Parazitii intestinali

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Parazitii intestinali

Mesaj  libra la data de Vin Oct 29, 2010 11:50 am

Am cautat pe forum "parazaiti" si "viermi" si nu a iesit nimic. Nimic inca?
Sper sa nu fi deschis eu inca un subiect, pentru ca mi se pare mult prea important sa nu se fi discutat pana acum.
Nu stiu daca Lucas are, analiza de azi zice "negativ" insa eu... instinctul... semnele.
Ii miroase gurita, nu mai are pofta de mancare deloc ( cam de o saptamana), si se freaca foarte des la nasuc. Alaltaieri febra ( desi sigur nu e un simptom pentru parazitii intestinali eu o pomenesc) si acuza dureri de burta.
Repetam analiza saptamana viitoare si de cate ori e nevoie, dar, pana atunci, vroiam sa vad ce mai stiu si alte mame despre parazitii intestinali.
libra

Stare de spirit : :)

http://www.sotiesimama.wordpress.com

Sus In jos

Re: Parazitii intestinali

Mesaj  noamu la data de Vin Oct 29, 2010 11:07 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
noamu

Taur Localizare : Sighet
Stare de spirit : n-ai vrea sa stii

http://piticiculipici.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Lun Noi 01, 2010 5:06 am

Multumesc Noamu, dar paraziti intestinali sunt mult mai multi, nu doar oxiuri... stiu ca am avut eu in copilarie mai mult de 1 fel. Sunt oxiori, giardia ( lamblia), limbricii ( care nu sunt o expresie simpatica si niste viermi scarbosi si foarte lungi, care pot ajunge pana la creier, intrand prin plamani) si altii mai rari ( tenia, toxoplasmoza, trichocefaloza, toxocaroza, himenolepidoza, hidadidoza, teniaza, etc.)
Eu azi am cumparat ulei de dovleac si maine duc proba doi de coproparazitologic. Insa am citit ca unii au dus si de 6 ori probe ca sa iasa a 7-a ora dupa 8 luni rezultat pozitiv.
libra

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Noi 04, 2010 3:31 pm

in hemoleucograma completa chiar si euzinofilele pot iindica prezenta parazitiilor.

ati primit vreun rezultat?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Lun Noi 08, 2010 8:49 am

libra a scris:Multumesc Noamu, dar paraziti intestinali sunt mult mai multi, nu doar oxiuri... stiu ca am avut eu in copilarie mai mult de 1 fel. Sunt oxiori, giardia ( lamblia), limbricii ( care nu sunt o expresie simpatica si niste viermi scarbosi si foarte lungi, care pot ajunge pana la creier, intrand prin plamani) si altii mai rari ( tenia, toxoplasmoza, trichocefaloza, toxocaroza, himenolepidoza, hidadidoza, teniaza, etc.)
Eu azi am cumparat ulei de dovleac si maine duc proba doi de coproparazitologic. Insa am citit ca unii au dus si de 6 ori probe ca sa iasa a 7-a ora dupa 8 luni rezultat pozitiv.
stiu, stiu, si se si descopera greu.
am revazut subiectulsi se vorbeste mai mult despre oxiuri. dar in general, tratamentul e la fel pentru parazitii intestinali.
noamu

Taur Localizare : Sighet
Stare de spirit : n-ai vrea sa stii

http://piticiculipici.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Fanica la data de Mar Dec 28, 2010 1:02 am

Eu am folosit cu succes tinctura Helmiflores. Acum, pentru ca fiul meu este mai mare, ii servesc seminte de dovleac (crude si decojite) de 2 ori pe zi. Mai gustam si ceva tinctura de propolis dimineata pe un cub de zahar.

Pentru analize, eu fiind din Buc., le-am dus mereu la o policlinica cu plata pe str.Academiei. Au un laborator f.bun (nu numai pt.copro).

Fanica

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Mier Ian 05, 2011 10:54 am

Dupa 3 copro negative, in decembrie i-a iesit giardia.
Ne-a dat Zentel... si atat! Eu am sa ii dau sirop de dovleac presat la rece dimineata si seara. Insa vroiam sa va intreb: sa exclud laptele complet in perioada tratamentului? Dulce pot sa nu ii dau insa laptele e placerea si ritualul lui de seara. Chiar e interzis consumul de lactate?
libra

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Ian 05, 2011 12:18 pm

Remedii naturisteSus
Plantele medicinale sunt o modalitate eficienta de a consolida si tonifica sistemele organismului. Acestea se gasesc ca extractracte uscate (capsule, pudra, ceai), glicerina (extract de glicerina) sau tincturi. Majoritatea plantelor folosite pentru tratarea parazitilor intestinali au efecte secundare toxice si pot interfeta cu tratamentul medicamentos; din aceasta cauza se recomanda administrarea numai sub supravegherea medicului calificat.

1. Dimineata, pe stomacul gol, consumati rosii.
2. Consumati frecvent afine, papaya, ananas deoarece contin enzime antiparazitare.
3. Consumati usturoi la fiecare masa deoarece ajuta la uciderea oualor de paraziti din tractul intestinal.
4. Preparati un amestec format din seminte de bostan, ceapa si lapte de soia.
5. Amestecati 2 lingurite cu otet de mere intr-un pahar de apa pentru a preveni aparitia parazitilor intestinali.
6. Remediile din plante actioneaza cel mai bine pe stomacul gol - tinctura de usturoi, seminte de dovleac sau de rodii.

sursa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

poate ar accepta laptele de soia

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Mier Ian 05, 2011 1:10 pm

In seara asta a mers cu ceiut. Pastilele de Zentel le-am mestecat si mi-a mai cerut 2. Sa dea Domnul sa ii placa pana le ia pe toate!
Stiu ca uleiul de dovleac presat la rece contine cam aceleasi proprietati ca semintele crude, insa usturoiul nu ii place. Cand era mic ii dadeam foarte des acum cand incerc sa ii dau scuipa mancarea si imi zice ca vrea fara. Singurul truc ar fi pudra de usturoi pe marea lui slabiciune... cartofii prajiti. Dar cartofi prajiti ii dau o data la 2 saptamani.
De fapt, m-am intors sa scriu ceva foarte important.
La sfarsitul lui iulie am fost cu L la o piscina publica. In aceeasi seara febra peste 39 si scaune moi. Adoua zi febra, insotita de stari de rau general si sacune si mai moi. Au fost 3 zile de febra si 5 de diaree. Diagnosticul ( fara analize) de atunci a fost de "ceva la stomac" cu tratament de antibiotic ( pe care nu i l-am dat) si si-a revenit cu dieta. Apoi, la saptamani bune, am observat somnul agitat si scarpineli la nasuc, dar care au disparut cum au aparut. A urmat in octombrie o lipsa de pofta de mancare care a revenit abia dupa ce am inceput sa ii dau ulei de dovleac. Intre timp am facut examene coproparazitologice repetate ( recoltate din 3 locuri si 3 zile la rand = 9 mostre intr-un singur coprocultor) , toate negative.
Ce vreu eu sa subliniez e ca nu am stiut de febra si diaree la infestarea cu giardia. Acum ca am citit sunt aproape sigura ca, atunci, la piscina a luat pacatosii astia de viermi din apa.
libra

Sus In jos

Mesaj  laura75 la data de Joi Ian 06, 2011 5:37 am

Si eu ma lupt cu giardia de vreo doi ani, am renuntat la tratamentele alopate, merg pe tincturi, seminte de dovleac, propolis, analize de doua ori pe an. Asta la cea mare, are 5 ani, dar acum banuiesc ca are si fratiorul ei de un an jumate, l-am auzit scrasnind dintii noaptea.
Libra, ce varsta are copilul tau daca ia zentel pastile? Luati toti? Parca zentel era totusi pentru oxiuri, nu pentru giardia. Despre faza cu piscina, nu stiu ce sa zic, se poate sa fi luat si de acolo, dar sigur a mai fost si altceva, caci din cate m-am documentat despre giardia, primele simptome apar dupa doua saptamani de la infestare.
laura75

Rac Localizare : Craiova

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Joi Ian 06, 2011 9:09 am

Multumesc Laura, Lucas are 2 ani si 2 luni si, da, luam toti tratament.
Eu am citit ca atunci cand patrund prima data in organism dau febra si diareea, pentru ca organismul ii percepepe ca pe ceva strain si raspunde imediat. Cred ca simptomele mai comune ( somn agitat, cearcane, etc.) apar dupa 2 saptamani.
libra

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Joi Ian 06, 2011 11:21 am

laura75 a scris:Si eu ma lupt cu giardia de vreo doi ani, am renuntat la tratamentele alopate, merg pe tincturi, seminte de dovleac, propolis, analize de doua ori pe an. Asta la cea mare, are 5 ani, dar acum banuiesc ca are si fratiorul ei de un an jumate, l-am auzit scrasnind dintii noaptea.
Libra, ce varsta are copilul tau daca ia zentel pastile? Luati toti? Parca zentel era totusi pentru oxiuri, nu pentru giardia. Despre faza cu piscina, nu stiu ce sa zic, se poate sa fi luat si de acolo, dar sigur a mai fost si altceva, caci din cate m-am documentat despre giardia, primele simptome apar dupa doua saptamani de la infestare.

Scrisnitul din dinti se numeste Bruxism, se manifesta la adulti si copii si are mai multe cauze , tu crezi ca e de la giardia ? [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
geta

Sus In jos

Mesaj  laura75 la data de Vin Ian 07, 2011 4:35 am

Scrisnitul din dinti se numeste Bruxism, se manifesta la adulti si copii si are mai multe cauze , tu crezi ca e de la giardia ? [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Geta, eu am crezut initial ca e de la giardia, din mai multe motive: in primul rand, cum am mai spus, fetita cea mare a avut si ea, au fost doua saptamani fara pofta de mancare (intre timp i-a revenit de la sine), avea cearcane, si niste bubite pe nas. Intre timp i-au trecut toate.
Revenind la subiect, cred ca majoritatea avem giardia sau alti paraziti intestinali, depinde daca avem imunitatea buna ca sa putem convietui "in pace" cu ei.
laura75

Sus In jos

Mesaj  laura75 la data de Vin Ian 07, 2011 4:42 am

geta a scris:
laura75 a scris:Si eu ma lupt cu giardia de vreo doi ani, am renuntat la tratamentele alopate, merg pe tincturi, seminte de dovleac, propolis, analize de doua ori pe an. Asta la cea mare, are 5 ani, dar acum banuiesc ca are si fratiorul ei de un an jumate, l-am auzit scrasnind dintii noaptea.

Acum am citit si articolul indicat de Geta (multumesc), si nu am vazut la cauze si parazitii intestinali, desi am auzit mereu aceasta explicatie.
laura75

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Mar Ian 11, 2011 10:01 am

Sincer si eu stiam de Bruxism si ca nu are a face cu Giardia, dar m-am gandit ca poate asa ti-a zis tie medicul de familie (medici despre care eu cred ca habar nu au pe ce lume traiesc majoritatea). Poate doar sa se faca o legatura intre faptul ca scrasnitul din dinti e asociat cu stressul, oboseala si agitatia de unde sa fie asociat cu Giardia.
Nu am citit articolul dar e important de tratat si Bruxismul, pentru ca se toceste smaltul dintilor. Se face un aparat din silicon cam cum au cei care practica box si alte sporturi de ring.
libra

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum