Super Parinti la Taclale (1)

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Super Parinti la Taclale (1)

Mesaj  noamu la data de Mar Oct 27, 2009 6:45 am

desi vad toate astea, voi continua sa prepar si sa mananc carne.
sa schimbam tonul: azi ploua dar nu e frig. am facut o plimbare placuta si utila, am admirat culorile toamnei
noamu

Taur Localizare : Sighet
Stare de spirit : n-ai vrea sa stii

http://piticiculipici.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mar Oct 27, 2009 7:48 am

(eu tocmai am facut o farfurie maaaare de crap pane yummy yum yum)
nu stiu de ce, dar in ultima vreme nu mai am chef sa ies cu fiemea la plimbare, desi e inca frumos afara. bine ca am balcon mare

later edit: SuperbParinte, ma uit acum la Earhlings si nu ma pot opri din plans
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Mier Oct 28, 2009 12:02 am

vanilla_baby a scris: acum ceva vreme un artist (cred ca era austriac) a legat un caine de o teava intr-o "galerie de arta" si l-a lasat sa moara de foame.
Pe ala il numeste lumea artist? Atunci l-as lega eu pe el de un stalp si l-as lasa sa moara de foame ca sa imi zica si mie lumea artista!
libra

Stare de spirit : :)

http://www.sotiesimama.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Oct 28, 2009 12:09 am

Libra, de unde ai citat-o pe vanilla, nuci nu am vazut pana acum ce scrisese.

Nenorocitul cred ca vroia publicitate! Ordinar!

Libra, ce face Lucas? Ii pregatesc o surpiza, sigur va v-a place! Simone unde e? Sa ma rog sa imi moara Pc-ul ca poate incep sa vorbesc din nou cu ea? Imi este asa de dor de ea ...unde e? ce face?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mier Oct 28, 2009 12:46 am

(scuze ca redeschid subiectul)
da.. "artistul" era din Costa Rica, scuze de confuzie
Lore, nici nu-ti dau link pentru ca te asigur ca e foarte naspa sa vezi despre ce e vorba
DAR
daca ai avea curajul sa te uiti la Earthlings, ai vedea ca gestul asta e repetat zilnic de sute si mii si zeci de mii de ori pe toata planeta, in spatele zidurilor unor crescatorii de animale, ferme, abatoare, laboratoare stiintifice, arene sportive, menajerii de circ.
dupa cum ziceau si fetele ieri, abuzul fata de animale nu se reduce la balene ucise in Feroe si "artisti" absurzi
in imbecilitatea lui, costaricanul cu pricina a scos la iveala exact aceasta trista realitate: numai cand e vizibil si "in your face", abuzul fata de animale determina reactii la fel de violente. cand de fapt, daca stam bine sa ne gandim (si macar metaforic vorbind) fiecare friptura pe care o mancam, fiecare bilet la circ sau produs cosmetic testat pe animale si fiecare haina de piele reprezinta un mm din sfoara cu care a fost legat acel biet catel
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Oct 28, 2009 2:58 am

Cu parere de rau va spun ca am vazut 3 minute din film pana Lucas a vrut la nani si am adormit langa el. Imi pierd insa curajul de a ma uita. Va intreb pe cele care l-ati vazut, unele dintre voi cunoascandu-ma putin: va schimba cu ceva faptul ca il vad? Adica, se v-a schimba ceva? Ceva in bine? Ca daca da, atunci imi strang din buzunare curajul care mi-a ramas si o voi face

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mier Oct 28, 2009 3:30 am

Lore, eu am bocit tot filmul si mi-a fost extrem de greu sa-l vad
e groaznic de brutal si daca nu ar reprezenta realitatea, as considera ca oamenii care au "conceput" asa au nevoie de tratament psihiatric. din pacate, its all real. daca aveai nevoie de motive sa renunti la carne, oua si lactate de provenienta industriala (atentie, nu vorbesc de cele din surse curate, de la tarani sau de la micile ferme etc), documentarul asta este motivul suprem.
pe mine nu m-a schimbat neaparat, in sesnul ca eram constienta de toate lucrurile astea pe bucati, dar vazand totul concentrat intr-o ora si jumatate m-am intristat enorm si m-a afectat destul de tare.
poate ca filmul e one sided pentru ca nu ofera alternative si solutii, nu vorbeste despre reversul medaliei etc. dar imaginile sunt reale si ce se intampla pe planeta asta e de-a dreptul ingrozitor.
deci nu stiu ce sa te sfatuiesc, cert e ca e o experienta hardcore si trebuie sa fii pregatita sa infrunti o realitate foarte cruda
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Mier Oct 28, 2009 3:59 am

dupa ce am vazut filmul n-am mancat... o vreme!
noamu

Taur Localizare : Sighet
Stare de spirit : n-ai vrea sa stii

http://piticiculipici.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Oct 28, 2009 5:29 am

Daca si eu ma consideram candva hardcore si puteam vedea una alta, acum sunt cu psihicul la pamant si sunt in stare sa ma uit numai la desene sau o comedie romantica cel mult, un musical etc.

Asa ca daca stiti pe youtube un astfel de film va rog ....dati un link.

Ultimul care nu l-am mai putut revedea a fost Patimile lui Hristos! Il vazusem la cinema si atat de tare plangeam, cu o batista sa imi infund zgomotele ca nu mai capatam aer. Cand am iesit dupa film, strada era plina de oameni si o liniste de mormant. Nici macar in soapta nu vorbeau. Mel Gipson m-a surprins ca regizor!

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Mier Oct 28, 2009 6:13 am

noamu a scris:desi vad toate astea, voi continua sa prepar si sa mananc carne.
sa schimbam tonul: azi ploua dar nu e frig. am facut o plimbare placuta si utila, am admirat culorile toamnei

Si eu prepar cu drag carne, pentru musafiri, pentru fetita care o mananca cu mare drag, eu gust poate o data la an ca efectiv nu-mi place gustul de carne. De peshte da!

Stii care e diferenta cred in a consuma carne? Sa stii de unde vine si cum au fost tinute si sacrificate animalele. Eu din principiu nu cumpar de la supermarket sau din surse de tinut animalele in masa, ci in rarele cazuri in care este la noi carne pe masa, e o adevarata odisee sa o procuram: avem un nene care creste miei si oaie, mergem o zi in excursie si o cumparam de la el, avem un nene care creste si sacrifica doar la cerere ratze si gaste de sfantu Martin, de craciun etc,, facem excursie, mergem taie si luam etc. etc.

Asa vede fica-mea de unde vin si noi le acordam respectul cuvenit, sunt cu atestate bio si au fost fericite inainte de a fi aburinde pe farfurie.

Asta e singurul compromis pe care il fac, sa renunt definitiv, din ideologie, no thanks. Copilului meu ii place carnea, sa o aiba atunci!

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Mier Oct 28, 2009 6:22 am

Lore a scris:Cu parere de rau va spun ca am vazut 3 minute din film pana Lucas a vrut la nani si am adormit langa el. Imi pierd insa curajul de a ma uita. Va intreb pe cele care l-ati vazut, unele dintre voi cunoascandu-ma putin: va schimba cu ceva faptul ca il vad? Adica, se v-a schimba ceva? Ceva in bine? Ca daca da, atunci imi strang din buzunare curajul care mi-a ramas si o voi face

Mie mi-a schimbat mult atitudinea fata de pets mai ales (am si io peturi, doar matzele sunt libere in padure, in rest..., never ever again! No pets la noi acasa, abonamentul la zoo nu-l mai prelungim, carnea oricum nu o luam de la abator, piele port si voi continua sa port (am o pereche de pantofi din piele vegana . ), prodse cosmetice testate pe animale orcum sunt interzise la noi, testele medicale nu le pot opri (am o prietena in germania care lucreaza la o firma care comercializeaza cobai pentru tot felul de scopuri, bleax) samd.

Dar de regandit mi-a dat e cert

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Mier Oct 28, 2009 6:25 am

vanilla_baby a scris:Lore, eu am bocit tot filmul si mi-a fost extrem de greu sa-l vad
e groaznic de brutal si daca nu ar reprezenta realitatea, as considera ca oamenii care au "conceput" asa au nevoie de tratament psihiatric. din pacate, its all real. daca aveai nevoie de motive sa renunti la carne, oua si lactate de provenienta industriala (atentie, nu vorbesc de cele din surse curate, de la tarani sau de la micile ferme etc), documentarul asta este motivul suprem.
pe mine nu m-a schimbat neaparat, in sesnul ca eram constienta de toate lucrurile astea pe bucati, dar vazand totul concentrat intr-o ora si jumatate m-am intristat enorm si m-a afectat destul de tare.
poate ca filmul e one sided pentru ca nu ofera alternative si solutii, nu vorbeste despre reversul medaliei etc. dar imaginile sunt reale si ce se intampla pe planeta asta e de-a dreptul ingrozitor.
deci nu stiu ce sa te sfatuiesc, cert e ca e o experienta hardcore si trebuie sa fii pregatita sa infrunti o realitate foarte cruda

Cred ca alternativele le-ai numit oricum mai sus: atata consum de cat avem CHIAR nevoie...

We feed the World cautati-l pe youtube, arata cealalta fata a medaliei, cata supraproductie exista si cat de mult se arunca la gunoi, si totusi...Si Romania apare in film, politica agrara

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Vin Oct 30, 2009 1:52 am

eu ii sugerez adminului eu culeaga din discutia asta tot ce tine de subiectul "comporatamentul fata de animale" si sa o mute tot in poiana, pentru ca mi se pare extrem de interesanta si ar trebui continuata, dar nu aici unde sunt discutii mai lejere
multumesc
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Noi 03, 2009 7:32 am

Am inteles ca s-au iregistart 4 cazuri de gripa noua si la Arad. Asta este la 3-4 ore de merss cu masina de noi. Sincer imi este frica sa o mai las la gradinita pe Thea. Voi ce parere aveti despre asta?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Mar Noi 03, 2009 9:44 am

LORE, E DECIZIA TA IN TOTALITATE! e foarte greu de zis...am auzit ca cei mai predispusi sunt copii...nici eu nu stiu daca mai merg cu Maia la tratament- caci ar presupune sa o duc intr-o baza de tratament plina de oameni si mai stau sa ma gandesc...poate ca ar trebui sa aman pana la primavara...
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Mar Noi 03, 2009 11:49 am

In cazul de fata probabil eu as tine zana acasa.Noi in decembrie trebuie sa plecam in Italia cu niste treburi.Facusem rezervarea pentru noi si zana si planuisem sa ramanem cam 3 saptamani.Acum dupa o analiza serioasa a problemei am hotarat sa nu o mai luam pe micuta cu noi si sa plecam numai pentru 3 zile strictul necesar pentru a rezolva problemele.Dati cu rosii,injurati-ma dar eu asa ma simt mai linistita
I poop u all

Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Lun Noi 09, 2009 10:58 am

Pana la gripa noua mai sunt multe alte boli pacatoase care ne pandesc, pe noi si pe puiutii nostri. Take good care!
libra

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Mar Noi 10, 2009 11:13 am

Urasc sa aduc vesti rele, asa ca le aduc si eu in coltisorul cel mai intim.
Lore si Adorabilul sunt in spital de duminica. Sambata seara Adorabilul a facit convulsii din cauza febrei care nu ii scadea. Ce a urmat? Ce nu dorim nimanui! Doar ca sa va faceti o idee Lore nu mai are voce. Ea zice ca e o viroza, eu cred ca e de la plans. Multe detalii nu am ca nu o sun prea des din mai multe motive. Lore suna "barbata" si parea curajoasa si bine... daca reuseam sa inteleg ce zice, ca atat de "ruginita" e. Partea nasoala e ca ii da antibiotice si diazepam. Micul blond avea si diaree dar l-a facut bine homeopata. Mai multe o las pe ea sa va zica, daca doreste.
Eu ma rog pentru ei sa se intoarca acasa cat mai repede si perfect sanatosi!
libra

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Mar Noi 10, 2009 11:23 am

of doamne!!!sambata dupa amiaza am vorbit cu ea aproape juma de ora la telefon si totul era ok...erau la o plimbare pana la magazin cu T cu tot...
saracul Lucas!!sper sa se faca bine repede!cred si eu ca Lore sufera!curaj draga!
AndreEa

Balanta Localizare : Brad/Timisoara

http://bijuteriihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mar Noi 10, 2009 11:53 am

of ce m-am intristat
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  mtl la data de Mier Noi 11, 2009 3:25 am

multa sanatate si sa reveniti rapid acasa!
mtl

Gemeni Localizare : City of MTL

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Vin Noi 13, 2009 7:05 am

Nu ii scade febra. Lore pare calma si are si vesti bune. Una din elee ca i-au "granula" :)) .
Pupam!
libra

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Vin Noi 13, 2009 10:10 am

scuze- nu am inteles ce e "granula"?!
si daca nu scade febra inseamna ca nu i-au tratament corect?
le dorim multa sanatate!
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Vin Noi 13, 2009 12:03 pm

Cu putin noroc maine sunt acasa amandoi.
Tinem pumnii [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Vin Noi 13, 2009 1:24 pm

Da chiar asa tinem pumnii,nici nu ma asteptam,azi dimineata imi spusese ca poate ies saptamana viitoare.Sa dea Dumnezeu sa fie bine Lu mic

Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus