Clasicul "rosu-n gat"!

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Clasicul "rosu-n gat"!

Mesaj  Lore la data de Mier Aug 18, 2010 6:18 am

Imi pare atat de rau Libra.

Nu uita de ceaiul concentrat cu scortisoara. SI de Biotics si Smecta. La scaunele astea nu stiu cat de bine ii face antibioticul. cum are extremitatiile, reci sau fierbinti cand are febra mare?

Imi amintesti de niste momente grele

Imi spuneau medici ca diaree dezhoidrateaza si asta ii creste febra. HIDRATARE!!! F multe lichide...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Mier Aug 18, 2010 6:26 am

marle a scris: poate totusi e nevoie de antibiotic!!! noaptea face febra mare? offff, oare ce o fi? cu supozitoare de novocalmin ai incercat?
va pupic pe amandoi si doamne ajuta!!!!
Sigur va fi nevoie de antibiotic, dar il vreau pe cel bun de data asta. De luni nopate face febra. Am incercat cu Novocalmin si 2 ore a zburdat prin casa, dupa care s-a "topit" in cateva minute si a ramas lat. Deci, oare merita sa ii dau ceva interzis sub 4 ani ca sa fie bine 2 ore?
Multumim!

@Lore, i-am dat scortisoara in ceai, smecta si orez crud. Lapte nu i-am facut de dimi dar cand ii fac ii fac cu apa de orez. Nu am vazut ce temperatura au scaunele dar am sa pun mana pe fundul olitei data viitoare. Asta noapte am schimbat lenjeria pe sub si pe langa Lucas ca nu il puteam clinti din pat, iar azi, afara s-a umplut pana la omoplati de kk .

Am vesti. Primul kk tare. Mic dar tare. Cand facea moale imi zicea mereu inainte, insa acuma nu mi-a zis, dar bine ca e bine.
libra

Stare de spirit : :)

http://www.sotiesimama.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj  marle la data de Mier Aug 18, 2010 9:59 pm

doamne ajuta!!! inseamna ca mergeti spre bine!! voiam sa-ti zic de ceva bobonele cu afine, luate de la farmacie....mie homeopata mi-a zis de ele....dar uite ca nu mai stiu cum se cheama aaaa....gata mi-am adus aminte ERIDIAROM....sunt f bune la gust si se topesc in gurita!!! sunt naturale 100%!!!
sanatate tuturor

marle

Taur Localizare : AI
Stare de spirit : superba mamicuta

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Joi Aug 19, 2010 12:42 am

Mulţumesc, Marle! La 3 mergem la doc şi văd ce zice. Febră nu a făcut de ieri, însă zică că îl doare burta şi îmi cere pe oliţă din 30 în 30 de min. Şi face moale ca apa.
libra

Stare de spirit : :)

http://www.sotiesimama.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj  olga la data de Vin Aug 20, 2010 4:08 am

Libra, imi pare tare rau sa aud ca sunteti bolnaviori! Va dorim insanatosire grabnica si multa sanatate! Ce a zis medicul si ce tratament v-a prescris?
De doua saptamani am trecut si noi printr-un episod urat de diaree si voma, de nu mai stiam ce sa ii dau sa ii treaca. La noi a functionat furazolidonul, biotics , hidrasec si ceai de menta la greu. In schimb a facut greva foamei trei zile, nici macar grisine nu a vrut sa bage in gura. M-am speriat rau de tot sa nu fie o enterocolita si sa nu ne interneze, dar pana la urma si-a revenit.
Va pupam!

olga

Fecioara Localizare : cluj

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Aug 20, 2010 4:44 am

adaugati la ceaiul concentrat de menta si un vf de cutit bun de pulbere de scortisoara. Este minunat si armat ceaiul. Daca vomita lichidul se da treptat cate o lingurita la 1-2 minute putin rece. Astfel orificiul cardia deja iritat de la voma se contracta si nu mai vomita.

Cum mai e LU? Mai bine cu scaunele? Sunt sigura ca e viroza

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Sam Oct 09, 2010 5:41 am

hai ca iar am de lucru pe la subiectul asta...suntem din nou, toti trei- si eu si copii, in aceiasi situatie de anul trecut- adica repetate rosuri in gat- nimic f grav, nu puroi si usor secretii nazale- de vreo 3 sapt! dar in ultimele zile mucii s-au cam inverzit si nasurile copiilor sunt f infundate. miercuri doctorul imi da antibiotic, ceclor, pt Luca ca era rosu in gat (maia nu era atunci dar e acum). imi spune ca 6 cazuri din 10 nu se rezolva fara, ca coboara raceala. nu am dat inca antibiotic. doar tatum spray, cateva zile de nurofen pt febra si sirop patlagina. rosu in gat i-a trecut. dar incepe sa haraie usor- nu stiu daca e de la muci sau ceva mai serios...
intrebarea mea e- ce fac eu cu mucii atia urati- mi se par supra infectati asa verzi...si ma mai sperie si haraiala (care anul trecut s-a transformat intr-o bronsolita numa buna de antibiotic!)
voi ce faceti in caz de muci asa urati?
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Lun Oct 11, 2010 4:27 am

ileana, nu stiu ce sa zic...la noi treaba sta in felul urmator...azi muci, maine tuse si a 3 a zi secretiile sunt coborate la plamani...avem deja 4 reprize in 2 luni....ma dispera, suntem suspecti de astm si nu stiu incotro s`apuc....
deci la noi nu prea ajung sa inverzeasca. Daca nu ar harai, haraiala care poate fi doar din gat nu de la plamani, n-ar fi o problema ca sunt verzi...eu asa stiam
myhadavid

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Lun Oct 11, 2010 8:01 am

pana la urma i-am dat antibioticul ca o luase cu haraiala si, dupa o sapt de antitermice, din nou cu febra si efectul este f vizibil- dupa 2 prize deja e mult mai bine si doarme mult mai linistit, mucii au scazut simtitor si tusea care se anunta este sub control. sper sa se refaca repede. ma speria si faptul ca aceasta raceala trena deja de 3 sapt si nu-i mai dadeam de cap.
ileana

Sus In jos

Mesaj  laura75 la data de Lun Oct 11, 2010 10:29 pm

Ileana, la amandoi copiii mei haraiala a fost de la mucozitati, nici unul nu stie sa isi sufle nasul. Pe Luminita (4 ani si 9 luni) a tinut-o o "haraiala" de asta cand era la grupa mica, din februarie pana in iunie. Dupa trei ture de antibiotice, am renuntat la ele, am ramas cu ceaiuri expectorante, de incepuse sa vomite mucozitatile. Acum am gasit un pediatru bun care ne da pentru rosu in gat doar tantum verde spray, ne cere sa le curatam bine nasurile, pentru Lucian (1 an si 4 luni) care e si putin alergic zyrtec, dar vrea sa ii consulte din doua in doua zile. Sunt bucuroasa ca de un an si jumatate nu i-am mai dat Luminitei niciun antibiotic.
laura75

Rac Localizare : Craiova

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Lun Oct 11, 2010 11:41 pm

Laura- piticii mei stiu amandoi sa sufle nasul- dar Luca nu putea de infundat ce era- mai aspiram dar nu prea sta. oricum o bronsolita de anul trecut m-a speriat tare rau de haraielile astea si desi nu pot fi sigura-sigura cred ca in acest caz antibioticul isi avea rostul lui pt ca efectele au fost imediate. nu ma grabesc deloc sa le administrez siropuri de orice fel, nici macar de tuse, dar nici nu imi doresc complicatii care vor duce la cine stie ce interventii...in sfarsit- facem fiecare ce putem si ce simtim noi ca mamici- in acest caz instinctul imi spune ca am actionat bine.
sanatate
ileana

Sus In jos

Mesaj  marle la data de Mier Oct 27, 2010 4:18 am

cioa fetele dragi!!!
imi pare rau sa vad ca iar sunt copii bolnaviori....bata-i de virusi si bacterii!!!
sa va povestesc prin ce am trecut noi??? offf doamne....!!!
de la otita congestiva pe care am avut-o prin august parca am ajuns ca la sf de septembrie adica dupa 2 sapt de gradi, din care prima sapt 2 zile...restul acasa cu 2 zile febra si restul muci, iar a doua sapt. am inceput de marti si l-am dus pana vineri...ca de sambata sa incepem cu voma si duminica cu febra...care a tinut o saptamana!!!
luni in 27 sept am fost la pediatra si i-am spus ca avem de duminica febra, l-a consultat, gatul rosu ca focu...asa ca a decis sa ne dea ceclor si antitermice in continuare.....doar ca se facuse vineri si noi eram tot cu febra...ne-am dus din nou sa ne vada si i-am zis sa verifice si urechiusele...a siz ca e f putin rosu, deci nu are otita si sa mergem cu ceclor in continoare....asta era joi.....am fost si la orl dar doca de garda a zis ca pati are ceva ceara si ca nu se poate uita....mai ales ca el nu sta cuminte sa-l consulte.....asa ca sa continuam cu ceclor ca ne facem noi bine.....insa starea lui pati se inrautatea ....nu manca nimic si facea febra mereu.....ma saturasem de supozitoare si de nurofen.....asa ca plecam vineri dimineata la cluj la spitalul clinic de urgenta......diagnostic: OTITA MEDIE SUPURATA STANGA.....ne schimba antibioticul....ne da zinnat si ne trimite acasa...in caz ca e mai rau sa sun..........luni dimineata incepe sa-i curga la pati din urechiusa un lichid galbui asa ca ceara........dar din ambele urechiuse....sun la cluj si ne cheama in dimineata urmatoare....dar pregatiti de internare!!! ajungem marti ne interneaza: otita medie supurata bilaterala, ii face analize si ii pune branula!!!! copilul incepe sa fie spre bine...de fapt de cand a inceput sa-i curga urechiusele febra s-a oprit.....asta a fost nebunia!!!!
statul in spital a fost un chin...in sensul ca in fiecare dimineata il aspira in urechiuse si nasuc.....in branuluta ii facea si statea cuminte.....a inceput sa pape tot mai bine....nu mancase aproape nimic o sapt......vioi a fost toata perioada de cand am inceput cu nebunia......doar in episoadele de febra ceda.....in fine....ne-a externat peste 6 zile cu stare buna.....am continuat acasa inca 3 zile zinnat.....fffffffff greu il lua.....sapt trecuta am fost la control urechea dreapta e perfect vindecata, cea stanga mai are ceva lichid in spatele timpanului, datorita si racelii care a contactat-o de la sot.....ne-a dat doar picaturi MAXITROL....o sapt si atat....daca face febra sau spune ca il doare urechea....sa-l sun si sa ne dea din nou antibiotic......dar uite ca maine facem saptamana si el e spre bine....adica secretiile au cam disparut....de fapt nu i curgea nasul ci se auzeau undeva in spatele nasului.....din cate am intels i s-au imflamat polipii si ei nu lasa secretiile sa iasa....si de aici si riscul de a mai face otita!!!
ne-a dat un medic pediatru din cj si aerosoli cu acc+ser, dar dupa ce i-am facut de 2 ori a fost mai rau....s-a umplut si mai tare de secretii si a inceput sa tuseasca sec si inecacios de mi-a vomitat....le-am intrerupt si i-am dat sirop stodal.....acum e ok, nu mai tuseste si nu mai are secretii.....doar ca vorbeste asa pe nas si a ramas cu raguseala!!!
luam BRONCHO-VAXOM si VIUSID.....pt imunizare, pauza gradi si ne-a propus doca sa ii facem si prevenarul!!!
deci cam asta e povestea noastra.....trista....dar cu ajutorul celui de sus speram sa nu se mai repete!!!
asa ca.....fetele la mucisori deja schimbati la culoare....galbui....antibiotic ca nu e de joaca!!! cand sunt verzui ce sa mai e urat de tot si e mult mai grav!!!
sanatate tuturor piticilor!!!!!!!

marle

Taur Localizare : AI
Stare de spirit : superba mamicuta

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: