marsupiu ok?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

marsupiu ok?

Mesaj  vanilla_baby la data de Lun Oct 19, 2009 1:27 pm

nu credeam ca o sa vad asa ceva, dar marsupiul asta pare chiar pare decent. gresesc?
e facut cumva pe sistemul meitaiului?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Re: marsupiu ok?

Mesaj  noamu la data de Lun Oct 19, 2009 9:01 pm

Mi se pare mai bun decat altele, dar totusi, vedeti in poza cu Etan ca genunchiul e mai jos decat fundul si ar trebui sa fie cam in dreptul buricului.
Ce am mai observat, seamana f tare cu un Mei-tai.
ok e Manduca, [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Glückskäfer Tragesack [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Beco Baby [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
si or mai fi...
ps. acestea le-am vazut aratate de cineva pe parinti...
noamu

Taur Localizare : Sighet
Stare de spirit : n-ai vrea sa stii

http://piticiculipici.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  wrapmama la data de Lun Oct 19, 2009 9:20 pm

Ergo, Manduca si Beco nu sunt marsupiuri, macar nu sunt ca marsupiurile proaste. Se numesc soft structured carriers (SSC) in engleza, si au fost concepute tinand pozitia sanatoasa a bebelusului in cont.
wrapmama

http://www.wrapmama.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  SpurNatur la data de Lun Oct 19, 2009 9:48 pm

Da Vanilla, sunt o groaza de SSC, inspirate din Mei Tai, hibride intre marsupiu si Mei, si adaptate la "civilizatie" (o consliera de purtare imi zicea ca sunt adaptate la tatici ) si sunt okei, luand in vedere pozitia anatomica a bebelusului. E doar chestie de gust pentru ca rele nu sunt, mie nu-mi lac harnasamentele.

Eu am incercat Beco si Manduca, sunt ok dar nu mi-au placut bretelele si faptul ca puntea e fixa si nu se poate regla (Reka o sa rada, am eu fixul meu cu puntea reglabila, dar stiu eu de ce ) si shick schnakurile. Raman la mei taiuri (in plus sunt noi scumpe...prefer wrap sau mei). Dar e doar gustul meu personal : less is more.

Dar clar, ca eu ca manufactoare tin la marfa mea (daca vreti) sincera sa fiu, ofer doar ce mi se pare cu sens pentru bebelusi si mamici

SpurNatur

Sus In jos

Mesaj  rome la data de Vin Oct 23, 2009 11:34 pm

De cand putem pune bebelusii in marsupiu ? eu stiu ca de cand isi pot tine capul singurei. Eu l-am pus pe Lucas de vreo 2 ori si are doar 2 luni, oare nu e prea devreme? isi tine capul destul de bine, dar il mai si balangane uneori
rome

Scorpion Localizare : Deva
Stare de spirit : Happy

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Sam Oct 24, 2009 1:36 am

cred ca mai bine decat in marsupiu, si chiar si decat in sling, ar sta in wrap
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  wrapmama la data de Sam Oct 24, 2009 2:59 am

vanilla_baby a scris:cred ca mai bine decat in marsupiu, si chiar si decat in sling, ar sta in wrap

Sunt de acord :) Un bebelus se poate purta in wrap chiar de la nastere in pozitiile cradle carry sau front wrap cross carry. Wrapul sustine bine tot corpul bebelusului, si chiar si capul poate fi sustinut.
wrapmama

http://www.wrapmama.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Sam Oct 24, 2009 10:00 am

eu stiu ca in marsupiu il poti pune abia cand sta in fund...daca chiar vrei sa-l pui in marsupiu.
AndreEa

Balanta Localizare : Brad/Timisoara

http://bijuteriihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Oct 24, 2009 10:32 am

Rome, uitate putin pe la subiectele deschise la Babywearing, sunt alte solutii mult mai sanatoase decat marsupiul: slingul cu inel, slingul fix, wrapul si de la 4 luni in sus mei tai-ul. Daca voi ajunge prin Deva ne putem intalni sa iti arat cum il poti pune intr-un wrap.

Am doua marsupii pe care nu le-am putut purta. Si imi este jena sa le dau si gratis stiind cat sunt de nocive pentru copilasi

Daca ai stii ce fain e in wrap, nici macar nu simti ca porti copilul. Toata greutatea se distribuie uniform pe spate iar dupa ce adoarme te apuci si iti faci treaba.

Fetele de aici s-au descurcat bine si cu un sling cand le erau bebelinele mici. Nu AndrEa?
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Sam Oct 24, 2009 10:49 am

Lore a scris:
Am doua marsupii pe care nu le-am putut purta. Si imi este jena sa le dau si gratis stiind cat sunt de nocive pentru copilasi
Fetele de aici s-au descurcat bine si cu un sling cand le erau bebelinele mici. Nu AndrEa?
am si eu unul never ever atins si la fel, mi-e rusine sa-l fac cadou ...
slingul, cel putin la mine a inceput sa fie cam incomod pentru ca fiemea are tendinta sa se indrepte de spate si sa-si indrepte picioarele si uneori cam iese din el. un wrap sau un mei tai rezolva problema asta
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  SpurNatur la data de Sam Oct 24, 2009 11:43 am

Si eu sunt de parere ca wrapul bate toate mijloacele de bebelocomotie.

Imi permit sa ma copiez pe mine, sa postez aici ce am postat pe parinti despre ce avantaje si dezavantaje gasesc ca au mijloacele cele mai cunoscute de bebelocomotie.

La PRACTIC:

1. Pouchul (

+ simplu, simplu, simplu, mic de pus in geanta sau chiar in buzunar, il ador pentru asta
- Dezavantaj ca nu la-s purta decat facut exact pe masura, greutatea se distribuie doar pe un umar - aici pierde complet la comoditate.

2. Ringslingul sau alte tipuri de slinguri pe un umar,
+ tot din acelasi considerent ca pouchul, dar trebuie inca invatat de legat in plus, deci pierde la practic, -- pierde la comoditate pe aceleasi consderente ca si pouchul.

3. Mei Taiul

+ usor de legat, ajustat, se poate pe fata si spate
- volum destul de mare de pus in buzunar sau poseta), nu poate fi purtat universal de la inceput (doar cele ajustabile) etc. dar poate fi purtat pe timp indelungat (si 3-4 ore) castiga pentru asta la comoditate.

4. Wrapul
+ la practic pentru ca sustine ergonomic cel mai bine si pentru mama si pentru copil din prima clipa (am avut de curand o mamica cu cezariana, s-a decis pentru wrap pentru ca sustinea cel mai bine de la inceput)
+ ofera cele mai multe pozitii posibile, bate din start toate altele.

- la practic are minusul ca e nevoie de exercitiu si de cineva cu experienta sa te ajute la legat ca sa ai rezultate perfecte. Dar nu e mare filozofie in fond si invatat o data nu il mai dai jos
- la practic, un rep universal e LUNG, dar mama croitoreasa il poate scurta oricand :O)

LA COMOD:

1. Wrapul cert bate totul
+ universal de folosit de la nou nacuti la copiii pana la 4 ani
+ greutate pe ambii umeri
+ pozitia anatomic corecta pentru bebe (cea mai buna!)
+ pozitii nenumarate, include toate celelalte portbebeuri

- trebuie invatat cum se leaga (dar asta trebuie oricum la toate, e subictvi cine cu ce se descurca mai bien!)

2. Mei Taiul

+ greutate pe ambii umeri
+ pozitia anatomic corecta pentru bebe (in functie de material si tipar, nu toate mei taiurile sunt digerabile)
+ pozitii pe fata si spate

- nu se poate purta de la nastere pana la sf purtarii ca si wprapul, sunt reglabile dar abea de la vreo 5 luni. Altele ofera 2 marimi de la 5 luni la ca. 13 luni si o alta pana la 3 ani.

3. Ringslin
gul & Pouchul

SpurNatur

Sus In jos

Mesaj  rome la data de Mar Oct 27, 2009 12:06 am

multumesc fetelor de raspunsuri
rome

Scorpion Localizare : Deva
Stare de spirit : Happy

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Mar Oct 27, 2009 1:38 am

asa e!
eu am pus-o pe goanga mea de la 2saptamani in slingul cu inel! si a fost super!! pana pe la 3luni si ceva am folosit doar slingul cu inel, si dormea printesa de rupea in el! oricate ore umblam pe afara in oras, daca era in sling, dormea dusa!
si noi avem un marsupiu pe care l-am cumparat de pe parinti - cand eram insarcinata - inainte sa apara subiectul cu ce sunt slingurile/ wrap-urile si mei-taiul si-mi pare tare rau ca l-am luat si tot asa parca nu as putea sa-l dau cuiva stiind ca nu e sanatos...
sper sa faci o alegere buna ptr piticul tau!
AndreEa

Balanta Localizare : Brad/Timisoara

http://bijuteriihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum