Clasicul "rosu-n gat"!

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Clasicul "rosu-n gat"!

Mesaj  laura la data de Joi Apr 22, 2010 3:05 am

Uite cat a trecut si nu am gasit tratamentul ala hoemopat de care ziceai tu Lore bang tu de unde l-ai luat mai exact..gasisem pe net ca au la farmaciile dona..nu am in oras ..am rugat pe cineva din Iasi sa-mi ia dar cica nu mai au nici acolo bang
laura

Balanta Localizare : Vaslui

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Apr 24, 2010 7:01 am

Vrei sa cumpar si sa iti trimit eu? Sau sa verific daca nu este o farmacie virtuala care are? Deci de ce anume ai nevoie? PEntru strafilococ sau streptococ. Ai clar un rezultat de labolator?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  laura la data de Lun Apr 26, 2010 1:26 am

Lore am cautat si eu pe net si nu am gasit nimic.
I-am facut analiza si i-a iesit stafilococ.
Tu de unde il cumperi??..daca nu e prea mare deranjul poate mi-l cumperi tu.
laura

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Apr 26, 2010 2:44 am

Cred ca e mai simplu sa ti-l trmit pe al meu direct. Dureaza pana ajung ;la Deva. Te rog trimite-mi adresa ta pe privat. NU te deranjeaza ca e desfacut, nu?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  laura la data de Lun Apr 26, 2010 2:48 am

Nu ma deranjeaza iti dai seama..dar tu nu mai ai nevoie de el??
saru-mana
laura

Sus In jos

Mesaj  marle la data de Vin Mai 21, 2010 1:03 am

saluti!!
uite ca se fac 3 luni de cand povesteam de raceli si rosu in gat si acum iar ne confruntam cu astea!! faza e ca acum a facut febra mare aproape 40 si a trebuit sa recurg la supozitor novocalmin si nurofen!!! bineinteles ca am sunat doca, careia i-am povestit ca a facut febra mare si ca il deranjeaza in gatut si ne-a dat din nou SUMETROLIM....dar noua nu ne trece cu asa ceva...se pare....asa ca am apelat de dat asta de la inceput la homeopata!!!
in prima faza pentru febra ne-a dat ACONITUM 200CH, VITAMINA C, NUROFEN , daca face peste 38 cu 5.....asta a fost luni toata ziua....marti seara am ajuns la ea, l-a vazut...rosu in gat, clar si ne-a schimbat remediul...MERCURIUS SOLUBILIS 30CH, IMUNOREZISTAN JUNIOR SI VITC. Febra nu a mai facut, si-a revenit ca tonus, a si papat bine, doar ca acum a inceput sa tuseasca si sa isi faca greata chiar daca nu papa nimic.....si de la lapte sau apa isi face greata......ii mai curg si mucisorii....dar putin...pana azi doar l-am simtit infundat fara secretii !!! azi dimineata am sunat-o din nou pe homeopata......ne-a schimbat din nou remediul....asa ca acum luam IPECA 30ch PROSPAN SIROPEL SI IMUNOREZSITANUL in continuare!!! dar nu vrea sa pape mai nimic, mereu e cu senzatia asta de greata!!!
oare ce e de facut???? e nevoie de antibiotic?
sanatate multa!!!

marle

Taur Localizare : AI
Stare de spirit : superba mamicuta

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Mai 21, 2010 7:18 am

marle a scris:saluti!!
uite ca se fac 3 luni de cand povesteam de raceli si rosu in gat si acum iar ne confruntam cu astea!! faza e ca acum a facut febra mare aproape 40 si a trebuit sa recurg la supozitor novocalmin si nurofen!!! bineinteles ca am sunat doca, careia i-am povestit ca a facut febra mare si ca il deranjeaza in gatut si ne-a dat din nou SUMETROLIM....dar noua nu ne trece cu asa ceva...se pare....asa ca am apelat de dat asta de la inceput la homeopata!!!
in prima faza pentru febra ne-a dat ACONITUM 200CH, VITAMINA C, NUROFEN , daca face peste 38 cu 5.....asta a fost luni toata ziua....marti seara am ajuns la ea, l-a vazut...rosu in gat, clar si ne-a schimbat remediul...MERCURIUS SOLUBILIS 30CH, IMUNOREZISTAN JUNIOR SI VITC. Febra nu a mai facut, si-a revenit ca tonus, a si papat bine, doar ca acum a inceput sa tuseasca si sa isi faca greata chiar daca nu papa nimic.....si de la lapte sau apa isi face greata......ii mai curg si mucisorii....dar putin...pana azi doar l-am simtit infundat fara secretii !!! azi dimineata am sunat-o din nou pe homeopata......ne-a schimbat din nou remediul....asa ca acum luam IPECA 30ch PROSPAN SIROPEL SI IMUNOREZSITANUL in continuare!!! dar nu vrea sa pape mai nimic, mereu e cu senzatia asta de greata!!!
oare ce e de facut???? e nevoie de antibiotic?
sanatate multa!!!

Marle, daca pana acum s-a facut bine eu zic sa mergi pana la capat pe mana ei. Ai putina rabdare. Sa nu imi spui ca la Sumetrolim ai vazut rezultate imedoate...saude la alte antibioticeca nu te cred. Acum v-a rezolva tusea si greata...apoi mucii daca e cazul si totul v-a fi bine, trust me~

Propspan e f bun siropelul si din cate stiu Ipeca merge pe stari de greata...Nu mai stiu exact ca sunt atatea si atatea remedii.

Ai incredere in ea.

Cat despre remediile cu potenta mare la Lu au mers de minune. Si la mine...si la Thea...

Totul v-a fi bine~

LAURA..cum e Miruna? Se vad efectele?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  laura la data de Dum Mai 23, 2010 2:03 am

Lore..ce sa zic..inca nu..adica chiar in ziua cand am inceput tratamentul ii ieseau 2 bubite la gura..astea is siloase rau si pana nu isi fac de cap nu trec..intre timp i-au mai aparut doua..citeam undeva ca in timpul tratamentului e posibil sa se agraveze putin simptomul..oricum eu imi pun toata speranta in medicament ca alta nu mai am...acum nu mai are nici o bubita si poate da DD si nu mai apare (suntem in a treai saptamana).
laura

Sus In jos

Mesaj  marle la data de Mar Mai 25, 2010 12:59 am

da, lore chiar am mers pe mana ei.....si sa ne ajute DD sa ne facem bine!!! am fost ieri la ea si nu a reusit sa se uite in gatut ca nu a vrut pati, dar i-a vazut starea si ne-a intrerupt IPECA....e pentru tuse cu greata si ne-a dat FERRUM PHOSPHORICUM 30 CH pt 3 zile din 8 in 8 ore!!! mai continuam si cu prospan si imunorezistan inca 3 zile si poate ne vom face bine!!! mai tuseste si acum ii curg mucisorii si il simt infundat!!! ferrum merge pe simptome din astea!!! trebuie sa am incredere in cineva...ca la doca pediatra pati nu sta deloc....efectiv face niste crize de plans si fuge de ea....e groaznic...deci tot prin telefon ne da tratament....plus ca de cand si cu ZENTEL---pt oxiuri....dat tot de ea.....si neluat de noi....sunt tare necajita de medicamentele astea care distrug ficatul, stomacul si alte cele....chiar nu stii pe ce calea sa o mai iei!!!!
acum , spun, noroc cu homeopata ca poate ne va ajuta tot timpul...si se va rezolva orice cu homeopate!!! sunt convinsa ca daca va fi ceva mai grav tot la alopate vom ajunge, nu?

marle

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Mai 25, 2010 3:17 am

Si Lu primise tot la 8 hFerrum. Parca merge pe mai multe: gat,eruptii, ureche...Nu maistiu exact. Dar ai incredere...pe p.com au fost parinti careau scapat copiii dupa lini intregi de tratamente impotriva pioceanicului, streptococilor tot cu homeopate...cand nu mai aveau nici o speranta...

Muci vor ramane la urma...

Deci se simte mai bine, nu?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  marle la data de Mar Mai 25, 2010 4:32 am

da iubita, e mult mnai bine...a inceput si sa pape mai bine...dar mai are nasul cu mucisori si mai tuseste...in rest e ok...fara febra, fara greata....sau alte cele...astea parca mi se par banale pe langa ce-a fost in primele zile!!!

marle

Sus In jos

Mesaj  laura la data de Mar Mai 25, 2010 10:00 am

Lore in timpul administrarii tratamentului am voie sa-i dau ceai de ceapa?
mersi
laura

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Mai 26, 2010 3:29 am

Unii spun ca ceapa gatita nu ar dauna, dar daca nu-i musai ...

Pentru tuse vrei sa ii dai, sau?

Eu una nu am baut ceai de ceapa in viata mea Nici nu am auzit

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  laura la data de Joi Mai 27, 2010 2:26 am

I-am facut pana la urma eai de ceapa(pentru tuse era)..gonzonica parca il folosea cu succes la Teo si am zis sa incerc si eu.
laura

Sus In jos

Mesaj  Alinutza la data de Mier Iun 02, 2010 8:28 am

Nu am citit de la inceput dar promit sa o fac, scuze pana atunci daca repet ceva. Atentie la rosu in gat si febra cu administrarea unui antibiotic chiar din prima zi, include aici si febra mare 40, chiar 41 grade C. Am patit si nu sunt singura cu antibiotic dat peste o boala de copilarie, ce-i drept la noi a asteptat 2 zile dar trebuia 3, febra noaptea era de 40-41, scadea foarte greu, antibioticul prelungeste eruptia, la noi atunci a fost rujeola.
Acum 2 saptamani, Edi a facut rubeola, noroc de pediatrul ce-l avem acum, dar si de mica mea experienta de pana acum si am facut un set de analize, nici bine nu au iesit analizele ca deja au erupt.
Copiii fac frecvent rosu in gat. Starea generala e de regula nasoala, marait, iritat din orice, plangacios la orice, stat doar in brate sau cum ii place cel mai mult, etc., dar astea nu inseamna ca e musai de antibiotic. Nu orice rosu in gat are nevoie de antibiotic, doar cazurile grave cu puroi sau mai stiu eu ce si dupa un exudat faringian sa se vada exact virusul si antibioticul ce il distruge. Incepeti prin a va analiza copilul la fiecare viroza, fiecare tip de tuse, muci si veti fi mult mai sigure pe voi la administrarea unui sirop sau antitermic.
La mine Denissa mi-a venit primavara asta de multe ori vineri dupa amiaza cu muci, uneori si un pic de tuse. Nu aveam unde sa mai merg cu ea doar la spital sau a doua zi sa o vada medicul de familie. Am invatat-o atat de bine incat pana luni era fresh, si cu Edi aceeasi poveste.
Sanatate si numai bine..

Alinutza

Scorpion Localizare : Iasi

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Iun 02, 2010 10:57 am

Alinutza, ai asa de mare dreptate si asta e un mesaj caree l-as fi scris cu rosu ca sa sara in ochi la toata lumea.

La febra se intervine cu antitermice si daca dupa 3 zile nu se vede nici o ameliorare atunci trebuie sa va ganditi mai serios la asta.

41 ^C e totusi febra mare. As interveni si cu impachetari(sunt curioasa cati stiu cum sa faca o impachetare) si as alterna antitermicul. Spun 41^ ca e mare deoarece Lucas la 40,2 a facut convulsia.

Antibioticul nu doar ca prelungeste eruptia dar o siintarzie. Bubele nu erup cum trebuie. Dar cred ca la asta te refereai.

Exudatul e f important. Si daca totusi vreti sau va recomanda medicul antibiotic sau sulfamide, totusi recoltatiinainte. Daca ati dat antibiotic inseamna ca mai puteti recolta numai dupa cca 1 saptamana dupa intreruperea lui.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Alinutza la data de Joi Iun 10, 2010 1:17 pm

Lore pe atunci nu stiam nimic de febra, era prima data cand facea. Cand am sunat pediatra mi-a zis sa-i pun un supozitor cu novocalmin pentru ca era noaptea si trebuia scazuta rapid, dar eu desteapta de mine am pus paracetamol. Mi-a zis si de impachetari dar pe atunci citisem numai lucruri nasoale despre procedeu, si pe nicaieri cum se face sa nu speii copilul sa faci mai rau si chiar eram tot timpul cu netul in fata. Am asteptat 4 ore de la cel cu paracetamol, extremitatile cu otet, comprese, apoi am pus novocalminul si a fost bine. A doua zi am povestit patania pediatrei si mi-a zis ca daca trece de 39 trebuie sa fac tot posibilul sa o scad repede, mai ales la noi ca era noaptea si noaptea creste, de aceea imi recomandase novocalmin. Cand a mai crescut Denissa am mai avut un episod, de data asta nu scadea cu nurofen, mi-a zis ca novocalmin nu avea sens si i-am dat algocalmin. Stiu ca e cotroversat, dar in situatii extreme .. Cand spun nu scadea ... trecuse o ora si nu scazuse deloc, plus ca era seara. De data asta chiar a fost bacterian.

Am intalnit o faza aiurea tare. O prietena a fost la pediatru cu fetita si i-a zi ca are rosu in gat cu puroi. I-am zis sa consulte si alt pediatru, il stiam pe respectivul ca prescrie cu usurinta antibiotic si de fiecare data rosu in gat cu puroi. Al doilea i-a zis ca e un pic rosu dar are afte, nu a prescris antibiotic ci ceva pentru afte si antitermice. Fetita era mica, facuse febra dar nu mare. Ce credeti ... al doilea avea dreptate. Fiti atenti la orice rosu in gat pentru care medicul prescrie antibiotic fara analize.

Alinutza

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Iun 10, 2010 2:28 pm

Lui Lucas ii erupe acum un canin. Lui cel putin, nu stiu altora, in timpul eruptiilor ii scade imuitatea si ori apare febra, ori clasicul rsu-n gat, ori muci, ori diaree ari combinate. Acum are muci verzi si rosu-n gat. MF crede ca e bacterian. Homeopata ia dat Calcarea Carbonica 3 doze(cate 1 la 12 ore) astazi ia schimbat pe Belladonna Ch30 tot 3 doze la 8 h. Belldona eu stiam ca merge la febra mare cu extremitati reci insa ea spune ca atinge si gatul si elimina o posibila otita si alina si eruptia. Daca azi noapte am facut poteca cu el in brate prin curte caci plangea de mama focului, in seara asta a adormit foarte linistit. :)

Si da Alina si eu spun clar un NU antibioticului administrat fara un exudat faringian. Daca MF nu il indica mi-as lua picioarele-n spinare si as merge la un LAb Privat unde as recolta.

@Marle, cum e Patrik? Ati scapat definitiv?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Vin Iun 11, 2010 2:34 am

Oare v am povestit ca si noi acum 2 sapt ne-a apucat o febra cu varsaturi..si asta chiar cu o zi inainte de a pleca la Cluj...asa ca am dat fuga la pediatra sa l consulte(mi a fost teama sa plec pe drum si sa nu stiu ce are) asa ca ea ne recomanda ampicilini si pate gentam injectabil..si am intrebat o ..dar pe gurita nu merge nimic...la care ea...ba..dar daca varsa nu isi face efectul...am refuzat injectiile si ne a prescris augmentin...cica rosu in gat....asa ca am fugit in urgente la dr Frunza(medic f bun)...si cica nici gand de antib.... si am dreso cu nurofen si metoclopramid...in 3 zile na mai avut nimic...nu tu febra, nu varsaturi, nu muci, nu tuse

iti vine sa+i omori pe toti nebunii astia cu antibioticele lor
myhadavid

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  marle la data de Lun Iun 14, 2010 11:07 pm

ciao!!!
cam tarziu scriu, dar trebuie sa va spun ca ne-am facut bine atunci...dar acum am dat de alta.......dupa o luna........mi-a facut diaree duminica dimineata pe la 5.30 si apoi a inceput sa vomite......asa ca mucisorii...nu prea a avut ce!!!!
am sunat homeopata nu raspundea...asa ca am apelat la asistenta doc..pt ca nici pediatra nu raspundea si mi-a spus sa-i dau furazolidona si metoclopramid....uffffff.......si ceai de menta....am citit prospectul si am corelat si cu tratamentul homeopat care il are si asa ca nu i-am dat decat furazolidona si asta doar dupa ce am facut ca tot face moale!!! el are o stare f buna asa ca pe la 11.00 am plecat la ramet la cabana sa-l mai racoresc...ca in apartament era o cloceala....dar cica nu am facut bine ca trebuia sa-l tin in casa....ei.....asta e....am trecut pe regim si dupa o zi jumate de furazolidon .....de azi ii dau smecta....ca e mai bland!!!!
homeopata mi-a raspuns in final, dar granule nu miai poate sa-mi dea asa ca a zis sa rezolv cu ceai sau chiar cu siropele......macerat glicerinic de rozmarin pentru greata....in locul metoclopramid-ului...ceai i-am facut de chimen si a baut ieri vreo 3 sticlute de 300 ml....apa fiarta si racita si mult orez cu morcov si carnita de curcan sau pui fiarta!!! mi-a fost frica sa nu faca febra.....sa fie vreo enterocolita...ca cica iar e plin spitalul...de la caldurile astea...uffff
azi dimineata a facut mai legat...deci oare sa-i mai dau smecta??? ca doca zicea sa merg cu 4 zile de furazolidona de 25mg...deci daca am schimbat pesmecta sa mai merg 2 zile si cu asta, nu?
deci......suntem tot cu problemute...de unde nu a avut nimic pana la 2 ani acum au inceput....
a luat 3 zile ignatia...pentru noptile agitate si crizele de plans de dupa ora 17.00 cand vin eu de la lucru...e tot in brate si plange mereu si e de nemultumit....ii este frica sa nu plec iar...e o nebunie...eu nici nu pot sa ma spal sau sa mananc ceva....!!!!
tratamentul il luam in paralel si eu si el...plus si ceva sirop de tei argintiu!!!!
sunt putin mirata de ce contin maceratele astea alcool etilic...18%...oare e rau pentru copii?
va pupic
aaaa....si noi am patit-o cu antibiotic dat in rubeola...de la urgente....lui nu ii aparuse eruptia...avea doar rosu in gat si febra...eruptia a aparut la o zi jumate de antibiotic bang

marle

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Mar Iun 15, 2010 2:35 am

offf marle, cate probleme...sa va faceti bine repejor. Mie mi-a zis pediatra ca furazolidonul se poate da pana la 7 zile.
Noi vineri am facut febra, asta inainte de a pleca pe drum...m-am dus sa-l vada un dr..nu avea nimic...deci am presupus ca va face varicela, dar momentan nimic. dar de azi a inceput sa tuseasca productiv si parca respiratia e usor suieratoare...daca nu face febra sa ii dau oare ceva????? I am dat siropel de patlagina
myhadavid

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  Alinutza la data de Joi Iun 17, 2010 12:54 pm

Marle poate fi doar o viroza, cum a fost la noi. Mai bine du la laborator pentru analiza scaunul. Mai bun decat smecta, furazolidon (asta nici nu am administrat), e hidrasec se da si compensat ... apropos cereti medicului de fam pe o reteta sa aveti in casa, acusica auzim ca il scot astia de pe lista, cum au facut cu altele.
Enterocolita e cu scaune apoase, febra, varsaturi in jet, tot tacamul.
La noi a durat cam 2 saptamani toata treaba cu scaunele, regim alimentar, biotics, hidrasec (am incercat smecta si nu a mers), apoi debridat, ceai de menta. In toata perioada asta nu i-am scos laptele normal (aptamil) pentru ca nu erau apoase ci il faceam cu mucilagiu de orez inloc de apa.
Au fost cam 3 zile smecta, 4-5 zile hidrasec, 4 zile debridat.
Pe net naturist am gasit nuca neagra care ar ajuta in situatii din astea si care elimina si eventuali viermisori. Eram hotarata sa cumpar, dar iesise rezultatul negativ, plus ca erupsese si rubeola. Acum e cu alta viroza am uitat cum ii zice, bubitze pe tot corpul cica popular boala sarutului.
Cu viermisorii sunt in dubii, le-am tot facut analize dar stiu ca pot sa existe dar sa nu iasa la analiza. N-am gasit o cale sigura de a-i depista daca sunt sau nu.

Alinutza

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Joi Iun 17, 2010 10:00 pm

in caz de diaree stiu un remediu naturist excelent- ceaiul din fructe de salcam! functioneaza excelent! dar nu stiu sigur de la varsta se poate da- trebuie intrebat!! eu l-am folosit cu succes cand alaptam si nu puteam lua nimic pt diaree- o singura cana concentrata si 2 zile nu am mai dat pe la baie
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Iun 20, 2010 3:39 am

cum arata frctele de salcam? se formeaza ca si la soc dupa ce trece floarea? Se usuca ca orice planta traditionala?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Dum Iun 20, 2010 10:01 am

scuuuzeeeeee! scriam cu Luca in brate si cu Maia in carca - am vrut sa zic frunze de salcam! si le culesese sotul direct din pom! acum am pus si la uscat, dar nu stiu daca au acelasi efect ca nu am apucat sa le folosim inca...
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum