sportul dupa sarcina

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

sportul dupa sarcina

Mesaj  catalina_b1 la data de Mar Iun 22, 2010 12:18 am

as dorii sa stiu la cat timp dupa nastere ne putem apuca se sport? am pus cam multe kg pe mine de-a lungul sarcinii si as vrea sa le dau jos cat mai repede :D.
si sportul poate afecta alaptarea?
catalina_b1

Berbec Localizare : calarasi romania
Stare de spirit : astept bubulina, sau bubulinu

Sus In jos

Re: sportul dupa sarcina

Mesaj  Lore la data de Mar Iun 22, 2010 1:34 am

eu una nu am facut sport deloc. Dupa 6 luni fara nici un refim si alaptare exclusiva am ajuns aproape la dimensiunile de dinainte de a ramane insarcinata.

Dupa 2 copii arat mai bine ca inainte

Ai nascut natural sau prin cezariana? Cat timp are bebele?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  catalina_b1 la data de Mar Iun 22, 2010 5:43 am

bebe este inca in burtica :), mai avem in jur de 3 saptamani. Voi naste natural. Ms pt raspuns
catalina_b1

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Mar Iun 22, 2010 6:05 am

catalina_b1 a scris:as dorii sa stiu la cat timp dupa nastere ne putem apuca se sport? am pus cam multe kg pe mine de-a lungul sarcinii si as vrea sa le dau jos cat mai repede :D.
si sportul poate afecta alaptarea?
exercitii fizice se pot face inca din maternitate (asta a fost tema lucrarii mele de licenta)
stii cum se spune? iti trebuie 9 luni sa devii mama si tot atatea ca sa iti revii.
in principiu dupa 6 saptamani poti practica activitate fizica intensa. slabirea rapida nu o recomand caci toxinele care se acumuleaza in corpul matern, in special in tesutul adipos, vor trece in lapte. plus produsii rezultati din descompuneri.
maaarea mea parere de rau e ca nu m-am concentrat pe exercitii fizice cu bebele. cred ca de lene. dar daca vrei, o sa gasesti multe pe you... be
noamu

Taur Localizare : Sighet
Stare de spirit : n-ai vrea sa stii

http://piticiculipici.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  catalina_b1 la data de Mar Iun 22, 2010 6:19 am

foarte tare...auzisem de exercitii cu bebele dar pana sa spui tu acum nici eu nu ma gandisem la ele, asa pot si slabii si interactiona cu micutul, ms
catalina_b1

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Mier Iun 23, 2010 12:54 am

noamu

Sus In jos

Mesaj  raluca la data de Mar Aug 03, 2010 12:23 pm

dupa 6 luni ,imi reiau activitatea fizica .fiind operata nu ma simt in stare desi as vrea sa slabesc ca nu maq mai suport
raluca

Balanta Localizare : piatra neamt
Stare de spirit : optimista

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Mar Aug 03, 2010 12:41 pm

pfai.. eu in timpul sarcinii am pus 10 kg..si s-au vazut doar pe burta:D dar vineineteles ca nu am intrerupt nici o zi sportul.si cand eram insarcinata mergeam pe jos minim 10 km ...iar dupa ce am nascut...mergeam doar pe jos.. il duceam pe darius zilnic in toate cartierele dn cluj :)) si doar pe jos.(bineineteles cand era frig,cum a fost nascut iarna) nu il tineam mult afara..dar faceam in fiecare seara exercitiile in casa.si acum in fiecare dimineata alerg si seara fac exercitiile in casa.Sportul este bun..doar excesul de sport dauneaza(pt cei bolnavi de inima) ;)
OargaDana

Balanta Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Aug 03, 2010 12:42 pm

raluca a scris:dupa 6 luni ,imi reiau activitatea fizica .fiind operata nu ma simt in stare desi as vrea sa slabesc ca nu maq mai suport

Alaptarea te v-a ajuta foartemult in acest demers. Toate caloriile in plus le papa bebe Patrik si o sa creasca mare si frumos :)

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Mier Aug 04, 2010 8:04 am

raluca a scris:dupa 6 luni ,imi reiau activitatea fizica .fiind operata nu ma simt in stare desi as vrea sa slabesc ca nu maq mai suport
succes si rabdare.
stiti voi... 9 luni sa devii mama si 9 luni sa-ti revii
vedetele's exceptie
noamu

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Mar Aug 17, 2010 6:52 am

desi am nascut prin cezariana, mi-am revenit foarte repede si imediat dupa lauzie am facut tot posibilul sa ma duc la gimnastica (pilates). Cel mai greu este ca nu prea am cum sa las fata singura :), bunicile au si ele treaba - eu as perge de 3 -4 ori pe saptamana . acum, dupa aproape 3 saptamani de concediu, ma simt iar anchilozata si abia astept sa lucrez muschii, sa transpir...

dupa sarcina am ramas cu 10 kilograme extra (deh, nu m-am putut abtine de la dulciuri si fainoase), dar ma simt extraordinar de bine psihic.

intr-adevar, vederele sunt vedete, jobul lor e sa arate bine, au bani de masaje, bone, menajere, intructori personali care vin acasa, operatii daca e cazul, asa ca... sa fim mandre de noi asa cum suntem. ;)
nedeia

Capricorn

http://nedeia.breslo.ro

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Mier Aug 18, 2010 5:30 am

Eu am ramas cu 14 pe care le-am carat pana anul asta. Zilele astea am reusit sa dau jos 5 kg. Traiasca stressul!
Eu ador sportul si simt nevoia sa fac miscare, insa zilele astea fug la/de la munca, in/din parc...
libra

Stare de spirit : :)

http://www.sotiesimama.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj  olga la data de Vin Aug 20, 2010 4:18 am

Eu in sarcina am pus 25 kg. Nu am facut sport deloc, spre rusinea mea, dar o depresie frumoasa si stressul de care am avut parte si nu in ultimul rand alaptarea m-au facut ca la 6 luni dupa ce am nascut sa ajung la 48 de kg. Vorba lui Lore, acum arat mai bine decat inainte sa raman insarcinata( atunci aveam 53,5 kg) . De sport as avea foarte mare nevoie pt ca tonusul muscular e varza, dar din pacate timpul nu imi permite acum.

olga

Fecioara Localizare : cluj

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Aug 20, 2010 4:34 am

cumnata mea si-a luat un fel de tricicleta cu doua pedale si cica e meseriasa. isi misca si mainile si picioarele. Efectiv ii era fleasca pielea si se vade diferenta. Il foloseste cca jumate de ora pe zi

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  ludmila007 la data de Lun Sept 27, 2010 6:33 am

Ma bag si eu in vorba aici.abia acum am ajuns si eu la subiectul asta ca am luat la supercitit toate articolele de la inceput
Eu v-as recomanda dansul dupa sarcina.asa se imbina utilul cu placutul. de fapt dansul e bun si inainte de sarcina, si in timpul. Mie imi mplace foarte mult. Eu, acuma, dupa a3a cezariana, de-abia am asteptat sa treaca cele 6 saptamani sa ma dezlantui...
Dansul are efecte antistres, antidepresive, ajuta la restabilirea stimei de sine, a increderii.si nu e ceva contracronometru sau chinuiala. cum am mai spus e o placere
ludmila007

Berbec Localizare : Timisoara
Stare de spirit : se poate si mai bine

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Lun Sept 27, 2010 6:41 am

ludmila007 a scris:Ma bag si eu in vorba aici.abia acum am ajuns si eu la subiectul asta ca am luat la supercitit toate articolele de la inceput
Eu v-as recomanda dansul dupa sarcina.asa se imbina utilul cu placutul. de fapt dansul e bun si inainte de sarcina, si in timpul. Mie imi mplace foarte mult. Eu, acuma, dupa a3a cezariana, de-abia am asteptat sa treaca cele 6 saptamani sa ma dezlantui...
Dansul are efecte antistres, antidepresive, ajuta la restabilirea stimei de sine, a increderii.si nu e ceva contracronometru sau chinuiala. cum am mai spus e o placere

buna, ludmila! eu nu sunt o dansatoare prea impatimita, dar hei! la fiecare merge altceva :)

spor la .. lauzie si refacere grabnica!
nedeia

Capricorn

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Lun Sept 27, 2010 6:50 am

Felicitari, Ludmila, cind faci ceva cu placere slabitul nu mai e o corvoada
geta

Sus In jos

Mesaj  ludmila007 la data de Lun Sept 27, 2010 8:58 am

he-hei fetelor. nu e greu deloc. eu cred ca fiintele noastre sunt create sa reactioneze la muzica intr-un mod minunat. fiecare din noi stim sa ne unduim, sa tinem ritmul sau sa facem piruete. eu una si asa stau slab la administratrea timpului. decat sa ma duc la sala unde sa dau bani ca sa ma invete cineva cum sa fac gimnastica, sport,... mai bine dau drumu la muzica si ma pun pe dansat. cateodata dansez cu baietelul meu care de mic are placerea asta Nu vorbesc aici de arta, despre dansul acela pe care il vedem la reprezentatiile de dans de societate, nici de zbantaiala din discoteci, desii fiecare suntem artisti in casa noastra si zbantaiala fiecaruia e felul propriu de a se manifesta, si nu trebuie judecata de nimeni.ci vorbesc despre miscarile corpului nostru pe o anume muzica, care ne face sa vibram. de exemplu eu n-as putea sa dansez tango,din cauza tehnicii complicate, desii imi place dansul. mie-mi place f. mult bellydance. asta se poate dansa de catre orice femeie. netu e plin de lectii de bellydance si de muzica potrivita
ludmila007

Berbec Localizare : Timisoara
Stare de spirit : se poate si mai bine

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Joi Sept 30, 2010 8:47 am

Eu alerg. Asta imi place, asta da rezultate!
Acum ma antrenez pentru un cross si am cam exagerat saptamana trecuta.
Intotdeauna am slabit fffffffffffffffff greu. Dietele nu dau rezultate. Numai sport pe paine si mai nou... stress pe paine si 2 cefele pe zi. Am slabit 5 kg in 2 saptamani de stress maxim. Acum alerg si abia astept sa merg la cross. Mie alergatul imi limpezeste mintea, ma relaxeaza si imi da energie. Dar nu dau inapoi nici de la abdomene, echere, aduceri, tractiuni... numai timp daca as avea sa fac sport cat vreau.
libra

Stare de spirit : :)

http://www.sotiesimama.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Joi Sept 30, 2010 10:22 am

dupa lupte seculare, am reusit sa ajung din nou la Pilates :D . madoare fiecare fibra musculara, dar asta ma face sa ma simt extraordinar! ce e mai dragut este ca , acolo unde merg, dupa ora de pilates este ora de gimnastica prenatala :) o gramana de burtici, sunt super dulci si imi amintesc cu drag de perioada de sarcina :)
nedeia

Capricorn

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum