indemnizatie CIC 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

indemnizatie CIC 2

Mesaj  Gratiela la data de Lun Oct 18, 2010 1:17 am

ma gandesc ca tre` sa mai fie pe aici mamici care traiesc in minunata noastra ro si cu ceva experienta legat de CIC1 + CIC 2;

ma intereseaza sa stiu ce indemnizatie primesc daca intre primul concediu de maternitate si cel al doilea exista o distanta de 3-4 luni de zile, (respectiv de 5-6 saptamani intre finalul primului CIC si urmatorul prenatal)
adica;
-in primul concediu prenatal am primit 85% din salariu
-pe 19 sept 2010 fetita mea a implinit 2 ani, pe 20 sept mi-am reactivat contractul de munca, dupa care am intrat imediat (chiar a doua zi) in medical.
-cel tarziu la 1 nov 2010 voi intra in urmatorul prenatal.
-dpn-ul este pe 12 ian 2011

ps. am citit legea, zice acolo ca femeile care nasc cel de-al doilea copil in timpul primului concediu de maternitate, primesc exact aceeasi indemnizatie si in continuare.
dar nu e specificat nimic referitor la cea de-a doua indemnizatie in cazul in care exista o mica pauza intre cele 2 concedii de maternitate.

Gratiela

Sus In jos

Re: indemnizatie CIC 2

Mesaj  ileana la data de Lun Oct 18, 2010 3:30 am

Grati- eu am fost in aceiasi situatie si daca imi aduc aminte corect se calculeaza folosind si cele 3-4 luni diferenta- deci nu va fi identic cu prima indemnizatie dar va fi pe acolo. adica se iau ultimele 3 luni lucrate acum si apoi restul pana la 12 se vor lua din lunile de dinainte de primul bb. daca ai avut si venituri din drepturi de autor cred ca se calculeaza si astea- dar atentie- sa ai toate taxele platite! inclusiv cele de la sanatate si daca noua lege a intrat in vigoare si pensia si somajul.
succes cu bb 2!
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

buna ziua

Mesaj  anema la data de Lun Oct 18, 2010 11:45 pm

Buna ziua. Numele meu este Ana-Maria, am 2 fetite intre care exista o diferenta de 1 an si 3 luni. Practic voi intra din CIC1 in CIC2 direct. Cand am intrebat la Directia de Asistenta Comunitara cum imi va fi calculata indemnizatia, mi s-a raspuns ca va fi exact aceeasi pe acre o luam la primul copil.
Saptamana aceasta (vineri) sau saptamana viitoare ajung la Directia de Asistenta Comunitara si pot sa intreb cat este coantumul indemnizatiei daca intre CIC 1 si CIC 2 exista o diferenta de 3 luni.
Logic: ar trebui luate lunile dintre concedii in calcul.
Revin cu detalii cand o sa le am.
Sanatate multa!

anema

Berbec

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Mar Oct 19, 2010 1:44 am

eu stiam ca se iau cele 3-4 luni iar restul pana la 12 va fi luat CIC 1 ca baza de calcul....suna aiurea, dar cred ca asa este
myhadavid

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Oct 20, 2010 2:51 am

am cautat si eu informatii insa niciunde nu spun clar despre asta. Eu am facut exact ca si tine insa in primul concediu am avut minimul de 600 si la fel am luat si in al doilea.

O voi ruga pe Onush sa iti spuna mai multe, poate pe seara. Ea cunoaste bine legislatia.

Acum eu am reusit sa imi prelungesc la 3 ani si iau aceiasi banuti :) Norocosul de LU

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Mier Oct 20, 2010 8:28 am

bravo Lore! Lu in afara de internarea de acum un an a avut alte probleme deosebite? doar pt raceli poti obtine dosarul? oricum bravo!!!
ileana

Sus In jos

Mesaj  Gratiela la data de Joi Oct 21, 2010 12:04 am

vad ca parerile sunt si aici la fel de impartite ca peste tot :)
ma intereseaza experienta directa a mamicilor care trec, au trecut prin asta.
inteleg de la ileana ca se calculeaza venitul impozitat (adica salariul), dar mi-o spune destul de vag ("din cate imi aduc eu aminte")..

toate peste toate, eu voi naste peste cateva luni, insa nu voi lucra in tot acest rastimp;
sunt considerata angajata de pe 19 sept (adica de cand a impolinit ioana 2 ani) pana pe 31 oct. dar in tot timpul asta beneficiez de medical.
ca de la 1 nov intru in prenatal.
practic am doar 6 saptamani "lucrate" intre cele 2 concedii.
deci cu CIC-2 inca mi-s neclare lucrurile, dar in pre si postnatal stiu sigur ca se calculeaza 85% din venitul in ultimele 6 luni (in cazul meu, ultima luna lucrata + indemnizatia pe ultimele 5 luni)... in timp ce la primul pre si postnatal tin minte ca am primit o suma f ok, adica 85% din salariul brut.
Lore a scris:
O voi ruga pe Onush sa iti spuna mai multe, poate pe seara. Ea cunoaste bine legislatia.
multumesc!

Gratiela

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Joi Oct 21, 2010 4:29 am

eu mi-s destul de aiurita cand e vorba de bani si de 2 ori mai zapacita cand e vorba de lucruri complicate- concedii/indemnizatii/legi...ma las pe seama mamei si de aceia nu prea stiu- la mine diferetele erau f mici indiferent cum ar fi calculat asa ca nu prea am simtit aceste schimbari. o sa o intreb si eu pe mama si daca ma lamuresc mai scriu... :>>:
ileana

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Dum Oct 24, 2010 9:44 am

Din pacate, de data asta nu va pot ajuta prea mult, nefiindu-mi prea clara procedura de calcul in situatia asta.

Logic ar fi ca cele 3-4 luni sa fie luate in calcul dar... nu se vor simti ca valoare decat daca in aceste luni cresterea salariala fara lunile in care s-a facut calculul pentru CIC1 este una substantiala.

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  Gratiela la data de Lun Oct 25, 2010 12:42 am

multumesc, onush! si pt sinceritate. :)

Gratiela

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Vin Oct 29, 2010 11:18 pm

Gratiela a scris:vad ca parerile sunt si aici la fel de impartite ca peste tot :)
ma intereseaza experienta directa a mamicilor care trec, au trecut prin asta.
inteleg de la ileana ca se calculeaza venitul impozitat (adica salariul), dar mi-o spune destul de vag ("din cate imi aduc eu aminte")..

toate peste toate, eu voi naste peste cateva luni, insa nu voi lucra in tot acest rastimp;
sunt considerata angajata de pe 19 sept (adica de cand a impolinit ioana 2 ani) pana pe 31 oct. dar in tot timpul asta beneficiez de medical.
ca de la 1 nov intru in prenatal.
practic am doar 6 saptamani "lucrate" intre cele 2 concedii.
deci cu CIC-2 inca mi-s neclare lucrurile, dar in pre si postnatal stiu sigur ca se calculeaza 85% din venitul in ultimele 6 luni (in cazul meu, ultima luna lucrata + indemnizatia pe ultimele 5 luni)... in timp ce la primul pre si postnatal tin minte ca am primit o suma f ok, adica 85% din salariul brut.
Lore a scris:
multumesc!
in cazul meu nu au fost 12 luni intre CIC-uri. asa ca m-am interesat si mi-au spus cam asa:
nu conteaza o luna sau 11, se va considera venitul realizat:
prenatalul+lunile lucrate (chiar daca ai fost in concediu medical)+ CIC pana la 12 luni
(mergand invers cronologic, ca sa se inteleaga)
noamu

Taur Localizare : Sighet
Stare de spirit : n-ai vrea sa stii

http://piticiculipici.blogspot.com/

Sus In jos

Buna Gratiela

Mesaj  Bianca_hrg la data de Joi Iun 30, 2011 7:11 am

Gratiela, poate ne spui si noua cum este cu trecerea din CIC1, in CIC2 cu diferenta de 3 - 4luni intre ele. Si eu sunt in aceiasi situatie ca tine si eram curioasa sa stiu daca pot intra direct in pre si postnatal. De cand ar trebui sa incep serviciul si pana nasc sunt cam 100 de zile, iar pre si postnatalul sunt de 126. N-as putea sa intru direct in prenatal? ... Sau povesteste-mi cum a fost la tine si cum e cu indemnizatia, cum se calculceaza?

Bianca_hrg

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum