Candidoza si ciupercutele din timpul sarcinii...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Candidoza si ciupercutele din timpul sarcinii...

Mesaj  SuperbParinte la data de Mar Oct 20, 2009 1:20 pm

Desi mie nu-mi plac ciupercile, m-am pomenit ca sunt chiar cultivatoare de ciuperci fara stirea mea...

Al naibii, ca n-am avut niciodata si acuma, pac. Cine le-a avut stie ca sunt al dracului, ca vin si pleaca si ca sunt iutzi si puturoase.

Ca sa nu recurg la antimicotice, homeopata mea in colaborare cu ginecologul mi-au prescris urmatoarele (si se pare ca, dupa cateva saptamani de consecventa, a functionat):

1. Dieta alimentara, evitarea zaharului de orice fel si a alimentelor care contin zaharide (paste, faina alba, fainoase, cartof etc.)

2. Supozitoare cu usturoi pregatite homeopatic: dilutie de D6 cu Allium Sativum (nu este produs gata trebuie pregatit la farmacie) 10 zile in fiecare seara

3. Alternativ o cura bazica cu prafuri bazice, 1/4 l pe zi

4. Dupa cura cu Allium Sativum, 10 zile cu supozitoare cu ulei esential de cimbru (miroase sublim, tocmai acolo unde nu se poate da cu nasul...) tot asa preparate la farmacie, luate seara (vaginal)

5. Dupa, pentru refacerea mucoasei, o cura cu

1 seara apa de baie cu 1/2 kg de sare de mare (sau orice sare) dupa aceea un pansament vaginal cu iaurt de casa (sau cat mai bio si natural!)

a doua zi seara baie / iaurt
a treia zi seara baie / iaurt
a patra zi seara baie si gata

E destul de intensa cura asta, dar a dat rezultate, la mine a iesit la laborator: fara ciuperci...Pacat ca ma obisnuisem cu ele

SuperbParinte

Sus In jos

Re: Candidoza si ciupercutele din timpul sarcinii...

Mesaj  Lore la data de Joi Oct 22, 2009 9:03 pm

Bine ca ai scapat de ele. Aio scapat?

Ca la o nastere naturala nu stiu cat e de bine cand copilul trece prin pelviera genitala sa treaca cu fata printr-o cultura de candida Cu atat mai mult ca nici nu cred ca ii vei pune nitrat de argint in ochisori, sau?
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Joi Oct 22, 2009 10:06 pm

Lore a scris:Bine ca ai scapat de ele. Aio scapat?

Ca la o nastere naturala nu stiu cat e de bine cand copilul trece prin pelviera genitala sa treaca cu fata printr-o cultura de candida Cu atat mai mult ca nici nu cred ca ii vei pune nitrat de argint in ochisori, sau?

Am scapat aacuma si mai fac un laborator oricum inainte de nastere.
Nitratul de argint nu se mai da la noi, e interzis dar se dau alte picaturi, numai ca doar in caz de streptococi sau tripper, nu si la ciuperci.

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Oct 22, 2009 10:28 pm

Ai idee de ce? Risc de orbire? CE spun medicii de acolo despre Nitratul de Ag?
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Joi Oct 22, 2009 11:51 pm

Nitratul de argint se folosea (in Germania nu e interzis dar nu-l mai foloseste aproape nimeni mi-a zis moasa) doar ca si profilaxa impotriva infectiei nou nascututului cu gonoree/ blenoragie .

Din cauza multor efecte secundare si a statisticii proaste s-a decis ca sa nu mai folosesca solutia asta ca profilaxa (in cazurile de infectie cu gonococi si tratament cu nitrat de argint , 48 % din nou nascutii tratati au avut efecte secundare la tratament sau tratamentul a rams fara succes)

In rest, daca parintii doresc profilaxa atunci se folosesc solutii uleioase cu gentamicina sau penicilina, si ele destul de controversate dar nu atata de daunatoare.

Ce stiu de la moasa mea (noi ne-am decis sa nu dam nimic) e ca:

1. inainte de nastere se face oricum laborator pentru gonococi la mama si tata! deci in lipsa de infectie no profilaxe (sunt cazuri foarte foarte rare in care bebelusii se infesteaza nu la mama ci in spital, la noi nu e cazul)

2. termenul de incubatie e max.4 zile, daca la un nou nascut de 4 zile descoperi conjunctivita se trateaza autormatic cu antibioticul pe care l-ar fi luat profilactic (asa incepe infectia gonoreica la bb si pana la orbire are muuuuuult drum netratat, uneori luni de zile! cazurile de orbire in ziua de azi sunt aproape de 0)

Mai e profilaxia cu vitamina K, o sa o dam doar la travaliu prelungit sau in caz de complicatii. Asta tot cu acordul ginecologului si al moasei (in care am mare incredere, au experienta de 40 respectiv 30 de ani in domeniu).

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  roxy_xyz la data de Sam Mar 06, 2010 9:28 am

Si noi am avut ceva probleme inainte de nastere mi-a iesit in urna candida. Am repetat analiza si nu a mai iesit, aoi am repetat la 2 laboratoare si mi-a iesit 2 infectii diferite si am facut tratamentu cu augmentin. Pana la urma eu tot nu stiu ce a fost. Dar din experienta mea va sfatuiesc sa faceti de 2 ori o analiza daca vi se pare ceva suspect.
roxy_xyz

Gemeni Localizare : Brasov

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Mar 06, 2010 10:53 am

roxy_xyz a scris:Si noi am avut ceva probleme inainte de nastere mi-a iesit in urna candida. Am repetat analiza si nu a mai iesit, aoi am repetat la 2 laboratoare si mi-a iesit 2 infectii diferite si am facut tratamentu cu augmentin. Pana la urma eu tot nu stiu ce a fost. Dar din experienta mea va sfatuiesc sa faceti de 2 ori o analiza daca vi se pare ceva suspect.

In sarcina s-au intamplat cazuri in care gravida a fost depistata cu mai multe. Uneori si cu candida si cu stafilococ sau streptococ de exemplu.

Daca aveai intr-adevar candida atunci Augumentinul este total contraindicat, alimentand si hranind infectia. In acelasi timp medicamentele impotriva fungilor(ciupercilor ) sunt foarte toxice pentru ficat si mai ales pentru fat.

Un remediu indicat de homeopati poarta chiar acelais nume cu fungul care provoaca infectia: CANDIDA CH30. Copilul meu avea candida digestiva si slava Domnului a scapat.

Tu ai baietel?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  roxy_xyz la data de Sam Mar 06, 2010 11:37 am

Da lore, am baietel. Augmentinul l-am luat in trimesrtul 3 de sarcina. Eu trebuie sa spun ca am nascut prin cezariana in final, dupa 10 ore de travaliu, poate a fost mai bine pentru bebe ca oricum nu m-am dilatat nici macar 1 iar Vlad a avut 4200g.
roxy_xyz

Gemeni Localizare : Brasov

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Mar 07, 2010 4:12 am

Acum alaptezi?

Forumul Super Parinti are un tabel cu medicamnete permise in sarcina si alaptare verificate de AAP. Pe viitor daca ai nevoie tu sau prietenele tale il puteti si sunteti in dubii daca se poate folosi sau nu cautati-l in forum :)

Este la Farmacie

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  raluca la data de Dum Mar 07, 2010 10:19 pm

off e tare urata candida asta ....si eu ma conbat cu ea fetelor ...oare nu afecteaza bebele ....multumesc lorelei ,o sa ii spun homeopatei de acest remediu ,sa imi dea si mie...poate da dd si scap ca tare urat e imi vine sa ma urc pe pereti de mancarime si usturime ....acum de doua zile iau tratament cu canesten crema locala si ovule ,vad ca incepe sa ma mai lase din mancarimi
raluca

Balanta Localizare : piatra neamt
Stare de spirit : optimista

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum