Vaccinarea ROR

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Sunteti pro sau contra vacinarii ROR?

Pro

Contra

Nu stiu

Vezi rezultatele

Re: Vaccinarea ROR

Mesaj  Lore la data de Vin Iun 18, 2010 12:22 am

rubeola e periculoasa pentru femeile insarcinate. Si imi amintesc de o colega care ramasese gravida si a facut. Sarcina era avansata si a avut mari emotii. Se gandea ca ar putea avea malformatii copilul.

uite aici eexperiente personale legate de reactiile post vaccinare
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Feb 11, 2011 8:51 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Mia la data de Vin Feb 11, 2011 2:01 pm

Eu initial am refuzat vaccinul. Trebuia facut la 15 luni, gratuit, "obligatoriu" (ai optiunea sa il refuzi, chiar daca e in grila).
Pana la urma am discutat cu pediatra, am recitit articole multe de pe net si la 19 luni am decis sa il fac, sa imi asunr riscul de a avea un copil "protejat", atat cat ofera protectie.
Ca si cu alaptatul, luatul in brate, dormitul copilului cu parintii, sunt mereu 2 posibilitati.
La noi nu a avut nici un fel de reactie, efecte secundare imediate. Uneori a mai facut febra usoara, a fost mai molesit, insa dupa asta a fost ca in orice alta zi.
Si in Spania sunt multe siteuri si fundatii contra vaccinarii. Insa eu am incredere multa si intr-un pediatru super AP, Carlos Gonzalez, care sustine mult alaptatul pe termen lung, purtatul pruncilor, cosleepingul, diversificarea tarzie, nefortata etc.... si acum chiar a publicat o carte in care aduce argumente in favoarea vaccinarii.
Pe mine asta m-a ajutat sa decid sa facem vaccinul.

Daca alegi sa nu iti vaccinezi copilul si la gradi iti cere fisa de vaccinare (aici asa e), poti frumos sa spui sa pediatra nu a vrut sa iti semneze un act oficial prin care sa te asigure ca daca iti vaccinezi copilul e "ferit" de toate bolile promise si posibilele efecte secundare, asa ca nici ei nu iti pot cere sa faci niste vaccinuri pe care nici medicul nu ti le confirma 100%. Suna ciudat poate, dar e real...
Mia

Capricorn Localizare : Spania

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Feb 11, 2011 2:09 pm

@Mia , sgur o stii pe Rox...
ii facuse ROR-ul lui Darie si asta nu l-a scapat de oreion, ba chiar a facut o forma destul de urata!

Parinti vor sa protejeze fetele: sa nu faca rubeola in sarcina, sau baietii sa nu faca oreion la maturitate(posibila sterilitate) dar uite...

Personal am pus scaderea inmunitatii si spitalizarilor din nov-dec 2009 cu Lu pe seama vaccinelor. De la un an nu e vaccinat si nu mai avem probleme

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Vaccinare ROR

Mesaj  mihaela.spalnacean la data de Joi Mai 17, 2012 2:16 am

Buna!
Eu mi-am facut de 2 zile vaccinul ROR. Am auzit de el de la o prietena care a avut de suferit grav din aceasta cauza..
Este educatoare, si in primul trimestru de sarcina a luat de la copiii de la gradinita pojar (rujeola). A fost nevoita sa avorteze.
Dupa aceasta experienta neplacuta, a reusit sa mai raman insarcinata abia dupa 3 ani....deci, cu greu. Acum are 4 luni si este cea mai fericita!
Eu NU AM AVUT BOLILE COPILARIEI, SI TOCMAI DIN ACESTA CAUZA M-AM VACCINAT.
Nu am avut nicio rectie advesrsa. Singura problema este ca dupa vaccinare trebie sa te protejezi timp de o luna pt. a nu ramane insarcinata.
Mi-am cumparat vaccinul din farmacie, adus pe comanda (58 ron). Am fost la doctorita de famile si mi l-a facut.
Asa ca ...voi fi linistita din punctul de vedere al acestor boli, care trebuiau facute la timpul lor, nu acum (mentionez ca am 27 ani)

Va incurajez si pe voi sa vi-l faceti. De ce sa nu prevenim ceva ce putem !!!

Bafta multa!

mihaela.spalnacean

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum