Recenzii Nuci de Sapun

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Review

Mesaj  ralu' la data de Sam Sept 11, 2010 5:48 am

Salutare, oameni buni :)

Inca nu ma simt in stare sa reiau activitatea pe blog (cred ca tre' sa fac cura aia cu lavanda mai sustinut...), asa ca o sa povestesc aici despre cum am folosit nucile de sapun primite cadou.

Prima data le-am folosit la spalat hainele in masina. Ii lasasem soacrei gramada de haine si saculetul de nuci amestecat printre ele, sa le puna ea la spalat. M-a sunat sa-mi spuna ca nu gaseste nicicum saculetul, asa ca m-am gandit ca l-am uitat acasa, deloc exclus la cat de obosit e neuronul :) Asa ca a pus detergenul cu care spala ea de obicei... si evident ca pe cand scotea hainele din masina a gasit si nucile :)) Deci prima tura n-o iau in considerare, ca au avut ajutor :P
Dar de-atunci incolo am spalat doar cu nucile si imi plac. Intr-adevar am vazut ca nu fac chiar asa multa spuma, dar la sfarsit hainele sunt curate. Haine albe n-am spalat decat de doua ori, in afara de cateva pete rezistente si vechi au iesit bine. Pentru ca am tot citit la voi cu uleiurile, nu m-am mai obosit sa pun deloc, daca tot nu rezista mirosul. Oricum imi place ca hainele sa miroasa a curat, nu a parfum, deci e ok asa.

Am incercat sa fac si lichid de curatat, intai o cantitate foarte mica, de incercare. Am pus cateva nuci (dupa ce am spalat haine cu ele) intr-o cratita, am pus si ceva apa (ochiometric, la mine asa functioneaza toate retetele) si am pus la foc. Pentru ca aveam si alte activitati prin bucatarie, am cam uitat de ele si m-am trezit cand am simtit mirosul de ars :D Apa se evaporase cu totul si nucile erau frumos lipite de oala mea curata. Ok, mi-am zis, si-asa n-aveam treaba, ce-mi strica un frecat de oale? Spre surpriza mea, s-a curata super super usor! La ditamai arsura aia ma gandeam ca o sa am de frecat vreo doua zile. Ei bine, am curatat oala in 5 minute, nici nu mi-a venit sa cred. Deci da, sa traiasca!

Am mai facut lichid, de data asta fara peripetii, si am pus si putin ulei de lavanda, sa alunge mirosul intepator. Am blenduit si nucile, deci a fost mai mult pasta. L-am folosit la vase si la spalat frigiderul, mi-a placut mult cum curata. Ia un pic de timp preparatul, dar merita.

Imi pare rau ca n-aveam nucile asta vara, cand ne-au invadat furnicile cu aripi baia. Dar cum asta s-a intamplat si anul trecut, deduc ca asa le place lor sa faca in fioecare an, asa ca pentru vara viitoare le pregatesc niste insecticid din nuci. Poate asa ne lasa-n pace.

Pe post de sampon nu le-am folosit, noi avem amandoi parul lung si pretentios, asa ca deocamdata nu ma incumet. Dar daca raman fara sampon...macar stiu ca am o solutie :)

Ma bucur mult ca am primit nucile astea cadou si ca le pot folosi la mai mult decat doar spalat haine. Chiar imi plac si e o varianta super ok pentru cine nu vrea sa mai fie inconjurat de atatea chimicale. Ca oricum le avem in mancare si-n aer :D.
Multumesc!

ralu'

Leu Stare de spirit : Moody

Sus In jos

Review la nucile de sapun

Mesaj  ludmila007 la data de Sam Sept 11, 2010 12:58 pm

iata ca am ajuns si eu pe ultima suta de metrii . Dupa ultimele peripetii cu aparatul foto, uitatul parolei, si blocarea calculatorului, imi scriu si eu parerea cand mai sunt 15 min si se incheie ziua.
In prima zi cand m-am hotarat sa fiu mai harnica, am spalat 3 ture de rufe la masina din care primele au fost ale bebelusei. nu stiu dece nu pot sa pun pozele. unele dintre ele aveau pete de fecale. am uitat sa pun uleiul precum am mai zis, dar cand leam scos din massina am exlamat: amazing. petele au disparut. ma simteam ca la televizor, cand apar reclamele si tanti aia sta cu rufele curate in mana si zambeste toata de bucurie ca petele aui disparut Chiar, nu faceti si o reclama pe posturile nationale cu nucile. sunt sigura ca una dintre noi ar accepyta cu placere.
si a2a tura, cu lenjeria de pat au iesit curate, si a3a tura cu hainele baietelului meu supranumit "duracel" au iesit curate. la fiecare spalare am pus bicarbonat in comp. de detergent, si otet in cel de balsam.
deci. a2a zi mi-am facut sampon. nu merge sa pun nici filmul. oh
am luat din spatele blocului menta si urzici, si am facut infuzie. am pus cu solutia de nuci, si am adaugat sare grunjoasa. foarte bine a fost cu el, desii senzatia a fost... na, fara spuma. am realizat ca suntem dependenti de spuma din cosmetice.
a3a zi am facut solutia de vase amestecata cu jumatate de lamaie, si am spalat foarte bine vasele, chiuveta si mobila de bucatarie. dar ma usturat mainile ca aveam o rana.
abia a 2a zi am facut pasta si mi sa parut ca mam simtit eu mai bine, deoarece avea consistenta aceea, care ptr mine conteaza. am facut si solutie antigoange si sper ca afunctionat ca ,,, cand m-am trezit noaptea si m-am dus la baie nu m-am mai intalnit cu niciuna ( de obicei ma intalneam cu una ).
sunt multumita de ele si le-am recomandat si la prietenele mele.
deci. mai vreau. cand se gata astea , daca nu castig la concursul asta... o sami cumpar. multumesc ptr ocazie inca odata.
ludmila007

Berbec Localizare : Timisoara
Stare de spirit : se poate si mai bine

Sus In jos

Re: Recenzii Nuci de Sapun

Mesaj  ludmila007 la data de Sam Sept 11, 2010 1:06 pm

acum pun si pozele. sper sa mearga
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
hihi. a mers. astea sunt hainutele murdare de c...
si acum de la prepararea samponului. astai infuzia.
ludmila007

Sus In jos

Mesaj  ludmila007 la data de Sam Sept 11, 2010 1:45 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
asta-i de la fabricarea samponului. vreau sa spun ca a curatat foarte bine desii senzatia a fost ca ma spal cu apa.. va spun ca sigur a spalat bine ptr ca eu am un par lung pana la sold si cret, si cu o seara inainte mi-am pus in cap o maioneza, si am adormit cu punga in cap. deci i-am dat de lucru samponului, nu l-am menajat.
am pus mai multe posturi deoarece nu am putut sa editez pe primul, si filmuletele nici n-am crezut ca o sa se mai incarce. si acuma mi dau seama ca n-am pus pozele cu hainutele gata spalate. stiti voi: inainte si dupa Dar asta e. trebuie sa ma credeti pe cuvant. ma duc la culcare
ludmila007

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Sam Sept 11, 2010 2:18 pm

E a treia oara cand incerc sa scriu pacatosul asta de mesaj poate e cu noroc.

Deci ...
De ce bio? De ce Nuci de Sapun?
Dupa ce ne-am mutat la tara, la casa, cu fosa in curte, am citit, m-am documentat si am aflat ca avand dren la fosa trebuia sa trec pe detergenti bio-friendly. Am intrebat la firma de la care am cumparat fosa si raspunsul a fost naucitor: Puteti spala cu orice atat timp cat nu folositi soda caustica bang
Oricum nu as fi spalat cu soda, nici macar clorul nu face parte din gama de detergenti pe care ii folosesc pentru ca suntem o familie cu muulte alergii dar sincer ma asteptam la mai mult decat un slogan in brosura de vanzare a fosei .
Nucile de Sapun pareau un raspuns pentru problema detergentilor de rufe, partea de detartrare si degresare rezolvand-o cu otet, lamaie si chiar cenusa.
Si asa cum mi-am propus, principalul test a fost cel al spalarii in masina de spalat, unde am folosit 10 nuci (20 de jumatati) si bicarbonat de sodiu pentru albituri la 50 de grade, tot atatea fara bicarbonat pentru prosoape la 60 de grade, si 15 nuci pentru o perna de puf la 40 de grade.

Rezultatul a fost peste asteptarile mele . Lucurile au iesit mirosind a levantica din masina si a curat si soare dupa ce s-au uscat pe sarma inclusiv perna pe care au botezat-o puii de pisica si pe care in alte conditii as fi aruncat-o direct la gunoi.

Execeptand mici dubii si nelamuriri pe care le mai am privind spalarea la 30 de grade aceasta campanie m-a convins si chiar de ar fi sa le folosesc doar partial acestea nu vor mai lipsi din casa.
Rezultat test: SUPER

Desi principalul scop al participarii mele aici a fost legat de spalarea lucrurilor am incercat si alte variante ... nu inca pe toate

In ciuda regulii de a spala de mai multe ori cu acelesi nuci, am preferat ca cele folosite o data sa le adun pentru a face din ele un detergent lichid pe care l-am folosit atat la vase cat si la spalari manuale mici.
Din pacate, nu am avut rabdare, sa fierb suficient de mult nucile ramase dupa ce am facut sapunul lichid pentru a le transforma in pasta si aceasta nu mi-a reusit ... inca insa fulgii fierti ce nu au fost suficient de moi pentru a-i face pasta i-am folosit la spalatul vaselor si pot spune ca am fost foooarte multumita. Au spalat usor, fara frecare si inmuiere prealabila o cana de sticla in care tinusem lapte de vaca ( de tara) si farfuriile din care mancasem cu ore inainte oua ochiuri prajite.
Si pentru ca e vorba de o testare, cu bune si rele, motivul pentru care nu am avut rabdare sa fierb suficient de mult nucile a fost mirosul rezultat la fierbere data viitoare voi sti sa nu mai fierb nucile seara cand nu pot deschide geamul larg

Si ultimul dar nu cel din urma test: Praful de Nuci de Sapun.

Pentru demonstratie va voi prezenta chiuveta din baia de serviciu, unde se spala copiii cand vin de afara, unde ne-am spalat noi care de o saptamana mesterim in casa cu bait culoarea mahonului si lac
INAINTE

IN TIMPUL SPALARII

DUPA

E de mentionat ca nu a necesitat frecare insistenta si nici mai multe maini...

Stiu ca am ramas datoare cu spalatul covoarelor, dar nu am facut-o inca si sper din tot sufletul ca vremea imi va permite sa o fac saptamana care urmeaza.
Oricum revin cu comentarii chiar daca campania se va fi terminat.

Nu stiu despre voi, dar eu sunt convinsa si unii dintre voi stiu ca nu sunt o persoana usor de convins.

Ma opresc aici, nu de alta dar scriu de o ora si in curand imi face bucata netul si ma lasa fara bunatate de mesaj ... iar.

Noapte buna tuturor si multumesc pentru oportunitatea de a cunoaste acest produs.

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  made-in-brasov la data de Sam Sept 11, 2010 4:33 pm

Buna seara si dela mine in ceasul al 13-lea :)

In scurtul timp pe care l-am avut la dispozite, pot sa spun ca nu prea am reusit sa fac multe experimente. As fi dorit sa optimizez folosirea nucilor de sapun, dar ... nu prea am mai avut pe ce :) Am spalat totul, si nu mai am nimic murdar pe care sa le incerc :D Sunt in casa numai rufe la uscat, si diferite sticlute cu preparate. Eu am testat nucile la:
1. spalatul rufelor
2. spalatul vaselor
3. sampon de par

1. Pentru spalatul rufelor, am folosit intai saculetul cu nucile intregi. Am spalat rufe albe si colorate. La albe am pus o lingura de bicarbonat. Nu am folosit uleiul la masina de rufe, deoarece am vrut sa observ exact mirosul pe care il au nucile. Rufele colorate au iesit ok, cele albe .... nu prea albe. Eu folosesc masina cu bule, care nu incalzeste apa, ci o ia exact la temperatura care vine din centrala, si m-am gandit ca probabil nu a fost apa destul de fierbinte. Am facut apoi solutie de curatare din 20 de nuci, si 400 ml apa fiarta, fierbinte. Am bagat la blender, si a iesit un shake de nuci de sapun :) Am pus in masina de spalat rufe solutie cam cat echivalentul a 4 nuci, si am adaugat 2 linguri de bicarbonat. Am spalat rufe albe, si rezultatul a fost vizibil muuuuuuuuuuuult mai bun. Rufele albe au iesit f albe, si extraordinar de frumos parfumate, cu toate ca nu am folosit uleiul. Din nefericire, zonele dificile precum sosetele si mansetele hainutelor cu care iese fetita mea la joaca, nu au iesit complet curate. Petele si zonele foarte murdare nu se curata perfect Ce m-a mai surprins pozitiv a fost ca rufele au iesit moi, si nu fac cute, ca si cum ar fi tratate cu balsam.
2. spalatul vaselor cu solutie de nuci a decurs foarte usor. Sincer, nu am avut la ce sa le pun la incercare prea greu. Farfuriile si tacamurie s-au spalat foarte bine
3. M-am spalat pe cap de doua ori cu solutie de nuci, o data facuta cu apa fierbinte, a doua oara solutia fiind si fiarta. In timpul spalarii, senzatia a fost ca ma spalam cu apa. Singura diferenta era gustul. Mi-a ajuns si pe buze, si e foarte amar. brrrrr. Prima oara am pus si nuci macinate, si nu mi-a placut ideea de a avea pericolul infundarii tevilor. A doua oara am folosit doar solutia strecurata. In ambele cazuri, rezultatul a fost NIMIC. Dupa uscare, parul meu arata la fel de murdar, imbacsit si parca "prafuit"

Ca o concluzionare, parerea mea este impartita. Sunt si parti bune, si mai putin bune in folosirea nucilor de sapun.
1. Plusuri:

• Produs ecologic, natural, economic
  • Rufele spalate cu nuci de sapun au un miros proaspat foarte placut
  • Rufele spalate cu nuci de sapun sunt moi, ca si date cu balsam
  • Este o foarte buna solutie pentru spalarea rufelor usor murdare
  • Este o foarte buna solutie pentru spalarea vaselor

2. Minusuri:
[list][*] Fierberea lor emana un miros ca de borhot, nu prea placut
[*] Nu sunt destul de eficiente pentru spalarea rufelor foarte murdare, a zonelor precum mansetele, sau sosetele copiilor.
[*] Nu am obtinut rezultate satisfacatoare la spalarea parului cu solutie de nuci.

Multumesc inca o data Simonei pentru oportunitatea pe care mi-a oferit-o in aceasta campanie de testare. Eu am devenit un fan al nucilor de sapun, chiar si cu micile neajunsuri. Intentionez sa fac un detergent natural de rufe si sa folosesc nucile de sapun in el, insa nu am avut suficient timp sa duc la capat acest proiect. Probabil ca la spalarile mai grele, eficienta creste daca i se adauga si sapun natural de rufe, eu asta sper ... dar .. ramane de vazut. Va voi anunta cat de curand daca imi reuseste experimentul.

Sper ca nucile de sapun sa se vanda bine, si ca tot mai multi dintre noi sa ajunga sa le foloseasca zilnic, pentru ca sunt cu adevarat un produs de cinste Pe mine m-au impresionat foarte placut

made-in-brasov

Localizare : Brasov

http://made-in-brasov.blogspot.com

Sus In jos

Recenzii Nuci de Sapun

Mesaj  nedeia la data de Sam Sept 11, 2010 11:45 pm

ca neparticipanta la aceasta campanie de testare, as vrea sa imi spun si eu parerea pe aici (din nou)

Cum mi-ma exprimat optiunea de a ma inscrie mult prea tarziu, mi-am procurat nucile pe alte cai, de la alt producator, si anume francezii de la Karawan (mi le-a adus o prietena care a venit din franta).

Iata ce am facut eu cu aceste nuci pana acum ;)

1. spalare simpla la 40 de grade, 60 de grade si chiar 90 de grade :D

Am umplut saculetul cu nuci cu vreo 15 jumatati . Stiind ca sunt economice am zis sa trec de limita sugerata de regula (mi-era si teama la inceput - daca nu sunt suficiente?). rufele spalate la 40 de grade au iesit mirosind a curat si asta mi-a placut foarte mult. Nu am incercat sa le inalbesc, am vrut sa vad care este rezultatul "la prima mana". Cum de o buna bucata de vreme eu nu mai folosesc balsam de rufe (pentru ca spal rufele copilului cu ale noastre), ba chiar adaug inca un ciclu de clatire la final , m-am bucurat sa vad ca am facut si economie la apa, la curent si la substantele nocive care raman in rufe.

Spalatul rufelor la 60 de grade, albe, a dat si el rezultate foarte bune. Cu toate ca am remarcat ca albul nu era sclipitor, acest lucru nu m-a deranjat. Am stiut ca este un rezultat normal.

Spalatul la 90 de grade cu uscare a rufelor albe mi-a dat un pic de emotii: saculetul cu nuci a ramas incalcit intr-un cearceaf alb, iar dupa intregul proces de spalare si uscare, am gasit o pata galbuie-maronie acolo unde se aflau nucile.

lectie invatata1

sfantul bicarbonat - de acum voi folosi bicarbonat la fiecare spalare de haine albe.

a treia runda de haine la 40 de grade s-a molipsit si cu o lingura de bicarbonat. Aici am spalat hainele cele noi ale fetitei, cam jumatate de masina, cu 10 nuci in punguta, fara nici un fel de ulei esential. Nici o pata de la saculet (ura), rufele sunt moi si pufoase la atingere (am folosit si programul de uscare). O sa mai spal azi haine negre cu acete nuci, care au trecut si prin procesul de uscare, sa vedem cum spala.

lectie invatata 2

hainele sunt atat de placute la atingere ca nu mai am nevoie de otet pentru a le inmuia

2. spalare cu adaps de ulei esential de lavanda si tea tree la 40 de grade, 60 de grade

La fel ca la punctul 1 - rufe curate si incredibil de parfumate cand le scoti din masina. Tea tree este de departe favoritul meu numarul unu, mi-am mai luat 4 sticlute . Dezavantaj: dupa uscare nu mai ramane nici urma de parfum. Totusi, pentru placerea mea olfactiva , il voi mai folosi picurat pe saculet din cand in cand. chiar daca mirosul e efemer.

lectie invatata 3

uleiurile esentiale folosite pentru a parfuma rufele nu prea au efect dupa uscare

3. decoct de nuci de sapun

prima data cand le-am fiert nu imi venea sa cred - mirosul era groaznic!!! am stat cu geamul deschis si nu am folosit lichidul decat pentru a vedea cata spuma face la vase (nu foarte multa, imi era greu sa il aplic; si oricum facusem tare putin).

a doua incercare a fost mai viteaza: Am luat toate nucile pe care le folosisem in procesul de spalare a rufelor de pana acum (nu am aruncat nimic, am fost fata strangatoare!), le-am pus in vas alaturi de 500ml de apa, a fiert cat a fiert pana a scazut pe la 400, apoi am mai adaugat pana la 750 si am fiert iarasi pana a mai scazut un pic. Fiind nuci foarte multe (desi majoritatea erau folosite de 3-4 ori) am fost surprinsa sa descopar un lichid foarte concentrat (culoarea maronie patrunzatoare), iar mirosul nu m-a mai deranjat atat de mult. Am strecurat lichidul intr-o sticla , nucile ramase le-am pus in blender.

a. decoct de nuci pe post de detergent lichid
o parte din detergent a mers in formele de gheata in congelator, o parte amestecat cu ulei volatil de portocale in galeata cu mop, o parte sta si acum in frigider.

am curatat multumitor parchetul si gresia cu solutia. mirosea placut prin casa a portocale, dar nu o sa mai repet experienta pentru ca mi-am cumparat un mop care sterge totul folosind aburii.

detergentul congelat a mers folosit astfel:
- cate 2-3 cuburi direct in masina de spalat (pe langa saculetul cu nuci) pt spalari la 40 sau 60 de grade
- cate 2-3 cuburi puse la dezghetat intr-un vas, alaturi de o jumatate de pahar (sau un pahar intreg) de lichid concentrat, si api turnate in recipientul de detergent al masinii de spalat.

lectie invatata 4:
ideea cu decoctul este foarte folositoare pentru ca se evita astfel formarea de pete daca saculetul cu nuci ramane prins pe undeva; din pacate necesita foarte mult timp prepararea acestuia, si trebuie sa fii cu ochii pe vasul in care fierbi nuci - la primele clocote o sa dea spuma pe-afara

b. nuci pasta pentru curatat
nucile care au ramas dupa fierbere au ajuns imediat in blender si s-au transformat intr-un fel de pasta. Deoarece erau cam ude, s-a format si foarte multa spuma, ceea ce a fost deranjant, iar nucile nu s-au macinat perfect

lectie invatata 5:
lasati nucile la uscat inainte de a va juca cu blenderul cu ele

pasta aceasta a mers la incept pentru spalarea catorva vase. nu erau cele mai pline de grasime, dar rezultatele au fost multumitoare. Partea neplacuta - foarte multe resturi micidenuci raman infipte in burete, trebuie sa curat chiuveta dupa. parfum ioc- parfum de nuci fierte, intepator-acrisor.

am decis sa iau o lamaie, saii scot coaja si nucile si sa o blenduiesc si pe ea. zis si facut. am mai decis sa blenduiesc pasta de nuci cu lamaia si bicarbonatul. si BUM!!!!

lectie invatata 6:
nu faceti combinatia de mai sus. reactia chimica este aceea de bomba, creste volumul compozitiei uimitor de mult :))). ce-o fi fost in capul meu? oricum, dupa ce am curatat gresia si masa si blenderul de solutia care a sarit in toate partile , am continuat experimentlele

pasta aerata precum ciocolata binestiuta a fost folosita imediat la curatatul chiuvetei de la bucatarie (inox anticalcar, din aceea cu model mic si in relief) si a cazii (fonta, reemailata). Nu am fost foarte multumita de rezultatele pe chiuveta, dar cred ca eu nu am insistat cat s-a cuvenit pe zonele dificile, fiind inca sub "socul" bombei de mai devreme. Cada a fost curatata in mod multumitor, nici acolo nu am insistat prea mult.

lectie invatata 7:
de cautat reteta de facut o pasta mai adecvata curatarii. poate totul incepe de la folosirea nucilor uscate si macinate, nu umede asa cum am facut eu[/i]

====================

Ceea ce nu ma facut inca dar urmeaza:
- curatare de geamuri - am pulverizatorul pregatit pentru solutia incalzita de decoct de nuci
- insecticid - peste o saptamana -doua, abia am dat prin baie cuspuma raid pentru ca ne invadasera gandacii de la vecini in itmpul cat am fost plecati in concediu
- sampon - aici folosesc un sampon solid (sapun ) cu pelin, ricin si alte minunatii, si nu as incerca altceva, mai ales ca a inceput sa imi cada parul dupa nasterea de acum 4 luni.
- detergent lichid de vase. pentru ca este prea lichid, va trebui sa gasesc o varianta de a il mai ingrosa. asa risc sa il pierd printre degete si prin burete . Am inteles ca glicerina vegetala as fi foarte buna, de vazut.

=====================

Si concluziile testerului neoficial :-))

PROs:
- foarte prietenoase cu mediul inconjurator
- economie la apa si energie electrica
- refolosibile - deci economice
- folosibile si dupa ce au fost refolosibile - excelent!
- zero alergii de piele
- excelente pentru a spala hainele bebelusilor
- miros placut, neutru, al hainelor, placute la atingere
- versatilitate in folosire (asa cum sunt, praf, decoct, pasta)
- sunt amuzante, si curatenia in casa nu e in general vesela :-). spaland totusi cu un produs natural, o fac mai cu drag si spor

CONs:
- fiind un produs natural si nu unul de sinteza nu sunt eficiente ca detergent de scos pete dificile, folosirea adjuvantului (sare inalbitoare sau bicarbonat) este necesara. totusi, acesta este un semi-contra, pentru ca aici combinam si ideea de ecologic si environment-friendly, care este un PRO
- mirosul neplacut din timpul fierberii poate deranja nasurile fine (mai ales ale sotului - "iar faci fierturi din alea de intra in toata casa?")
- mult mai multa munca de depus in crearea alternativelor la detergentii din comert. nu radeti, ia mai mult timp sa faci decoct, pasta si praf decat sa intinzi mana pana la raft sa iei 3 recipiente diferite. pentru persoanele cu lipsa de timp acest amanunt ar putea sa conteze. totusi, daca le folosesti doar pentru a spala rufe cu saculetul de in, munca e aceeasi - pune nuca, scoate nuca. Advanced level e problema.

Concluzia mea?

CU SIGURANTA AVEM UN CASTIGATOR PENTRU RUFE
mai am de invatat sa fac pasta de curatat rufe si instalatii sanitare, dar mai scormonesc netul.

In speranta ca nu v-a deranjat sa imi scriu review-ul, chiar daca nu am fost inclusa in campanie si chiar daca am testat alta marca de produs si nici n-am facup poze :-)

Nedeia
nedeia

Capricorn

http://nedeia.breslo.ro

Sus In jos

Mesaj  nucidesapun la data de Dum Sept 19, 2010 7:00 am

"In speranta ca nu v-a deranjat sa imi scriu review-ul, chiar daca nu am fost inclusa in campanie si chiar daca am testat alta marca de produs si nici n-am facup poze :-)"

Nedeia iti multumesc pentru review. Ma bucur ca sunt din ce in ce mai multe persoane care descopera benefiicile utilizarii lor, indiferent de marca aleasa si sunt dispuse sa impartaseasca acest lucru, chiar daca stiu ca nu vor primi un premiu pentru asta.

Taate cele bune

Simona

nucidesapun

Fecioara

http://www.nucidesapun.ro

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Lun Sept 20, 2010 3:22 am

nucidesapun a scris:"In speranta ca nu v-a deranjat sa imi scriu review-ul, chiar daca nu am fost inclusa in campanie si chiar daca am testat alta marca de produs si nici n-am facup poze :-)"

Nedeia iti multumesc pentru review. Ma bucur ca sunt din ce in ce mai multe persoane care descopera benefiicile utilizarii lor, indiferent de marca aleasa si sunt dispuse sa impartaseasca acest lucru, chiar daca stiu ca nu vor primi un premiu pentru asta.

Taate cele bune

Simona

Multumesc frumos pentru aprecieri :-) Clar sunt un fan al produsului, i-am dat si maica-mii vreo doua sute de grame sa se joace cu ele, astept si impresia ei :D
nedeia

Capricorn

http://nedeia.breslo.ro

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Sept 20, 2010 2:51 pm

te-ai gandit sa bagi in mopul tau H2O? Bineinteles foarte bine filtrata...

Pe mine ma uimeste cat de bine spala gresia din bucatarie. La noi se murdareste ingrozitor. Intrare de afara, nimeni nu se descalta, mai cad esturi de mancare si ziua nu spal ca se usuca greu si Lucas aluneca.

Spala excelent!!!

Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Nuci de sapun

Mesaj  mandrutaa la data de Joi Oct 14, 2010 5:46 am

Eu am participat la un concurs, si prin simpla inscriere ni se trimitea un saculet de nuci de sapun pentru a le testa (...). Nu mai auzisem niciodata de asa ceva, si mi s-a parut interesant mai ales ca detergentii pentru bebelusi mi se pareau exagerati la pret. Bebelusul meu , slava Domnului nu a avut alergii sau alte reactii la detergent, asa ca nici nu am avut nevoie de un detergent sofisticat. Am testat nusile si mi s-au parut ceva extraordinar! E drept uneori m-am mai indoit de eficacitatea lor, dar avand in vedere ca am incercat acelasi lucru cu ariel si granulele care scot pete ariel si rezultatul a fost acelasi, sunt extraordinare. Eu le-am folosit pana acum numai la spalat rufe, dar sper sa ma invrednicesc sa le folosesc pentru toate scopurile posibile.
Din punctul meu de vedere sunt super si economice. Eu am luat acel praf sodasan (parca) si e ok, dar am inteles ca se spala la fel de bine si cu bicarbonat de sodiu (eu am vrut ceva bun pt bebe). In plus lasa rufele super moi! Nici nu va vine sa credeti.
Il recomand tuturor! Chiar este
bun!

Mesaj editat de Admin.Mandruta este a doua oara cand iti editez un mesaj pentru reclama.Citeste regulamentul forumului.Data viitoare primesti avertisment.

mandrutaa

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum