Alte feluri de Port Bebe - ONBUHIMO

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Alte feluri de Port Bebe - ONBUHIMO

Mesaj  SpurNatur la data de Sam Mai 15, 2010 1:23 am

Poate fac adminii o sectiune separata pentru alte tipuri de purtatoare.

Eu cochetez momentan cu onbuhimo, are avantajele si dezavantajele lui insa imi place.

Aici am postat o poza cu un onbu facut de mine, dupa ce am modificat tiparul de mii de ori se pare ca varianta asta e cea mai confortabila pana acum.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Mi se pare un bebelocomotor bun pentru vara si pentru tatici. De purtat mai ales in spate.

Voi ce ziceti? Lore, stiu stiu, nu iti plac cataramele, se poate si fara

SpurNatur

Sus In jos

Re: Alte feluri de Port Bebe - ONBUHIMO

Mesaj  Zana Mica la data de Sam Mai 15, 2010 8:07 am

Ba mie mi ar placea cataramele.Ca pana leg mei ul s a saturat zana.Si din punct de vedere al echilibrului e cel mai bine sa port in spate.Cat costa scula?

Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  SpurNatur la data de Sam Mai 15, 2010 9:08 am

Zana, "scula"

Am facut deocamdata doar 4, cu sisteme de prindere diferite (catarame buckles si ringuri), le astept sa vina de la proba de purtat cu recenziile de rigoare. Ceva in jur de 40 €-45 € or sa fie, pentru cei de pe forum, desigur cu redecereeeeee.

SpurNatur

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Sam Mai 15, 2010 9:35 am

ok.Cand sunt gata modele si recenziile.Show me the goods si ma inscriu pe lista.Cu reducere.Am spus

Zana Mica

Sus In jos

Mesaj  SpurNatur la data de Sam Mai 15, 2010 11:47 am

Okei doamna. Vreo doua saptamani mai dureaza pana se intorc imbunatatirile si apoi vedem.

SpurNatur

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Sam Mai 15, 2010 9:08 pm

Mi a venit o idee: nu pot sa transform mei ul in obu?

Zana Mica

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Dum Mai 16, 2010 12:08 am

Zana Mica a scris:Mi a venit o idee: nu pot sa transform mei ul in obu?

Ba da, daca ai chef de desfacut... Bretelele tale sunt vatelinate ca nu mai stiu?
Se mai potriveste panelul?Pai ii faci bretele noi, tre sa prelungesti betelia si gata.

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  madimih la data de Dum Mai 16, 2010 12:31 am

SuperbParinte a scris:
Zana Mica a scris:Mi a venit o idee: nu pot sa transform mei ul in obu?

Ba da, daca ai chef de desfacut... Bretelele tale sunt vatelinate ca nu mai stiu?
Se mai potriveste panelul?Pai ii faci bretele noi, tre sa prelungesti betelia si gata.

Ceva detalii? Se poate transforma si vulpita?
madimih
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Dum Mai 16, 2010 2:42 am

ce bine arata obu...si mie mi-ar fi mai ok....ca nici David nu prea are rabdare, plus ca indemanarea mea lasa de dorit
myhadavid

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  SpurNatur la data de Dum Mai 16, 2010 3:23 am

Da Madi, teoretic da. Vulpita voastra e un pic alt model decat meiul zanei (al Zanei are pense si alea tre sa ajunga exact acolo unde le e destinatia, adica la poponeata, de aia tre sa transformi asa incat sa ajunga acolo).
Madi, cum il porti pe David, trebuie sa indoi betelia?

Dar sincera sa fiu, e mai multa munca sa transformi decat sa faci unul nou de la cap la coada. Madi, crezi ca ti-l poti transfomra singura ca iti pot trimite tiparul de bretele atunci (valabil si pentru tine Alina, desigur!)?

SpurNatur

Sus In jos

Mesaj  SpurNatur la data de Dum Mai 16, 2010 3:25 am

myhadavid a scris:ce bine arata obu...si mie mi-ar fi mai ok....ca nici David nu prea are rabdare, plus ca indemanarea mea lasa de dorit

Myha, intr-adevar e mult mai simplu de legat decat mei taiul. Dezavantajul e ca nu sustine coloana copiilor mici asa de bine ca si mei taiul (eu zic, 10 % mai prost decat meiul) de aia nu as pune decat copii mai marisori in el. Da´de aia e numai bun!

SpurNatur

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Dum Mai 16, 2010 4:02 am

Zana Mica a scris:Deci am facut un brainstorming.Ce sa fac sa mi modific mei ul fara sa umblu la panou dar sa scap de legatul bretelelor.Si am ajuns la concluzia asta:
Scurtez esarfa din talie pana aproape de cusatura pe panou si cos cate un inel pe fiecare latura.Apoi captusesc bretele de umar , le scurtez si pregatesc cataramele alea de plastic reglabile in capete. Trec capatul fiecarei bretele de umar prin inelul de talie opus si montez catarama in capat. Et voilà!Nu stiu daca a inteles cineva.
E o combinatie intre asta: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si asta : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] .
Am pus un topic pe TBW despre conversion Mei to Obu.Sa vedem ce-mi raspund.

Zana Mica

Sus In jos

Mesaj  SpurNatur la data de Dum Mai 16, 2010 4:57 am

Asa da, onbu cu inele. dar tot ai bretelele de pe umar lungi si de legat in talie. de aia prefer onburile rucsac.

SpurNatur

Sus In jos

Mesaj  madimih la data de Dum Mai 16, 2010 5:46 am

SN, da, indoi betelia, ca e cam lung meiul.
Ma mai gandesc.
E ceva de modificat la pozitionarea bretelelor? sau doar trebuie sa le scurtez? Ca mie, citind ce zice zana imi suna relativ simplu. adica: scurtez bretelele din talie pana aproape de cusatura si cos cate un inel in dublu D pe fiecare latura. Apoi scurtez bretele de umar (is deja captusite). Dar nah, eu nu ma pricep la croitorie, iar pe soacra n-o intreb. Cel mult o sa-mi traga la masina ce-i duc gata croit.

In fine, poti sa-mi trimiti tiparul de bretele si daca nu-i complicat, rezolv eu acasa. Oricum, vulpita n-o pot folosi la un copilas mai mic. Chiar si la David e inca lung. Asa ca ar merge transformat, iat pt un eventual bb2 facut unul nou, pe masura lui.
madimih
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  SpurNatur la data de Dum Mai 16, 2010 6:14 am

madimih a scris:SN, da, indoi betelia, ca e cam lung meiul.
Ma mai gandesc.
E ceva de modificat la pozitionarea bretelelor? sau doar trebuie sa le scurtez? Ca mie, citind ce zice zana imi suna relativ simplu. adica: scurtez bretelele din talie pana aproape de cusatura si cos cate un inel in dublu D pe fiecare latura. Apoi scurtez bretele de umar (is deja captusite). Dar nah, eu nu ma pricep la croitorie, iar pe soacra n-o intreb. Cel mult o sa-mi traga la masina ce-i duc gata croit.

In fine, poti sa-mi trimiti tiparul de bretele si daca nu-i complicat, rezolv eu acasa. Oricum, vulpita n-o pot folosi la un copilas mai mic. Chiar si la David e inca lung. Asa ca ar merge transformat, iat pt un eventual bb2 facut unul nou, pe masura lui.

Madi, tocmai pentru ca e prea lung e mult mai simplu de transformat. Scurteaza-i panelul atunci cu latimea beteliei ca sa il ai fix pe masura si apoi reaplici betelia cu inelele in D. Bretelele de pe umar le scurtezi atata cat ai nevoie, mai bine masori la fata locului si vezi sa se subtieze spre capat ca sa iti intre prin D-uri.

Tiparul de bretele de onbu iti e de folos doar daca descosi bretelele cu totul,ceea ce ar fi nebunie curata

SpurNatur

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Mai 16, 2010 6:32 am

Mie mi separe mult mai greu de pus in Ombu.
Mi se pare mai complicat

Nuvad cum cineva care nu se descurca cu ring sling sa se descurce cu ombunimo

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  SpurNatur la data de Dum Mai 16, 2010 7:00 am

SpurNatur

Sus In jos

Mesaj  SpurNatur la data de Dum Mai 16, 2010 7:02 am

Lore a scris:Mie mi separe mult mai greu de pus in Ombu.
Mi se pare mai complicat

Nuvad cum cineva care nu se descurca cu ring sling sa se descurce cu ombunimo

Mi se pare mai complicat de pus in Onbu cu inel (inele de slinguri, alea rotunde). De inelele despre care vorbeste Madi, cele in D nu cred ca e mai greu, ca il pui gata incorsetat.

Hobridul ala de care vorbeste Zana, mei taiul transformat ala nu-mi place defel. Ca tot ai bretele lungi.

Onburile cu bretele de rucsac si catarame, astea imi plac, hibridul mei cu inele nu mi-a placut ca nu economisesc mare lucru de bretea in shold cu el.

SpurNatur

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Dum Mai 16, 2010 7:16 am

Am vazut filmuletul.E extrem de simplu asa intr adevar.Dar as avea o mare teama: sa nu mi alunece breteaua de pe umar Dar cred ca exista o banda cu arici care asigura bretelele intre eele nu?

Zana Mica

Sus In jos

Mesaj  madimih la data de Dum Mai 16, 2010 7:31 am

SpurNatur a scris: Madi, tocmai pentru ca e prea lung e mult mai simplu de transformat. Scurteaza-i panelul atunci cu latimea beteliei ca sa il ai fix pe masura si apoi reaplici betelia cu inelele in D. Bretelele de pe umar le scurtezi atata cat ai nevoie, mai bine masori la fata locului si vezi sa se subtieze spre capat ca sa iti intre prin D-uri.
Deci e relativ simplu.
Intrebare. Daca scurtez cu latimea beteliei, ajunge sa stea pe bucata care se ingusteaza (de fapt, asa e si acum, cand indoi). si nu ajunge pana sub genunchi. Chiar voiam sa intreb despre asta. David nu pare deranjat, dar daca se foieste prea mult, nu mai are sustinere corecta. O sa incerc sa fac poze sa fiu mai clara.
madimih
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  SpurNatur la data de Dum Mai 16, 2010 7:47 am

Zana Mica a scris:Am vazut filmuletul.E extrem de simplu asa intr adevar.Dar as avea o mare teama: sa nu mi alunece breteaua de pe umar Dar cred ca exista o banda cu arici care asigura bretelele intre eele nu?

Da, la urmatoarele onbus o sa fac si eu o asemenea banda. Lore o are la meiul ei.

SpurNatur

Sus In jos

Mesaj  SpurNatur la data de Lun Mai 17, 2010 12:49 am

madimih a scris:
SpurNatur a scris: Madi, tocmai pentru ca e prea lung e mult mai simplu de transformat. Scurteaza-i panelul atunci cu latimea beteliei ca sa il ai fix pe masura si apoi reaplici betelia cu inelele in D. Bretelele de pe umar le scurtezi atata cat ai nevoie, mai bine masori la fata locului si vezi sa se subtieze spre capat ca sa iti intre prin D-uri.
Deci e relativ simplu.
Intrebare. Daca scurtez cu latimea beteliei, ajunge sa stea pe bucata care se ingusteaza (de fapt, asa e si acum, cand indoi). si nu ajunge pana sub genunchi. Chiar voiam sa intreb despre asta. David nu pare deranjat, dar daca se foieste prea mult, nu mai are sustinere corecta. O sa incerc sa fac poze sa fiu mai clara.

Miha, no problem daca scurtezi (adica tai betelia), la copiii mai mari puntile nu mai ajung intotdeauna fix la subgenunche, ceea ce nu e musai un impediment. O poza mi.ar fi de folos. Daca tai betelia de fapt, nu afecteaa cu nimic latimea puntii ca nu pe betelie sta D.

Daca vrei sa il faci onbu (nu stiu ce onbu vrei, banuiesc ca asa tip rucsac cum le fac eu) atunci:

1. Scurtezi panoul, asa incat sa se potriveasca la inaltimea lui D. Deci jos betelia si daca mai trebuie inca din panel + rezerva. Lasi jos deschis si introduci pe margini la circa. 3 cm de partea de jos (desfaci putin in stanga si in dreapta din cusaturi si apoi le refaci si pe dinauntru si afara) cate o chinga de ca. 40 cm (din poliamid par sa fie cele mai bune, e si norma europeana pentru portbebeuri) .

2. Bretelele le scurtezi la ca. 35 cm si le ingusteui spre capat unde le poti prinde ringurile in D.

Oare intelegi ceva?

SpurNatur

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Mai 17, 2010 5:28 am

Miha, eu cred ca nu ai dat atatia bani peel ca acum sa bagi foarfeca.

Daca nu iti iese ce faci? Il arunci?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  SpurNatur la data de Lun Mai 17, 2010 9:23 am

Madi, eu ti-l pot transforma fara probleme.

SpurNatur

Sus In jos

Mesaj  infinit la data de Joi Mai 20, 2010 2:01 pm

Sigur ca onbu e mai comod de purtat in spate, pentru ca onbu himo shi inseamna "chestie pentru purtat in spate". Citisem asta pe TBW ))

iar cu transformatul meitaiului in onbu, e posibil de facut shi fara a pune mana pe foarfeca. E doar nevoie sa legi breteaua de sus cu partea respectiva a centurii intr-un slip knot shi imediat ai onbu din mei!

infinit

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum