Indemnizatia pentru cresterea copilului sa ramana 85% din salariu - PETITIE

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Indemnizatia pentru cresterea copilului sa ramana 85% din salariu - PETITIE

Mesaj  Onush la data de Mar Mai 11, 2010 9:00 am

Dragi mamici

Guvernul doreste sa reduca si indemnizatia de crestere copil de la 85% din salariu, la 600 lei.
Nu este cazul sa isi bata joc si de copii, este de ajuns ca sufera pensionarii. Haideti sa semnam aceasta petitie si sa o trimitem la guvern, alocatia si indemnizatia pentru copii sa ramana 85% din salariu, cand am contribuit a fost bine pentru guvern, acum le iau chiar si copiilor toate drepturile??
SEMNEAZA
O MAMICA CU 3 COPII

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Re: Indemnizatia pentru cresterea copilului sa ramana 85% din salariu - PETITIE

Mesaj  Lore la data de Mar Mai 11, 2010 9:21 am

Ei bie eu iau doar 600 dar cred ca ar fi o tampenie sa nu fiu solidara cu mamicile care sunt pe care sa piarda atatia banuti!

Sunt revoltata!!!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Mar Mai 11, 2010 9:36 am

Si eu sunt revoltata!!!
libra

Stare de spirit : :)

http://www.sotiesimama.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj  Simone la data de Mar Mai 11, 2010 10:26 pm

am semnat si euu!!

Simone

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Mier Mai 12, 2010 2:40 am

Am semnat si eu petitia...eu inteleg ca trebuie sa fim solidari, dar de ce la pensionari se taie 15%, la bugetari 25% iar la mamici tot??? de ce nu se aplica si aici un procent. Nu ca mi-ar conveni, dar se pare ca n-avem incotro. Deci adio bb2, cel putin pt moment pana se reglementeaza situatia. Desi sunt f sigura ca odata taiati cei 85% nu se va mai reveni niciodata
myhadavid

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Mai 12, 2010 11:49 am

Pai la bugetari 15.% ca doar si parlamentari sunt bugetari! Vai nu vreti sa stiti cei la gura mea Si de ai stii cati nu mai pot depune pentru Prima Casa! Saraci oameni!!!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mier Mai 12, 2010 12:09 pm

pentru mine reducerea la 600 de lei ar insemna o reducere enorma, incomparabila cu 15% sau 25%
e absurd

inteleg nevoia de a "strange cureaua" dar corect e sa se reduca uniform, sa se ia acelasi procent de la toata lumea nu de la unii 15 % si de la altii 200% (nu e cazul meu dar ar fi cazul altora si e de-a dreptul aberant)

edit

mi-am dat seama ce prostie am zis cu 200%
dar intelegeti ideea
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Alinutza la data de Joi Mai 13, 2010 4:27 am

Imi pare ca s-au cam grabit cu anuntul asta. Au uitat ca Legea a fost modificata nu ca purtau de grija mamelor ci pentru ca a fost o recomandare a consiliului national al discriminarii.
descarcati hotararea 302/10.04.2008
Exista si doua hotarari judecatoresti date de doua instante diferite, sesizate de doua mame (judecatoare ce-i drept dar au creat un precedent) ce au mers in principal de discriminare. Daca cotele de contributie sunt diferite de ce aceasta indemnizatie este suma fixa, pe cand toate celelalte indemnizatii de calculeaza la procent. Chiar inainte de aprobarea modificarii m-am bagat in cateva dezbateri in care, cu toate ca se anuntase ca suma nu va fi mai mica de 600 lei, erau mame care se declarau total impotriva ca altele sa ia mai multi bani ca ele. Ca la romani ...

Interesant ar fi sa ne spuna si care ar fi baza legala pentru o eventuala aplicare retroactiva a legii.. La salarii, unde sunt sindicatele, la pensii e revoltator.

Am colege care trebuie sa nasca, am alte colege ce isi doresc un bebe. Eu chiar ieri mi-am discutat intoarcerea la job, fara sa aud de zvonurile astea (de o saptamana sunt prinsa si chiar nu am auzit nimic, nu am timp nici de o stire ceva), iar azi ma gandeam ca orice modificare ar aduce si se aplica retroactiv sa-mi caut argumente pentru judecata. Se pare ca numai asa stau luncurile in tara asta.

M-am lungit ... scuzati. Sut atat de revoltata ... pe mai multe ca as scrie pagini intregi.

Alinutza

Scorpion Localizare : Iasi

Sus In jos

Mesaj  Alinutza la data de Lun Mai 17, 2010 5:50 am

Cum celalalt subiect nu "functioneaza" scriu aici, pentru cine vrea sa urmareasca subiectul ...

Fundatia pentru Apararea Cetatenilor Impotriva Abuzurilor Statului (FACIAS) spune ca va ataca in contencios si la Curtea constitutionala actul normativ respectiv, imediat ce va fi emis. Pentru cine vrea sa fie trecut pe lista de sustinatori ce va fi anexata actiunii, sa ii contacteze pentru a fa da datele necesare numele complet, seria si nr. de la CI/BI, adresa si numar de telefon.
Mai multe stiri ...

Intrati si votati si ... [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Alinutza

Scorpion Localizare : Iasi

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum