Tutorial Ghee

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Tutorial Ghee

Mesaj  Lore la data de Sam Dec 04, 2010 1:00 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ghee se face din unt nesarat cu procent peste 80% grasime.

Se pune untul intr-un vas smaltuit si se incalzeste pe foc potrivit. Dupa topire untul se mai fierbe cca. 12 minute. Spuma care se ridica nu se indeparteaza caci are proprietati medicinale.

Personal, cred ca cei care fac ghee si indeparteaza spuma nu o arunca la gunoi ci o valorifica in diverse preparate cosmetice.

Se fierbe pina cind untul capata o culoare aurie iar mirosul degajat seamana cu cel al floricelelor de porumb.

Se strecoara printr-o sita intr-un borcan. Dupa ce se raceste complet se infileteaza capacul. Nu este nevoie de pastrare la rece.

Ghee este un excelent aperitiv care accentueaza gustul mincarii. Contribuie la producerea sucului gastric fiind de ajutor in procesul de digestie. Nu provoaca cresterea colesterolului si este foarte util in cazul intoxicatiilor. O lingurita de ghee amestecat cu lapte cald se bea seara, ajuta foarte mult in constipatie. Contribuie la cicatrizarea ranilor si are efect calmant in cazul gastritelor, ulcerelor de stomac si al colitelor.

Multumim [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] pentru tutorial

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Re: Tutorial Ghee

Mesaj  geta la data de Lun Dec 06, 2010 7:52 am

Cu placere
geta

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Lun Dec 06, 2010 5:56 pm

fetelor, eu n-am in casa oale emailate - nu merge sa fac intr-un vaz de inox la bain-marie? ca mi-am luat doua pachete de unt si, revizuind tutorialul vostru, m-am oprit ;)
nedeia

Capricorn

http://nedeia.breslo.ro

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Mar Dec 07, 2010 7:20 am

De ce sa faci la bain- Marie, ti-a frica ca se strica vasul de inox ?
geta

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Dec 07, 2010 7:28 am

pai care e faza? de ce emailat? e mai gros fundul? sau cum? ce se poate strica?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Mar Dec 07, 2010 7:40 am

Lore a scris:pai care e faza? de ce emailat? e mai gros fundul? sau cum? ce se poate
strica?

Untul se pune la topit intr-un vas emailat fara smaltul sarit, bineinteles ca se poate pune si intr-un vas de inox dar de ce vrea nedeia sa puna vasul de inox la bain -Marie ii e frica ca se strica vasul daca topeste untul direct in el ?

In alta ordine de idei vad ca linkul blogului meu de la semnatura apare si dispare fara sa umblu eu pe acolo sa fac vreo modificare
geta

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Mar Dec 07, 2010 9:13 am

geta a scris:
Lore a scris:pai care e faza? de ce emailat? e mai gros fundul? sau cum? ce se poate
strica?

Untul se pune la topit intr-un vas emailat fara smaltul sarit, bineinteles ca se poate pune si intr-un vas de inox dar de ce vrea nedeia sa puna vasul de inox la bain -Marie ii e frica ca se strica vasul daca topeste untul direct in el ?

In alta ordine de idei vad ca linkul blogului meu de la semnatura apare si dispare fara sa umblu eu pe acolo sa fac vreo modificare

pur si simplu caldura de la bain-marie e mai "moale", nu as vrea sa lucrez cu foc prea puternic. asta daca se poate tehnic, n-am incercat sa vad daca e ok la temperatura asta .
nedeia

Capricorn

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Mar Dec 07, 2010 11:51 am

nedeia a scris: pur si simplu caldura de la bain-marie e mai "moale", nu as vrea sa lucrez cu foc prea puternic. asta daca se poate tehnic, n-am incercat sa vad daca e ok la temperatura asta .

Deci, am cam avut dreptate nedeia, tie iti e frica sa nu se strice vasul de inox
in tutorial am scris clar ca focul e potrivit, de unde ai scos ca nu vrei sa lucrezi "cu foc prea puternic" in fine, faci cum vrei.
geta

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Mar Dec 07, 2010 1:11 pm

geta a scris:
nedeia a scris: pur si simplu caldura de la bain-marie e mai "moale", nu as vrea sa lucrez cu foc prea puternic. asta daca se poate tehnic, n-am incercat sa vad daca e ok la temperatura asta .

Deci, am cam avut dreptate nedeia, tie iti e frica sa nu se strice vasul de inox
in tutorial am scris clar ca focul e potrivit, de unde ai scos ca nu vrei sa lucrezi "cu foc prea puternic" in fine, faci cum vrei.

Geta, as aprecia daca nu ai mai presupune ca as vrea sa fac una sau alta. Au englezii o zicere despre "if you assume", dar nu pot sa o scriu :-))

As vrea sa fac la bain-marie pentru ca apreciez mai mult lucrul la bain-marie cu alte unturi si uleiuri. asa cum nu imi fac unturile de corp direct pe flacara, asa nu as face nici ghee direct pe flacara. una e sa expui un produs atat de aproape de foc, neuniform, alta e sa il pui intr-un vas cu apa care fierbe sau la aburi, care vin uniform si rezultatul procesului se modifica.

"de unde ai scos-o" - o spui de parca am spus o enormitate; vezi mai sus explicatia. de obicei, la orice foc pun un vas cu grasime, grasimea incepe sa arda/fiarba inegal, ajungand uneori sa se arda la propriu. de aceea as prefera acelasi efect, daca este acelasi efect, la bain-marie.

cred ca mai bine ma uit eu frumusel pe net sa vad diferitele moduri in care lumea isi face ghee, sa vad daca bain-marie este un proces "interzis"
nedeia

Capricorn

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Mar Dec 07, 2010 2:22 pm

Draga nedeia, eu daca pun un vas cu grasime la foc mic, potrivit sau mare nu mi se arde grasimea decit daca uit vasul pe foc. Nu stiu de ce tie ti se arde si de aceea am presupus ca poate nu vrei sa-ti arzi vasul de inox.

Tutorialul e scris asa cum il vezi, daca tu preferi sa faci Ghee la bain -Marie iti doresc succes.
geta

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Mar Dec 07, 2010 2:38 pm

geta a scris:Draga nedeia, eu daca pun un vas cu grasime la foc mic, potrivit sau mare nu mi se arde grasimea decit daca uit vasul pe foc. Nu stiu de ce tie ti se arde si de aceea am presupus ca poate nu vrei sa-ti arzi vasul de inox.

Tutorialul e scris asa cum il vezi, daca tu preferi sa faci Ghee la bain -Marie iti doresc succes.

poate sunt de vina vasele prea subtiri?

am citit intr-adevar in multe alte tutoriale ca se recomanda un vas cu fund mai gros.
nedeia

Capricorn

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Dec 13, 2010 10:35 am

geta a scris:

linkul tau nu stiu de ce dispare si reapare eu nu am observat

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Lun Dec 13, 2010 11:04 am

am experimentat si eu ghee-ul si revin cu impresiile mele :)

1. am inceput in bain-marie, mai ales ca scosesem untul din congelator si era bocna, s-a incalzit tare frumos astfel; o parte din spuma am "scos-o" prin metoda aceasta.
2. c asa vad diferenta, am pus vasul deasupra flacarii (nu pe flacara, la vreo 10 cm de flacara mica) si am mai lasat untul la bolborosit. A iesit foarte putina spuma de data aceasta, grosul a iesit la punctul 1
3. spuma a fost delicioasa, am folosit-o imediat la gatiti niste pulpa de pui in wok.
4. ghee-ul e delicios :)

multumim getei pentru tutorial :). data viitoare o sa il fac complet la bain-marie si va spun impresiile 100%, acum a fost bain-marie doar 50% :)
nedeia

Capricorn

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Lun Dec 13, 2010 1:03 pm

Lore a scris:
geta a scris:

linkul tau nu stiu de ce dispare si reapare eu nu am observat

Chiar ca e foarte ciudat, pai uite chiar aici la acest topic pe pag. 1 ....la vremea cind ti-am raspuns tie "Cu placere" linkul blogului meu nu exista la semnatura.... acum vad ca exista dar nu mai e in postul unde i-am raspuns Nedeei "De ce sa faci la bain- Marie, ti-a frica ca se strica vasul de inox ?"
geta

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Dec 13, 2010 1:31 pm

pai nu scria ca nu trebuie luata spuma?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Lun Dec 13, 2010 3:00 pm

Lore a scris:pai nu scria ca nu trebuie luata spuma?

in multe din tutorialele de pe net am vazut ca se strecoara untul clarifiat; eu am preferat sa o iau cu o lingura separat si sa o folosesc la mancare - oricum multi chiar sa si fac prin lumea larga . cred ca tine de alegerea personala
nedeia

Capricorn

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Dec 15, 2010 12:04 am

am facut acum e bain marine si mi-a iesit un ...
s-a imbranzit cumva si a lasat un sediment chiar daca am strecurat

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Mier Dec 15, 2010 2:29 am

Lore a scris:am facut acum e bain marine si mi-a iesit un ...

aualeu, nasol! eu n-am patit asta ... o fi poate si untul de vina? :-(((
nedeia

Capricorn

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Mier Dec 15, 2010 4:09 am

Lore a scris:am facut acum e bain marine si mi-a iesit un ...

Daca-l faceai pe flacara nu cred ca se intimpla asa ceva. Cred ca la bain -marie el doar se topeste chiar daca face spuma apoi spuma se coaguleaza in mici particule ...si mai cred ca ghee rezultat prin acest procedeu nu este ghee adevarat.

geta

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Dec 15, 2010 7:28 am

geta pot face si cantitate mai mica?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Mier Dec 15, 2010 10:06 am

Lore a scris:geta pot face si cantitate mai mica?

Sigur ca poti, dar vrei sa faci tot prin bain - marie ?
Daca faci dintr-un pachet de unt direct pe flacara vezi sa fii atenta la timpul de fierbere dupa topirea untului adica, fiind doar un pachet poate nu necesita chiar 12 minute de fierbere.
geta

Sus In jos

Mesaj  laura75 la data de Sam Dec 18, 2010 8:34 am

Multumesc, Geta, pentru tutorial!
Am facut doar un pachet de unt, desi cumparasem 6 ! (era oferta la hypermarket).
L-am folosit pana acum (in afara de mancat simplu) la uns tava, pe paine prajita frecata cu usturoi ( e singurul mod in care copiii mei mai accepta usturoiul) si in amestec cu miere, tot pentru copii, pentru fixarea calciului.
laura75

Rac Localizare : Craiova

Sus In jos

Mesaj  frank la data de Sam Dec 18, 2010 11:15 pm

geta, fetelor va rog sa-mi raspundeti la o intrebare de necunoscatoare: de ce sa fac ghee si sa nu mananc untul asa cum e? nu am consumat niciodata ghee, habar nu am ce gust are, din ce am vazut in unele tutoriale se spune ca ar fi delicios cel facut din unt proaspat. dar de ce ar fi mai bun decat untul?

frank

Scorpion Localizare : Bucuresti

http://frank-blogulmeu.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Dum Dec 19, 2010 6:28 am

laura75 a scris:Multumesc, Geta, pentru tutorial!
Am facut doar un pachet de unt, desi cumparasem 6 ! (era oferta la hypermarket).
L-am folosit pana acum (in afara de mancat simplu) la uns tava, pe paine prajita frecata cu usturoi ( e singurul mod in care copiii mei mai accepta usturoiul) si in amestec cu miere, tot pentru copii, pentru fixarea calciului.

Cu placere Laura ! Te-ai gindit foarte bine asa cu piine prajita si usturoi, la fel si cu miere e bun de tot.
geta

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Dum Dec 19, 2010 6:34 am

frank a scris:geta, fetelor va rog sa-mi raspundeti la o intrebare de necunoscatoare: de ce sa fac ghee si sa nu mananc untul asa cum e? nu am consumat niciodata ghee, habar nu am ce gust are, din ce am vazut in unele tutoriale se spune ca ar fi delicios cel facut din unt proaspat. dar de ce ar fi mai bun decat untul?

Frank, desigur ca poti sa maninci unt asa cum e dar, ghee are altfel de gust complet diferit de unt si, ghee maninci fara frica caci nu provoaca colesterol, in plus mai are si alte beneficii, am mentionat in tutorial
geta

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum