Vreau sa adopt doi caini maidanezi din Romania - HELP

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Vreau sa adopt doi caini maidanezi din Romania - HELP

Mesaj  SuperbParinte la data de Joi Mai 20, 2010 7:06 am

As vrea sa adopt doi caini din azilul de animale (sau unde se duc cainii stransi de hingheri?) din Romania. Stie cineva din voi care e procedura legala, ce acte trebuie sa fac pentru caine, a mai facut cineva asta, cat costa etc.?

M-as bucura de informatii.

SuperbParinte

Sus In jos

Re: Vreau sa adopt doi caini maidanezi din Romania - HELP

Mesaj  Lore la data de Joi Mai 20, 2010 11:37 am

Draga SuperbParinte este un centru de adoptii care are filiale in toata tara. Revin inemdiat cu detalii.

Eu am intermediat o adoptie...i sensul ca urmarisem ce caini sunt in Deva. Era o corcitura de Bichom Maltez pe nume Tea si vecini mei vroiau un caine asemanator asa ca i-am pus in contact

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Joi Mai 20, 2010 8:05 pm

Uite Raluca, ii contactezi pe ei si primesti toate informatiile necesare : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sa ne anunti cum merge

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Vin Mai 21, 2010 10:28 am

La marginea Brașovului e un adapost al organizației menționate de ZM de unde poți adopta. Eu am adoptat un câine prin 2001 de acolo și am completat o hârtiuță fără prea mare valoare. Lor nu le pasă cui dau câinele cât timp scapă de unul. Îmi pare rau că zic asta dar e adevarat. Și spun asta pentru că eu l-am luat cu mult drag și am întrebat dacă e deparazitat și mi-au spus că da. După 3 zile îmi voma sânge și viermi întrgi... Am plâns foarte mult. O pastiluță costa 10.000 lei ( 1 ron) dar nu am știu că trebuie să îi dau pentru că cei de la adăpost m-au asigurat că e deparazitat intern și extern.
Complicat să adopți nu este. E mai complicat și/sau costisitor să îi scoți din țară.
În România poți lua un câine amărât și de pe stradă. Dacă îi faci acte și îi pui cip e al tău. În plus și cei de pe stradă tot în azil ajung în cele din urmă.
libra

Stare de spirit : :)

http://www.sotiesimama.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Mai 21, 2010 11:02 am

De pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] cainele nici macar nu era in Adapost. Era inca la propietarii care vroiau sa se scape de el. Cand am sunat urma sa ii contacteze pe proprietarii cainelui. Nu au facut ncii macar un act.

Despre procedura de scoatere din tara nu stiu nimic.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Vin Mai 21, 2010 11:11 am

Am aflat despre procedeul de scos din tara, am primit cateva oferte. Musai vreau un caine cu trei picioare sau schiop, asa ca mai caut. va multumesc!!!!

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Sam Mai 22, 2010 2:46 am

Uite aici . Eu cred ca un viitor caine eutanasiat ti-ar multumi oricum
Admin
Admin

http://super-parinti.forumcreativ.ro

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Dum Mai 23, 2010 8:05 am

Va multumesc din suflet! Toata povestea asta si cautarile ma fac atat de trista i-as adopta pe toti!

Am primit atatea mesaje deja ca nu stiu ce sa "aleg". O sa ma limitez la zona de vest ca asa ii pot veni si lua mai usor.

N-am crezut ca va fi asa de greu. Am o cunostinta care e trainer de caini (antreneaza cainii echipei austriace de interventie la catastrofe naturale) si voi veni cu ea sa ii "alegem", ea zice ca poate recunoaste in 15 minute daca un caine e sociabil. Imi e importat sa fie sociabili, sa se inteleaga cu alti caini si copii.

Va tn la curent,

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Dum Mai 23, 2010 8:10 am

libra a scris:La marginea Brașovului e un adapost al organizației menționate de ZM de unde poți adopta. Eu am adoptat un câine prin 2001 de acolo și am completat o hârtiuță fără prea mare valoare. Lor nu le pasă cui dau câinele cât timp scapă de unul. Îmi pare rau că zic asta dar e adevarat. Și spun asta pentru că eu l-am luat cu mult drag și am întrebat dacă e deparazitat și mi-au spus că da. După 3 zile îmi voma sânge și viermi întrgi... Am plâns foarte mult. O pastiluță costa 10.000 lei ( 1 ron) dar nu am știu că trebuie să îi dau pentru că cei de la adăpost m-au asigurat că e deparazitat intern și extern.
Complicat să adopți nu este. E mai complicat și/sau costisitor să îi scoți din țară.
În România poți lua un câine amărât și de pe stradă. Dacă îi faci acte și îi pui cip e al tău. În plus și cei de pe stradă tot în azil ajung în cele din urmă.

Libra, mersi de infos. Oricum ii voi duce la un veterinar si aici ca sa fiu sigura ca sunt ok. Am aflat ca trebuie sa merg la DSV ca sa obtin cipul pentru ei si carnetul de sanatate.
Nu eram sigura ca ii pot lua direct de pe strada, mi se parea "furt".

Al tau cum e? A supravietuit?

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Mai 23, 2010 12:36 pm

[quote="SuperbParinte"]
libra a scris:
Nu eram sigura ca ii pot lua direct de pe strada, mi se parea "furt".

Pai cui il furi daca e al nimanui? Cred ca regula: ce-am gasit sa fie al meu ar functiona de minune in cazul asta. Sau poate te-ai gansi ca are totusi un stapan?

E nemaipomenit ce iti doresti sa faci! Asa ma bucur!

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Lun Mai 24, 2010 9:24 am

De ce nu ii iau de pe strada:

Pur si simplu ma gandesc ca ii iau din mediul lor (daca nu ii iau hingherii mi se par caini liberi si ca e mediul lor natural!) Prefer sa simt ca l-am scapat pe unul de la o moarte imanenta.

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Mar Mai 25, 2010 3:38 am

SuperbParinte a scris:De ce nu ii iau de pe strada:

Pur si simplu ma gandesc ca ii iau din mediul lor (daca nu ii iau hingherii mi se par caini liberi si ca e mediul lor natural!) Prefer sa simt ca l-am scapat pe unul de la o moarte imanenta.

Aici sunt perfect de acord cu tine. Eu mă gândisem la puii de câine abandonați. Unii din ei sunt vai de steaua lor și se pot obișnui repede cu mediul iubitor al unui cămin și îl poți educa tu cum vrei. Noi avem prieteni care au luat un pui abandonat care încă ar fi supt că era prea mic și l-au hrănit cu seringa mult timp. Acum locuiește în Italia și e o cățea foarte fericităăă!!!
Ori dacă găsești într-un șanț un pui de câine rupt de frig și de foame, poate chiar lovit și hăituit și îl iei acasă ăla sigur nu e furt.
libra

Stare de spirit : :)

http://www.sotiesimama.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Mai 27, 2010 12:21 pm

Cainii care ajung in pseudo adaposturi totdin mediul lor sunt luati. Sinu stiu daca le e mai bine. Ajung acolo adusi de hingheri. Cand te-ai gandit sa iei cateii? Pe aia maro o mai ai?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  SpurNatur la data de Vin Mai 28, 2010 11:19 am

Lore, sper ca pot da o fuga in 2 saptamani, am vb cu cei de la adapostul din arad si timisoara am si acolo o oferta.

Da pe Lili o mai avem dar e la tara (se ocupa de ea chiriasii) Din pacate nu s.a acomodat in oras si facea caca in casa, nu vroia sa faca afara, ii e frica de masini etc. La tara se simte bine, e libera acolo e mediul ei si ne vedem destul de des.E quasi in familie pentru ca cei care stau acolo ne sunt foarte apropiati.

SpurNatur

Sus In jos

SuperbParinte, ai dori sa-l adopti pe Tripod de la distanta?

Mesaj  Tadgino la data de Mier Mai 18, 2011 2:09 pm

Te rog arunca un ochi aici:

Un biet Tripod (Cutu in 3 picioare, asa cum ai cerut) are nevoie sa fie adoptat de la distanta!

Tadgino, Tripod & Mutts va multumesc!!!

Tadgino

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Mai 21, 2011 6:25 am

Bine ai venit Tadgino! Sper din suflet ca Tripod sa se bucure nu de unul ci mai multi stapani. Felicitari pentru initiativa!

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  victoria323232 la data de Lun Dec 16, 2013 8:02 am

Dupa ce va mai creste al meu, ma gandesc sa adopt si eu un catel. Dar cred ca ma voi duce la un adapost, am auzit ca s-a dat lege ca cei care nu sunt adoptati de in termenul X (nu mai stiu care) sa fie eutanasiati

victoria323232

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum