Lesia, alternativa la detergenti

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Lesia, alternativa la detergenti

Mesaj  SpurNatur la data de Dum Iun 13, 2010 10:39 am

Mi-ar place sa stiu cum se poate prepara lesia si in ce cantitati se foloseste? La fel ca si soda?

Thanks (ma bate gandul sa imi fac niste sapunuri acasa ca sunt mortale, m-ati infectat!)

Ultima editare efectuata de catre rebeca in Lun Iun 14, 2010 4:19 am, editata de 1 ori (Motiv : SpurNatur, am mutat subiectul pt ca lesia in sine e un detergent si merita o discutie separata.)

SpurNatur

Sus In jos

Re: Lesia, alternativa la detergenti

Mesaj  rebeca la data de Lun Iun 14, 2010 4:07 am

SpurNatur a scris:Mi-ar place sa stiu cum se poate prepara lesia si in ce cantitati se foloseste? La fel ca si soda?

Spurnatur, uite o reteta de lesie f simpla care se pare ca functioneaza bine pt spalatul rufelor (eu n-am incercat, e pt persoanele care locuiesc la casa sau au acces la cenusa - ingredientul principal)

In schimb daca vrei sa faci sapun cu lesie trebuie sa faci metoda la cald, aia prin fierbere de cateva ore a uleiului cu lesia. Nu stiu daca ar merge metoda la rece, plus ca nu poti calcula exact intensitatea lesiei (fiind un produs artizanal difera in functie de cantitea si calitatea cenusii folosite, de apa etc)

Retete de lesie:
- varianta mai lunga: 2 pahare de cenusa f bine pisata (nu trebuie sa aiba bucati de lemn) se lasa la macerat intr-un litru de apa, minim 24h dupa care se filtreaza printr-o carpa impachetata de mai multe ori sau prin mai multe carpe. Se folosesc 2-3 linguri in masina de spalat. ATENTIE, LESIA E PUTERNIC COROZIVA!! a se evita contactul cu pielea (in caz de accidente se clateste rapid cu otet).
- varianta rapida: aceeasi cantitate de cenusa se pune intr-o carpa groasa sau in mai multe carpe, se leaga bine si se fierbe cateva minute in apa deja clocotita. se mai lasa la macerat pana cand apa se raceste apoi se poate folosi.

Semeni un gand, culegi o actiune
Semeni o actiune, culegi un obicei
Semeni un obicei, culegi un caracter
Semeni un caracter, culegi un destin.
rebeca
Moderator
Moderator

Gemeni Localizare : Franta

http://www.eco-notes.over-blog.com

Sus In jos

Mesaj  SpurNatur la data de Lun Iun 14, 2010 10:03 am

rebeca a scris:
SpurNatur a scris:Mi-ar place sa stiu cum se poate prepara lesia si in ce cantitati se foloseste? La fel ca si soda?

Spurnatur, uite o reteta de lesie f simpla care se pare ca functioneaza bine pt spalatul rufelor (eu n-am incercat, e pt persoanele care locuiesc la casa sau au acces la cenusa - ingredientul principal)

In schimb daca vrei sa faci sapun cu lesie trebuie sa faci metoda la cald, aia prin fierbere de cateva ore a uleiului cu lesia. Nu stiu daca ar merge metoda la rece, plus ca nu poti calcula exact intensitatea lesiei (fiind un produs artizanal difera in functie de cantitea si calitatea cenusii folosite, de apa etc)

Retete de lesie:
- varianta mai lunga: 2 pahare de cenusa f bine pisata (nu trebuie sa aiba bucati de lemn) se lasa la macerat intr-un litru de apa, minim 24h dupa care se filtreaza printr-o carpa impachetata de mai multe ori sau prin mai multe carpe. Se folosesc 2-3 linguri in masina de spalat. ATENTIE, LESIA E PUTERNIC COROZIVA!! a se evita contactul cu pielea (in caz de accidente se clateste rapid cu otet).
- varianta rapida: aceeasi cantitate de cenusa se pune intr-o carpa groasa sau in mai multe carpe, se leaga bine si se fierbe cateva minute in apa deja clocotita. se mai lasa la macerat pana cand apa se raceste apoi se poate folosi.

Oooo rebecca, multumesc mult.

Metoda la cald cu sapunurile o facea bunica mea, am pierdut insa reteta si cantitatile.
Eu am si la apartament cenusa din semineu se foloseste pentru rufele albe? O sa incerc.

Miiii de multumiri si ma bucur sa te citesc peste tot si pe blog si aici

SpurNatur

Sus In jos

Mesaj  rebeca la data de Mar Iun 15, 2010 10:55 am

Daca faci reteta sa spui cum a iesit, sunt curioasa cat de eficienta e. teoretic ar trebui sa spele bine, inclusiv albele

Vad ca si tu te ocupi de chestii foarte misto, ma bucur tare mult ca gasesc asa oameni faini pe forumul asta

rebeca
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  SpurNatur la data de Joi Iun 17, 2010 4:24 am

Rebecca,

am facut lesie (aveam stratul de cenusa din semineu de deasupra, foarte fin si fara lemn in el) Am facut cam 1 litru, am lasat sa stea vreo 40 de ore (de fapt am uitat ca am pus sa fac lesie... ). Ieri am spalat lucruri albe si cu pete (prosoapele de bucatarie de ex.) am pus mai mult la spalat decat 5 linguri de lesie si sincera sa fiu nu vad sa fi innalbit mai mult.

Azi am facut o tura de albe si le-am lasat inmuiate cu lesie in masina de spalat, cam o ora. Sunt acolo prosoape de la atelierul nostru, albe dar "negre". Asa ca daca astea trec proba atunci lesia va fi "de vina".

Ca detergent am pus in ambele cazuri nuci de spalat lichide.

Am fost curioasa si am bagat degetul in lesie. N-o faceti, intrebati-ma pe mine!

Rebecca, I LOVE YOUR BLOG, Lore mi l-a aratat si te admir pentru minunatiile pe care le faci. M-ati infectat oricum cu sapunurile voastre, desi n-o sa incep sa fac laborator din bucatarie imi ajunge ca toata casa e plina numai de tipare si chestii de croitorie.

Daaaar, am facut sapun cu fieme-a din fulgi de sapun. Am cumparat de incercat fulgi de sapun de la un magazin al unei tanti de aici care face sapunuri ea si ce ii cade de la sapunarit face fulgi. O sa fac poze sa va arat au iesit dragute, acuma se usuca.

A fost o alternativa "curata" la plastilina, ne-am distrat de minune.

SpurNatur

Sus In jos

Mesaj  rebeca la data de Joi Iun 17, 2010 11:50 am

hmm, bine ca ai bagat doar un deget in lesie , doar am spus ca-i coroziva micutza

Din cate stiu lesia in sine e detergent, daca ai pus si nuci ar fi trebuit sa iasa rufe chiar foarte curate.. desi cu cele albe e mai multa munca, mai ales cand e vorba de detergenti naturali. De fapt problema la rufele spalate cu detergenti naturali e ca trebuie tratate petele inainte de spalare, ceea ce nu e prea fain. Sa dai de stire ce ti-a iesit cu tura pusa la muiat..
Am in plan o lista cu pete si metode de scoatere a lor plus alte trucuri pt spalat mai usor rufele dar deocamdata e pe hold, luna asta sunt foarte ocupata.

Sapunul din fulgi e un proiect bun de facut cu copiii, nu exista nici un pericol de substante corozive. Daca vrei poti face si sapun lichid din fulgi, pui mai multa apa (calda, adaugata treptat) si uleiuri esentiale de care vrei plus ceva glicerina vegetala (optional) si-ti iese un super gel de dus :d

rebeca
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Iun 17, 2010 1:04 pm

rebeca a scris:
Sapunul din fulgi e un proiect bun de facut cu copiii, nu exista nici un pericol de substante corozive. Daca vrei poti face si sapun lichid din fulgi, pui mai multa apa (calda, adaugata treptat) si uleiuri esentiale de care vrei plus ceva glicerina vegetala (optional) si-ti iese un super gel de dus :d

Cum mai exact ca si mie imi raman resturi :)) si daca nu raman fac sa ramana :))

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  rebeca la data de Sam Iun 19, 2010 10:28 am

Lore, daca vrei sapun lichid sau chiar detergent lichid pe baza de fulgi de sapun iata retetele mele. Sunt f usor de facut, trebuie doar sa fii atenta la o singura chestie - sapunul dizolvat in apa are tendinta sa se ingroase sau chiar sa se intareasca in timp asa ca intotdeauna trebuie sa lasi loc in recipientul in care il pui pentru a mai adauga apa.

1. gel de dus: razi cat mai fin o cantitate X de sapun, adaugi apa calda cat sa-l acopere si amesteci pana se dizolva tot sapunul (eu bag blenderul stick, merge mai repede). Treptat adaugi apa pana ajunge la consistenta dorita - eu de exemplu fac mai mult o crema decat un lichid. Astepti sa se raceasca compozitia si adaugi glicerina vegetala (cam 2 linguri la 500g) si uleiuri esentiale daca vrei. Transferi intr-un recipient pt dus (eventual cu pompa sau un fost flacon de dus/sampon etc). Nu uita sa nu umpli tot recipientul, mai lasa cam o treime spatiu pt ca e posibil sa mai fie nevoie sa adaugi apa.

2. detergent lichid: acelasi procedeu ca la gelul de dus insa pe langa fulgi rasi de sapun mai adaugi carbonat de sodiu (Na2CO3; uite definitie pe wiki [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] care e necesar in detergentii naturali pt ca elimina calcarul, bicarbonat de sodiu si uleiuri esentiale.
Cantitatile sunt, cu aproximatie: 1l apa - 200/300 g sapun ras - 5 linguri carbonat de sodiu - 5 linguribicarbonat de sodiu - 30 ml UE. Bineinteles, si la detergent ca si la sapun lichid trebuie lasat spatiu pt a mai adauga apa.
eu asta folosesc pe post de detergent de o buna bucata de vreme si sunt multumita. Pe de alta parte, n-am copii si nu fac munci prea murdaritoare:D deci nu stiu cum se comporta in caz de pete mai insistente.

rebeca
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  liza la data de Vin Apr 27, 2012 6:25 am

Am spalat in sfarsit cu detergent lichid facut in casa. Am pus in el: fulgi de sapun facut de mine dupa reteta Loredanei, soda de rufe si borax. Am testat detergenul la sosete si-s foarte multumita. Daca vreti sa va detaliez reteta va rog sa-mi spuneti.
liza

Varsator Localizare : BAIA MARE
Stare de spirit : din ce in ce mai buna :)

http://proarmonia.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Apr 27, 2012 10:50 am

Ma intereseaza foarte mult. Adica in ce cantitati. Si ce scrie pe soda pentru rufe...de curiozitate

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  liza la data de Sam Apr 28, 2012 12:47 am

Pe soda de rufe scrie "soda de rufe" :)
Am amestecat o cana de apa cu 2 cani de sapun dat pe razatoare l-am adus la temperatura de fierbere si am amestecat pana s-a topit sapunul. Am pus apoi 2 cani de soda de rufe si 2 cani de borax si am amestecat pana la omogenizare.
Se completeaza cu 7 litri de apa.
Se foloseste 1/2 cana la o tura de haine dupa ce se agita bine ( deoarece se transforma in gel ).
liza

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Apr 28, 2012 6:52 am

si cum se simt rufele dupa spalare? uscate ma refer.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  liza la data de Sam Apr 28, 2012 12:47 pm

Lore a scris:si cum se simt rufele dupa spalare? uscate ma refer.
Hainele sunt moi si pufoase.
liza

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum