pate de ficat (de casa)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

pate de ficat (de casa)

Mesaj  noamu la data de Joi Oct 22, 2009 3:34 am

1. Ca sa se absoarba fierul: Ficatul fiert in aburi, cu condimentele permise, se macina si se freaca impreuna cu galbenus de ou fiert, cu ulei de masline.
2. Ca sa fie mai cremos: acelasi ficat fiert in aburi sau in lapte, cu mirodenii, se macina si se freaca putin cu unt. Se poate pune si galbenus de ou fiert. Se poate adauga smantana.
3. Se inabusa in unt/ ulei o ceapa alba, cu ficatelul. Se macina cu ou fiert, condimente, iar la sfarsit se freaca bine cu unt si smantana.
Noua ne place cu piper, boia, maghiran si optional busuioc, patrunjel, curry.
noamu

Taur Localizare : Sighet
Stare de spirit : n-ai vrea sa stii

http://piticiculipici.blogspot.com/

Sus In jos

Re: pate de ficat (de casa)

Mesaj  myhadavid la data de Vin Oct 23, 2009 12:45 am

Eu pateul il fac asa: un ficatel fiert, un galbenus de ou fiert tare, putin unt...sare dupa gust....Sincer Davidutz nu il papa..Am gasit intr o revista alta reteta, nu am incercat o dar ti o scriu:
300 g ficat de pui
1 cartof
3 lingurite cu iaurt
1 galbenus fiert tare
sare

Ca sugestie, ca sa fie mai pastos cica se adauga 1-2 lingurite branzica de vaci

Cred ca o s-o incerc, pare bunicica
myhadavid

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  alinas2008 la data de Vin Oct 23, 2009 2:30 am

eu pate-ul il fac cam asa

ficateii de pui ii fierb, adaug unt si un out intreg fier tare....copilul peste 1 an poate papa si albus...daca iese prea tare pun putin laptic

pofta buna
alinas2008

Gemeni Localizare : botosani

http://produsepapetariepersonalizate.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Vin Sept 24, 2010 5:16 am

Am si eu o reteta buna de pate de casa pentru copii de peste 1 an si patru luni, mamici si tatici !

500 g ficatei de pasare
2 cepe mari
200 g unt
2 - 3 oua
2 - 3 lingurite de mustar
sare si piper dupa gust ...se intelege ca pentru cei foarte mici nu se pune piper.

Se caleste ceapa in 50 g unt apoi se adauga ficateii spalati si curatati de pielite si se calesc 20 de minute adaugind mereu cita putina apa fierbinte cit sa-i cuprida. Se strivesc apoi cu furculita, se adauga restul de unt, galbenusurile, mustarul sare si se blenduiesc. Se da preparatul la rece apoi se decoreaza.
Vedeti si foto din timpul prepararii in blogul meu [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

geta

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Sam Sept 25, 2010 12:58 am

geta a scris:Am si eu o reteta buna de pate de casa pentru copii de peste 1 an si patru luni, mamici si tatici !

500 g ficatei de pasare
2 cepe mari
200 g unt
2 - 3 oua
2 - 3 lingurite de mustar
sare si piper dupa gust ...se intelege ca pentru cei foarte mici nu se pune piper.

Se caleste ceapa in 50 g unt apoi se adauga ficateii spalati si curatati de pielite si se calesc 20 de minute adaugind mereu cita putina apa fierbinte cit sa-i cuprida. Se strivesc apoi cu furculita, se adauga restul de unt, galbenusurile, mustarul sare si se blenduiesc. Se da preparatul la rece apoi se decoreaza.
Vedeti si foto din timpul prepararii in blogul meu [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

foarte interesanta reteta, multumim!

Mama are o reteta similara de .. pauteu vegetal, in loc de ficatei pune soia sau ciuperci , trebuie sa o descos :) iese foarte bun!
nedeia

Capricorn

http://nedeia.breslo.ro

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Sam Sept 25, 2010 3:16 am

Am vrut sa corectez ceva in reteta dar nu se mai poate intra.
Deci, Ouale se fierb tari, nu se pun galbenusurile crude !
geta

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum