Ne vaccinam copiii sau nu?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Ne vaccinam copiii sau nu?

Mesaj  Berta la data de Mier Sept 01, 2010 1:23 pm

Apropo de (f)utilitatea vaccinurilor si de populatii care n-au vazut un vaccin neam de neamul lor, va supun atentiei cazul "nemuritorilor" din Valea Hunza, care traiesc si pana pe la 140 de ani, bine mersi, fara vreo boala din cate macina vietile societatii "civilizate". Unde mai pui ca asa matusalemici, mor cu toti dintii in gura... Numai ca ei nu sunt nici vaccinati si nici "alimentati stiintific" cu nush' ce formula de lapte praf de pe raftul supermarketurilor, ci sunt alaptati la san pana la 6-7 ani...
De meditat si aviz amatorilor de vaccinuri in locul intelepciunii Mamei Natura!...

"Intreaga omenire se afla in fata unui miracol care sfida regulile stiintei oficiale. Oamenii care traiau de milenii in acest loc uitat de boala, suferinta, tristete si stres, atingeau varste incredibile, se bucurau de o stare a sanatatii nemai-intalnita nicaieri in lume si puteau procrea la varste la care cei mai multi occidentali zaceau deja in sicrie. Astazi, misterul Vaii Hunza si al locuitorilor este la fel de mare, in ciuda sutelor de investigatii si cercetari stiintifice. Beatitudinea uluitoare a acestui loc, suprapusa longevitatatii deja proverbiale a locuitorilor sai, pare sa ascunda, in continuare, secretul Frumusetii fara Batranete si al Vietii fara de Moarte...

Volumul "Hunza: Secrets of the World's Healthiest and Oldest Living People" relateaza despre un tinut indepartat unde oamenii nu sufera de bolile comune populatiilor occidentale sedentarizate si consumatoare de alimente nocive. In Hunza, nici macar cei mai batrani oameni nu sufereau de Parkinson, colesterol marit, boli de inima, cancer (cancerul este totalmente necunoscut in randul lor), artrita, carii dentare, afectiuni ale vezicii urinare, diabet, tuberculoza, hipertensiune arteriala, alergii, astm, boli de ficat, constipatie, hemoroizi sau alte sute de afectiuni care vin ca o ironica nota de plata pentru noi, cei "civilizati, avansati tehnologic si atotstiutori in ignoranta noastra educata".

In Hunza nu exista spital, farmacie, azil de nebuni, sectie de politie, inchisori, crime sau cersetori. Iar asta nu din cauza ca acesti oameni sunt prea « barbari » sau saraci sa le construiasca, ci pentru ca nu au existat niciodata, iar societatea hunzakutilor nu are pur si simplu nevoie de aceste avanposturi ale "omului civilizat". Credeti sau nu, dar aici se intalnesc la tot pasul batranei si batranici simpatici care nu mai tin minte cand anume s-au nascut, dar care au varste de 120-140 (!) ani, conform masuratorilor si analizelor de ultima ora."

In locul "vitaminelor" din farmacie si a "vaccinurilor", hunzakutii au descoperit scretul longevitatii plina de sanatate si putere de munca, printr-o dieta demna de niste "nemuritori"... Mai aminteam candva pe aici despre rolul preventiv si curativ al caiselor si samburilor de caise. Iata ca traditia lor multimilenara confirma aceasta teorie...

"Daca in anotimpul rece aveau o dieta foarte bogata in grasimi animale, odata cu venirea primaverii, alimentatia lor se schimba in mod radical.

In primul rand, o mare parte a alimentelor sunt consumate crude, fara a fi gatite sau prelucrate in foc. Vegetalele sunt mancate pe loc, imediat ce sunt culese. De fapt, in anotimpul cald, masa zilnica se compune din peste 80% legume si fructe consumate crude. La o analiza stiintifica a reiesit ca hunzakutii beneficiaza de 40% calorii din cereale nedecorticate, 30% calorii din legume, 15% calorii din fructe, 10% din leguminoase si doar 1% din alimente de provenienta animala.
Unul dintre secretele longevitatii de invidiat a bastinasilor consta in consumarea in cantitati imense a caiselor. Caisul este unul dintre putinii pomi fructiferi care s-au putut adapta la asprimea climei din regiune. Caisele sunt mancate crude in anotimpul cald, iar cantitatile care nu pot fi consumate sunt pregatite pentru iarna intr-un mod original. Caisele ramase sunt taiate in doua si puse la uscat pe tavi uriase de lemn, care sunt urcate apoi pe acoperisul caselor pentru ca soarele timid de vara sa conserve principiile active, vitaminele si mineralele din valoroasele fructe. La fel sunt preparate si ciresele sau prunele. Samburii de caise sunt sparti, iar miezul este strans cu mare grija. Dupa ce este uscat tot la soare, miezul samburilor este macinat intr-o faina din care femeile Hunza pregatesc aluat pentru paine si prajituri traditionale. Caisele contin mari cantitati de vitamina B-17 un excelent element natural impotriva cancerului.

Un alt secret al longevitatii rezida, probabil, in modalitatea "neortodoxa" prin care localnicii isi gatesc traditionala "Paine Hunza". Pentru relizarea acestui aliment miraculos, bastinasii macina in piatra boabe de grau, orz si hrisca. Faina rezultata este amestecata cu ulei de canola, miere, melasa, lapte de soia, sare de mare, scortisoara, nucsoara, suc proaspat de lamaie si portocala, oua, ulei de masline, praf de curry, patrunjel, ghimbir si banane uscate, multe dintre aceste ingredinte fiind obtinute de bastinasi in urma trocului. Painea rezultata este coapta pe jumatate in tipsii mari de metal. Traditia cere sa fie coapta doar pe jumatate, astfel incat principiile active, vitaminele si nutrientii sa nu fie distrusi de temperaturile mari din cuptor.

Poate ca intreg secretul sanatatii si longevitatii acestor oameni sta, de fapt, in simpla si banala apa. Cu un singur amendament necesar: apa bauta de hunzakuti provine din izvoarele care o aduc din ghetarul Ultar. Analizele de laboratoar au aratat ca apa din ghetarul Vaii Hunza este foarte bogata in potasiu si cesiu, din acest motiv apa pura bauta de bastinasi este o apa foarte bogata in metale active/alcaline care, in ultima instanta, previn apartitia cancerului.

Pana cand stiinta va dezlega cu adevarat misterul longevitatii acestor oameni, intr-o vale ascunsa din Himalaya, boala si batranetea vor fi sfidate in continuare. Atat timp cat vor fi respectate traditiile si obiceiurile stravechi din acest colt uitat de lume."

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sa fie cu folos si spre luare aminte, la cate "pandemii" si vaccinuri cicatelea "salvatoare", incearca unii sa ne vare pe gat pe nemestecate! Va urez tuturor, sanatate, tinerete fara batranete si viata fara de moarte...

Sursa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Berta

Balanta

Sus In jos

Re: Ne vaccinam copiii sau nu?

Mesaj  marle la data de Vin Oct 29, 2010 12:17 am

foarte frumos ce spui tu si ce exista acolo departe, dar din pacate traim in alta parte decat ei si ne confruntam cu alte probleme decat ei......stres, poluare...etc, etc
deci.....e cu 2 taisuri si treaba asta cu vaccinurile astea!!!

marle

Taur Localizare : AI
Stare de spirit : superba mamicuta

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Oct 31, 2010 6:50 am

Eu personal nui-ammai facut vaccinul de un an si ncii ROR=ul. MF l-a trecut ca facut ca il trece in fisa apoi vine la vaccinuri. Eu tot l-am refuzat ca era tot cu febra dupa incidentelele de anul trecut si pana la urma a ramas asa.

Ma bucur ca sunt trecute deoarece la gradi cu program prelungit fetitei mele i-au cerut schema cu vacinuri. Deci suntem acoperiti :)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  madimih la data de Dum Oct 31, 2010 9:57 pm

nici eu nu le-am facut decat pana la 6 luni, cand am inceput sa ma informez mai mult.
Eu am mers mai mult pe teama de a-i da peste cap sistemul imunitar inca in formare.
Voi relua ideea vaccinarilor peste vreo 5 ani.
madimih
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Lun Noi 01, 2010 3:36 am

mai, nici eu nu le-as face toate! nu as fi facut niciunul daca nu era prostia asta ca nu-i accepta la cresa/gradi fara vaccinuri facute...
ce bine ar fi daca as avea cum sa "o combin" pe dr de fam sa ne treaca si noua ca "facut" vaccinul de 1an si 3luni...
ce tampenie!!!ar trebui sa avem dreptul de a alege!!din moment ce nu-i primesc la gradi fara ele...
AndreEa

Balanta Localizare : Brad/Timisoara

http://bijuteriihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum