Fructele din gradina

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Fructele din gradina

Mesaj  Alinutza la data de Joi Iun 17, 2010 1:22 pm

Un subiect cu fructe nu am vazut si chiar voiam sa va intreb ce stiti de capsuni. Anul trecut am pus capsuni, s-au inmultit ce trebuie sa facem? sa ii mai rarim? Capsunile sunt mari frumoase, pacat ca trec repede.
Tot anul trecut am pus zmeur, anul acesta ar trebui sa dea ceva, asteptam.
Din copacei avem un mar (are cateva fructe), cires, visin, zarzar (parca), prun, alun (ni l-a adus cumnatelul, cica are de nu stie ce sa faca cu ei) si cam atat.
Cum se ingrijesc copaceii? Sa le facem ceva anume? Inca sunt micuti, abia astept ceva umbra de la ei
Voi ce fructe aveti prin jurul casei?

Alinutza

Scorpion Localizare : Iasi

Sus In jos

Re: Fructele din gradina

Mesaj  OargaDana la data de Joi Iun 17, 2010 1:39 pm

eu stau la bloc:)) dar...stiu ca matusa mea are la tara o specie:)) de capsuna care iese si vara si toamna..daca vrei..iau "mostra" :)) si ti le trimit prin posta:D valeuuu.... nu ma primesti la tine..?cu atatea fructe dorm linistita in gradina:))
OargaDana

Balanta Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

Mesaj  Alinutza la data de Joi Iun 17, 2010 1:43 pm

Dana te astept cu drag. Ca sa dormi in gradina trebuie sa mai astepti vreo 2 ani, acum sunt inalti cat un trandafir si frcute nu stiu daca au apucat, si-apoi nici hamacul nu sta dar poti dormi in camera de oaspeti pana una alta

Alinutza

Sus In jos

Mesaj  OargaDana la data de Joi Iun 17, 2010 1:44 pm

mersi mersi :* mare doamna..mare caracter ,,,pai daca e aproape de gradina ...camera de oaspeti..cu drag :)))
OargaDana

Balanta Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Iun 17, 2010 9:33 pm

stiu ca trebuie bilonati.

adica se fac ca niste biloane..adica asa pe linie pe care din loc in loc pui cate o tufa de capsuni. ce dau lastari laterali trebuie taiati(staloni)

Atunci cand mutati stolonii, puteti indeparta si o parte din plantele "mama". Considerati plantele bienale.
Puteti planta pe straturi in cazul in care nu dispuneti de prea mult spatiu. Amplasati plantele la o distanta de 25 cm indiferent daca sunt pe rand sau nu.

Taiati puii imediat ce apar. Astfel plantele isi concentreaza energia in producerea de fructe si ar trebui sa aveti o recolta buna pentru cel putin 6 ani.

Acoperiti cu un strat protector pentru a pastra umiditatea si pentru a impiedica cresterea buruienilor. Un material cum ar fi paiele este ideal pentru o astfel de operatie.

Evitati sa lasati sa apara fructe in primul an, indiferent de ce metoda de plantare folositi.

Taiati orice boboc imediat ce apare - daca permiteti in primul an sa apara fructe in al doilea an productia va fi diminuata drastic.

Culegeti capsunile in ziua in care s-au copt si mancati-le sau prelucrati-le cat se poate de repede: capsunile coapte prea mult se strica repede.

sfaturile le stiu de pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Joi Iun 17, 2010 10:11 pm

eu copacii nu ii stropesc deloc- prefer mai putine fructe dar mai sanatoase- macar cateva luni de vara sa mancam fara chimicale (de aceia pun si gradina)-tundem lastarii primavara sau toamna si cam atat. si apropos de inaltimea copacilor- trebuie sa ai grija de unde pleaca prima creanga- daca vrei de ex un cires inalt si nu unul pitic se mai rup din crengile de jos- la noi sotul se price pe si el coafeaza copacii
capsunile se raresc din cand in cand, se replanteaza-primavara sau toamna
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  rebeca la data de Sam Iun 19, 2010 10:44 am

pe mine ma intereseaza cum se "inteleg" intre ele florile, legumele, fructele etc; gradina se poate planta in functie de asta si rezultatele se pare ca sunt excelente.

de exemplu, capsunii stiu ca prefera ceapa sau prazul deci daca le plantezi din loc in loc printre straturile de capsuni o sa iasa yummmy. uite aici un articol despre combinatiile din gradina: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Semeni un gand, culegi o actiune
Semeni o actiune, culegi un obicei
Semeni un obicei, culegi un caracter
Semeni un caracter, culegi un destin.
rebeca
Moderator
Moderator

Gemeni Localizare : Franta

http://www.eco-notes.over-blog.com

Sus In jos

Mesaj  Alinutza la data de Lun Iun 21, 2010 3:03 am

Rebeca foarte interesant .. abia acum am vazut. Si pe mine ma intereseaza, dar uite ca la legume, fructe, chiar si plante de exterior nu am dat importanta ci doar la florile de interior. Ma voi documenta.

Iata si capsunelele, sunt din tura de final, mai micutze

Cand le culegeam luam copiii dupa mine, dimineata pe Edi si dupaamiaza pe amandoi. Dupa ce se saturau ce ramanea punema la congelator

Ileana nici noi nu stropim copacii, nu stropim nimic, nici flori nici legume, nik. SIngurul copac ce are ceva fructe deocamdata e un mar. Ma interesa daca trebuie musai dati cu var sa cu ce dau altii, la baza pamantului.

Lore noi i-am lasat pana acum sa creasca cum au vrut , vad ca nu e bun deloc, in primavara avem grija sa ii taiem, eventual sa vedem daca nu cumva trebuie si rariti.

Dana camera de oaspeti e camera de joaca. Nu e langa gradina, dar e plina de jucarele

Nu stiu de ce imi tot sare pagina cand scriu si ma trezesc scriind in alt rand si bieninteles aiurea

Alinutza

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum