Pozitionari in mei tai

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Pozitionari in mei tai

Mesaj  SpurNatur la data de Lun Noi 16, 2009 1:00 pm

AndreEa a scris:ralu cum vrei draga! nu ne suparam daca faci si la alti pitici model ala! doar "noi l-am inventat"
o sa incerc candva, azi-maine sa pun ceva poze cu C in mei

Andreea, nu-l fac a doua oara la fel! N-am facut doua la fel niciodata, macar atata handmade sa fie...

Oricum e cerut al vostru, deci a fost inventie buna!

Cum e C. in el? Tot asa se pierde? Sau a functionat cu rulatul centurii de la sold?

Va puuuuup,

®️

SpurNatur

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Mar Noi 17, 2009 3:22 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
asta e facuta mai demult si printesa dormea
AndreEa

Balanta Localizare : Brad/Timisoara

http://bijuteriihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Noi 17, 2009 5:12 am

Si eu am gresit prima data. l-am pus si mi-am spus; dar ajunge de la subgenunche la subgenunche..de ce sa il mai infasor pentru a mici puntea. Dar apoi am incercat si statea mult mai bine. Am intors de 2 ori si pentru noi a fost suficient.

E foarte fain! Fumos Frumos! Sa il purtati sanatoase!

Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  SpurNatur la data de Mar Noi 17, 2009 6:30 am

Andreea, arata super. Poti sa indoi puntea cu cureaua linistita si tot bine o sa stea C. in el.

Ca o broscuta doarme.

Lore ai pus-o si pe Theea in Mei?

SpurNatur

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Mier Noi 18, 2009 6:31 am

Eu cu una bucata mei tai spur si zana in crestere rapida, am adaptat in felul urmator: panoul ii ajunge acum micutei pana la subtiori, deci cand iesim foloses ex gluga pe post de pelerina cam asa:

Astept pareri pro si contra

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  SpurNatur la data de Mier Noi 18, 2009 12:41 pm

Dupa mine, e clar ca panelul e prea scurt, ori ramas mic (asta e un model pe care il faceam la inceputurile meiurilor, neajustabil la punte, pe care nu-l mai fac acum) ori il legi tu cu cureaua de la sold indoita si il scurtezi, nu-mi dau seama din poza

Daca ma uit la funduletul ei si in rest sta bine, numai sa nu.ti adoarma sa-i cada capul.

L.as putea prelungi daca vrei, trimite-l in colet.

Poate are Reka vreo idee mai buna, habar n-am.

Va pup, Ra

SpurNatur

Sus In jos

Mesaj  wrapmama la data de Mier Noi 18, 2009 1:04 pm

Zana mica, mei tai-ul tau este captusit la sold? Si cum l-ai legat, in stil apron sau non apron? Din poza cred ca l-ai legat in stil apron, adica ca un sort, dar daca l-ai lega non apron, poate ca panelul ar veni mai sus fetitei tale. hm?
wrapmama

http://www.wrapmama.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  SpurNatur la data de Mier Noi 18, 2009 1:55 pm

Reka, nu e captusit. Pare legat apron, nu?

SpurNatur

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Mier Noi 18, 2009 8:41 pm

Nu este captusit dar e la fel de comod ca si cum ar fi si mult mai usor cred,si l am legat normal.Practic zana este sprijinita de panou de la subtiori in jos..Betelia e legata normal nu dublu.Fiind mai mare prefera asa, bretelele sub brate ca sa se simta mai libera in miscari.Poate a ramas un pic micut da.. dar daca imi explica Spur cum, eu cred ca mi l prelungesc singurica pt ca are betelia cusuta dubla, deci iau de acolo.In practica i as putea da drumul insa sa mi spuna Spurache daca afecteaza stabilitatea mei ului.

Zana Mica

Sus In jos

Mesaj  SpurNatur la data de Mier Noi 18, 2009 11:43 pm

Zana Mica a scris:Nu este captusit dar e la fel de comod ca si cum ar fi si mult mai usor cred,si l am legat normal.Practic zana este sprijinita de panou de la subtiori in jos..Betelia e legata normal nu dublu.Fiind mai mare prefera asa, bretelele sub brate ca sa se simta mai libera in miscari.Poate a ramas un pic micut da.. dar daca imi explica Spur cum, eu cred ca mi l prelungesc singurica pt ca are betelia cusuta dubla, deci iau de acolo.In practica i as putea da drumul insa sa mi spuna Spurache daca afecteaza stabilitatea mei ului.

Eu cred ca l-ai legat sortz si non shorz l-ar prelungi poate oarecum, nu destul insa. Nu manutele zanei mi se par problema, copiii mai mari sunt oricum cu crengile pe afara ci partea de la spate care nu e sustinuta calumea (coloana si capul)

Reka a postat o poza faina cu Agnes in mei, vezi ce bine e sustinuta la spate desi gluga nu e ridicata.

Primul meu impuls era sa spun sa prelungesc panelul in sus, presupunnd sa desprind gluga sa prelungesc in sus cu o fasie de material (3-4 straturi care sa tina tare) si apoi aplicata gluga pe panel direct si nu in tighel.

BEtelia nu poti sa o desfaci pentur ca nu e stabila in una. Si de jos nu se poate prelungi pentru ca are pensele pentru fund, i-ar ajuunge prea sus, ar fi iar instabil. Acuma nu mai fac pense vezi si de ce

Crezi ca te descurci in sus? Sa-ti fac un desen?

@ AndreEa e superba C. ce iti povesteste? Se ridica in funduletz?

SpurNatur

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Joi Noi 19, 2009 1:41 am

Ok deci dupa ce am citit pareri experte privit poze ,chinuit zana toata dimineata cu diferite pozitii in mei tai concluziile sunt urmatoarele:
-trebuie sa leg betelia pe sold nu in talie
-trebuie tinuta zana cu bratele sub bretele
-si mai ales trebuie sa leg bretelele sub fundulet ca sa i faca sustinere
in felul acesta mei tai ul nu e scurt
ia uitati
deci?e bine?

Zana Mica

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Joi Noi 19, 2009 3:36 am

zano printesa ta "da pe dinafara" si a mea "se scurge"

da vad ca a-ti remediat problema!!
AndreEa

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Joi Noi 19, 2009 3:39 am

AndreEa a scris:zano printesa ta "da pe dinafara" si a mea "se scurge"

da vad ca a-ti remediat problema!!

da cred ca am rezolvat, se va rezolva si la voi in curand,ca o sa creasca pitica,sau indoaie betelia la mei si vezi cum merge

Zana Mica

Sus In jos

Mesaj  SpurNatur la data de Joi Noi 19, 2009 12:19 pm

Ooo Zana! Ai vazut ca ai gasit solutia

[color:e0a0=darkred]AndreEa, mi se face piele de gaina cum sta carla acolo. Please indoaie centura aia si leag-o strans ca moooooor.

Ti-am trimis instructiunile prin mail. Puuup

Abea astazi am reusit sa termin instructiunile de legat Mei Taiul in limba romana, fetele care au nevoie de ele sa imi scrie un mail, le trimit cu drag!

SpurNatur

Sus In jos

Asa NU

Mesaj  SpurNatur la data de Joi Noi 26, 2009 9:39 am

Am discutat de multe ori subiectul asta si cu consiliere de purtat de aici, gasesc o moda americana prosteasca de a lega mei taiul incrucisat peste fundul bebelusului si a-i strica pozitia de broasca! Doar asa ca la mei taiul zanei, unde vedeti bretelele late care inconjoara poponeata (sau la WrapConversions) are sens sa legati asa.

Nu e parerea mea subiectiva, e chestie clara de anatomie.

Am aici un video cu ASA NU:

la ultima parte, unde leaga fundul copilului de il termina...In rest face mei taiuri minunate

SpurNatur

Sus In jos

Mesaj  wrapmama la data de Vin Noi 27, 2009 4:59 am

Draga Spur, m-am uitat si la inregistrarea recomandata de tine, dar tot nu inteleg de ce sustii sa legatul peste funduletul bebelusului strica pozitia de broasca. Pozitia picioarelor nu este de loc afectata de modul de legare peste fund, cel putin asa consider eu. :)
wrapmama

Sus In jos

Mesaj  SpurNatur la data de Vin Noi 27, 2009 6:49 am

Wrapmama, pozitia picioarelor nu e (prea) afectata (uneori am vazut la americance ca leaga prea sus) dar afecteaza clar postura coloanei rotunjite care ar trebui sa fie rezultatul firesc a pozitiei de broasca cu genunchii usor peste linia soldului. Cu curelele peste puncutul de presare e pe bebe. Intr-adevar ajuta purtatorului sa distribuie greutatea mai bine dar e nociv pentru bebelus.

Cu curelele asa "preseaza" coloana astfel incat capul femural (cartilaginos inca) nu se odihneste direct in cavitatea cotiloida ceea ce e daunator dezvoltarii soldului. E destul o schimbare usoara de pozitie ca sa dauneze.

Nu e gusutl meu personal, e o realitate.

SpurNatur

Sus In jos

Mesaj  wrapmama la data de Vin Noi 27, 2009 11:49 pm

Spur, suna foarte academic ceea-ce scrii, dar tot nu m-ai convins. Daca bretelele sunt intinse frumos, si incrucisate peste funduletul bebelusului (deci nu peste spate!), nu afecteaza pozitia corecta a bebelusului, mai degraba bretelele il sustin si mai bine. Curbura spatelui poate fi afectata daca bretelele se incruciseaza prea sus, dar daca sunt legate corect, cum am descris mai sus, nu afecteaza pozitia coloanei. Incrucisarea bretelelor peste funduletul bebelusului da si un plus de siguranta.

Sunt multi consilieri de purtarea copiilor in SUA, si in Ungaria de exemplu, si toti recomanda purtarea mei tai-ului cu bretelele incrucisate peste funduletul bebelusului. Nu te supara dar nu este prima data cand am impresia ca consideri ca voi o stiti cel mai bine, si restul lumii e prost. Cel putin aceasta este mesajul pe care-l aud din ceea ce scrii.
wrapmama

Sus In jos

Mesaj  SpurNatur la data de Sam Noi 28, 2009 12:50 pm

wrapmama a scris:Spur, suna foarte academic ceea-ce scrii, dar tot nu m-ai convins. Daca bretelele sunt intinse frumos, si incrucisate peste funduletul bebelusului (deci nu peste spate!), nu afecteaza pozitia corecta a bebelusului, mai degraba bretelele il sustin si mai bine. Curbura spatelui poate fi afectata daca bretelele se incruciseaza prea sus, dar daca sunt legate corect, cum am descris mai sus, nu afecteaza pozitia coloanei. Incrucisarea bretelelor peste funduletul bebelusului da si un plus de siguranta.

Sunt multi consilieri de purtarea copiilor in SUA, si in Ungaria de exemplu, si toti recomanda purtarea mei tai-ului cu bretelele incrucisate peste funduletul bebelusului. Nu te supara dar nu este prima data cand am impresia ca consideri ca voi o stiti cel mai bine, si restul lumii e prost. Cel putin aceasta este mesajul pe care-l aud din ceea ce scrii.

Wrapmama imi pare rau ca te-ai aprins si ca vorbim una pe langa cealalata. Nu stiu daca te inteleg gresit, dar incrucisarea SUB fund sau peste oasele sezutului nu e totuna cu incrucisarea peste spate oricat de "curat" netezite ar fi bretelele(spate intelegand tot ce trece de nivelul oaselor sezutului la copil).

Tu esti de acord cu bretelele pe spate asa cum e video-ul postat de mine sau vorbesti asa la general de dragul polemicii?

Logica e ca, atunci cand ai apasat putin peste de exemplu vertebra "coditei" copilului, s-a dus toata pozitia de sezut/cracanat. Raman ele picioarele de broasca, dar capul femurului loveste aiurea in bazin (acuma nu mai suna asa academic sper). Si ca nu apasa bretelele ar fi o prostie, pentru ca (trebuie sa) le legam oricum destul de strans.

Deci explica-mi te rog, ce logica are legatul peste spatele copilului (la bebelusi ca cel din videoul postat de mine gasesc ca e si mai prostesc)? Asa cum o legi tu pe Agnes, la nivelul oaselor sezutului si la varsta ei e ok (nu pe gustul meu dar nu e daunator). La un bebelus insa nu. Iar mai sus, pe spate e de-a dreptul gresit.

E clar ca sunt "scoli" de purtat, si la noi sunt mici diferenta intre scolile de purtat dupa care ma orientez. N.am contestat ca esti informata si experimentata. Dar numai pentru ca scoala americana de purtat (si banuiesc ca cei din Ungaria se orienteaza dupa ei cel putin din motiv de limba) recomanda asemenea chestii nu inseamna ca ele sunt si bune!

Indeaproape cunosc doar munca scolilor de limba germana si da, sunt documentate "academic" cum iti place tie sa descrii. Eu sper sa pot absolvi la ClauWi vara asta, eu dupa liniile lor ma orientez, au la baza dezvoltarea anatomica a bebelusilor si nu nusce mode...

SpurNatur

Sus In jos

Inca un ASA NU

Mesaj  SpurNatur la data de Sam Noi 28, 2009 12:55 pm

dupa mine (wrapmama daca esti de alta parere e ok, accepta te rog ca nu sunt deloc de acord) ASA NU la incrucisarea bretelelor PE spatele bebelusului.

Mei Taiurile tipei sunt absolut adorabile, imi plac foarte mult dar tot nu stie sa lege

In fond fiecare alege ce si cum leaga, eu ma simt datoare sa informez puncte pe care le gaesesc a fi importante.

SpurNatur

Sus In jos

Mesaj  wrapmama la data de Sam Noi 28, 2009 10:39 pm

Spur, nici eu nu sunt de acord cu legatul peste spatele copilului, cum este si in intregistrarea indicata de tine. Dar cred ca incrucisarea sub picioarele copilului nu este singurul fel corect de a lega mei tai-ul.
wrapmama

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Vin Dec 11, 2009 2:50 pm

iaca si eu
astea sunt primele incercari
astept comentarii si revin cu ajustarile

vi se pare ok sa leg centura intr-o parte? mie mi se pare mai ok asa, ca sa nu incurc nodurile (e petrecuta de doua ori)
in prima poza e apron, spatele acoperit, dar puntea cam lata.
in a doua, am rulat centura, s-a subtiat puntea (ceea ce e mai ok) dar nu ii mai acopera tot spatele...
deci nu stiu cum e mai bine

spur pentru tine numai
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Dum Dec 13, 2009 9:53 am

ce dulce e Lia!alex
ma bucur ca v-a ajuns si voua meiul! noi numai cu meiul putem iesi la plimbare! se uita lumea ciudat la noi si acum cu toate ca am iesit de foarte multe ori in oras cu Carla in mei si suntem singurele care avem asa ceva de pe aici :)
nu ma bag eu la sfaturi ptr tine! cum e in poza a doua o pun si eu pe Carla, si o las cu mainile pe deasupra de bretelele de la mei!
AndreEa

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Dum Dec 13, 2009 12:59 pm

draguta piticuta ai Vanillo! si cred si eu ca-i place Andreei de ea ca doar seamana cu a ei:) sa fie sanatoase sa va bucurati de ele! sa cresca mari sa le auziti vorbind cat mai repede sa vedeti voi atunci!
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Dum Dec 13, 2009 1:26 pm

ileana a scris:sa cresca mari sa le auziti vorbind cat mai repede sa vedeti voi atunci!
pai ia uite-o zilele astea a invatat sa ma strige
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: