spanac cu ou

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

spanac cu ou

Mesaj  anema la data de Joi Noi 18, 2010 1:03 am

Buna ziua.
Ma intereseaza si pe mine o reteta de spanac cu ou pentru o mandra de 10 luni. Marturisesc ca desi mai am o minora de 2 ani nu am facut niciodata asa ceva. Mie personal nu imi place spanacul, brocoli si din astea sanatoase.
Am luat o punga de spanac congelat si acum caut retete.
Astept cu interes sa vad ce bunatati mananca puiutii vostri sin aceste ingrediente.
Citisem undeva sa il fierb in lapte, dar mandra mea bea lapte praf, pot sa fierb in lapte praf spanacul? Cum?

anema

Berbec

Sus In jos

Re: spanac cu ou

Mesaj  sanzi-ana la data de Joi Noi 18, 2010 4:05 am

Buna, si bine ai venit!

Eu sunt fan spanac, si - contrar asteptarilor - si fii-mea.
Eu totusi il fac mai usturoiat, ca ei ii place mai iute, si mai ales usturoiul ca o pazeste de raceli
eu pun pe langa spanac la fiert si cubulete de morcov, si / sau ardei gras. Ii da si alt gust, si se face mai aspectuos.
Dar faza cu laptele e sa-l fierbi intai in apa, apoi il scurgi, eventual il toci nitel (depinde cum e -intreg, frunzulite, tocat deja), si apoi il pui sa mai fiarba il lapte.

cand a fiert, eu adaug doi catei de usturoi (la 3 portii) pisati si amestec tot. se mananca cica, cu ou fiert sau cu ou ochi. dar nu e obligatoriu...
spor! si pofta mare!
sanzi-ana

Capricorn Stare de spirit : de cuibusor

http://www.cuibusor.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  anema la data de Joi Noi 18, 2010 6:06 am

Multumesc de raspuns si de ideea cu usturoiul.
Spanacul era congelat dar tocat gata. L-am fiert in 2 ape, l-am stors si apoi am adaugat galbenusul de ou fiert tare, putin ulei de masline si l-a ras tot (intre noi fie vorba eu nu l-as fi mancat, nu stiu de ce nu imi place... dar e bine ca le place fetelor )
Data viitoare incerc sa ii dau si cu usturoi. Celei mari nu ii place usturoiul.

anema

Berbec

Sus In jos

Mesaj  sanzi-ana la data de Joi Noi 18, 2010 6:31 am

ma bucur ca le-a placut!

la mai mare si pe curand!
sanzi-ana

Capricorn Stare de spirit : de cuibusor

http://www.cuibusor.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  Cristine la data de Sam Noi 20, 2010 1:11 pm

spanacul daca e fiert mult devine mai degraba nociv decat benefic organismului
el trebuie doar oparit... sau consumat proaspat
iar combinatia cu lapte pe mine nu ma incanta pt ca spanacul contine oaresce fier si laptele ceva calciu, combinatie nefericita

eu fac omleta cu spanac (putin spanac la prajit, turnat ou peste si amestecat acolo treaba)
eu aburesc cubul congelat de spanac impreuna cu morcov. in cratita invart ceva timp ceapa, usturoi, ulei... mai mult inabus ceapa, pun cateodata si un pic de orez, apoi bulion si chestiile aburite.

Cristine

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Noi 20, 2010 10:33 pm

anema a scris:Multumesc de raspuns si de ideea cu usturoiul.
Spanacul era congelat dar tocat gata. L-am fiert in 2 ape, l-am stors si apoi am adaugat galbenusul de ou fiert tare, putin ulei de masline si l-a ras tot (intre noi fie vorba eu nu l-as fi mancat, nu stiu de ce nu imi place... dar e bine ca le place fetelor )
Data viitoare incerc sa ii dau si cu usturoi. Celei mari nu ii place usturoiul.

a;tii tai usturoiul in do i aromatizeaza doar uleiul apoi il scot.
e adevarat ca nu se amesteca lapte cu spanac, Cristine are dreptate...Ca din lapte inhiba absorbtia Fe.

In plus se fac portii mici cat sa manance o singura data, este nociv reincalzit.

La 10 luni nu se foloseste albusul.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  anema la data de Dum Noi 21, 2010 11:32 pm

Multumesc de raspunsuri.
Din ou ii dau numai galbenusul, asta am reusit sa o tin minte
Nu am fiert spanacul cu lapte ca nu stiam cum, uite ca acum mi-ati amintit ca Fe si Ca nu is compatibile.
Si am mai invatat ceva: sa nu fierb mult spanacul ca devine nociv!!! Nu sunt un AS in bucatarie asa ca orice sfat pentru mine e binevenit.
Am incercat sa ii dau usturoi... a reactionat la fel ca surioara mai mare: mi-a respins mancarea. Am pus numai putin cat sa-i modifice gustul dar se pare ca nu ii place.
Sanatate multa si copii fericiti!

anema

Berbec

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum