ajuns in spital acum inteleg de ce ai lipsit.
2. cum e Gloria acum? de ce a ajuns in spital?
3. faptul ca ai ormit in patutul ala e oribil..bila neagra as spune si eu am vegheat langa xopil la Alba si mai era si lipit de calorifer bang aproape de geam bang

4. am ajuns la concluzia ca asistentele ajung sa fie mai groaznice decat medicii(spun eu ..o asistenta)
5. si de par imi pare rau....de ce nu ai bagat totusi foarfeca? nu puteaisa il prinzi cu un elastic pana a doua zi?

In concluzie, e bine copila?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Joi Dec 16, 2010 10:24 pm

Ooo, Doamne!
Sper macar ca acum sunteti bine. Nu pot spune ca stiu prin ce ai trecut, doar la partea cu asteptatul pe sala in timpul interventiei. Asa am ramas si eu, descumpanita si frustrata ca nu pot face nimic.
Sa va dea Dumnezeu multa sanatate sa nu va mai intoarceti la topicul asta, decat sa incurajati pe altii!
libra

Stare de spirit : :)

http://www.sotiesimama.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj  ludmila007 la data de Vin Dec 17, 2010 1:53 am

ludmila007 a scris:Fetelor, ludmila isi cere scuze de la fata cu care a vorbit despre ciuperca si de la cea cu pachetelul (va stiti voi care)
ea sa internat saptamana trecuta cu gloria in spital. a facut bronsolita si insuficienta respiratorie. (sper ca am scris bine)
p.s. : nam stiut unde sa postez asa ca am pus aici. scuze si ptr asta. rog adminu daca nu e bine sa... ...
o zi faina tuturor si sanatate.
ha,ha, ce fain. am pus pe cineva sa va anunte cand eram in spital. a postat la catalina
Lore a scris:am apucat sa citesc de ieri.

1. imi pare ectrem de rau ca ai ajuns in spital acum inteleg de ce ai lipsit.
2. cum e Gloria acum? de ce a ajuns in spital?

daaaa. acuma suntem bine. toti.
pai in urma cu ...nu mai stiu cat timp, pe cand gabriel o facut otita, Gloria a inceput sa tuseasca si cam a2a zi a facut o criza asemanatoare celei de astm pe care o facea gabriel in primavara. asa ca am incercat sa o tratam acasa, cum am facut si la el; mai ales ca nu aveam cu cine sa-l las pe Gabriel acasa.ca ma gandeam eu ca o sa ma opreasca in spital. si uite-asa i-am facut aerosoli,la recomandarea pediatrei lui Gabriel, dupa aia si antibiotic, si pana la urma cand m-am dus cu Gabriel la controlul ptr otita, o vazut-o si pe Gloria cum respira, si m-a oprit la spital. In aceeasi dimineata a venit si mama mea de la Hunedoara,asa ca am avut cu cine sal las pe Gabriel. M-am simtit asa vinovata ca a m tinut-o pe Gloria o saptamana acasa asa in starea aia... Ma uitam la ea cum respira si imi doream sa facem schimb de respiratie
iar cu parul... arata ca o amestecatura dintre un mop scofalcit,umed, si parul unei papusi ciufulite, veche. nu vroia nici cum sa se descalceasca. parul meu in stare naturala e creeeet si luuuung. (sau era) si pedeasupra si uscat. cu apa aia a facut o combinatie.. nepotrivita. de cand ma clateam pe cap parca prevedeam catastrofa. si eu am un piaptan cu duntii asa de rari, tocmai ca sa nu trebuiasca sa-l agresez prea tare. insa... n-a facut fata. Acuma cand ma uit in oglinda nu mi se mai pare chiar asa de distrus. Imi zic ca e noua mea freza de sarbatori. oricum asa cret cum e el, nu se observa prea tare ca l-am ciumpavit pe ici pe colo. doar la lungime se vede scurtarea. hihi
aa, si mai e ceva ce nu mia mai placut. ptr ca facuse diaree de la atatea medicamente iau dat un lapte praf numaistiucum, si si banana ii dadeam . no acuma cand am venit acasa nu mai vrea banana deloc, dar nici cu laptele de la san parca nu se mai satura. nu mai stiu cum sa procedez. oare ar trebui sa ma mut cu asta la subiecutul cu diversificarea...
multumesc si tie libra de urari. nu stiu de ce butonul tau de thanks nu se apasa. tot incerc dar nu vrea..

Ultima editare efectuata de catre ludmila007 in Vin Dec 17, 2010 1:58 am, editata de 1 ori (Motiv : nu se apasa butonul ei de thanks si am vrut neaparat sa-i multumesc)
ludmila007

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Dec 19, 2010 12:43 pm

tu esti hunedoreanca?

da, treci la suport pentru alaptare

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  DBAmommy la data de Lun Dec 20, 2010 6:45 am

fetelor, voi sunteti norocoase ca aveti spitale cat de cat ok in ardeal. Fundeni-ul e crima iar Constanta e iad. Numai acolo sa nu ajungeti! Tot respectul ptr . pediatrie II din cluj. Doctorii de acolo sunt intr`adevar oameni adevarati si profesionisti. Eu cand am ajuns la Cluj am crezut ca sunt in alta tara.
DBAmommy

Varsator Localizare : Mangalia
Stare de spirit : optimista

http://viatacudba.blogspot.com/

Sus In jos

re.impresii din spital

Mesaj  ludmila007 la data de Lun Dec 20, 2010 11:28 pm

Lore, am fost hunedoreanca. de 10 ani sunt timisoreanca.
In Timisoara nui suport pt alaptare?am avut iar o noapte cu 10 treziri...
ludmila007

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Dec 29, 2010 3:47 am

pe dorum este medicul de care iti spuneam. Se numeste Lilla. Sunt sigura ca iti raspunde. Eu ti-am scris deja din ce stiu si experienta proprie pe privat.

un blog unde poti cre ajutorul este:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  ludmila007 la data de Vin Ian 07, 2011 1:57 pm

Pana la urma m-am gandit sa scriu despre cum sa rezolvat problema mea. Poate le va fii de ajutor altor mamici.
mi-am dat seama ca o durea burtica, asa de tare ca nici nu mai vroia sa suga la san. Ptr ca facuse diaree eu iam dat banana ca am zis sa ii reglez burtica. Dar n-a avut efectul asteptat. Pe urma am incercat si cu piure.nici cu ala nu a mmers. Pe ea o durea burtica eu tot ii dadeam sa suga. Ea de fapt vroia sa se calmeze. Si toata noaptea cu sanul in gura, nici nu mai apuca sa se faca lapte destul. Se calma pe moment, pe urma iar, dureri… ce ne-am mai chinuit amandoua. Off. Era asa de suparata ca tragea de sfrcurile mele de parca se razbuna. Si adormea abia spre dimineata de obosita. Facea kk foarte putin fata de cat sugea de mult, asa ca intr-o seara i-am bagat termometru in fundulet s-o ajut, si spre bucuria/uimirea/usurarea mea a tras niste gaze, si un suvoi de lichid, cu spuma asa, ca am inceput sa plang langa ea. I-am masat burtica si i-am facut din nou cu termometru, si din nou alta tura. In cateva minute s-a linistit si ptr prima noapte dupa mult timp a dormit si ea linistita. si eu
Asta a fost inainte de revelion.
Multumesc Lore ca m-ai rabdat pe pm
ludmila007

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: