5 saptamani si nu se vede la eco

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

5 saptamani si nu se vede la eco

Mesaj  dragonfly la data de Joi Mai 20, 2010 2:46 am

povestea mea e cam lunga dar sper sa aveti rabdare sa o cititi pentru ca am nevoie de sustinere si probabil va fi un subiect interesant.
am avut ultima mentruatie pe 9 aprilie. pe 22 am inceput, dintr-o data, sa ma simt foarte insarcinata. sani durerosi, umflati si foarte sensibili la atingere, sete exagerata, constipatie, somnolenta... si sotul mi-a zis de 2 ori ca parca am sanii uriasi ca de gravida. intr-o zi am avut o scurgere mica, ca doua firisoare maronii, despre care am citit ca ar fi OK. apoi mi-a intarziat stopul si chiar cand sa fac testul, pe 15 mai am avut o durere puternica de burta. m-a durut atat de rau ca am mers la urgenta. acolo mi-a zis ca nu vede nimic in uter, ca vrea sa ma interneze cu suspiciune de sarcina extrauterina, insa eu am refuzat ( citisem mai multe povesti de groaza cu doctori care dau dioagnostice gresite...). mi-a dar sa iau acid folic, utrogestan si no-spa. ajunsa acasa am facut un test de sarcina care a iesit partial pozitiv, adica numai o linie clara si una fff stearsa.
doctorita mi-a zis sa revin dupa o saptamana dar nu am avut rabdare si am mers la doctorita mea ginecolog dupa 3 zile... aceeasi poveste. nimic in uter, insa un chist de 5 cm pe ovarul stang ( (. suspiciune de SEU, nu mi-a zis sa iau nimic ci doar sa fac un test de sange si sa revin cand am rezultatul. ca sa ma incurajeze mi-a zis la urma lipsita de orice convingere ca ar putea fi o sarcina mai micuta, care se dezvolta mai greu. insa eu am avut ovulatie mai devreme si simptome mai devreme de cat ar fi trebuit, nu?
plina de ganduri m-am dus sa fac testul de sange ( dozare beta hCG) si am aflat cu stupoare, nu doar ca e scump dar dureaza o saptamana sa ai rezultatul. iar eu am citit pe net ca se repeta la 2 zile. deci eu ce fac? doctorita mi-a zis sa o sun cand am rezultatul si ca e foarte ocupata saptamana asta. eu am sa o deranjez oricum.
am uitat sa va spun ca prima docotrita nu a vazut chistul deloc. si la un moment dat nu m-au mai durut sanii dar apoi au inceput sa ma doara din nou.
oare credeti ca ar putea fi o sarcina mai mica si sa se vada peste o saptamana? oare se poate sa duci o sarcina cu bine daca ai si un chist?

dragonfly

Sus In jos

Re: 5 saptamani si nu se vede la eco

Mesaj  Lore la data de Joi Mai 20, 2010 3:01 am

Nu sunt medic dar am incercat sa introduc data primei zile a ultimei menstruatii si calendarul mi-a dat ca varsta gestationala a bebelului tau este de 1 saptamana. La echo se vede ceva incepand cu 4 saptamani...asta inseamna ca se vede sacul ovular(parca asa ii spune - adica sacul in care se dezvolta incepand de la o celula - morula(8 sau 16 celule...nu mai retin) - apoi embrionul)

Deoarece calcularea celor 40 de saptamani de sarcina se face incepand cu prima zi a ultimei menstruatii (chiar daca bebelusul nu a fost inca conceput), saptamana 1 de sarcina este de fapt perioada corespunzatoare ciclului menstrual.

La o saptamana aproape de la conceptie, organismul tau va incepe sa-ti dea semne ca esti insarcinata. Blastocistul va incepe sa secrete hormoni si eliminarea restului de tesuturi la ciclu va inceta, deci vei constata lipsa acestuia in curand. Si mie imi aparuse la prima sarcina firisoare sa sange.

A doua liniuta oricat ar fi de slaba inseamna POZITIV. Asta in conditiile in care nu suferi de o boala care sa dea un rezultat fals pozitiv, dar ma indoiesc - sincer!

Sunt cat se poate de sigura ca peste 3 saptamani la echo v-a aparea o pata de culoare inchisa...sarcina ta

Acidulfolic nu iti face nici un rau, ba mai mult fixeaza sarcina si luata pana la 14 saptamani de gestatie ajuta sa se inchida canalul spinal(am uitat termenii)

Felicitari mamico si Bine ai venit in Comunitate!!!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  dragonfly la data de Joi Mai 20, 2010 3:27 am

UM 9 aprilie inseamna ca pe 7 mai ( in mod normal) trebuia sa imi vina. cred ca ai calculat cu 9 mai.

dragonfly

Sus In jos

Mesaj  dragonfly la data de Joi Mai 20, 2010 3:32 am

Lore a scris:Nu sunt medic dar am incercat sa introduc data primei zile a ultimei menstruatii si calendarul mi-a dat ca varsta gestationala a bebelului tau este de 1 saptamana. La echo se vede ceva incepand cu 4 saptamani...asta inseamna ca se vede sacul ovular(parca asa ii spune - adica sacul in care se dezvolta incepand de la o celula - morula(8 sau 16 celule...nu mai retin) - apoi embrionul)

in primul rand multumesc.
acum am inteles ce ai vrut sa zici. insa de ce doctoritele mi-au spus amandoua ca nu vad nimic in uter pe un ton negativ, ba prima a vrut sa ma interneze cu suspiciune de SEU, iar a doua m-a pus sa fac dozare beta hCG.
daca era cum spui tu mi-ar fi zis sa astept cuminte si atat.
si mai e si chistul... uras sa astept, incercand sa raman optimista dar nu imi iese deloc.

dragonfly

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Joi Mai 20, 2010 5:10 am

Dragonfly *hug*. Daca nu ai rabdare, cel mai inteligent e sa faci urmarirea HCG ului, o sarcina intacta nu e musai sa o vezi imediat la eco (depinde muuuult si de tipul ecografului cu care se face, de cat de gros e peretele uterului respectiv cel abdominal, de cata dexteritatea are ecografiantul)

Iti tin pumnii ca la urmatorul control sa vezi inimioara batand. Sau doua poate?

Ps, in afara de acid foloc, sincera sa fiu, n-as lua nospa

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Joi Mai 20, 2010 8:13 pm

Buna!In primul rand felicitari!Zic eu ca ar putea fi in spatele chistului micutul embrion si sa nu se vada din cauza asta.Fa testul de hormon si mai asteapta un pic.Si gaseste un ecografist fooooarte bun!Bafta si multa sanatate!Si bine ai venit printre nooi!

Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  rome la data de Joi Mai 20, 2010 11:24 pm

Si eu am facut vreo 2 teste de sarcina care imi ieseau negativ, apoi eco normal in care sarcina nu se vedea, dezamagire...; la exact 5 saptamani de la data la care ar fi trebuit sa vina menstruatia am facut eco intravaginal si fericire mare, s-a vazut mititelul
rome

Scorpion Localizare : Deva
Stare de spirit : Happy

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Joi Mai 20, 2010 11:48 pm

eu am avut 2 teste, as cum spui... partial pozitive.
partial pt. ca liniuta se vedea slab dupa 5 minute, (eu mai facusem un test la o intarziere a menstrei si la 5 minute nu se vedea nik dar la 10 si dupa se vedea slab linia-test, de aceea am crezut ca e negativ + cu anna a aparut liniuta de cand avansa urina pe tester)
2. pe colega mea au vazut-o 2 Ginecologi, 1 a facut si ecograf si i-a zis ca "se vede o formatiune care nu ar trebui sa fie acolo" dar nu e sarcina -- a trecut vremea si formatiunea are 8 luni acum

in locul tau as face testul hgc, as lua acid folic si as astepta.
noamu

Taur Localizare : Sighet
Stare de spirit : n-ai vrea sa stii

http://piticiculipici.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  dragonfly la data de Vin Mai 21, 2010 1:47 am

va multumesc mult! am mai prins un pic de curaj si acum nu imi ramane decat sa astept. iau acidul folic si utrogestan pentru ca prima doctorita mi-a zis sa iau 3/zi iar a doua, dupa ce i-am spus ca prima mi-a dat, a zis sa iau numai 2. ecograful este unul de spital judetean folosit si ras-folosit poate, am luat si eu in calcul asta. acuma ce-o vrea Dumnezeu, insa sper sa greseasca doctorii.
inca o data, va multumesc mult!

dragonfly

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Mai 21, 2010 3:36 am

dragonfly a scris:va multumesc mult! am mai prins un pic de curaj si acum nu imi ramane decat sa astept. iau acidul folic si utrogestan pentru ca prima doctorita mi-a zis sa iau 3/zi iar a doua, dupa ce i-am spus ca prima mi-a dat, a zis sa iau numai 2. ecograful este unul de spital judetean folosit si ras-folosit poate, am luat si eu in calcul asta. acuma ce-o vrea Dumnezeu, insa sper sa greseasca doctorii.
inca o data, va multumesc mult!

Echo de spital??? Eu zic sa te linistesti cat se poate de tare. La ala din spital nu se vedea nici sexul copilului inainte de nastere

Dupa ce imi facusem testul de sarcina cu T (adica 5 saptamani care de fapt era o saptamana ca prima luna nu se ia in calcul) am mai asteptat inca 3 saptamani sa se poata vedea o formatiune de 2 cm care nu era bebele ci sacul ovular.

Fi barbata! Acolo e un bebe caruia ii places a se joace de v-ati ascunselea

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Gratiela la data de Mar Mai 25, 2010 3:44 am

buna, daca esti insarcinata -iar eu cred ca esti- suntem cu sarcini cam de-o varsta!
eu, acum, am cam 6 saptamani de sarcina.
testul l-am facut la 4 saptamani si a iesit pozitiv. la 5 saptamani (adica la 3 saptamani de la conceptie) am mers la un eco particular si s-a vazut sacul (dar si un chist, exact ca la tine). chistul e si nu prea e chist, adica poate fi doar aspectul ovarului din care s-a desprins proaspat foliculul .. deci nimic sigur. oricum, in privinta chistului citeam pe net ca cel mai bun antidot e chiar o sarcina. ;)
merg poimaine la dr meu care-mi va da amanunte si abia luna viitoare la un ecograf in care am incredere si ... poate mai povestim

Lore a scris:
A doua liniuta oricat ar fi de slaba inseamna POZITIV. Asta in conditiile in care nu suferi de o boala care sa dea un rezultat fals pozitiv, dar ma indoiesc - sincer!
din cate stiu eu, nu exista test de sarcina fals pozitiv pt ca nu se pozitiveaza decat in prezenta hormonului sarcinii.
fals negativ, da; un test facut prea devreme, incorect, sau un test iesit din perioada de valabilitate, etc..

Gratiela

Sus In jos

Mesaj  dragonfly la data de Mar Mai 25, 2010 10:11 pm

gratiela, multumesc de raspuns! sa ai o sarcina usoara si un bebe frumos!
am fost ieri la doctor si mi-a spus ca valoarea beta hCG e cam mica... insa ar cam coincide cu ceva mic si alb care se vede in uter... o sarcina mai mica zice ea. evident si un chist de 55 mm. nu o fi cam mare sa fie doar un folicul?
oricum, la urma a dat sa scrie pe spatele pozelor de la eco sarcina si a scris asa:
Sar hcg 468. adica a vrut sa scrie sarcina dar s-a corectat. deci...
joi iar test de sange si luni control.
in plus, gratiela, la mine nici sacul nu s-a vazut la eco iar testul la 4 saptamani a iesit negativ, la 5 fff slab vizibil si la 6 vizibil.
Doamne ajuta sa fie bine si prin ianuarie sa ne mandrim cu mogaldetele!

dragonfly

Sus In jos

Mesaj  Gratiela la data de Mar Mai 25, 2010 11:06 pm

eii, pai testul de sarcina nu minte, eu zic ca esti sigur embarasada; poate ai avut parte doar o ovulatie ceva mai tarzie decat credeai tu defapt . iar daca ovulatia n-o fi fost tarzie, atunci poate ca nidarea s-a petrecut ceva mai tarziu, mai stii?
deci o sa fie bine

ps. "chistul" meu are vreo 4 cm. zicea ecografa ca, daca nu-i chist, pe la 12-13 saptamani n-ar trebui sa se mai vada la eco.
vedem.

Gratiela

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Mai 26, 2010 3:25 am

Oricum si daca e chist, cum spunea Gratiela, o sarcina ar fi mai mult decat bine venita.

Poate tu ai avut un ciclu foarte regulat si imediat ai stiut sa faci testul cum a intarziat putin. Majoritatea dupa ce testul iese pozitiv bine(la unele teste incepe sa se vada a doua liniuta de cum urca urina pe test ) ajungeau la echo la 8 saptamani si de abia atunci se vedea ceva.

Nu stiu daca nu e o strategie de a te aduce la mai multe consultati. Poate te-a vazut mai aranjata, ingrijorata ...si acesta e un prilej bun de a face banuti .

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Mai 26, 2010 3:26 am

Bun venit Gratiela! Sarcina usoara si sper sa ne cunoastem mai bine :)

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  dragonfly la data de Joi Mai 27, 2010 7:22 am

am o intrebare. ameteli cam din 2 in 2 zile or fi normale? cel mai des seara, dupa 5 ma simt drogata, parca plutesc si nu imi mai simt mainile. uneori ma simt asa cam 15 min si trece de la sine. ati mai patit careva?

dragonfly

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Mai 27, 2010 12:19 pm

Eu ameteam cu Thea si aveam o stare ciudata de rau. Ca si cum mi venea sa ragai sinu puteam.

Cu Ca cu stai? Ce analize ai mai facut?

Secretii ai mai avut?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos