Cum sa ma comport in fata criticilor legate de alaptare si cum pot sa le evit?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cum sa ma comport in fata criticilor legate de alaptare si cum pot sa le evit?

Mesaj  Admin la data de Joi Oct 22, 2009 11:46 pm

Atitudinea care care o afisezi si tonul vocii tale sunt foarte importante pentru felul in care cei din jur iti vor receptiona raspunsurile. In continuare poti citi o lista cu sugestii privind diferite tipuri de abordari si raspunsuri care te pot ajuta sa combati criticile. Te invitam sa le alegi pe cele care crezi ca ti se potrivesc cel mai bine.

1. Foloseste persoana intai singular, in detrimental persoanei a doua. (De ex, decat sa spui “Intotdeauna ma critici”, incearca sa spui “Nu-mi place deloc sa fiu criticata”)
2. Mi-am placea sa discut cu tine o anume problema. Crezi ca este un moment potrivit?
3. Ma enervez foarte tare / ma simt jignita / ranita etc atunci cand…
4. Ma bucur foarte mult ca esti de partea mea
5. Este uluitor cat de multe studii s-au facut in ultimii ani. Cred ca te surprinde sa ma vezi …….. Sper ca n-o sa-ti fie greu sa accepti situatia atunci cand Abbey va hotari sa faca un copil.
6. Fiecare are dreptul sa aleaga ce i se potriveste intr-o situatie data
7. Ma bucur ca iti pasa de buna starea copilului meu. Eu insami am citit foarte mult pe aceasta tema si am ajuns la o concluzie care mi se potriveste. As fi incantata sa-ti ofer mai multe amanunte
8. Este o decizie pe care nu o poate lua nimeni in locul meu si ma bucur ca intelegi acest lucru
9. Potrivit medicului meu….
10. Societatea Americana de pediatrie spune ca…
11. Ceea ce spui imi da de gandit
12. Apreciez faptul ca tii la copilul meu si ii porti de grija
13. Sunt sigura ca exista si alte puncte de vedere in legatura cu acest aspect
14. E clar ca nu ajungem nicaieri. Hai sa fim de-acord ca nu suntem de-acord si sa ramanem prieteni, ok?
15. Cred ca pierdem din vedere scopul discutiei, care este buna starea copilului, nu? Hai sa incercam sa privim lucrurile in ansamblu
16. Subiectul asta a fost dezbatul generatii de-a randul. Nu cred ca are sens sa reluam aceeasi discutie
17. Cred ca fiecare tabara are argumente valide
18. Ai putea sa ai dreptate
19. Am de gand sa reflectez o vreme la ceea ce spui
20. Sa nu uitam ca ne aflam de aceeasi parte a baricadei, ok?
21. N-am putea sa nu ne certam pe tema asta?
22. Fiecare are dreptul la propria decizie. Nu cred ca mi-as permite sa-i impugn cuiva opinia mea pe aceasta tema
23. Cred ca ar trebui sa punem tema asta in acelasi sertar cu politica si religia – sertarul cu suiecte tabu
24. Gen asta de discutii ma enerveaza la culme. Imi cer scuze daca te-am jignit. Hai sa schimbam subiectul.
25. Ce-ai zice de-un compromise. Tu nu mai aduci vorba despre asta iar eu nu mai comentez felul in care conduci.
26. Suntem parintii ei si am luat aceasta hotarare impreuna
27. Vad ca esti te tii tare pe pozitii
28. Este ceea ce functioneaza foarte bine in familia noastra, dar nu este o reteta universala
29. Zambesti si nimic mai mult

Modalitati de a preveni criticile

1. Fii cat mai discreta cu putinta
2. Nu intra intr-o discutie pe care nu-ti doresti cu tot dinadinsul sa o duci pana la capat
3. Evita temele care stii ca genereaza conflicte. Sugereaza subiecte unde aveti puncte comune
4. Ofera o explicatie inainte ca ea sa-ti fie ceruta. Fa-o fara sa fii agresiva, subliniind cat de fericita sunteti tu si copilul tau. Nu uita sa specifica ca nici o alternativa nu este mai prejos decat cea aleasa de tine
5. Incearca sa pari cat mai sigura pe tine si nu-ti afisa indoielile in fata unor oameni care stii ca nu sunt de acord cu decizia ta.

In final..

1. Incearca sa te aperi fara sa pari “mai catolica decat Papa”. Un raspuns pozitiv si pasnic functioneaza cel mai bine. Una dintre cele mai bune solutii este sa incerci sa oferi informatii fara sa ataci
2. Uneori e mai bine sa ignori criticile si sa tii seama de cine emite parerile respective. De cele mai multe ori oamenii se simt atacati si devin defensivi atunci cand observa ca cineva se comporta diferit de ei.
Daca stii ca vei ajunge in situatia de a fi criticata, incearca sa pregatesti dinainte o serie de raspunsuri. Pentru mai multa siguranta, repeta-le singura in oglinda sau roaga un prieten intelegator sa te ajute. Cand te afli in mijlocul unei situatii conflictuale opreste-te un moment pentru a respire adanc si incearca sa te relaxezi inainte sa rapunzi unei provocari.

Sursa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Tradus de : vanilla_baby
Admin
Admin

http://super-parinti.forumcreativ.ro

Sus In jos

Re: Cum sa ma comport in fata criticilor legate de alaptare si cum pot sa le evit?

Mesaj  AndreEa la data de Vin Oct 23, 2009 12:04 am

foarte interesante informatiile!!multumim
AndreEa

Balanta Localizare : Brad/Timisoara

http://bijuteriihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Re: Cum sa ma comport in fata criticilor legate de alaptare si cum pot sa le evit?

Mesaj  Lilla la data de Joi Feb 18, 2010 3:50 pm

La criticile legate de alaptare am treaba mai "usoara": sunt medic :)

Dar puteti argumenta:
asa recomanda OMS (org mond a sanatatii)
asa recomanda medicul de familie (vine intrebarea cati copii are MF? este de prefeat sa aiba 4-5 toti alaptati timp indelungat ;) )
astfel scad riscul de diaree infectioasa, de raceli recurente, de otite medii, de alergii alimentare de ..... samd
sa cred mai bine si eu sunt mama copilului

legat de diversificare: eu din cand in cand am fost nevoita sa insist sa nu i se dea porcarii timpuriu.... in aceste cazuri e logic daca intreb "agresorul": de ce credeti ca copii stau in fund aprox in jurul varstei de 6 luni? si de ce credeti ca primii dintii apar aprox in jurul varstei de 6 luni? si de ce credeti ca copii ajung la faza cand apuca si duc la gura obiectele in aprox jurul varstei de (4) 6 luni? si ce credeti , au aceste considerente legatura cu faptul ca se recomanda inceperea diversificarii aprox in jurul varstei de 6 luni? cum credeti ca au fost hraniti bebelusii cat timp am locuit in pesteri?

Lilla

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Vin Aug 20, 2010 2:21 am

Lilla a scris:La criticile legate de alaptare am treaba mai "usoara": sunt medic :)

legat de diversificare: eu din cand in cand am fost nevoita sa insist sa nu i se dea porcarii timpuriu.... in aceste cazuri e logic daca intreb "agresorul": de ce credeti ca copii stau in fund aprox in jurul varstei de 6 luni? si de ce credeti ca primii dintii apar aprox in jurul varstei de 6 luni? si de ce credeti ca copii ajung la faza cand apuca si duc la gura obiectele in aprox jurul varstei de (4) 6 luni? si ce credeti , au aceste considerente legatura cu faptul ca se recomanda inceperea diversificarii aprox in jurul varstei de 6 luni? cum credeti ca au fost hraniti bebelusii cat timp am locuit in pesteri?

Draga Lilla,

sugerezi cumva ca , de fapt, si varsta de 6 luni este pre timpurie pentru diversificare ? eu nu am de gand sa renunt la laptele matern macar timp de un an, urmand sa incep diversificarea pe la 6 luni, in nici un caz mai devreme. Cum nu imi e clar ,ce sugerezi , poti, te rog, sa vii cu ceva lamuriri in plus? :)

Multumesc,
Nedeia
nedeia

Capricorn

http://nedeia.breslo.ro

Sus In jos

Mesaj  Lilla la data de Vin Aug 20, 2010 12:57 pm

Buna Nedeia,

parerea mea legata de momentul diversificarii este ca per ansamblu in jurul varstei de 6 luni este bine de inceput la bebelusii alaptati exclusiv pana in momentul respectiv. Spun per ansamblu fiindca nu gasesti 2 copii la fel. Dar mult mai "baby-friendly" este metoda cand ne ghidam dupa etapa in care este bebelasul. Semne ca bb e pregatit sa manance si altceva decat lapte de mama sunt:
poate sa stea in sezut macar cu suport (macar sa-si tina si sa-si controleze capul- e periculos sa dai alimente in pozitie culcata, apoi sa-ti semnalizeze ca e satul- isi intoarce capul)
urmareste cu privirea mancarea altilor, este interesat de mancare si de procesul obtinerii mancarurilor
isi deschide gurita cand te apropii cu lingurita
reflexul de a impinge cu limba alimentele afara din gura a disparut (stiti: in primele luni bebelusii au un reflex de a impinge afara din gura obiectele solide: de fapt o unda de contractie se deplaseaza de la baza limbii spre varf- foarte util si la miscarile de supt. Cand acest reflex dispare, copilul va putea sa duca cu limba alimentele ajunse in gura in spate spre faringe pt a inghiti: este nevoie de o unda de contrctie cu sens invers, de la varf spre baza limbii pt acest lucru)
isi duce si bebelasul anumite lucruri/alimente date in mana la gura si isi baga in gura
apar primii dinti
alti mai zic si de dublarea greutati de la nastere
Aceste semne se intrunesc de obicei in jurul varsei de 4-6 luni. Criteriile enumerate nu sunt obligatorii, ci ofera numai un interval in care merita sa incepem sa oferim alte alimente in afara laptelui. (de ex: dintii nu sunt necesari pt a trece la diversificare, dar eruperea lor cu celalalt semn-disparitia reflexului de protruziune a limbii ne trimit cu gandul ca la faptul ca maturarea sistemului digestiv a ajuns la etapa urmatoare). Corpul omenesc este alcatuit intr-un mod surpinzator si miraculos: maturarea diferitelor sisteme ale bebeilor se petrece in mod sincron: sistemul muscular si digestiv in acest caz exemplificat. Si revin la ce am mai scris: cat timp omenirea a locuit in pesteri nu a avut manuale de puericultura: au alaptat la cerere zi si noapte, au diversificat urmarind semnle copilului: cand copilul a aratat interes de altfel de mancare si a putut sa inghita mancare in siguranta.
(Aici fac o paranteza despre BLW: sunt multi care se ingrozesc vazand un bb de 8 luni sa zicem cu un bob de mazare in mana... vai se sufoca!!!!.... dar si aici argumentez cu perioada cat am stat in pesteri: copilul care merge de-a busilea si poate sa efectueze ridicarea unui bob de mazare de pe pamant prin opozitia policelui-degetul1- cu indexul-degetul2- probabil are deja si reflexele de aparare dezvoltate sa nu se inece/sau macar sa tuseasca cu voce tare alarmand adultii din preajma. Fiindca daca motricitatea fina-sistemul digestiv si reflexele de aparare- de a tusi ce ajunge acciental in laringe nu s-ar dezvolta in paralel, s-ar fi produs deja selectia celor cu aceste asincronizari. Fiindca mama din pestera nu isi urmarea toata ziua pruncul care se indeparta de ea din cand in cand in partu labe. Desigur nu las copilul singur cu mazarea! Sunt atent, am grija, dar nu-mi place cand altii se ingrozesc si sunt catalogata iresponsabil in aceste cazuri)
Revenind la momentul diversificarii: eu recomand a urmari semnele mai sus. Cu lejeritate :) Si se poate prelungi putin perioada de alaptare exclusiva. Nu se rupe cerul daca copilul primeste prima gustare la 6luni jumate. Sau la 7 luni. Oricum un copil alimentat la cerere va manca cantitati infirme in prima perioada. Poate vor trece luni pana sa manance o masa intreaga diversificata. Aveti incredere in propriul copil!
Nedeia, in cazul vostru: Te felicit ca vrei sa alaptezi cat mai indelungat, foarte bine faci! Mananca echilibrat, urmareste-ti copilul si cand decizi ca sunteti pregatiti, incepeti! In general nu consider ca 6 luni e devreme pt diversificare, ci e exact o perioada ok. Dar daca amani cu cateva sapt, nu este tragedie.
Dar daca ai auzi ce zic rudele si cunostinte mele (vai iti distrugi copilul)!
Iar daca de ex la 6 luni (sau cand ai incepe) sunteti plecati de acasa (de ex sunteti in vacanta), merita sa asteptati pana ajungeti din nou acasa: reduci posibilitatea unei enteroviroze iar si copilasul are nevoie de siguranta si liniste pentru a face un pas enorm (pentru el), a incerca ceva absolut nou.
Sper ca ti-am raspns la intrebare, daca nu, atunci mai specifica te rog si eu voi incerca sa nu va plictisesc cu romane.
L.

Lilla

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Aug 20, 2010 1:30 pm

Mie parca pe de-o parte imi pare rau ca nu citisem mai repede despre BLW. Copilul meu se intinsese mai repede dupa mancare. In jurul varstei de 5 luni si nu i-am dat. Imi reprosez multe decizii.

Totusi cred: asa cum un copil de 6 luni mai poate astepta pana la 7 asa cred si ca de asemenea poate incepe la 5-5 jumate.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  Lilla la data de Vin Aug 20, 2010 1:39 pm

Da, exact, Lore. Se poate incepe si mai devreme, nu varsta in sine conteaza. Mai important e sa sti pentru tine de ce am facut asa. Sa fie o decizie informata.
Si la noi: ar fi trebuit sa dau putin mai devreme, dar am asteptat pana la 6 luni. Am fost fixata pe varsta de 6 luni. Nu este tragedie. Dar imi reprosez si eu acest lucru: mai ales ideea ca m-am uitat dupa calendar si nu dupa semnele copilului. Dar atati m-au stresat sa dau odata si altceva ca nu m-am putut abate de la planul initial: numai dupa 6 luni.

Si ajungem la unul din bolile conjuncturii: in loc sa te lase lumea sa faci cum crezi mai bine, vin cu opinii necerute. Si o mare parte din energia constructiva se duce pe lupta impotriva celor cea invadeaza lumea intima a familiei/a individului.

Lilla

Sus In jos

Mesaj  frank la data de Sam Aug 21, 2010 1:43 am

eu am incercat sa incep diversificarea, la sfatul medicului, pe la varsta de 5 luni insa copila mea a refuzat cu incapatanare orice in afara de san pana la 6 luni jumatate (cand i-au aparut si primii doi dintisori). binevoitorilor care stiau si insistau ca trebuie sa incepem diversivicarea de la 4 luni le explicam ca nu vrea, ca nu accepta nici un fel de suc, piure sau bibe si daca intelegeau si acceptau realitatea, era OK. daca primeam raspunsul "ce, e dupa ea?" diplomatic schimbam discutia sau spuneam ca a inceput sa manance...
asa cum stiti deja, fiecare copil este unic si numai instinctul nostru de mame (informate :)) , corelat cu reactiile copilului ne spun ceea ce este bine si ceea ce nu! parerea mea!
a, mentionez ca am intrerupt fortat alaptatul la varsta de 15 luni, din motive bine intemeiate, si vreo 2 saptamani am suferit ingrozitor amandoua! fetita mea consuma mothermilk oricand, oriunde, de foame sau de sete si bine ne-a fost!

frank

Scorpion Localizare : Bucuresti

http://frank-blogulmeu.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Mia la data de Dum Aug 22, 2010 5:10 am

Eu primesc constant critici ca "trebuie intarcat".
Mai nou, am stat cateva zile la soacra. Toate bune si frumoase. Am plecat de la ea la amiaza si seara am avut un inceput violent de mastita. Urata experienta....
A trecut si asta...
Si au urmat cateva convorbiri telefonice, in care principala problema a ei este: nu faci bine ceea ce faci. Trebuia pe la 3-4 luni sa ii dau mancare si apoi sa il treci pe lapte praf. te stoarce de tot copilul asta. nu asa se cresc copiii....
Si de aici tin tin prea mult in brate, de aici nu ii spun "nu e voie", copilul nu mananca samd.

Cat timp eu nu sunt acasa (12h pe zi) cu mama mea papa foarte bine. Cu mine prezenta uneori papa, alteori cere san si atat...
Si criticile se tin lant: 4 zile am stat acolo si fiind mereu in prezenta lui David, mai mult a stat mufat la san. DECI copilul nu mananca! Si nu e bine ca e asa....

Ce ma bucur ca nu am avut asemenea oameni in preajma mai ales la inceputuri!
Mia

Capricorn Localizare : Spania

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Dum Aug 22, 2010 9:11 pm

mda, si la mine situatie similara, toate mamele care au crescut copii in epoca lui ceasca ma bombardau cu sfaturi: trebuie sa ii dai apa si ceai. la 3 luni cum sa nu ii dai si altceva?

raspunsul meu ( ca eram deja nervoasa de amabilitati): in ultimii 30 de ani cercetarile au continuat si ne spun acumcat de benefic este sa alaptezi copilul exclusiv in primele luni, structura laptelui matern il face sa fie la inceput "apos", pentru a potoli setea copilului, si apoi mai "gros" pentru foame. asa cum acceptam sa luiam medicamente care ne vindeca de boli azi , care nu existau acum 30 de ani, asa trebuie sa acceptam ca si in acest domeniu lucrurile se schimba . inainte de revolutie, femeia trebuia sa se intoarca la munca dupa 2 luni de la nastere, deci evident ca intarca copilul, il trecea pe lapte praf si, pentru ca acesta nu era nici pe departe pentru a potoli setea , i se ofereau copilului si apa si ceai. evident ca persoana respectiva , foarte jignita simtindu-se cum ca ce stia ea acum 40 de ani nu mai e chair litera de lege (dar vai, medicul meu sa stii ca era progresist si impotriva sistemului! - de parca asta ar avea vreo legatura cu adevarul dovedit si stiintific:P), mi-a spus aroganta: "draga, dar cati copii a crescut pediatrul ala al tau?".... ma ramas muta, si i-am replicat si eu la fel de nesimtita: "nu stiu cati a crescut, dar are poate sute de copii in grija".

pe mine ma enerveaza aceste mame care nu vor nici o secunda sa accepte ca lumea se schimba decat atunci cand le convine lor... si care tin cu tot dinadinsul sa te faca sa actionezi ca ele... sa va mai spun ca de cand s-a nascut fata mea tot ma intreaba "dar tu cand o sa ii dai si ala si ceai?" :-)) of of mai mai!!!!!
nedeia

Capricorn

http://nedeia.breslo.ro

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum