Alte feluri de Port Bebe - ONBUHIMO

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Alte feluri de Port Bebe - ONBUHIMO

Mesaj  Berta la data de Joi Mai 20, 2010 2:05 pm

infinit a scris:Sigur ca onbu e mai comod de purtat in spate, pentru ca onbu himo shi inseamna "chestie pentru purtat in spate". Citisem asta pe TBW ))

iar cu transformatul meitaiului in onbu, e posibil de facut shi fara a pune mana pe foarfeca. E doar nevoie sa legi breteaua de sus cu partea respectiva a centurii intr-un slip knot shi imediat ai onbu din mei!

slip knot...m-am uitat si in glosaru lvostru dar nu apare definitia...sau nu am vazut-o eu?
Poti fi mai explicita te rog?!
Berta

Balanta

Sus In jos

Mesaj  infinit la data de Joi Mai 20, 2010 2:08 pm

slip knot-ul este un nod reglabil care se foloseshte mai mult cu wrapuri, mai des cu wrapuri scurte dar de fapt prinde bine shi in viatsa reala! )))

vezi aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

infinit

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Joi Mai 20, 2010 7:37 pm

Eu nu mai primesc avertizari de raspuns
E genial filmuletul infinit
Acelasi lucru mi l au spus pe TBW. Mi au dat doua variante cu nod sau cu modificare. Va dau link
asta i raspunsul: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Si astea s variantele:
Mei tai to onbu cu nod: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
onbu homemade: (nu prima poza, a doua) [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Bine ai venit Getuta!Te asteptam des pe aici!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  madimih la data de Joi Mai 20, 2010 9:57 pm

n-am putut vedea raspunsurile pe tbw ca n-am cont, dar uite cum se face un slip knot

Va spun cum m-am descurcat. Sincer, mi-e mila sa bag foarfeca-n vulpita
madimih
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Joi Mai 20, 2010 10:16 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sursa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Joi Mai 20, 2010 11:05 pm

Mai ce faine sunteti! Am mai invatat ceva!!!!

Infinit, *love*

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  SpurNatur la data de Sam Mai 29, 2010 2:36 pm

Iaca-ta-ne in onbuhimo (recunosc ca pe madam de 20 de kile n-o mai port insa a fost cea mai buna critica si cobai pentru tiparul pe care il fac acuma).

M-am indragostit iremediabil de beneficiile lui onbuhimo. Mei Taiul e incomparabil mai greu de legat.

SpurNatur

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Mai 31, 2010 2:16 am

Bun asta e magnific, adica un copilmare poate fi purtat mai usor cu un OMBU. Dar de ce mai scump? E mai mult de lucru? Mai mult material? Sunt doarfirme renumite care fac aceste ombunimo si de aceea si preturile atat de mari?

Am vazut ca Hiphip face o testare la un SSC. Sigur nu imi voi cumpara dar as vrea sa vad daca intr-adevar asa e: greutatea se simte mai putin.

Spur, sa inteleg ca si tu ai trimis in tara un Ombu la testare?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  SpurNatur la data de Lun Mai 31, 2010 3:44 am

Lore a scris:Bun asta e magnific, adica un copilmare poate fi purtat mai usor cu un OMBU. Dar de ce mai scump? E mai mult de lucru? Mai mult material? Sunt doarfirme renumite care fac aceste ombunimo si de aceea si preturile atat de mari?

Am vazut ca Hiphip face o testare la un SSC. Sigur nu imi voi cumpara dar as vrea sa vad daca intr-adevar asa e: greutatea se simte mai putin.

Spur, sa inteleg ca si tu ai trimis in tara un Ombu la testare?

Lore, definitiv, un copil mai mare (adica un copil independent motoric desi si aici sunt multe multe pareri) isi are locul in Onbu! Nu ca as purta eu nu stiu cat pe cea mare in spate dar e bine sa stiu ca la nevoie o POT purta, chit ca cea mica e mereu in wrap in fata.

Nu e mai mult de lucru decat la un mei tai. Nu. Si nici mai mult material (daca te gandesti, pica bretelele alea).

Nu stiu despre alte firme pentru ca nu cunosc firme producatoare mari de onbuhimo (cunosc doar firme micutze, adica mamici manufactoare ca si mine ).

Mai scump decat in mei tai te referi? Pai ale mele onbus nu sunt mai scumpe decat un mei tai ci costa in jur de 40 €. Mei Taiurile sunt mai scumpe.

Daca iei criteriul greutatii (ca se simte mai putin) SSC sunt aproape la fel ca si mei taiul. Pentru ca ai centura pe sold si cea pe umeri si distribuie alfel greutatea decat un onbuhimo. Din punct de vedere al constructiei SSC sunt hibride intre onbu si mei. Nu imi plac nu stiu cat estetic dar nu este nimic de obiectat la ele daca sunt folosite cum trebuie (vad uneori pe strada copii mult prea mici pentru SSC care se balangane pe undeva printre picioarele tatalui ) .

La testare n-am trimis inca in RO onbus. O voi face insa in curand o candidata am deja benovol, poate te intere si pe tine sa testezi. Dar toate la momentul potrivit, am idei mai multe decat chef, timp si energie sa fac.

Testate au fost 2 tipuri de onbu(unul cu punte reglabila altul fara) doua marimi diferite (mare si mica), 2 tipuri diferite de bretele (latimi diferite), mai multe feluri de prindere etc.

De testat au fost testate de 2 consiliere de purtat de aici din Viena, de o mamica din germania foarte experimentata si de o mamica tare draga mie si ea creatoare de babywearing din Elvetia si clar ca de mine si sotz cu diferiti copii de varste si corpolenta diferita.

Rezultatele o sa le scriu pe blog.

SpurNatur

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Iun 01, 2010 6:17 am

scuze scuze scuze..facusem confuzie..

vroiam sa intrem de ce un SSC e mai scump decat un ombu...ca seamana intre ele ombu cu SSC,nu?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  SpurNatur la data de Joi Iun 03, 2010 1:29 am

Lore a scris:scuze scuze scuze..facusem confuzie..

vroiam sa intrem de ce un SSC e mai scump decat un ombu...ca seamana intre ele ombu cu SSC,nu?

Asta trebuie sa ii intrebi pe producatori. Ca nu le dau la prima mana ci trec prin intermediari pana ajung in magazine (inclusive si cele online de la noi). Daca Onbuurile mele ar trece pasii astia, sigur ar ajunge pe la 80 € .

Dar SSC cer si un volum de munca (si ma refer doar la procesul de executie) petnru ca au mai multe catarame, au betelie, au buzunare unele, etc. Au o serie de briz brizuri.
Pe de alta parte sunt produse (majoritatea lor) acolo unde mana de lucru e ieftina, asa ca isi economisesc o groaza.

Nu stiu exact, n-am facut pana acum o analiza comparativa pentru ca nu m-a interesat.
Pretul nu spune insa nimic despre o anume calitate sau nu. E si oglinda pasilor dintre productie si distributie.

SpurNatur

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum