Un weekend fara tzitzi?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Un weekend fara tzitzi?

Mesaj  vanilla_baby la data de Sam Oct 16, 2010 11:05 am

Lia nu mai suge atat de des si nici nu mai e agatata toata ziua de san.. dar cand vine mos ene pe la gene cauta tzitzi cu disperare.
Nu a adormit niciodata fara mine si in 95 %din dati a adormit cu sanul in gura.

Asa.. peste o luna am planuit o plecare de doua zile (plec sambata dimineata si ma intorc duminica seara). Eu o sa fiu ocupata rau alea doua zile asa ca prefer sa o las cu mama. Noi locuim impreuna cu ea deci o cunoaste bine, e atasata de ea si-si petrec mult timp impreuna (chiar fara mine). Si nu e nicio problema... pana la somn.

Daca aveti experiente asemanatoare cu ai vostri tzitzicoholici va rog sa-mi povestiti cum a decurs perioada de absenta (pentru voi si pentru ei...). Mai ales ideea de a o lasa o noapte fara mine ma sperie cam tare...

vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Re: Un weekend fara tzitzi?

Mesaj  ileana la data de Lun Oct 18, 2010 1:02 am

hai sa-ti zic cum a fost la noi:
pe Maia am intarcat-o pe la un an si o luna cand am plecat 3 zile la mare. pe atunci si noi locuiam cu parintii mei, cu care am si lasat-o. pana atunci si ea mai folosea tzitzi pt somn dar o mai puneam uneori si treaza in pat sa adoarma singura. nu se mai trezea peste noapte. nu a fost nici o problema! a papat laptic din biberon si nu a dus lipsa lui mami! daca m-ar fi vazut prin zona sigur nu ar fi acceptat sa o culce altcineva, dar asa...
pe Luca l-am intarcat pe la 9 luni ca nu mai sugea de loc-nici macar nu mai adormea la tzitzi-il puneam in patut de mult si se culca sg. tzitzi era doar pt cand se trezea noaptea...un fel de suzeta! si intr-o noapte nu m-am mai dus la el! precizez ca dormea sg in camera. s-a trezit si cred ca a stat vreo juma de ora treaz asteptandu-ma- fara sa planga! a adormit, apoi iar s-a trezit...de 2-3 ori pe noapte, pt vreo 3 nopti- apoi a inceput sa doarma toata noaptea si f rar se intampla sa se mai trezeasca pe la 6 cand ii dau un pic de laptic si inapoi la nani.
din ce am auzit si pe la alte mamici e mai usor daca nu vede "sursa" de alinare-daca mami nu e...asta e! se multumesc cu ce au. avand in vedere ca o cunoaste pe bunica bine nu cred sa fie proble asa cum ai zice...dar pt linistea ta sufleteasca fa un experiment in "conditii controlate"! i-ati bilet la film/teatru/prieteni pt o seara si las-o pe mama ta cu ea cu cateva ore inainte de culcare- sa inteleaga Lia bine ca nu esti prin zona. si vezi ce se intampla- daca chiar nu se poate mama ta iti da un tel si poti ajunge repede la ea. si poti incerca sa o lasi pe mama ta sa doarma cu ea in seara aceia pt a vedea si ce se intampla noapte- sa-si pregateasca apa/lapte/ceai...pt noapte
succes!
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Oct 20, 2010 5:58 am

cred ca vanilla nu isi dorestesa se intarce :)

poate te ajuta gonzonici

ar bea laptele tau cu lingurita? sau cu cana?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  gonzonici la data de Mier Oct 20, 2010 7:40 am

Eu datorita plecarilor in interes de servici, am fost nevoita de mai multe ori sa lipsesc de acasa. Pastram lapte de al meu congelat is mama ii dadea cu linguritza(deoarece biberon nu ne-a placut) la orele de supt. Prima plecare a fost cand avea 10 luni, mama a avut provizii iar eu cu pompa m-am muls sa nu pierd laptele. Noaptea o lua mama in brate si o consola.
Ultima data cand s-a intamplat si intarcarea(desi nu mi-am dorit-o) a plans f tare in prima noapte si mama m-a sunat si mi-a zis gata, nu ii mai dai (urma sa am o deplasare de 7 zile la o saptamana si ea mi-a zis ca nu o mai poate vedea suferind). Nu pot sa iti spun cum am avut inima ....
Nu stiu ce sa zic si ce sfaturi sa iti dau, daca e obisnuita noaptea prin somn sa caute tzatza cum facea Teea(de 2, 3 ori pe noapte) cred ca va plange cand nu o va gasi.
Eu iti tin pumnii sa treceti cu bine peste experienta asta si sa pape cu aceeasi pofta tzitzi la intoarcere.

gonzonici

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Mier Oct 20, 2010 8:12 am

Lore-eu nu o sfatuiam sa intarce- ci doar dadeam exemplu ca de multe ori cand mami nu e acasa copii sunt mai linistiti decat am crede...nu e cazul tuturor dar sa speram ca va fi al ei:)
ileana

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Oct 20, 2010 9:22 am

da stiu ca nu asta o sfatuiai. Imi cer scuze daca asta s-a subinteles din mesajul meu.

Poate ar trebui sa faceti niste exercitii, ...sa inceapa maica-ta sa doarma cu voi?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Mier Oct 20, 2010 11:27 am

of alex!imi inchipui cum stai cu inima "stransa" de ingrijorare!am inteles ca nu o poti lua cu tine...
nu stiu ce sfat sa-ti dau ptr ca - ai sa razi de mine - eu ma agit de cateva luni ce o sa fac cu Carla cand o sa nasc bebe2, ma refer la alea 3-5zile cand voi fi in spital!cum o sa o alaptez?cand? iti dai seama, eu abia incerc sa raman insarcinata
nu stiu, oricum ma gandesc ca ar trebui sa te mulgi sa-i lasi lapte de al tau. Mai departe nu am idee decat sa incerci sa gandesti pozitiv ca ai sa o agiti si pe Lia.
si multa multa bafta!!!!
apropo, ma gandesc ca si tu ai sa mergi pe intarcarea naturala, asa-i?
astept sa ne spui cum a-ti reusit sa treceti peste "moment"

lore, apropo de dormitul mamei Alexandrei cu ele in pat!parerea mea e ca nu ar fi chiar o solutie!sa-ti zic de ce. Noi dormim cu Carla in pat -sti si tu- si faza e ca toata noaptea sta "calare" pe Andrei se suie pe el aproape cu totul si la mine vine doar din cand in cand, manca tzitzi si se duce inapoi pe el daca i-ai vedeam ai muri de ras! si in plus e prea tarziu!Lia nu s-ar obisnui in 2nopti cu altcineva in pat chiar daca o cunoaste si e atasata si de ea intr-o oarecare masura! mama e mama...
asa ca alex, din pacate nu am solutii...iti tinem pumnii!!
AndreEa

Balanta Localizare : Brad/Timisoara

http://bijuteriihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Oct 20, 2010 12:01 pm

dar ar putea incerca. Mai este pana pleaca.

Sau sa intarzi in cateva seri acasa ..la asta te-ai gandit?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Mier Oct 20, 2010 12:48 pm

e tare aiurea situatia...
Carluta ma cauta noaptea si daca nu ma gaseste incepe sa planga...
AndreEa

Balanta Localizare : Brad/Timisoara

http://bijuteriihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Lun Oct 25, 2010 2:11 am

lia sta mult cu mama, acu e si fratemio o perioada acasa sta si cu el
pe timpul zilei nu e disperata dupa mine, dar nu doarme

azi de pilda am plecat vreo ora si ceva, a plans cand am plecat dar s-a linistit imediat, a stat s-a jucat, cum am intrat pe usa a sarit pe mine si a adormit imediat

cred ca e o solutie sa plec mai mult ziua, poata adoarme cu mama cand chiar nu mai poate
ma gandesc ca nu stie ca poata sa adoarma si altfel...

eu sunt ok, nu-mi fac griji prea mari numai ca ma ajuta si povestile voastre
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Lun Noi 08, 2010 4:03 am

si cum a fost pt Lia?
ileana

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Lun Noi 08, 2010 5:32 am

asaaa chiar voiam sa intru sa va spun

a fost extraordinar
dimineata cand am plecat (la 5 jumate) mi-a facut cu mana
apoi dupa o ora de joaca a adormi pana pe la 10, la desene cred...
super calm si veselie si peste zi, seara adormit iar la desene

noaptea a fost mai greu, pe la 1 s-a trezit pt tzitzi si a plans ca nu eram acolo, la fel si pe la 5 dimineata, dar s-a descarcat si a adormit cu mama, pana pe la 11 a doua zi. n-a vrut sa manance dar a stat calma

pe la 2 am intrat pe usa si a sarit direct la san si nu s-a dezlipit nici acum ceea ce e minunat ca mai aveam un pic si imi exploda pieptul (desi m-am muls cu pompa)

oricum. a fost mult mai bine decat speram. am un copil miinuuunaaaaat
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Lun Noi 08, 2010 7:25 am

era minunata Lia chiar daca urla tot timpul dar iti e mult mai usor sa o stii linistita cand pleci!

si cum e faza cu desenele? se uita???? Luca mai mult de ...hai sa zicem 5 min la desene very slow motion..nu se uita nici cum. nici pomeneala de adormit!
ileana

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Lun Noi 08, 2010 7:31 am

dada se uita si urmareste cu atentie
recunoaste / numeste unele chestii (caii, pasarile, elefantii, cainii, pestii) tot ce inseamna apa (ploaie, rau, zapada, lac, mare etc)

eu ii pun doar astea clasice - aristocats, cartea jungelei, bambi sunt preferate pentru ca au muzica asa frumoasa si personaje faine
unicul mai modern de care e entuziasmata e finding nemo aka "aaaapaaaaaa"

de obicei cand are chef de desene (mai ales seara) se urca la mine in brate si sta la tzitzi si urmareste intr-o ferestruica in timp ce imi fac eu trebuiri
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum